Рішення № 93242706, 30.11.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
640/17790/19
Номер документу
93242706
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року м. Київ №640/17790/19

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:

- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2017 №704 , а також з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення які були враховані при первинному призначенні пенсії, починаючи з 01.01.2018;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2017 №704, а також з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення які були враховані при первинному призначені пенсії, починаючи з 01.01.2018.

Ухвалою суду від 18.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 протиправно виключило премію та надбавку за особливо важливі завдання з обсягу грошового забезпечення.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просить відмовити в задоволенні позову, оскільки існує єдиний законодавчий порядок перерахунку пенсії у зв`язку із зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців.

Представником позивача подано письмові пояснення. Оскільки в ухвалі суду про відкриття провадження у справі від 18.10.2019 судом відповідно до частини третьої статті 263 КАС України встановлено подання лише відзиву відповідачем, письмові пояснення подані представником позивача судом до уваги не беруться.

Дослідивши письмові докази, судом установлено.

Відповідно до позовної заяви ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідачем наведена обставина не заперчувалась.

Позивачем до позовної заяви додано розрахунок грошової допомоги при звільненні полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_1 начальнику Лутугінського міськрайонного відділу Головного управління ДСНС України у Луганській області, звільненого зі служби наказом від 30.12.2014 №91св, відповідно до якого вислуга років складає 25 років, складові грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років 40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; премія 300%.

Листом від 05.08.2019 представник позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив: здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розміру грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії 300% (як особі яка знаходилась та приймала участь в зоні бойових дій) які були враховані при первинному призначенні пенсії..

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 03.09.2019 №194865/02/к-11347 повідомило позивача, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 проведено на умовах, у порядку та розмірах передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії без урахування додаткових видів грошового забезпечення позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку): пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (абзац другий пункту 2); на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України (абзаци перший, одинадцятий пункту 3); перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5).

Отже, підставою для перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду України є довідка відповідного органу, в якій визначені складові для врахування під час перерахунку пенсії (наприклад, постанова Верховного Суду від 17.10.2018 справа №711/10648/16).

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.09.2019 №194865/02/к-11347 перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 здійснено на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Оскільки під час перерахунку пенсії відповідачем враховано всі складові, зазначені у довідці наданій уповноваженим органом, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2017 №704, а також з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення які були враховані при первинному призначенні пенсії, починаючи з 01.01.2018 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2017 №704, а також з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення які були враховані при первинному призначені пенсії починаючи з 01.01.2018.

Суд зазначає, що Верховний Суд в постанові від 17.12.2019 в зразковій справі №160/8324/19 вказав, що оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, яке набрало законної сили 05.03.2019, у військовослужбовця виникає право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки, надісланої компетентним органом до органу Пенсійного фонду України, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Щодо строків звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі 820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії не може бути обмежений будь-яким строком.

Як убачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (квитанція від 13.09.2019 №0.0.1463358676.1).

Оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" (зі змінами згідно з Законом України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII) Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець