
Справа № 420/11256/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у відмові в прийнятті як додаткового матеріалу довідку від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення та проведенні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 07.09.2020 року №99 ФЕУ Служби зовнішньої розвідки України про розмір грошового забезпечення;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладене у листі від 01.10.2020 року №8998-8883/3-02/8-1500/20 про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням довідки Служби зовнішньої розвідки України від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняти як додатковий матеріал оновлену довідку від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення та здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Служби зовнішньої розвідки України від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року без обмеження максимального розміру пенсії із урахуванням розмірів посадового окладу 7600,00 грн., окладу за військовим званням 1410 грн., надбавки за вислугу років 4505,00 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби 30% - 4054,50 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1140,00 грн. та премії 30% - 2280,00 грн., у розмірі 90% від оновленого грошового забезпечення (20989,50 грн.) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже виплачених сум;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов`язати ГУ ПФУ в Одеській області подати до суду протягом 30 календарних днів з дати набрання законної сили рішенням суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідності до Закону № 2262-ХІІ йому було призначено з 01.04.2005 року довічно пенсію за вислугу років (34 календарний рік) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” з урахуванням тільки розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704 на підставі довідки №1271 від 26.03.2018 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України, яка є уповноваженим органом в розумінні постанови КМ України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та складає довідки для призначення, перерахунку пенсій. Розмір грошового забезпечення, що враховувався для перерахунку пенсії позивача, за нормами чинними на 01 січня 2018 року, складався з сум тільки основних трьох видів, без сум щомісячних додаткових видів, що не узгоджується з приписами статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Позивач зазначив, що 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Позивач вважав, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
За заявою позивача Служба зовнішньої розвідки України надала позивачу для особистого звернення до відповідача нову довідку від 07.09.2020 року № 99 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою на день звільнення, станом на 05.03.2019 року.
18.09.2002 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив прийняти оригінал довідки від 07.09.2020 року № 99 як додатковий матеріал, приєднати її до матеріалів пенсійної справи та здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням відомостей, зазначених у довідці ФЕУ СЗРУ від 07.09.2020 року № 99 про розмір грошового забезпечення у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії. Вказану заяву відповідач отримав 22.09.2020 року, однак відповіддю-рішенням від 01.10.2020 року за № 8998-8884/З-02/8-1500/20 у проведенні перерахунку пенсії позивача відмовив.
Таку бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та його рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач вважає протиправними і такими, що порушують його право на належний соціальних захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення. В обґрунтування позовних вимог позивач послався на правові висновки, викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Ухвалою від 02.11.2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Зазначено, що справа буде розглянута судом у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача для долучення до матеріалів справи.
24.11.2020 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, в редакції від 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Дана норма є відсильною та містить посилання на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Пунктом 1 Порядку №45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Київ та Севастополі (далі - Головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспсцзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки за формою згідно додаткам 2 і 3 про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії для кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пункт 4 Порядку передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Зокрема, пунктом 5 Порядку (в редакції постанови КМУ №103 від 21.02.2018р.), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017р. прийнято постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови №704 та положень ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Закон № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704.
На підставі вищевказаного порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 №6194/02-23 повідомив Головне управління про прийняття Постанову №103, та зазначив, що дана постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій.
На виконання вищезазначеної Постанови №103 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу 4510 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1340 грн. та надбавки за вислугу років 2925 грн.
Відповідач вказав, що Головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.
Відповідач зазначив, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103, проте, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані.
Враховуючи вищевикладене, підстав для проведення перерахунку пенсії позивача згідно довідки №99 від 07.09.2020 року немає.
Крім того, довідка Служби зовнішньої розвідки України №99 від 07.09.2020 року видана з порушенням вимог цього Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення. Відповідач також зазначив, що довідка №99 від 07.09.2020 року до Головного управління не надходила.
Пенсійний фонд України листом від 22.07.2019 року №22177/02-12 звернувся до Міністерства соціальної політики, для надання роз`яснення щодо підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.
Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 року №15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій.
Як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років (вислуга 34 роки) у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується протоколом про призначення пенсії з 01.04.2005 року (а.с.84).
Згідно з перерахунком пенсії від 23.06.2012 року, з 01.07.2012 року пенсія позивача обрахована в основному розмірі 90% грошового забезпечення, яке складалось із таких сум: посадовий оклад - 1552 грн.; оклад за військове звання - 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 672,80 грн.; середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавки за умови режимних обмежень 15% - 232,80 грн.; надбавки за особливо важливі завдання 34% - 821,83 грн.; надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність 20% - 310,40 грн.; премії 10% - 155,20 грн. (а.с. 85).
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Вказаний перерахунок позивачу був здійснений ГУ ПФУ в Одеській області 31.03.2018 року з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 7600 грн.; оклад за військовим званням - 1410 грн., процентна надбавка за вислугу років 50 відсотків – 4505 грн., премії - 0 грн. Під час перерахунку основний розмір пенсії позивача відповідачем визначено 70 % грошового забезпечення (а.с. 85 зворотній бік).
Зменшення відсотку основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення позивач оскаржив до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 року по справі №420/7307/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління фонду України в Одеській області задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату суми недоплаченої частини пенсії з 01.01.2018 року.
У вересні 2020 року Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України за заявою позивача йому була видана довідка №99 від 07.09.2020 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), з зазначенням надбавок, доплат, підвищень та премії станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року (а.с. 38).
У довідці від 07.09.2020 року №99, відповідно до постанови КМ України №704, вказані наступні складові для проведення перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії позивача: посадовий оклад – 7600 грн.; оклад за військовим званням підполковник – 1410 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4505 грн.; надбавка за особливості проходження служби 30% - 4054,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1140 грн.; премія 30% - 2280 грн. Всього 20989,50 грн.
Отримавши від Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України оновлену довідку про грошове забезпечення №99 від 07.09.2020 року, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії з 01.04.2019 року на підставі та з урахуванням оновленої довідки про грошового забезпечення, до якої додав відповідну довідку, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та переліком додатків до заяви (а.с. 39-46).
Листом від 01.10.2020 року №8998-8883/З-02/8-1500/20 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивачу, що частиною четвертою статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” були передбачені пунктом 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103). Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі №826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 (05.03.2019 рішення набрало чинності), яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” зазначені пункти виключені. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Враховуючи викладене, у листі зазначено, що для проведення позивачу перерахунку пенсії правових підстав немає (а.с. 55-56).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де Суд установив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року “Гайгузус проти Австрії”, у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі “Кечко проти України” (рішення від 8 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 7 грудня 2012 року у справі № 21-977во10, від 3 грудня 2010 року у справі № 21- 44а10).
Вищезазначена правова позиція висловлена Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у рішенні від 17.12.2019 року та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 року у справі №160/8324/19, яку суд враховує при розгляді даної справи.
Доводи відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року суд до уваги не бере, оскільки такі підстави виникли з 05.03.2019 року, з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Доводи відповідача про те, що довідка від 07.09.2020 року №99 Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України про розмір грошового забезпечення до ГУ ПФУ в Одеській області не надавалася суд вважає безпідставними, оскільки подання такої довідки особисто позивачем підтверджується вищевказаними документами: заявою позивача від 18.09.2020 року з переліком додатків, серед яких зазначена довідка від 07.09.2020 року №99, а також описом вкладення у цінний лист, який вручено відповідачу 22.09.20202 року згідно трекінгу рекомендованого листа з штрих-кодовим ідентифікатором "6800402726405" (а.с.39-47).
Також суд зауважує, що право пенсіонера на самостійне подання додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії, передбачене частиною другою статті 63 Закону №2262-ХІІ, а тому бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті додаткових документів від позивача (довідки від 07.09.2002 року № 99) є протиправною.
Щодо неприпустимості обмеження пенсії позивача максимальним розміром, суд бере до уваги доводи позивача про те, що такі обмеження були запроваджені Законом №3668-VI від 08.07.2011 року, частиною 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень якого передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Оскільки позивачу пенсія була призначена у 2005 році, тобто до набрання чинності Законом №3668-VI від 08.07.2011 року, обмеження пенсії максимальним розміром на позивача не поширюються.
Доводи відповідача про передчасність цієї вимоги суд до уваги не бере, оскільки зі змісту заперечень відповідача вбачається, що останній вважає законним запровадження таких обмежень розміром 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Посилання відповідача на те, що розмір пенсії позивача не перевищує максимальний розмір, суд вважає безпідставним, оскільки, виходячи з розміру грошового забезпечення у довідці від 07.09.2020 року №99 (20989,50 грн) розмір пенсії позивача, який складає 90% грошового забезпечення, перевищує максимальний розмір як у 2019, так і в 2020 році.
За таких обставин, суд враховує, що наданий позивачу судовий захист має бути ефективним, а обраний судом спосіб захисту порушеного права - виключати необхідність повторного звернення до суду за захистом своїх пенсійних прав.
З огляду на зазначене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом: визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у відмові в прийнятті як додаткового матеріалу довідки від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення та проведенні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 07.09.2020 року №99 Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України про розмір грошового забезпечення; та зобов`язання відповідача прийняти як додатковий матеріал оновлену довідку від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення та здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Служби зовнішньої розвідки України від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, без обмеження максимального розміру пенсії із урахуванням розмірів посадового окладу 7600,00 грн., окладу за військовим званням 1410 грн., надбавки за вислугу років 4505,00 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби 30% - 4054,50 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1140,00 грн. та премії 30% - 2280,00 грн., у розмірі 90% від оновленого грошового забезпечення (20989,50 грн.) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже виплачених сум.
При цьому, вимога позивача про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеного у листі від 01.10.2020 року №8998-8883/3-02/8-1500/20 про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням довідки Служби зовнішньої розвідки України від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення - задоволенню не підлягає, оскільки ГУ ПФУ в Одеській області власне рішення про відмову у перерахунку пенсії стосовно позивача не приймало, а лише листом від 01.10.2020 року за вих. №8998-8883/З-02/8-1500/20 повідомило позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідач не довів правомірність відмови позивачу в перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, без обмеження пенсії максимальним розміром, а позивач довів правомірність своїх вимог.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Також у прохальній частині позову позивач просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання судового рішення протягом 30 днів з дати набрання законної сили рішенням суду.
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що позивач не навів належного обґрунтування необхідності встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, не навів підстав вважати, що відповідач не виконуватиме рішення суду, а тому суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, 291, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у відмові в прийнятті як додаткового матеріалу довідку від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення та проведенні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 07.09.2020 року №99 Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України про розмір грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняти як додатковий матеріал оновлену довідку від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення та здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Служби зовнішньої розвідки України від 07.09.2020 року №99 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, без обмеження максимального розміру пенсії, із урахуванням розмірів посадового окладу 7600,00 грн., окладу за військовим званням 1410 грн., надбавки за вислугу років 4505,00 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби 30% - 4054,50 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1140,00 грн. та премії 30% - 2280,00 грн., у розмірі 90% від оновленого грошового забезпечення (20989,50 грн.) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже виплачених сум.
У задоволенні решти позову – відмовити.
У встановленні судового контролю за виконанням рішення суду – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Андрухів