
Справа № 420/10004/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, за наявними матеріалами, у порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про:
визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 22.09.2020 року про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій;
зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати і виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Адміністративний позов мотивовано наступним.
ОСОБА_1 вказувала, що має спеціальний стаж роботи для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій – 30 років педагогічного стажу. Однак, на думку ОСОБА_1 , Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, всупереч пункту 7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», після призначення пенсії за віком прийнято рішення про відмову у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення з посиланням на те, що заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 , було подано через ВЕБ-портал 20.08.2020 року (до досягнення пенсійного віку), а право на пенсію позивач набула 26.08.2020 року.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року, вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
У встановлений судом строк, відповідач надав відзив (вх.№45307/20 від 28.10.2020р.) на позовну заяву (а.с.83-87).
Відзив обґрунтований наступним.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначило, що ОСОБА_1 , 14.09.2020 року, звернулась з заявою щодо права на отримання грошової допомоги при призначенні пенсії за віком, як працівнику освіти, передбаченої пунктом 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 26 Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. До досягнення віку, встановленого абзацом 1 і 2 цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними, зокрема, 59 років 6 місяців – які народилися з 01 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року.
ОСОБА_1 , звернулась через ВЕБ-портал до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою щодо нарахування грошової допомоги при призначенні пенсії за віком як працівнику освіти - 20.08.2020 року.
На думку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ОСОБА_1 не мала права на грошову допомогу, оскільки на час звернення за призначенням пенсії не досягла встановленого пенсійного віку – 59 років 6 місяців. Тобто, на день звернення позивачеві було 59 років 5 місяців 25 днів з потрібних 59 років 6 місяців.
Станом на 02 грудня 2020 року, інших заяв по суті справи від сторін на адресу суду не надходило.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має страховий стаж який враховується для призначення пенсії 41 рік 8 місяців 17 днів (а.с. 6-10, 36).
Згідно довідки Комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Малиновського району м. Одеси» №01-21/795 від 10.09.2020 року, ОСОБА_1 з 01.02.2002 року та по теперішній час працює на посаді вчителя математики за переводом з посади вчителя математика СЗОШ №63 у Гімназії №5 Одеської міської ради Одеської області (а.с.73).
20.08.2020 року, ОСОБА_1 через ВЕБ-портал Пенсійного фонду України звернулась з заявою про призначення пенсії за віком (а.с.43-58).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 25.08.2020 року, з 26.08.2020 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.35).
14.09.2020 року, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою щодо нарахування грошової допомоги при призначенні пенсії за віком, як працівнику освіти (а.с.72).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 22.09.2020 року «Про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій» ОСОБА_1 відмовлено у призначенні грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій (а.с.59).
В обґрунтування рішення «Про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій» №155350006598 від 22.09.2020 року вказано, що згідно з пунктом 7-1 ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. ОСОБА_1 , надано заяву через ВЕБ-портал 20.08.2020 року (пенсійного віку не досягнуто), а право на пенсію позивач набула 26.08.2020 року, з якої і було призначено пенсію. Враховуючи вищезазначене, на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на призначення грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій право відсутнє.
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 22.09.2020 року про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій – протиправним, а своє право на отримання грошової допомоги – порушеним, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996 року, ратифікована Законом України №137-V від 14.09.2006 року, яка набрала чинності з 01.02.2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова частина права на соціальний захист, є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 26 Закону №1058-IV (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами 1 і 2 цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 25.08.2020 року, з 26.08.2020 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.35).
У п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року вказано, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали у закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, згідно з п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати, зокрема, з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років.
Аналіз пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку, що умовою наявності права на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення є:
на день досягнення пенсійного віку особа повинна працювати у закладах та установах державної або комунальної форми власності на відповідній посаді;
мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на відповідних посадах;
не отримувати будь-яку пенсію, до призначення пенсії за віком.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що станом на час звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій (14 вересня 2020 року), остання продовжувала працювати на посаді вчителя математики у Гімназії №5 Одеської міської ради Одеської області.
Вказане підтверджується довідкою Комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Малиновського району м. Одеси» №01-21/795 від 10.09.2020 року та копією трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 наявною у матеріалах справи (а.с.12-19).
Крім того, як вбачається з розрахунку страхового стажу який враховується для призначення пенсії ОСОБА_1 , здійсненого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, страховий стаж позивача становить 41 рік 8 місяців 17 днів, станом на 30.06.2020 року (а.с.36).
Також, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що до 26.08.2020 року, ОСОБА_1 жодної пенсії не отримувала. Пенсія позивачеві призначена з 26.08.2020 року на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 25.08.2020 року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 було дотримано усіх умов для отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, у зв`язку з призначенням пенсії за віком.
Суд критично ставиться до посилань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що ОСОБА_1 , не своєчасно звернулась з заявою про отримання грошової допомоги, зокрема, до досягнення 59 років 6 місяців, що у свою чергу позбавило її право на отримання вказаної допомоги.
Суд звертає увагу, що пенсія позивачеві призначена з 26.08.2020 року (у 59 років і 6 місяців і 1 день), з заявою про призначення грошової допомоги ОСОБА_1 , звернулась 14.09.2020 року, а не 20.08.2020 року, як зазначав відповідач у відзиві на позовну заяву, тобто після досягнення пенсійного віку та продовжуючи працювати на посаді вчителя математики у комунальному закладі.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У свою чергу, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності відмови у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення у зв`язку з призначенням пенсії за віком.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 22.09.2020 року про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій та необхідності зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити позивачеві грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частин 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року (справа «РуїзТоріха проти Іспанії») Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що під час подання позовної заяви ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 840,80 гривень, який підлягає відшкодуванню.
Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 22.09.2020 року про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати і виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - задовольнити.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350006598 від 22.09.2020 року «Про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій» - визнати протиправним та скасувати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України №1058-VІ від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені судові витрати у розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень.
Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.
Суддя Балан Я.В.
.