
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2020 р. Справа№200/9511/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді головуючого Хохленкова О.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в січні 2020 року відповідач призначив йому пенсію за віком у сумі 4774,00 грн. Проте вже в вересні 2020 року відповідач зменшив її розмір до 4528,00 грн.
Відповідно до наданих письмових роз`яснень від 29.09.2020 року правовою підставою для зниження розміру пенсії стало зарахування відповідачем до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01.11.2017 року по 31.12.2019 року.
В вересні 2020 року відповідач зробив перерахунок пенсії ОСОБА_1 без врахування періоду роботи з 01.11.2017 року по 31.12.2019 року та розпочав проведення утримань із пенсії позивача, за період з 07.01.2020 по 31.08.2020, згідно заяви від 07.08.2020.
Позивач не згоден з діями відповідача, вважає що він неправомірно не зарахував до страхового стажу період з 01.11.2017 року по 31.12.2019 року та просить суд:
визнати неправомірними дії відповідача щодо перерахунку пенсії в вересні 2020 року без урахування періоду роботи з 01.11.2017 року по 31.12.2019 року та зменшення її розміру,
визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення утримань із пенсії, згідно заяви від 07.08.2020,
зобов`язати відповідача повернути усі невиплачені (утримані) суми пенсії.
Ухвалою суду від 16 жовтня 2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи.
6 листопада 2020 року представник відповідача надіслав суду клопотання про продовження встановленого судом процесуального строку подання відзиву на позовну заяву та доказів по справі до 01.12.2020 року.
Клопотання Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - задоволено, продовжено Селидовському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області встановлений судом процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву до 01 грудня 2020 року.
24 листопада 2020 року представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що ОСОБА_1 з 07.01.2020 року перебуває на обліку в Селидовському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління) як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви №173 від 28.01.2019.
За матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача, для визначення права на призначення пенсії, врахований по 31.10.2017 року, який склав 35 років 2 місяці 22 дні, стаж, який дає право на пенсію на пільгових умовах - 6 років 1 місяць 5 днів.
Стаж було зараховано згідно трудової книжки, пільговий - згідно документів, підтверджуючих характер робіт та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Пенсію розраховано із заробітної плати 9625,83, яка врахована за період з 01.07.2020 по 28.02.2010 та з 01.01.2011 по 31.10.2017, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації - 1,55534, середня заробітна плата по народному господарству застосована за 2016-2018 роки, яка складає 6188,89.
У лютому 2020 року при проведенні перерахунку «Уточнення показників середньої ЗП по НГ (річна)», яку застосували за 2017-2019 роки і яка склала 7763,17 було безпідставно зараховано до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.11.2017 по 31.12.2019 на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля».
У серпні 2020 розмір пенсії приведено у відповідність до чинного законодавства. Переодержана сума за період з 07.01.2020 по 31.08.2020 у розмірі 1917,81 утримується з 01.09.2020 згідно заяви позивача від 07.08.2020.
Згідно отриманих даних зі СПОВ (система персоніфікованого обліку відомостей) за періоди роботи позивача з 01.11.2017 по 31.12.2019 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Україна», не було сплачено щомісячні платежі по єдиному соціальному внеску до Пенсійного фонду.
Просить, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - управління просить відмовити в повному обсязі.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий відділом міліції м.Українська Селидівського МВ УМВС України в Донецькій області 25.06.2001 року, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 (а.с.8-10).
Відповідач, Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 41247274, 85400, Донецька обл., м.Селидове, вулиця Героїв Праці, 6 та суб`єктом владних повноважень.
Відповідно до листа Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України № 283-275/І-02/8-0572/20 від 29.09.2020 року пенсію ОСОБА_1 розраховано із заробітної плати 9625.83грн., яка врахована за період з 01.07.2000 по 28.02.2010 та з 01.01.2011 по 31.10.2017, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації - 1,55534, середня заробітна плата по народному господарству застосована за 2016-2018 роки, яка складає 6188,89грн. У лютому 2020 року при проведенні перерахунку «Уточнення показників середньої ЗП по НГ (річна)», яку застосували за 2017-2019 роки і яка склала 7763.17грн. було безпідставно зараховано до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.11.2017 по 31.12.2019 на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля».
У серпні 2020 року розмір пенсії приведено у відповідність до чинного законодавства. Переодержана сума за період з 07.01.2020 по 31.08.2020 у розмірі 1917.81грн. утримується з 01.09.2020 року.
Згідно трудової книжки НОМЕР_3 ОСОБА_1 у спірний період з 01.11.2017 по 31.12.2019 працював на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля».
В січні 2020 року відповідач призначив ОСОБА_1 пенсію за віком у сумі 4774,00 грн. В вересні 2020 року відповідач зменшив її розмір до 4528,00 грн. Переодержана сума за період з 07.01.2020 по 31.08.2020 у розмірі 1917,81 утримується з 01.09.2020 року.
Період роботи позивача з 01.11.2017 року по 31.12.2019 року на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» не зарахований до пільгового стажу ОСОБА_1 , у зв`язку з несплатою щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску до Пенсійного фонду.
02 грудня 2020 року позивач у призначене судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач у призначене судове засідання не з`явився. Був належним чином повідомлений про час та місце розгляду даної справи.
З метою запобігання поширенню гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб суд зазначає, що неявка сторін не перешкоджає розгляду даної адміністративної справи.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи немає, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно положень ст. 3 Основного Закону людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону №2281-VIII від 08 лютого 2018 року, "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Згідно статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід);
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина 2 статті 20 Закону №1058-IV).
Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
У разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі днем сплати страхових внесків, згідно частини 9 цієї статті, вважається день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Статтею 21 Закону №1058-IV встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки, яка містить, зокрема, відомості про страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Порядок відкриття та ведення персональної електронної облікової картки встановлений "Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за № 785/25562.
Відповідно до статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, обчислення страхових внесків, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях (стаття 24 Закону №1058-IV).
Згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону №1058-IV, відповідно до якої страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
За приписами положень статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Аналізуючи наведені положення чинного законодавства та оцінюючи докази, надані сторонами, суд приходить до наступних висновків.
Як зазначалося вище, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Тому належним допустимим, достовірним та достатнім доказом факту сплати страхових внесків за позивача як за застраховану особу, є персональна електронна облікова картка застрахованої особи.
За таких обставин суд дійшов висновку, що невиконання ДП «Селидіввугілля» обов`язку щодо своєчасної сплати внесків до Пенсійного фонду України ОСОБА_1 не може бути підставою для позбавлення соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві.
Що стосується вимоги позивача про визнання неправомірними дії відповідача щодо проведення утримань з пенсії, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.50 Закону № 1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з ч.2 ст. 50 Закону № 1058 відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Таким чином, відповідно до вказаних норм закону виплачені надміру суми пенсії внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду, а відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Оскільки в даному випадку ні яких судових рішень, ухвал, постанов, вироків, виконавчих написів нотаріусів та інших рішень не було, то в цьому випадку відрахування з пенсії проводилася органами Пенсійного фонду не на підставі закону, тому ця вимога підлягає задоволенню.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач висуває позовну вимогу - зобов`язати відповідача повернути усі невиплачені (утримані) суми пенсії.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд, в даному випадку вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, необхідно вийти за межі позовних вимог та прийняти судове рішення про стягнення з Селидовського ОУ ПФУ Донецькій області 1917,81 гривень.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
За таких обставин, беручи до увагу всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість пред`явленого позову та його задоволення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тож, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) щодо перерахунку пенсії в вересні 2020 року без урахування періоду роботи з 01.11.2017 по 31.12.2019 та зменшення її розміру.
Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи з 01.11.2017 року по 31.12.2019 року на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля».
Визнати неправомірними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) щодо проведення утримань із пенсії.
Стягнути з Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму недоотриманої пенсії у розмірі 1917 (одна тисяча дев`ятсот сімнадцять) гривень 81 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 02 грудня 2020 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Хохленков