
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
01 грудня 2020 р. Справа №805/4045/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабаш Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Управління пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Добропіллявугілля”, Державного підприємства “Добропіллявугілля” про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
04.11.2020 року Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні, а саме Державного підприємства “Добропіллявугілля” на Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ”.
16.11.2020 року розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження відкладено до 01.12.2020 року за клопотанням відповідача.
В зазначеній заяві Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області посилається на те, що 22.10.2010 року між Регіональним відділенням Фонду Держмайна України та ТОВ “ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ” був укладений договір оренди цілісного майнового комплексу ДП “Добропіллявугілля” строком на 49 років. Пунктом 1.7 договору оренди цілісного майнового комплексу “Добропіллявугілля” від 22.12.2010 року укладено між ТОВ “ДТЕК Добропіллявугілля” та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області, передбачено, що Орендар виступає правонаступником усіх прав та обов`язків ДП “Добропіллявугілля”.
Пунктом 1 наказу Міністерства вугільної промисловості України від 07.02.2011 року №50 припинено діяльність ДП “Добропіллявугілля”, цілісний майновий комплекс якого передано в оренду, шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря - ТОВ “ДТЕК Добропіллявугіля”.
Пунктом 5 зазначеного наказу встановлено, що ТОВ “Добропіллявугілля” є правонастпником усіх прав та обв`язків ДП “Добропілляґвугілля”, що також підтверджується передавальним балансом від 04.01.2011 року в якому ДП “Добропіллявугялля” передав, а ТОВ “ДТЕК Добропіллявугілля” прийняв по поточні зобов`язання за розрахунками з бюджетом в сумі 50625,00 грн.
З листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості Укнраїни від 13.04.2016 року №01/12-3962, вбачається, що 22.12.2010 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області та ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» уклали договір оренди цілісного майнового комплексу ДП «Добропіллявугілля». Пунктом 1.7. цього договору передбачено, що орендар виступає правонаступником усіх прав та обов`язків реорганізованого підприємства ДП «Добропіллявугілля» в установленому порядку.
З урахуванням викладеного, управління вважає, що ТОВ “ДТЕК Добропіллявугілля” є правонаступником ДП “Добропідлявугілля” у зв`язку з чим, просить задовольнити заяву про заміну сторони виконавчого провадження.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Добропіллявугілля” із зазначеною заявою не погодилось, надало до суду відзив на заяву щодо заміни сторони, в обґрунтування яких зазначило, що приєднання юридичної особи вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
За інформацією, наявною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на час розгляду заяви ДП “Добропіллявугілля” перебуває у стані припинення шляхом ліквідації.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2017 року адміністративний позов Управління пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Добропіллявугілля”, Державного підприємства “Добропіллявугілля” про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, – задовольнити у повному обсязі.
Стягнуто з Державного підприємства “Добропіллявугілля” (код ЄДРПОУ 32186934; 85000, Донецька обл., м. Добропілля, проспект Шевченка, б. 2) на користь Управління пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 5807694 (п`ять мільйонів вісімсот сім тисяч шістсот дев`яносто чотири) грн. 40 коп., в тому числі за списком №1 за період червень-липень 2015 року в розмірі 5730094 (п`ять мільйонів сімсот тридцять тисяч дев`яносто чотири) грн. 36 коп. та за списком №2 за період липень 2015 року в розмірі 77600 (сімдесят сім тисяч шістсот) грн. 04 коп.
19.06.2017 року Донецьким окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчий лист №805/4045/15-а для подальшого пред`явлення.
29.06.2017 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження ВП№54215752 з примусового виконання виконавчого листа №805/4045/15-а.
Відповідно до ч. 1 ст.379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з ч. 5 ст.15 Закону України “Про виконавче провадження” у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Для правонаступників усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З приписів статті 379КАС України випливає, що обов`язковою умовою для заміни сторони виконавчого провадження є вибуття однієї із сторін виконавчого провадження та правонаступництво сторони, що вибула, іншим суб`єктом.
На момент укладення договору оренди організаційні та майнові відносини, пов`язані з передачею в оренду цілісних майнових комплексів державного сектора економіки регламентувались чинними на той час нормами Закону України № 2269-ХІІ від 10.04.1992г. (зі змінами та доповненнями) “Про оренду державного та комунального майна” (надалі Закон № 2269-ХІІ), Цивільного кодексу України (надалі ЦКУ), Господарського кодексу України (надалі ГКУ).
За загальним визначенням, правонаступництво – це перехід прав та обов`язків одного суб`єкта до іншого – універсальне правонаступництво.
Відповідно до ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастанна певної події.
Згідно ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Тобто у ТОВ «ДТЕК Добропіллявугіллля» виникнуть права та обов`язки, пов`язаних з правонаступництвом, при умові:
-прямої вказівки актами цивільного законодавства;
-настання певної події, які має юридичне значення, а саме в даному випадку припинення юридичної особи ДП «Добропіллявугілля», у випадку внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. ДП «Добропіллявугілля» не є таким, що припинилось, оскільки запису до єдиного державного реєстру запису про її припинення не внесено. Отже, подія, яка має юридичне значення не відбулась, як наслідок стверджувати, що всі права та обов`язки на день розгляду заяви про заміну сторони перейшли до правонаступника ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» та виникли у нього не має правових підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 2269-ХІІ від 10.04.1992г. «Про оренду державного та комунального майна», зазначений Закон, крім іншого, регулює організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, що перебувають в державній та комунальній власності.
Статтею 14 Закону № 2269-ХІІ передбачено припинення діяльності підприємства або його структурного підрозділу здійснюється шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря, а структурного підрозділу - шляхом виділення з підприємства з наступним приєднанням до орендаря з дати видання про це відповідного наказу органу, уповноваженого управляти майном.
Приєднання підприємства або його структурного підрозділу до орендаря здійснюється за відповідним рішенням органу управління орендаря.
Законом № 2269-ХІІ встановлено перехід прав і обов`язків (правонаступництво) шляхом припинення підприємства через приєднання до орендаря за рішення відповідного органу Управління.
07.02.2011г. Міністерством вугільної промисловості України видано наказ №50 “Про припинення діяльності ДП“ Добропіллявугілля ” (надалі Наказ №50).
Пунктом 1 Наказу № 50 передбачено припинення діяльності ДП "Добропіллявугілля", цілісний майновий комплекс якого передано в оренду, шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря - ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля", що відповідало ст. 14 Закону № 2269-ХІІ.
Однак п. 2 та 3 наказу № 50 передбачено порядок проведення ліквідації ДП “Добропіллявугілля”, який полягає в створенні ліквідаційної комісії, складання ліквідаційного балансу, повідомлення про прийняте рішення та направлення відповідних документів органам державної влади та держаному реєстратору для внесення записів про припинення тощо.
Посилання позивача в якості обґрунтування правонаступництва ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» на п. 5 наказу Міністерства вугільної промисловості України №50 від 07.02.2011 року «Про припинення діяльності ДП "Добропіллявугілля" є безпідставним. Оскільки, ще у 2014 році п. 5 наказу Міністерства вугільної промисловості України №50 від 07.02.2011 року був вилучено на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N310 від 18.04.2014 року.
08.07.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3687-УІ “Про особливості оренди чи концесії об`єктів паливно-енергетичного комплексу, що перебувають у державній власності” (надалі Закон №3687-УІ).
Частина 2 Розділу IV “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №3687-УІ передбачено, що відносини, які виникли з договорів оренди чи концесії, укладених до набрання чинності цим Законом, регулюються законодавством, яке діяло до набрання чинності цим Законом, якщо інше не встановлено договором.
Дія цього Закону, крім положень статті 4 та частини сьомої статті 12 та пунктів 3, 4 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, не поширюється на правовідносини щодо оренди, концесії об`єктів паливно-енергетичного комплексу, які виникли до набрання чинності цим законом, або рішення щодо включення яких до переліку об`єктів права державної власності, які можуть надаватися в концесію, прийняті Кабінетом Міністрів України до набрання чинності цим Законом.
Тобто проведення ліквідації ДП “Добропіллявугілля” здійснюється відповідно до статті 14 Закону № 2269-ХІІ та наказу № 50 Мінвуглепрому.
Статтею 59 ГКУ визначено, що припинення суб`єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.
Загальний порядок припинення діяльності шляхом реорганізації визначено ст..107 ЦКУ, згідно якої кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов`язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Підписані головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджені учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірники передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, за місцем її державної реєстрації, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи - правонаступника, за місцем її державної реєстрації. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Статтею 111 ЦКУ встановлений порядок ліквідації юридичної особи, згідно якої з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов`язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред`явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється. Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором). Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи. Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 ЦКУ.
До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.
Документи, що підлягають обов`язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Зазначений порядок ліквідації ДП “Добропіллявугілля” передбачений наказом Мінвуглепрому від 07.02.2011 року.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
За інформацією, наявною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на час розгляду заяви ДП “Добропіллявугілля” перебуває у стані припинення шляхом ліквідації.
З аналізу статті 11 ЦК України, вбачається що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастанна певної події.
Тобто посилання управління на договір оренди, як на підставу виникнення, в момент його укладання, у ТОВ “ДТЕК Добропіллявугілля” зобов`язання щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за червень - липень 2015 року у розмірі 5 807 694,40 грн. є безпідставною і не відповідає вимогам ст. 11, 59, 104 ЦК України, ст. 2 ЗУ “Про особливості оренди чи концесії об`єктів паливно - енергетичного комплексу, що перебувають у державній власності” та вимогам наказу Мінвуглепрому № 50 від 07.02.2011 року.
07.10.2020 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугялля» укладено договір про розірвання договору угоди №б/н від 22.12.2010 року цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Добропіллявугілля», посвідченого 22.12.2010 року Бадаховим Ю.Н., приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу, за реєстровим №2368.
У зв`язку з наведеним суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 295, 379 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Г.П. Бабаш