Рішення № 93235504, 30.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
380/9047/20
Номер документу
93235504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/9047/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сасевича О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, із вимогами:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 13.02.2020 року та безпідставної відмови у видачі довідки про його грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідної форми;

-зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб», затвердженого КМ України від 13.02.2008 року №45, із врахуванням складових, визначених нормами ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за нормами, чинними станом на 01.03.2019 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що проходив службу в підрозділах Управління Державної пожежної охорони УМВС України у Львівській області, правонаступником якої є відповідач; на сьогодні перебуває на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року з 01.01.2018 року проведено перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу. Позивач вважає проведений перерахунок невірним, оскільки до уваги взято довідку відповідача про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , без врахування додаткових видів грошового забезпечення та премій, що суттєво вплинуло на розмір пенсії позивача у сторону зменшення.

Однак справедливість відновлено рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року.

Саме з цієї дати позивач набув право на відновлення його прав, порушених незаконною постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

Крім вказаного наказом Голови ДСНС України від 09.01.2019 року №16 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2019 році» збільшено розміри окремих складових грошового забезпечення, що відповідно до норм ч.18 ст.43 Закону №32262-ХІІ стало ще однією підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.

З огляду на викладене позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, з обов`язковим зазначенням у ній відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Відповідач, за наслідками розгляду вказаного звернення, відмовив у видачі такої довідки.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду його заяви, відмови у формуванні такої довідки та її скеруванні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою судді від 26.10.2020 провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

16.11.2020 року від ГУ ДСНС України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач покликається на те, що позивач вводить суд в оману, оскільки звертався до відповідача із проханням надати йому оновлену довідку по розмір його грошового забезпечення, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за нормами, чинними на 01.03.2019 року.

Також зауважив, що після прийняття і набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, що передбачений Порядком №45 від 13.02.2008 року. Крім того, вказаний Порядок №45 не передбачає обов`язку надсилання довідок уповноваженими органами до Головних управлінь Пенсійного фонду за вимогою осіб, які отримують пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Своєю чергою жоден з актів чинного законодавства не наділяє уповноважені органи, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру, вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Відповідач резюмував, що на день виникнення спору у цій справі відсутнє рішення Кабінету Міністрів України щодо необхідності проведення перерахунку пенсій, а тому у Головного управління відсутні підстави для надання відповідної довідки. Списки для перерахунку пенсій станом на 12.02.2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не направлялися.

З позиції відповідача, обов`язковою умовою для проведення перерахунку пенсії є відповідне рішення Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку та визначення умов та розміру такого перерахунку.

Також відповідач вважає, що ним належним чином надано відповідь на запит позивача та повідомлено, що підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає. Позивач фактично просив виготовити та надіслати оновлену довідку про грошове забезпечення, що не регулюється Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідач також на підтвердження своєї позиції покликався на рішення судів першої інстанції, які набрали законної сили; просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

19.11.2020 року від третьої особи засобами поштового зв`язку надійшли до суду письмові пояснення по суті спору. На переконання третьої особи, після проведеного перерахунку пенсій з 01.01.2018 року за нормами станом на 01.03.2018 року та на виконання Постанов №103, №704, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям. Третя особа у своїх поясненнях вказала, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, адже для такого перерахунку пенсії є лише нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за цих підстав ОСОБА_1 уже було з 01.01.2018 року проведено належний перерахунок пенсії.

Згідно зі ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

На підставі ст.262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах Управління Державної пожежної охорони УМВС України у Львівській області, правонаступником якого є Головне управління ДСНС України у Львівській області та звільнений зі служби у липня 2011 року; є пенсіонером МНС (ДСНС) України.

Пенсію призначено позивачу за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до якої вирішено провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року.

Відповідач на виконання п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року скерував списки осіб з числа пенсіонерів Державної служби України з надзвичайних ситуацій для надання довідок про розмір грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій та довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у тому числі стосовно позивача.

Грошове забезпечення згідно з довідкою №809 від 03.04.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача за посадою – заступник начальника центру з питань збору, обробки інформації та підготовки даних ОКЦ ГУ МНСУ у Львівській області за нормами чинними на 01.03.2018 року становить: 10530,00 грн., який включає посадовий оклад - 5610,00 грн.; оклад за військовим (спец.) званням (підполковник служби) - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (пос.оклад + звання) х %) 50% - 3510,00 грн.

Надалі Головним управлінням Пенсійного фонду України у підставі Постанови №103, з урахуванням довідки від 03.04.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, скерованої відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач 12.02.2020 року звернувся до начальника Головного управління ДСНС України у Львівській області з заявою, у якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; надати позивачу завірені копії усіх довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які видавались Головним управлінням ДСНС України у Львівській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з дня призначення пенсії.

25.02.2020 року листом за №58-14/М-13/01-19 відповідач повідомив позивача про те, що зокрема, на момент виникнення права на перерахунок пенсій, на підставі списків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідачем належним чином оформлено відповідну довідку про розмір грошового забезпечення (від 03.04.2018 року №809), враховуючи посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років, та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії.

Також відповідач повідомив, що після винесення рішення Окружним адміністративним судом міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 та після набрання таким законної сили до цього часу списків від ГУ ПФУ у Львівській області не надходило.

Враховуючи викладене та те, що п.5 і додаток 2 Порядку на сьогодні є чинними, підстави для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Позивач вважаючи, що така бездіяльність відповідача є протиправною, порушує його права, для їх відновлення, звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір, суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.1, 2, 3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - №2262-ХІІ) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Положення Закону №2262-ХІІ, зокрема, ст.63 передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Отже, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до п.1 якої встановлено необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених, згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою №103 внесені зміни до Порядку №45, зокрема, у п.5, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Крім того, додаток 2 до Порядку №45 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.01.2018 року та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1) визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналогічного змісту норми права містяться у п.п.2-3 Порядку №45 щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та м.Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З наведеного слідує, що за правилами ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За висновками Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 року у справі №21-484а13) про правильне застосування статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.1 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Таким чином, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

З огляду на викладене, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

При цьому, суд наголошує, що Закон №2262-ХІІ не позбавляє позивача права на самостійне звернення до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.

Окрім цього, право на перерахунок пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи викладені вище приписи, позивач має право на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення, тому доводи відповідача, що він готує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ГУ ПФУ у Львівській області виключно на підставі списків, складених ГУ ПФУ у Львівській області, є, на переконання суду, безпідставними.

Отже, відмова відповідача сформувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, обмежує надані державою права соціального захисту позивача.

Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих, згідно з постановою №704, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Суд зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що ГУ ДСНС України у Львівській області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії стосовно позивача, відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 року №704, за нормами чинними на 01.03.2018 року, з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років (пос. оклад, звання), що підтверджується довідкою №809 від 03.04.2018 року.

Позивач, звертаючись до суду стверджує, що в довідці не зазначено додаткових видів грошового забезпечення, передбачених для перерахунку пенсії, відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ.

Вказане зумовило звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, із врахуванням складових визначених нормами ч.3 ст.43 вказаного Закону.

Проте відповідач у своєму листі-відповіді від 08.07.2020 року зазначив, що підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії немає.

Суд вважає, зазначені доводи відповідача помилковими та необґрунтованими, оскільки з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 наявні підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тобто до внесення Постановою №103 змін до пункту 5 Порядку №45.

Таким чином, з відновленням редакції додатку 2 до Порядку №45 у відповідача були відсутні підстави для відмови у оформленні оновленої довідки для реалізації законних прав та інтересів позивача.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про оформлення та надіслання до ГУ ПФУ у Львівській області довідки про грошове забезпечення для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років питання щодо підстави, форми, змісту, механізму та суб`єкта її видачі регулювалися нормами Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 в редакції 2015 року. Тобто, усі питання щодо перерахунку пенсії станом на час звернення позивача для отримання довідки були врегульовані на законодавчому рівні.

Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.04.2018 року (справа №825/506/18).

Також, на підставі наказу Голови ДСНС України від 09.01.2019 №16 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2019 році» відбулася зміна розміру окремих додаткових видів грошового забезпечення, що значно вплинуло на загальний розмір грошового забезпечення.

Вказане свідчить про те, що з 05.03.2019 року, тобто, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Суд зазначає, що вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, провадження №Пз/9901/20/19 від 17.12.2019 року, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.

Згідно з ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд не може залишити поза увагою те, що позивач, зокрема, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду його звернення.

Вирішуючи спір в межах позовних заявлених вимог, суд зазначає, що бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.

Однак судом встановлено, що відповідач у своїй відповіді повідомив позивачу, що списків від ГУ ПФУ у Львівській області до Головного управління ДСНС України у Львівській області не надходило, а тому підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.

Тобто відповідач відповідь надав, строків щодо її надання не затягував, причини відмови у видачі довідки вказав, а тому суд дійшов висновку, що спір у цій справі виник внаслідок протиправних дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення.

Наведене свідчить про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду звернення позивача.

Оцінивши викладене у сукупності, виходячи з завдань адміністративного судочинства, з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача, суд також вважає за доцільне визнати протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у складанні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року; зобов`язати відповідача виготовити та надати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, із врахуванням складових визначених нормами ч.3 ст.43 Закону №2262, за нормами чинними станом на 05.03.2019 року.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задоволити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, враховуючи, що позов задоволено частково судові витрати, понесені позивачем у даній справі, підлягають відшкодуванню в сумі 420,40 грн., пропорційно розміру задоволених вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, із врахуванням складових визначених нормами ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», за нормами чинними станом на 05.03.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (79008, м.Львів, вул.Підвальна, 6; ЄДРПОУ 38627339) виготовити та надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, за формою додатку 2 (в редакції 2015 року) до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, із врахуванням складових визначених нормами ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», за нормами чинними станом на 05.03.2019 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (79008, м. Львів, вул. Підвальна, 6; ЄДРПОУ 38627339) судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) 40 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з врахуванням гарантій, встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Суддя Сасевич О.М.