Рішення № 93263402, 03.12.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2020
Номер справи
120/5805/20-а
Номер документу
93263402
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2020 р. Справа № 120/5805/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.10.2020 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення складових розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;

- зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії виходячи з розміру відповідного грошового забезпечення та включити додаткові види грошового забезпечення, що мали постійний характер виплати при несенні служби, а саме: надбавка за режим (10%), надбавка за виконання особливо важких завдань (50%) та премія (33,3%);

- зобов`язання відповідача виплатити позивачу різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 01.01.2018 по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії у пункті 2.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та 16.02.2000 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір пенсії позивача на час її призначення становив 73% грошового забезпечення.

Виконуючи постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, відповідач провів перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру відповідного грошового забезпечення за посадою станом на 01.01.2008 та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які мали постійний характер під час несення військової служби.

Крім того, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2018. Однак при цьому у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії не було враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за режим (10%), надбавка за виконання особливо важких завдань (50%) та премія (33,3%).

Позивач вважає протиправними дії відповідача при здійсненні перерахунку його пенсії, а тому за захистом своїх прав та інтересів звертається до суду.

Ухвалою суду від 26.10.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам статті 160 КАС України.

29.10.2020 до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою позивач уточнив позовні вимоги та остаточно просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення складових розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 25.04.2018 виходячи з розміру відповідного грошового забезпечення, включивши до нього додаткові види грошового забезпечення, що мали постійний характер при несенні служби: надбавку за режим (10% від посадового окладу), надбавку за виконання особливо важких завдань (50% грошового забезпечення) та премію (33,3% грошового забезпечення);

- зобов`язати відповідача виплатити позивачу різницю між нарахованою та фактично отриманою пенсією за період з 25.04.2018 по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії.

Ухвалою суду від 03.11.2020 відкрито провадження у цій адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.

Крім того, вказаною ухвалою за ініціативою суду залучено третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, як орган, який відповідно до чинного законодавства уповноважений складати та подавати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

09.11.2020 до суду надійшла заява позивача про долучення до матеріалів справи додаткових доказів. До заяви позивач додав копії наступних документів: заяви до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 28.02.2020, листа Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 18.03.2020 за № 5.1/2260, заяви до начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 02.10.2020 та заяви до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 02.11.2020 щодо здійснення перерахунку пенсії.

17.11.2020 до суду надійшла заява про надання додаткових письмових доказів, а саме листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.11.2020 за № 4741-4894/Ш-02/8-0200/20 та заяви до начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 16.11.2020, в якій позивач просить видати йому оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу на 10% за режим, надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50% грошового забезпечення та премії – 33,3%).

17.11.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову. Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду у Вінницькій області, відповідно до ст. 63 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова № 103), якою врегулював порядок здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі – Постанова № 704).

Відповідач звертає увагу на те, що територіальні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, наданих уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, та не наділені повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Останній перерахунок пенсії позивача здійснювався на виконання Постанови № 103 та на підставі довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Згідно з цією довідкою до складу грошового забезпечення було включено посадовий оклад, оклад за військовим званням (підполковника) та надбавка за вислугу років (40%).

Відповідач наголошує, що функція контролю за своєчасним і правильним оформленням документів для призначення або перерахунку пенсій та надсилання їх до органів, що призначають чи перераховують пенсії належить до компетенції управління виконання покарань, тоді як органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення. Розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках, а тому для перерахунку та виплати пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, що не увійшли в довідку Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, законних підстав немає.

Відповідач зазначає, що зміст довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача узгоджується з пунктом 1 Постанови № 103 та містить вичерпний перелік складових грошового забезпечення (розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби), на підставі яких проводився перерахунок пенсії з 01.01.2018.

Таким чином, на думку відповідача, в пенсійного органу відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Окрім того, на виконання вимог суду до відзиву відповідач додав оригінал пенсійної справи позивача ОСОБА_1 за № 0206012419.

20.11.2020 від Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції надійшов відзив (пояснення) на позов.

Третя особа зазначає, що в силу приписів частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII та пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, в порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. При цьому на підставі списків, поданих Головними управліннями Пенсійного фонду, уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, не є підставою для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Також третя особа зауважує, що законодавство не наділяє Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повноваженнями самостійно зазначати у довідці розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, окремі види грошового забезпечення, в тому числі додаткові, про які просить позивач. Вказані повноваження належать виключно до компетенції Уряду. Однак Кабінет Міністрів України не приймав будь-яких нормативно-правових актів, якими б було передбачено, що перерахунок пенсії колишніх військовослужбовців здійснюється виходячи з грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Отже, управління з питань виконання покарань немає повноважень самостійно видавати такі довідки.

Крім того, третя особа зазначає, що позивач не звертався до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявою щодо отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Відтак, на думку третьої особи, предмет позову відсутній.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, – через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з вимогами ч. 2, 3 ст. 263 КАС України розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи здійснюється судом у письмовому провадженні в строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Вивчивши матеріали справи, оглянувши витребувану у відповідача пенсійну справу позивача за № 0206012419, оцінивши наведені сторонами доводи та пояснення третьої особи, суд встановив таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з лютого 2000 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір пенсії позивача на час її призначення становив 73% відповідного грошового забезпечення. При цьому до складу грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії включалися як основні (надбавка за режим (10% від окладу), надбавка за виконання особливо важких завдань (50% забезпечення) та премія (33,3% забезпечення) види грошового забезпечення.

Перерахунок пенсії позивача з урахуванням вищезазначених складових грошового забезпечення проводився з 01.01.2006 та з 01.01.2008.

На виконання Постанови № 103 та на підставі довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018, відповідач з 01.01.2018 здійснив перерахунок пенсії позивача виходячи з 70%, а не 73% сум відповідного грошового забезпечення. З такими діями пенсійного органу позивач не погодився та оскаржив їх до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі № 120/1731/20-а, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 73% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі Постанови № 103. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% від відповідних сум грошового забезпечення. Вказане судове рішення набрало законної сили.

Листом від 06.11.2020 за № 4741-4894/Ш-02/8-0200/20 відповідач повідомив позивача, що вказане рішення суду виконане, а основний розмір пенсії позивача з 01.01.2018 обчислено виходячи з 73% сум грошового забезпечення. Крім того, позивачу здійснено нарахування суми доплати в розмірі 6704,94 грн за період з 01.01.2018 по 31.08.2020, а виплату перерахованої пенсії розпочато з вересня 2020 року.

Разом з тим, позивач не погоджується з проведеним перерахунком та вважає, що розмір його пенсії повинен обчислюватися з грошового забезпечення, до складу якого мають бути включені також додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за режим (10%), надбавка за виконання особливо важких завдань (50%) та премії (33,3%).

При цьому суд зауважує, що на вимогу суду Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повідомило, що станом на дату відкриття провадження у цій справі позивач не звертався до управління за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення.

Як видно з додатково наданих позивачем документів, позивач лише 16.11.2020, тобто вже після відкриття провадження у справі, звернувся до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявою, в якій просив видати йому оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІ та з врахуванням положень Постанови № 704, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: підвищення посадового окладу на 10% за режим, надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50% грошового забезпечення та премія – 33,3%.

Отже, надаючи оцінку спірним правовідносинам та заявленим позовним вимогам, суд керується такими мотивами.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з наступними змінами і доповненнями (Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

За змістом частини першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі – державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі – уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі – довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку № 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Пунктом 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Втім, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відтак, оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, з огляду на визнання нечинними положень Постанови № 103, враховуючи норми Порядку № 45 та Постанови № 704, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262–ХІІ, має здійснюватися за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою № 103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) встановлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, з 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії. Відтак з цієї дати у позивача виникло право на отримання пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Поряд з цим, суд наголошує, що до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу, в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови № 103 та з урахуванням довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Отже, саме довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, є підставою для перерахунку пенсії позивача. Водночас органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

З огляду на викладене суд погоджується з доводами відповідача про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, як територіальний орган Пенсійного фонду України, здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відтак позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити з 25.04.2018 перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру відповідного грошового забезпечення, включивши до нього додаткові види грошового забезпечення, що мали постійний характер виплати при несенні служби, а саме: надбавку за режим (10% від посадового окладу), надбавку за виконання особливо важких завдань (50% грошового забезпечення) та премію (33,3% грошового забезпечення) є безпідставними, не відповідають положенням законодавства, що регулює порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, та тим складовим грошового забезпечення, що визначені у довідці Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції для перерахунку пенсії позивача.

Окрім цього суд враховує, що Постановою № 103 зобов`язано здійснити перерахунок пенсій колишніх військовослужбовців з урахуванням трьох складових грошового забезпечення: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади). Врахування інших видів грошового забезпечення не передбачено.

Як видно з матеріалів пенсійної справи позивача, довідка, видана Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії позивача, містить лише три складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років. На підставі цієї довідки відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018.

За наведених обставин суд погоджується з твердженням відповідача про те, що врахування позивачу будь-яких інших складових грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії не передбачено ані відповідним законодавством, ані довідкою, що стала підставою для проведення перерахунку пенсії позивача.

Суд наголошує, що питання наявності підстав для перерахунку територіальним органом Пенсійного фонду України з 01.01.2018 пенсії особи, звільненої з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії додаткових видів грошового забезпечення вже було предметом розгляду у Верховному Суді. За результатами вирішення відповідного спору прийнято рішення від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18, в якому зроблено висновки про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії такої особи, оскільки територіальне управління Пенсійного фонду України діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у такої особи права на перерахунок пенсії, а саме Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 103 та Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103).

При вирішенні справи суд не приймає до уваги посилання позивача на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду України № 21-420а13 від 10.12.2013, в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду № 686/126/23/17 від 24.04.2018 та в постанові Великої Палати Верховного Суду № 240/5401/18 від 16.10.2019, оскільки предмет спору в зазначених справах стосувався перерахунку пенсії, виходячи з відсоткового обчислення, а не на підставі довідки уповноваженого органу.

Підсумовуючи, суд зазначає, що починаючи з 05.03.2019 позивач має право на перерахунок його пенсії за вислугу років з урахуванням розміру як основних (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років), так і додаткових видів грошового забезпечення та премії. Водночас таке право може бути реалізоване лише з дотриманням певної послідовності дій, а саме:

1) підготовка (складання) Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача;

2) подання вказаної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для обчислення та проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Водночас до отримання пенсійним органом належної довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, у відповідача не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Згідно з частиною п`ятою статті 55 Конституції України кожному гарантується захист своїх прав, свобод та інтересів від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.

Гарантоване статтею 55 Конституції України право на захист можливе лише у разі його порушення, тому логічною вимогою при захисті такого права є обґрунтування такого порушення. Отже, порушення права має бути реальним, стосуватися індивідуально вираженого права або інтересів особи, яка стверджує про його порушення, а саме право – конкретизоване у законах України.

Аналогічну ідею закріплено Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Стаття 13 Конвенції під назвою "Право на ефективний засіб юридичного захисту" вказує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті і є підставами для прийняття судом рішення про відмову в позові.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Частиною першою статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 77 КАС України), а згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, перевіривши обґрунтованість основних доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що заявлені позовні вимоги не можуть бути задоволенні.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, підстав для відшкодування позивачу витрат зі сплати судового збору немає.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № НОМЕР_1 – повернути Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 );

2) відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100);

3) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867306, місцезнаходження: вул. Брацлавська 2-А, м. Вінниця, 21100).

Повне судове рішення складено 03.12.2020.

Суддя Сало Павло Ігорович