
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.12.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/508/20
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом: Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області
до відповідача: Управління міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області
про стягнення переплати пенсії в сумі 137142,35 грн.
Встановив: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Управління міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про стягнення переплати пенсії в сумі 137142,35 грн.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (ухвала від 17.06.2020). Позивач надіслав на адресу суду клопотання в якому просить здійснювати розгляд справи № 909/508/20 у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін; 31.07.2020, суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні вищезазначеного клопотання.
Через канцелярію суду, відповідачем подано відзив на позов (вх. № 8221/20; а.с. 38-41), який прийнято судом до розгляду.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вх. № 8707/20; а.с. 59-61), яка прийнята судом до розгляду.
Відповідач направив суду заперечення на відповідь на відзив (вх. № 8929/20; а.с. 65-66), яке прийнято судом до розгляду.
Відповідачем подано додаткові пояснення до відзиву, які прийняті судом до розгляду (вх. № 9844/20; а.с. 70-61).
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області викладені в позовній заяві та відповіді на відзив ( а.с. 59-61).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що після видачі відповідачем уточнених довідок про розмір грошового забезпечення, взамін раніше наданих, для перерахунку пенсії колишнім співробітникам ОВС - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , внаслідок неправильного нарахування пенсії та її виплати, утворилась переплата пенсії на загальну суму 137142,35 грн, що завдало матеріальної шкоди.
Матеріально-правовою підставою позову визначені Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", стаття 1166 Цивільного кодексу України.
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову категорично заперечує, що зазначив письмово у відзиві на позов (а.с. 38-41), запереченні на відповідь на відзив (а.с. 65-66) та додаткових поясненнях до відзиву (а.с. 70-71); просить суд відмовити в задоволенні позову, при цьому зазначає наступне:
- постановою Кабінету Міністрів України № 730 від 16 вересня 2015 року "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовано юридичну особу публічного права Управління МВС України в Івано-Франківській області яке на даний час перебуває в процесі ліквідації, який забезпечує ліквідаційна комісія. Повноваження ліквідаційної комісії визначенні постановою КМУ № 1074 від 20.10.2011 "Про затвердження порядку здійснення заходів пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади" зокрема п.18 визначено, що ліквідаційна комісія наділена виключно повноваженнями у частині забезпечення заходів пов`язаних із ліквідацією юридичної особи;
- 04.03.2018 року, на адресу Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області з ГУПФ України в Івано-Франківській області надійшли списки із зазначенням 4013 осіб, що підлягають перерахунку у відповідності до вимог Постанови КМУ №103 "Про перерахунок пенсій особам що звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- враховуючи незначну чисельність працівників сектору пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області в процесі дій, направлених для складання довідок для перерахунку пенсій протягом місяця виникали проблемні питання, зокрема, щодо порядку прирівнювання посад колишніх працівників ОВС до посад поліцейських, уточнення вислуги років для встановлення відсоткової надбавки за стаж служби та розмірів премій для включення інформації до відповідних довідок, які вирішувались шляхом надсилання окремих запитів отримання консультативної допомоги від державних органів, уповноважених їх надавати в межах компетенції;
- з метою виправлення інформації, зазначеної у довідках ЛК УМВС в Івано-Франківській області: від 15.03.2018 № 459/8-18 ( ОСОБА_3 ), від 20.03.2018 № 1383/8-18 ( ОСОБА_2 ), 18.02.2019 року, членами ЛК ГУМВС були складені нові (виправлені) довідки стосовно 12 працівників, які звільнені зі служби і мають право на пенсійне забезпечення, в тому числі довідки: № 445/8-19 ( ОСОБА_2 ), № 442/8-19 ( ОСОБА_1 ), які були надіслані до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області;
- у частинах 1, 2 статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі відповідних судових рішень, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень;
- інших способів повернення надміру виплачених сум пенсій законодавством не передбачено;
- орган, що призначає пенсію, контролює і перевіряє правильність всіх документів, що подаються та відповідно, у разі обґрунтованих сумнівів, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі;
- остаточне рішення щодо відповідності поданих документів для призначення та нарахування пенсії вимогам закону, приймається саме органами Пенсійного фонду. Працівники органів законом зобов`язані перевірити такі документів та нарахувати і призначити пенсію у відповідному розмірі;
- ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не надано доказів, що даний орган Пенсійного фонду скористався своїм правом щодо перевірки даних у довідках ЛК УМВС в Івано-Франківській області перед нарахуванням та виплатою пенсій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з метою недопущення надмірної виплати сум пенсій останнім;
- відсутність причинного зв`язку між фактом видачі ГУМВС довідок про грошове забезпечення та надмірно виплачених сум пенсій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в розмірі 137142,35 грн, оскільки остаточне рішення щодо відповідності поданих документів для нарахування і виплати пенсії приймається саме органами пенсійного фонду і саме на працівників цих органів покладено обов`язок перевірити такі документи та нарахувати і виплатити пенсію у відповідному розмірі;
- у ГУМВС відсутня вина в надмірній виплаті сум пенсій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в сумі 137142,35 грн, оскільки ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не надано доказів, зокрема актів, висновків, судових рішень, які б вказували на встановлення вини ГУМВС в надмірній виплаті сум пенсій зазначеним вище громадянам.
Обставини справи, дослідження доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши наявні у справі докази відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд встановив таке.
Згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" (далі - Постанова № 103), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області було проведено відповідний перерахунок особам, стосовно яких Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області були надані відповідні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В результаті уточнення та прийняття відповідного рішення стосовно визначення розміру грошового забезпечення, Головним управлінням МВС України в Івано-Франківській області були надані уточнені довідки про розмір грошового забезпечення, взамін раніше наданих, для перерахунку пенсії на колишніх співробітників.
В результаті проведеного перерахунку за уточненими довідками виникла переплата пенсії наступним пенсіонерам: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .
Згідно довідки № 459/8-18 від 15.03.2018 (а.с. 13) розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 становив 20416,80 грн, з яких:
посадовий оклад - 4400,00 грн.
оклад за спеціальним званням - полковник поліції 2400,00 грн.
надбавка за стаж служби 50% - 3400,00 грн.
надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 660,00 грн.
премія 88% - 9556,80 грн.
На підставі вищевказаної довідки, 23.03.2018, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 - розмір щомісячної пенсійної виплати становить 13730,00 грн (а.с.14).
На адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області направлено лист Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 18.02.2019 №452/108/05/8-19 (а.с. 16) та довідку від 18.02.2019 № 442/8-19 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.17); в тексті листа зазначено (п.10), що попередню довідку за № 459/8-18 від 15.03.2018 слід вважати недійсною.
Розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 18.02.2019 № 442/8-19 становив 8924,16 грн., з яких:
посадовий оклад - 3100,00 грн.
оклад за спеціальним званням - полковник поліції 2400,00 грн.
надбавка за стаж служби 50% - 2750,00 грн.
надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465,00 грн.
премія 2,40% - 209,16 грн.
Після проведеного перерахунку пенсії відповідно до довідки від 18.02.2019 № 442/8-19 розмір щомісячної пенсійної виплати ОСОБА_1 склав 9502,75 грн (а.с.18).
У зв`язку із проведеним перерахунок пенсії утворилася переплата пенсії за період 01.01.2018 по 31.03.2019 року в розмірі 71468,75 грн.
Щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки № 1383/8-18 від 20.03.2018 (а.с.20) розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 становив 13674,38 грн., з яких:
посадовий оклад - 2700,00 грн.
оклад за спеціальним званням - полковник поліції 2400,00 грн.
надбавка за стаж служби 50% - 2550,00 грн.
премія 78,75% - 6024,3 8 грн.
На підставі вищевказаної довідки, 04.05.2018, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 - розмір щомісячної пенсійної виплати становив 9572,07 грн (а.с.21).
Також, УМВС України в Івано-Франківській області надало ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку від 24.10.2018 № 4280/8-18 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (а.с.23), згідно якої розмір грошового забезпечення становив 14210 грн., з яких:
посадовий оклад - 2900,00 грн.
оклад за спеціальним званням - полковник поліції 2400,00 грн.
надбавка за стаж служби 50% - 2650,00 грн.
премія 78,75% - 6260,63 грн.
Розмір щомісячної пенсійної виплати становив 9947,44 грн.
На адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області направлено лист Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 18.02.2019 №452/108/05/8-19 (а.с. 16) та довідку від 18.02.2019 № 445/8-19 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (а.с.26); в тексті листа зазначено (п.8), що попередню довідку за № 1383/8-18 від 20.03.2018 слід вважати недійсною.
Розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки від 18.02.2019 № 445/8-19 становив 7956,00 грн., з яких:
посадовий оклад - 2700,00 грн.
оклад за спеціальним званням - полковник поліції 2400,00 грн.
надбавка за стаж служби 50% - 2550,00 грн.
премія 4,00% - 306,00 грн.
Після проведеного перерахунку пенсії відповідно до довідки від 18.02.2019 № 445/8-19 розмір щомісячної пенсійної виплати ОСОБА_2 склав 5569,20 грн (а.с. 27).
У зв`язку із проведеним перерахунком пенсії утворилася переплата пенсії за період 01.01.2018 по 31.03.2019 року в розмірі 65673,60 грн (а.с.28).
З огляду на вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області звернулось з позовом до Управління міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про стягнення переплати пенсії в сумі 137142,35 грн.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення. Висновок суду.
Предметом доказування у даній справі є: обставини щодо наявності порушення зобов`язань відповідачем; встановлення факту понесення позивачем збитків, заподіяних відповідачем, протиправність дій відповідача, розмір матеріальної шкоди та причинний зв`язок між протиправними діями (бездіяльністю) відповідача і заподіяною шкодою; правомірність заявленої до стягнення шкоди.
Згідно з частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
У відповідності до пункту 3 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Предметом спору у цій справі є вимоги позивача про стягнення з відповідача суми переплаченої пенсії. Підставою позову є неправомірні, на думку позивача, дії відповідача, що призвели до наслідків у вигляді переплат пенсії у сумі 137142,35 грн. Правовою підставою позову є норми статті 1166 Цивільного кодексу України.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені статтею 1166 Цивільного кодексу України, положеннями частин 1, 2 якої встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
При цьому відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить: наявність шкоди; протиправну поведінку заподіювача шкоди; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вину. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Протиправною поведінкою є різновид правової поведінки, що характеризується як соціальне відхилення від норми, зловживання правом та правопорушенням. Протиправною поведінка вважається тоді, коли суб`єкт права свідомо порушує норму права. Необхідною ознакою протиправності є нормативність, тобто закріплення моделі поведінки людини нормою права. Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.
Під шкодою розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо). У відносинах, що розглядаються, шкода - це не тільки обов`язкова умова, але й міра відповідальності, оскільки за загальним правилом, завдана шкода відшкодовується в повному обсязі.
Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.
Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за вини заподіювача шкоди. Відсутність у діях особи умислу або необережності звільняє її від відповідальності, крім випадків, коли за нормами Цивільного кодексу України відповідальність настає незалежно від вини.
Крім застосування принципу вини при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв`язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду, і самою шкодою. Встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони є важливим елементом доказування наявності шкоди. При цьому, доведенню підлягає те, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки. А відтак, доводячи склад цивільного правопорушення у діях відповідача, позивач мав довести, що його (відповідача) поведінка була неправомірною та протиправною. Протиправною поведінкою є різновид правової поведінки, що характеризується як соціальне відхилення від норми, зловживання правом та правопорушенням. Протиправною поведінка вважається тоді, коли суб`єкт права свідомо порушує норму права.
На позивача покладається обов`язок довести наявність збитків (шкоди), протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяними збитками. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні збитків. При цьому, важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які завдано особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
В той же час, відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно з пунктом 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії:
- перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
- здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів;
- перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Таким чином, орган, що призначає пенсію, контролює і перевіряє правильність всіх документів, що подаються та відповідно у разі обґрунтованих сумнівів має право вимагати як від підприємств, установ та організацій, так і від фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі. Остаточне рішення щодо відповідності поданих документів для призначення та нарахування пенсії вимогам Закону приймається саме органами Пенсійного фонду. При цьому працівники цих органів Законом зобов`язані перевірити такі документів та нарахувати і призначити пенсію у відповідному розмірі.
Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 14.11.2019 у справі № 917/1860/17.
З приводу посилання позивача на те, що законом передбачено право, а не обов`язок перевірки обґрунтованості видачі документів, необхідних для обчислення пенсії, суд зазначає, що саме на орган, який призначив пенсію, було покладено контрольні функції за дотриманням діючого законодавства при призначенні пенсії та щодо перевірки документів, наданих заявником, на відповідність відомостей, викладених у цих документах, законам і підзаконним актам, на підставі яких оформляється пенсія, а посадові особи відповідного органу не були позбавлені можливості перевірити обґрунтованість видачі документів, необхідних для обчислення пенсії, проте зазначеного не зробили.
За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку, що матеріальна шкода виникла внаслідок неправомірних дій позивача, адже саме ним було прийнято рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , встановлений її розмір та проведена безпосередня виплата грошових коштів. Посадові особи позивача не були позбавлені можливості перевірити обґрунтованість видачі документів, необхідних для обчислення пенсії, проте зазначеного не зробили.
З огляду на вищевикладене, у даній справі позивачем не доведено наявність всіх елементів цивільного правопорушення, а саме - причинно-наслідкового зв`язку між видачею довідок із невірними даними та завданням шкоди у вигляді переплати пенсії, оскільки остаточне рішення щодо відповідності поданих документів для призначення і нарахування пенсії приймається саме органами Пенсійного фонду та саме на працівників цих органів покладено обов`язок перевірити такі документи та нарахувати і призначити пенсію у відповідному розмірі.
Зазначені обставини виключають застосування до відповідача деліктної відповідальності.
Враховуючи недоведення позивачем всіх елементів, необхідних для застосування до відповідача деліктної відповідальності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення переплаченої пенсії.
За наведених обставин та правових норм, господарський суд вважає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність підстав для стягнення з відповідача переплати пенсії у загальному розмірі 137142,35 грн, отже у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Судові витрати.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За поданий позов позивач сплатив судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 86, 129, 165, 232, 236, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
у позові Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області до Управління міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про стягнення переплати пенсії в сумі 137142,35 грн. - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 03.12.2020.
Суддя Л.М. Неверовська