Рішення № 93234457, 01.12.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2020
Номер справи
240/14525/20
Номер документу
93234457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/14525/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій він просить:

- поновити строк звернення до суду та прийняти до розгляду позовну заяву;

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016;

- зобов`язати Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2016 перерахунку основного розміру його пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад - 3100,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (30 відс.) - 1590,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 відс.) - 310,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - 3445,00 грн.; премія (100 %) - 10645,00 грн., усього - 21290,90 грн.;

- встановити судовий контроль за виконання рішення суду.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні)

Від Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" надійшло до суду клопотання про заміну неналежного відповідача у справі, а саме: Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" на належного відповідача - Міністерство внутрішніх справ України.

Ухвалою суду від 28.09.2020 у задоволенні клопотання Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про заміну відповідача у даній справі відмовлено. Залучено до участі у справі як співвідповідача Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідачі у строк, встановлений ч. 1 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження, не надіслали до суду відзивів на позовну заяву.

Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач, як колишній працівник міліції, є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), яка йому була перерахована станом на 01.01.2016 відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ №988) та наказу МВС від 06.04.2016 №260.

При виготовленні довідки для перерахунку пенсії, на думку позивача, Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області повинна була враховувати як збільшені розміри окладів грошового забезпечення (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням), відсоткову надбавку за стаж служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, так і інші види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких має визначатися у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань, премії тощо).

У зв`язку з цим позивач звернувся з відповідною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області з проханням виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення у відповідності до норм статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова №704) із зазначенням всіх основних і додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за виконання особливо важливих завдань, і збільшеного розміру премії.

Листом від 20.07.2020 №X- 86лк/29/105/05-2020 Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області ОСОБА_1 було повідомлено, що видача довідок для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ належить до компетенції Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області".

У подальшому позивач звернувся з листом до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Житомирській області" про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" листом від 17.08.2020 №1239/33/26-2020 повідомила позивача про відмову у складанні та поданні такої довідки з мотивів того, що до Міністерства внутрішніх справ України інформація, а саме списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходили. Відповідач також зазначає, що визнання судами положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова №103) протиправними та нечинними не є тим юридичним фактом, який тягне за собою обов`язок оформлення та направлення до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідачів на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації зазначеної норми частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ було прийнято постанову КМУ №103.

Відповідно до пункту 3 Постанови №103 (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсій) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій здійснювався з 01.01.2016 за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за січень 2016 року відповідно до постанови №988. Розмір премії визначався в середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Як встановлено судом, позивачу була видана довідка від 08.06.2017 №85/258 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII, постанови №988 та наказу МВС від 06.04.2016 №260.

Наразі позивач наполягає на наявності підстав для видачі нової довідки і здійснення перерахунку його пенсії.

З цього приводу суд зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - порядок №45).

Відповідно до пунктів 2, 3 порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд Україні після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2010 №129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованої в Міністерства юстиції України 15.02.2017 №135/13402, у Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань цього Департаменту.

При цьому наказом Міністерства внутрішніх справ від 23.12.2019 №1088 "Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України" Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано у Департамент персоналу МВС України.

Водночас, державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Житомирській області" є самостійним багатопрофільним закладом охорони здоров`я, який об`єднує в собі лікувально-профілактичні та інші заклади, що здійснюють на основі ліцензії медичне забезпечення осіб, які відповідно до законодавства мають право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров`я МВС.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ від 25.09.2018 №787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС" при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань. До функцій сектору належать: прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсії; перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам, тощо.

Враховуючи, що до функцій сектора із соціально-гуманітарних питань належить лише направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію, тощо, державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Житомирській області" не уповноважена видавати нові довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24.05.2018 №440, Департамент є структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України.

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності забезпечує, координує та контролює роботу з питань управління персоналом в апараті МВС, територіальних органах з надання сервісних послуг МВС (далі - територіальні органи), закладах, установах і підприємствах, що належать до сфери управління МВС (далі - підрозділи системи МВС), Національній гвардії України та за дорученням Міністра, у межах повноважень, - центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - ЦОВВ), здійснює організацію освітньої та наукової діяльності закладів вищої освіти та науково-дослідних установ, що залежать до сфери управління МВС.

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності безпосередньо підпорядковується державному секретареві Міністерства внутрішніх справ України.

До основних завдань та функцій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, зокрема, відноситься:

- організовує та координує роботу в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначена (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- оформляє та подає до територіальних органів Пенсійного фон України документи для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що видаються Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Отже, перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто при взаємозв`язку органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

У той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України із заявою для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що ним не заперечується.

Таким чином, до моменту розгляду належним суб`єктом владних повноважень питання про наявність або відсутність підстав для включення певних складових до змісту довідки як підстави для перерахунку пенсії, суд не може зобов`язати такий орган вчинити ці дії, оскільки вони є дискреційними повноваженнями цього органу. Лише у випадку відмови у вчиненні таких дій суд може надати правову оцінку рішенню відповідача з покладенням на нього обов`язку вчинити певні дії за наявності для цього відповідних підстав.

Наразі, позовні вимоги про зобов`язання Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку для перерахунку пенсії не підлягають задоволенню як такі, що пред`явлені до неналежного відповідача, а до Міністерства внутрішніх справ України вони є передчасними, оскільки останнє не приймало жодного рішення за наслідками розгляду порушеного питання.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, судом не встановлено правових підстав для задоволення позову.

Відповідно ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати, понесені позивачем, компенсації не підлягають.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 295 КАС України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.

Повне судове рішення складене 01.12.2020.

Суддя Н.М. Майстренко