
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" грудня 2020 р. справа № 300/1868/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Яремчанської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту 67 рішення за № 565-41/2020 від 11.06.2020 та зобов`язання до вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
30.07.2020 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Яремчанської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування пункту 67 рішення за № 565-41/2020 від 11.06.2020 про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0219 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (обслуговування кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") по АДРЕСА_1 та зобов`язання повторно розглянути на сесії Яремчанської міської ради звернення позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для обслуговування кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 " по АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,0219 га та прийняти відповідне рішення.
04.08.2020 вказану позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків, які позивач у строк, встановлений судом усунув.
02.10.2020 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є власником об`єкта нерухомого майна, звернувся до відповідача із заявою про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки в порядку статті 123 Земельного кодексу України. Однак, відповідач протиправно, за наслідками розгляду його заяви, пунктом 67 рішення за № 565-41/2020 від 11.06.2020 відмовив у наданні такого дозволу, з підстав недотримання ним вимог статті 118 Земельного кодексу України. Вважає, що виключний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу визначений частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України, тому, з цих підстав, вважає відмову відповідача протиправною, у зв`язку із чим просить визнати протиправним та скасувати пункт 67 рішення за № 565-41/2020 від 11.06.2020 та зобов`язати відповідача повторно розглянути на сесії Яремчанської міської ради звернення позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для обслуговування кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 " по АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,0219 га та прийняти відповідне рішення.
Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити на тих підставах, що до заяви про надання відповідного дозволу позивач не надав правовстановлюючі документи, які б підтверджували факт належності йому на праві власності об`єкту нерухомого майна.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
20.02.2020 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Яремчанської міської ради із заявою про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для обслуговування кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 " по АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,0219 га.
11.06.2020 пунктом 67 рішення Яремчанської міської ради за № 565-41/2020 від відмовлено у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0219 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (обслуговування кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") по АДРЕСА_1 , з підстав недотримання ним вимог статті 118 Земельного кодексу України.
Підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є звернення позивача.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Земельне законодавство включає Земельний кодекс України, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначає стаття 124 Земельного кодексу України, згідно частини 1 якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (частина 2 статті 124 Кодексу).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частина 3 статті 124 Кодексу).
Відповідно до частин 2, 3 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, серед іншого, у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб (частина 2). Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (частина 3).
Згідно з статтею 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Відповідно до частини 2 даної статті Кодексу особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 3 статті 123 цього ж Кодексу встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи з аналізу вказаних норм Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за результатами проведення земельних торгів, а власникам об`єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці державної чи комунальної власності - в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Як встановив суд, предметом спору в даній адміністративній справі є відмова органу місцевого самоврядування у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі, в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.
Позивач при зверненні за дозволом на розроблення проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для обслуговування об`єкта нерухомості подав в копіях технічний паспорт на житлове приміщення, план-схеми земельної ділянки, паспорт громадянина України.
За наведених обставин, позивач, клопочучи про отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, не підтвердив своїх прав на будівлю, що на ній розташована.
Згідно з частиною 2 статті 331 Цивільного кодексу України право власності на нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації такого права власності відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Долучений позивачем до своєї заяви технічний паспорт на будівлю не підтверджує набуття позивачем права власності на нерухоме майно у встановленому порядку.
Для отримання, власником об`єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці державної чи комунальної власності, дозволу на розробку проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для обслуговування такого об`єкта нерухомого майна в порядку статті 123 Земельного кодексу України, необхідним є набуття права власності на таке нерухоме майно, що підлягає реєстрації та підтвердженим відповідним витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відсутність в поданих позивачем відповідачу матеріалах документального підтвердження права власності на нерухоме майно, одночасно, не підтверджує прав позивача на відведення в порядку статтей 123, 134 Земельного кодексу України земельної ділянки, як власника об`єкта нерухомого майна, розташованого на ній.
І як наслідок, заява від 20.02.2020 не створює підстав для застосування до клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для обслуговування об`єкта нерухомості в порядку статті 123 Земельного кодексу України, тобто без прав земельних торгів, оскільки таким правом володіють власники об`єкту нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, а позивач своє право власності на об`єкт нерухомості і як власника прав на виділення земельної ділянки без проведення земельних торгів документально не підтвердив відповідачу.
У випадку звернення позивача з клопотанням про виділення земельної ділянки з земель комунальної власності, на якій розташований належний йому на праві власності об`єкт нерухомого майна, необхідним є долучення витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який посвідчує право власності на таке нерухоме майно.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що даний адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Яремчанської міської ради (вулиця Свободи, 266, місто Яремче, Івано-Франківська область, 78500, код ЄДРПОУ 04054286) про визнання протиправним та скасування пункту 67 рішення за № 565-41/2020 від 11.06.2020 та зобов`язання до вчинити певні дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.