
Справа № 560/3523/20
РІШЕННЯ
іменем України
30 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 , представника відповідача: Рудчука В.П., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
до суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач невірно визначив розмір нарахованої суми індексації за періоди з жовтня 2015 року по грудень 2015 року та з грудня 2018 року по квітень 2019 року.
Просив суд позовні вимоги задовольнити та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Відповідач позовні вимоги не визнав надавши до суду відзив на позов в якому вказав, що будь - яких протиправних дій з боку Хмельницького обласного військового комісаріату стосовно позивача допущено не було. Хмельницьким обласним військовим комісаріатом було нараховано позивачу індексацію грошового забезпечення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Позивач прибув у судове засідання та просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши представників сторін а також начальника фінансового відділу Ходора С.І. та бухгалтера Моргун Н.А. Хмельницького обласного військового комісаріату, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в позові слід відмовити в повному обсязі.
06.07.20 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України з 2007 року по 02.04.2019 року.
08.11.2019 року позивач звернувся із заявою до Хмельницького обласного військового комісаріату, одною із вимогою була, про нарахування та виплати індексації грошового забезпечення.
04.12.2019 року у задоволенні вказаної вимоги відповідачем було відмовлено.
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду і 06.03.2020 року Хмельницьким окружним адміністративним судом позовні вимоги задоволено та зобов"язано Хмельницький обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року включно та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з жовтня 2015 року по грудень 2015 року та з грудня 2018 року по квітень 2019 року.
27 квітня 2020 р. постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду по даній справі залишено без змін.
Хмельницьким обласним військовим комісаріатом було нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з жовтня 2015 року по грудень 2015 року та з грудня 2018 року по квітень 2019 року відповідно: за жовтень 2015 року -1006,39грн; за листопад 2015 року - 1006,39грн; за грудень 2015 року - 1006,39грн; за грудень 2018 року - 71,08грн; за січень 2019 року - 71,08грн; за лютий 2019 року - 71,08грн; за березень 2019 року - 134,47грн; за квітень 2019 року - 8,96грн.
Позивач не погодився з розрахунком, який провів відповідач, тому звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до ст. 1, 2 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі Закон N 1282-ХІІ).
Статтею 2 ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація є складовою грошового забезпечення (входить до фонду додаткових видів грошового забезпечення і віднесена до державних соціальних гарантій), тому її невиплата вважається порушенням законодавства про оплату праці. Індексацію повинні проводити всі роботодавці незалежно від форми власності (ст.18 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Відповідно до ст. 4, 6 ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 N 1078 (далі Порядок N 1078).
Згідно з п. 1-1 Порядку N1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (у 2016 році 103 відсотка).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
За змістом п. 4 Порядку N 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку N 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічною грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Відповідно до п. 6 Порядку N 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
В судовому засіданні заслухано начальника фінансового відділу Ходора С.І. та бухгалтера Моргун Н.А. , які пояснили, що індексація позивачу була нарахована та виплачена у відповідності до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку №1078.
На підтвердження правомірності розрахунків відповідач надав довідку про нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.08.2015 року по 02.04.2019 року, довідку про нараховану індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.08.2015 року по 02.04.2019 року, розрахунок індексації за жовтень 2015 року - квітень 2019 року майору ОСОБА_1 .
Під час розгляду справи встановлено, що позивачем не взято до уваги те, що останній був призначений для проходження військової служби в Хмельницький ОВК 27.08.2015 року, з призначенням на вищу посаду по якій було нараховано заробітну плату більшу ніж на попередній посаді, тому базовий місяць став наступний після призначення. У вересні 2015 року позивачу було присвоєно звання капітан і сума грошового забезпечення знову збільшилась, тому базовий місяць став наступний після підвищення звання.
Отже, відповідач діяв у відповідності до п. 10. 2. Порядку N 1078, для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Як встановлено у судовому засіданні, що позивачем не взято до уваги надбавку за виконання особливих важливих завдань, оскільки на його думку вказана надбавка не має постійного характеру грошового забезпечення.
Відповідач на це вказав, що надбавка за виконання особливих важливих завдань призначена Міністром Оборони України і відповідно має постійний характер грошового забезпечення, з чим погодився суд.
Відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що у задоволені адміністративного позову необхідно відмовити в повному обсязі.
Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та встановлення судового контролю відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 грудня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя П.М. Майстер