Ухвала суду № 93242380, 02.12.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2020
Номер справи
560/3211/19
Номер документу
93242380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3211/19

УХВАЛА

02 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням суду від 07 травня 2020 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , виходячи із розміру 71% сум грошового забезпечення. Також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Вказане рішення суду набрало законної сили.

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протягом 10 днів подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2020 в адміністративній справі № 560/3211/19.

Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року призначено до розгляду заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі № 560/3211/19.

Запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до 23.11.2020 включно подати до суду пояснення на заяву та докази на підтвердження виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2020 в адміністративній справі № 560/3211/19.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов відзив на заяву, згідно якого просить відмовити у її задоволенні. Зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , виходячи із розміру 71 % сум грошового забезпечення та проведено перерахунок пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.01.2018 року склав 4038,82 грн.

Сума доплати за період з 01.01.2018 року по 30.09.2020 року становить 9013,63 грн., та буде виплачена при відповідному фінансуванні.

Скасування Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду створило правову невизначеність порядку здійснення виплат, зазначених у пункті 2 постанови Уряду № 649, яка може бути усунута шляхом прийняття відповідного нормативного акту. Станом на листопад 2020 року виділено кошти та проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно рішень суду, які надійшли на виконання до 12.12.2018 року включно.

Окрім того, звертає увагу суду на те, що Верховний Суд у додатковій постанові від 31.07.2018 року по справі № 235/7638/16-а та від 29.07.2020 року по справі № 686/23330/16 висвітлив правову позицію, згідно якої встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття судового рішення у справі по суті.

Також у відзиві відповідач просить розглянути у заяву у судовому засіданні з викликом сторін. Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року призначено розгляд заяви в письмовому провадженні. Підстав для розгляду заяви саме в судовому засіданні відповідач не навів, тому таке задоволенню не підлягає.

Заявник подав відповідь на відзив, в якій вказує, що невиконання рішення суду не може бути виправдано відсутністю бюджетних видатків. Також вказує про ряд судових рішень, згідно яких підтримано позицію про можливість встановлення судового контролю після прийняття рішення по справі.

Надаючи оцінку доводам заяви позивача та заперечень відповідача щодо наявності підстав для встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не виконало в повному обсязі рішення суду від 07 травня 2020 року, оскільки кошти у розмірі 9013,63 грн. залишаються невиплаченими заявнику.

Таким чином, загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного позитивного результату, а тому виникає необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення.

Вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням.

Щодо доводів пенсійного органу про те, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень можливе лише під час прийняття такого рішення, суд зазначає, що норми КАС України не містять такого обмеження. Тобто, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення.

Оскільки у ст. 382 КАС України зазначається, що судовий контроль встановлюється після ухвалення судового рішення у справі (вживається словосполучення "суд, який ухвалив"), то можна дійти висновку, що для встановлення судового контролю повинен видаватись окремий процесуальний документ (ухвала) після ухвалення рішення у справі, якщо воно фактично не виконується, і саме судом, який виніс відповідне рішення.

Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої палати Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі №800/592/17.

Отже, приймаючи до уваги обставини справи, суд вважає, що заява про встановлення судового контролю за виконанням рішенням Хмельницького окружного адміністративного підлягає задоволенню.

При цьому суд враховує, що оскільки положення ч. 1 ст. 382 КАС України надають суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту, суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 07 травня 2020 року у справі №560/3211/19 протягом 30 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя Д.А. Божук