
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/12310/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Димарчук Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач) про:
- визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати при звільненні з роботи компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки та зобов`язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки в сумі 33 177,77 грн;
- визнання протиправними дій щодо неналежного нарахування та невиплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності за періоди: з 28.11.2019 по 13.12.2019, з 16.12.2019 по 30.12.2019, з 02.01.2020 по 13.01.2020, з 14.01.2020 по 24.01.2020, з 27.01.2020 по 07.02.2020, з 10.02.2020 по 20.02.2020, з 21.02.2020 по 26.02.2020, з 27.02.2020 по 06.03.2020, з 10.03.2020 по 19.03.2020, 20.03.2020 по 23.03.2020, з 24.03.2020 по 27.03.2020 та зобов`язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по тимчасовій втраті працездатності за періоди: з 28.11.2019 по 13.12.2019, з 16.12.2019 по 30.12.2019, з 02.01.2020 по 13.01.2020, з 14.01.2020 по 24.01.2020, з 27.01.2020 по 07.02.2020, з 10.02.2020 по 20.02.2020, з 21.02.2020 по 26.02.2020, з 27.02.2020 по 06.03.2020, з 10.03.2020 по 19.03.2020, 20.03.2020 по 23.03.2020, з 24.03.2020 по 27.03.2020 у розмірі 56 291,64 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №104-то від 02.09.2019 ОСОБА_1 було поновлено на посаді заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області з 04.11.2017.
Наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру №10-то від 08.01.2020 позивача звільнено з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області. Оскільки, на момент звільнення позивач перебувала на лікуванні, днем звільнення є 30.03.2020, перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності позивача, про що позивачу було оголошено наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області №51-К від 30.03.2020, згідно з яким датою звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області вважати 30.03.2020.
Пунктом 3 наказу №51-К від 30.03.2020 дано вказівку фінансовому управлінню відповідно до ст.ст. 47, 116 Кодексу законів про працю України та ст. 24 Закону України «Про відпустки», провести розрахунок з ОСОБА_1 та виплатити компенсацію за 18 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 04.11.2017 по 13.06.2018, 17 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 06.09.2019 по 30.03.2020 та 12 календарних днів додаткової відпустки за стаж державної служби за 2019 рік.
Однак, в порушення вимог вищезазначеного наказу та законодавства про працю України жодної компенсації за всі невикористані позивачем дні щорічної та додаткової відпустки відповідачем проведено не було, що підтверджується випискою по картці/рахунку відкритому в АТ КБ «ПРИВАТБАНК». Таким чином, відповідачем протиправно не виплачено ОСОБА_1 компенсації за 47 днів невикористаної нею щорічної та додаткової відпустки у розмірі 33 177,77 грн.
Крім того, з 28.11.2019 по 27.03.2020, позивач з перервами, що випадали на вихідні дні, перебувала на лікарняному, що підтверджується листками непрацездатності.
За вищевказаний період тимчасової непрацездатності позивача, нею було закрито та здано до ГУ Держгуокадастру у Волинській області одинадцять листків непрацездатності, за якими позивачу було нараховано та виплачено допомогу по тимчасовій втраті працездатності за рахунок ГУ Держгуокадастру у Волинській області та Фонду соціального страхування у загальному розмірі 16 732,11 грн.
З наданих ГУ Держгеокадастру у Волинській області розрахунків до лікарняних листів вбачається, що суму допомоги по тимчасовій втраті працездатності було нараховано з порушенням вимог зазначених у Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2001 №1266 (далі – Порядок №1266) та відповідно виплачено в неналежному розмірі.
Як вбачається з розрахунків до лікарняних листів наданих відповідачем, останній обчислював середню заробітну плату на підставі п. 25 Порядку №1266, де вказано, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, у якому настав страховий випадок. Однак, розрахунок середньої заробітної плати, для розрахунку лікарняних не є правильним, оскільки позивач приступила до роботи лише 06.09.2019, а страховий випадок настав 28.11.2019. Тобто позивачем було фактично відпрацьовано неповних три календарних місяці.
Враховуючи те, що з 01.11.2018 по 01.09.2019 (включно) позивач перебувала у вимушеному прогулі у зв`язку з невиконанням Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру постанови Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2017 у справі №803/1560/17 про поновлення її на роботі, дані обставини слід вважати поважними в контексті частини 2 пункту 3 Порядку №1266 де зазначено, що місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Позивач вважає дії відповідача щодо ненарахування та невиплати при звільненні з роботи компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки та дій щодо неналежного нарахування та невиплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності протиправними, у зв`язку з чим просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки та нарахувати та виплатити належну їй допомогу по тимчасовій втраті працездатності.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у задоволенні клопотання ГУ Держгеокадастру у Волинській області про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження, відмовлено.
У відзиві на позовну заяву від 17.09.2020 (а.с.39-48) представник ГУ Держгеокадастру у Волинській області позовних вимог не визнала та просила відмовити у позові з наступних підстав.
Наказом Держгеокадастру від 03.11.2017 №815-то ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2017 в адміністративній справі №803/1560/17 задоволено позов ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії і кадастру та скасовано наказ про звільнення з роботи, поновлено на роботі ОСОБА_1 на посаді заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області з 03.11.2017.
На виконання рішення суду Держгеокадастром наказом від 02.09.2019 №104-то ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області з 04.11.2017 (а.с. 5).
Відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 у справі №140/2389/19, яке набрало законної сили 18.03.2020, позов ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру, ГУ Держгеокадастру у Волинській області про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі задоволено частково, зокрема, вирішено стягнути з ГУ Держгеокадастру у Волинській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2017 в справі №803/1560/17 про поновлення на роботі за період з 06.12.2017 по 31.07.2019 включно в розмірі 169 317,12 грн.
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 08.01.2020 № 10-то “Про звільнення ОСОБА_1 ”, ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області, днем звільнення вважати перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 30.03.2020 №15-к «Про оголошення наказу Держгеокадастру від 08.01.2020 року № 10-то «Про звільнення ОСОБА_1 » оголошено наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 08.01.2020 №10-то «Про звільнення ОСОБА_1 ». Датою звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області слід вважати 30.03.2020. Фінансовому управлінню відповідно до ст. ст. 47, 116 Кодексу законів про працю України та ст. 24 Закону України «Про державну службу» зобов`язано провести розрахунок із ОСОБА_1 та виплатити компенсацію за 18 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 04.11.2017 по 13.06.2018, 17 календарних днів щорічної основної відпустки за період роботи з 06.09.2019 по 30.03.2020, 12 календарних днів додаткової відпустки за стаж державної служби за 2019 рік.
Водночас, з 28.11.2019 по 14.12.2019 та з 16.12.2019 по 30.12.2019, позивач перебувала на лікуванні, що підтверджується листками непрацездатності.
ГУ Держгеокадастру у Волинській області першопочатково обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні листи АДФ №196793, АДФ №196994, АДФ №197405, АДФ №197565, АДФ №197667, АДФ №224171) ОСОБА_1 було здійснено, зокрема, відповідно до пунктів 3 та 26 Порядку №1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №439), а саме якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа) та місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
В подальшому Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області самостійно виявлено помилку при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності позивачу щодо визначення розрахункового періоду, а саме до розрахунку взято відпрацьовані місяці, як новоприйнятої на роботу особи, а потрібно 12 місяців, коли поновлено на посаді згідно рішення суду від 05.12.2017 в адміністративній справі №803/1560/17. Про виявлені помилки Головним управлінням повідомлено Луцьке міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області листами від 19.03.2020 №8-3-0.51-2120/2-20, від 26.03.2020 №8-3-0.51-2265/2-20, від 25.05.2020 №0-3-0.51-3423/2-20.
Відповідач звертає увагу суду на те, що згідно з направленням №15 від 25.05.2020 Луцьким міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області проведено позапланову перевірку по коштах Фонду соціального страхування у ГУ Держгеокадастру у Волинській області, а саме при нарахуванні допомоги по листках непрацездатності АДФ 197405, АДФ 197565, АДФ 197667, АДФ 224171, АДФ 108874, АДФ 146652, АДФ 336190, АДФ 224294, АДФ 183907, виданих ОСОБА_1 . За результатами вказаної перевірки складено акт від 25.05.2020 №16, згідно з яким фактів порушень не виявлено так, як Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області самостійно виявлено і виправлено неправомірне нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Фонду соціального страхування повернуто кошти по наступним лікарняним листам на суму 25 720,46 грн, а саме:
утримано з ОСОБА_1 на суму 12450,14 грн (АДФ 197667, який виданий 07.02.2020 на суму 3423,07 грн.; АДФ 224171, який виданий 21.02.2020 на суму 2669,94 грн.; АДФ 197405, який виданий 13.01.2020 на суму 3423,07 грн.; АДФ 197565 виданого 24.01.2020 на суму 2934,06 грн);
внесено кошти працівниками фінансового управління Головного управління на суму 10685,69 грн та Головним управлінням на суму 2584,63 грн, що разом становить 13270,32 грн, так як позивач відмовилась добровільно їх повернути (АДФ 196793, який виданий 28.11.2019 на суму 8023,62 грн; АДФ 196994, який виданий 16.12.2019 на суму 5246,70 грн).
Проведеним перерахунком допомоги по тимчасовій непрацездатності нарахована:
- оплата перших п`яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Головного управління (по лікарняних листках АДФ № 196793; АДФ № 196994; АДФ № 197405; АДФ № 197565; АДФ № 197667; АДФ № 224171) в сумі 20180,85 грн, а треба було нарахувати 4350,30 грн, тобто зайво нараховані 15830,55 грн;
- за рахунок Фонду (по лікарняних листках АДФ № 196793; АДФ № 196994; АДФ № 197405; АДФ № 197565; АДФ № 197667; АДФ № 224171) в сумі 32334,62 грн, а треба було 6614,16 грн, тобто зайво нараховані 25720,46 грн.
Кошти за оплату перших п`яти днів тимчасової непрацездатності в сумі 15830,55 грн були утриманні з нарахованої компенсації за невикористану відпустку та був зроблений перерахунок податку на доходи та військовий збір, що підтверджує Архівна відомість №117 з січня по травень 2020 року.
Розрахунок середньої заробітньої плати для оплати компенсації за невикористану відпустку здійснювався відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8.02.1995 №100. До розрахунку середньої заробітної плати для оплати відпустки включався заробіток за останні 12 календарних місяців.
Розрахунок компенсації станом на 27.03.2020 становить 192,96 грн (середньоденний заробіток) х 47 днів = 9069,50 грн.
Розрахунок компенсації в квітні 2020 року (після виплати вимушеного прогулу) становить 256,60 грн (середньоденний заробіток) х 47 днів = 12060,20 грн.
Таким чином, Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області здійснено розрахунки відповідно до вимог чинного законодавства України у зв`язку із чим вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у задоволенні позову.
Правомірність нарахування позивачу допомоги по тимчасовій непрацездатності на підставі наданих нею листків непрацездатності підтверджена актом перевірки Луцького міського відділення управління виконавчої дирекції ФСС України у Волинській області від 25.05.2020 №16.
Щодо розрахунку компенсації за невикористану відпустку зазначає, що на виконання рішення суду у справі № 803/1560/17 та згідно наказу Держгеокадастру від 02.09.2019 №104-то ОСОБА_1 поновлено на посаді з 04.11.2017, тому відповідно до п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (надалі - Порядок №100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. Так як позивач 12 місяців перебувала у трудових відносинах, то до розрахунку береться заробіток за період березень 2019 року - лютий 2020 року.
Головним управлінням самостійно виявлено помилкові суми на відшкодування виплат по тимчасовій непрацездатності і проведено повернення коштів на рахунок ФСС з ТВП відповідно до чинного законодавства і зменшено суми нарахувань по тимчасовій непрацездатності за рахунок підприємства та як наслідок, зменшено суми попередньо нарахованого заробітку. Так, як на момент звільнення (30.03.2020), Головним управлінням не отримано повний текст постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №140/2389/19 (отримано 02.04.2020), нарахування компенсаційних виплат було проведено згідно Додатку І-1, а після його отримання зроблено перерахунок згідно Додатку 2-1, тобто різницю донараховано.
Таким чином, Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області здійснено розрахунки з ОСОБА_1 згідно із вимогами чинного законодавства.
З наведених підстав просила у задоволенні позову відмовити.
Перевіривши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, яким надано оцінку з точки зору їх достовірності, допустимості, належності та достатності, суд встановив такі обставини.
Наказом Держгеокадастру від 03.11.2017 № 815-то ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2017 в адміністративній справі задоволено позов ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії і кадастру та скасовано наказ про звільнення з роботи, поновлено на роботі ОСОБА_1 на посаді заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області з 03.11.2017.
На виконання рішення суду Держгеокадастром наказом від 02.09.2019 №104-то ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області з 04.11.2017 (а.с. 5).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач за період з 14.06.2018 по 01.10.18 була працевлаштована та отримала 83 925,97 грн заробітної плати за роботу у відділі з питань земельних відносин Волинської обласної державної адміністрації та за період з 02.10.2018 по 31.07.2019 була працевлаштована та отримала заробітну плату в сумі 169 129,28 грн за роботу в Управлінні містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації.
Водночас, з 28.11.2019 по 27.03.2020, позивач з перервами, що випадали на вихідні дні перебувала на лікарняному в КП “Волинській обласній клінічній лікарні”, Колківській районній лікарні, КНП «Камінь-Каширський центр первинної медико-санітарної допомоги» тощо, що підтверджується листками непрацездатності (АДФ №196793, АДФ №196994, АДФ №197405, АДФ №197565, АДФ №197667, АДФ №224171, АДФ №108874, АДФ №146652, АДМ №338190, АДФ №224294, АДФ №183907 (а.с.8-18).
Наказом Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 08.01.2020 №10-то відповідно до пункту 4 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області у зв`язку з вчиненням дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 7 частини другої статті 65 Закону України “Про державну службу”. Відповідно до частини п`ятою статті 87 Закону України “Про державну службу” днем звільнення вважати перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності (а.с.6).
Вищевказаний наказ позивачу було оголошено та вручено наказом №51-к ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 30.03.2020 згідно з яким датою звільнення ОСОБА_1 з посади заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області вважати 30.03.2020. Фінансове управління відповідно до ст. ст. 47, 116 Кодексу законів про працю України та ст. 24 Закону України «Про державну службу» зобов`язано провести розрахунок із ОСОБА_1 та виплатити компенсацію за 18 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 04.11.2017 по 13.06.2018, 17 календарних днів щорічної основної відпустки за період роботи з 06.09.2019 по 30.03.2020, 12 календарних днів додаткової відпустки за стаж державної служби за 2019 рік (а.с.7).
ГУ Держгеокадастру у Волинській області першопочатково обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні листи АДФ №196793, АДФ №196994, АДФ №197405, АДФ №197565, АДФ №197667, АДФ №224171) ОСОБА_1 було здійснено, зокрема, за фактично відпрацьовані календарні місяці, як новоприйнятої на роботу особи. Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області самостійно виявлено помилку при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності позивачу, та проведено розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності з врахуванням 12 місяців. В результаті проведеного перерахунку Фонду соціального страхування повернуто кошти в сумі 25 720,46 грн. Кошти за оплату перших п`яти днів тимчасової непрацездатності в сумі 15830,55 грн були утримані з нарахованої компенсації за невикористану відпустку позивача (як помилково виплачені).
Розрахунок середньої заробітньої плати для оплати компенсації за невикористану відпустку здійснювався з врахуванням заробітку за останні 12 календарних місяців. Розрахунок компенсації станом на 27.03.2020 становить 9069,50 грн. Розрахунок компенсації в квітні 2020 року (після виплати вимушеного прогулу) становить 12060,20 грн.
Позивач, вважаючи, що відповідачем нарахування та виплата при звільненні з роботи компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки проведено у неповному обсязі, а також нарахування та невиплата допомоги по тимчасовій втраті працездатності проведена і виплачена неналежно, звернулася за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Щодо правомірності нарахування ОСОБА_1 допомоги по тимчасовій втраті працездатності суд зазначає наступне.
Механізм обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - страхові виплати), у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п`яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників (далі - роботодавці) визначено Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2001 №1266 (далі – Порядок №1266).
Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку №1266 сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п`яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.
Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов`язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини).
Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Відповідно до пункт 25 Порядку №1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок; для осіб, у яких через деякий час погіршився стан здоров`я у зв`язку з раніше отриманим ушкодженням здоров`я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, - перед настанням тимчасової непрацездатності.
Відповідно до пункт 26 Порядку №1266 якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).
Пунктом 32 Порядку №1266 середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах і допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п`яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС.
Як вбачається з матеріалів справи та наданих відповідачем розрахунків, ГУ Держгеокадастру у Волинській області першопочатково обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні листи АДФ №196793, АДФ №196994, АДФ №197405, АДФ №197565, АДФ №197667, АДФ №224171) ОСОБА_1 було помилково здійснено, зокрема, відповідно до пунктів 3 та 26 Порядку №1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №439), де зазначено, що якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа) та місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Разом з тим, на виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2017 в адміністративній справі №803/1560/17, ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області з 04.11.2017.
А тому, позивач є такою, що була працевлаштована в ГУ Держгеокадастру у Волинській області з 04.11.2017, таким чином, відповідно до пункт 25 Порядку №1266 розрахунковим періодом для позивача, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій втраті працездатності, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області самостійно виявлено помилку при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності позивачу щодо визначення розрахункового періоду, та проведено перерахунок допомоги по тимчасовій втраті працездатності з врахуванням 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах.
Про виявлені помилки Головним управлінням листами від 19.03.2020 №8-3-0.51-2120/2-20, від 26.03.2020 №8-3-0.51-2265/2-20, від 25.05.2020 №0-3-0.51-3423/2-20 повідомлено Луцьке міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (а.с.53-54).
Відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» основними завданнями Фонду соціального страхування України та його робочих органів є: 1) реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; 2) надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; 3) профілактика нещасних випадків; 6) здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; 7) здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду; 8) аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.
Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань: 1) здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном; 2) проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; 3) здійснюють заходи з профілактики страхових випадків; 4) забезпечують функціонування інформаційно-аналітичних систем; 5) здійснюють обмін інформацією з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сфері соціального захисту населення, реалізації державної податкової політики та з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, Пенсійним фондом України для виконання Фондом покладених на нього функцій і завдань, визначених законодавством України; 6) здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; 7) беруть участь у проведенні наукових досліджень з питань соціального страхування населення, вивчають міжнародний досвід з метою запровадження інноваційних форм соціального страхування, виступають замовником наукових робіт, досліджень і методичного забезпечення; 8) беруть участь у здійсненні міжнародного співробітництва для розв`язання проблем та обміну досвідом у сфері соціального страхування; 9) здійснюють інші функції, передбачені статутом Фонду.
Частинами 1 та 2 статті 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено, що Фонд має право: 1) користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, даними електронного реєстру листків непрацездатності, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій; 2) одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; 3) перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; 4) отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки; 5) накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; 6) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування; 7) порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері соціального страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи; 8) утворювати підприємства, установи, організації для виконання своїх статутних завдань.
Фонд зобов`язаний: 1) забезпечувати фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; 2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; 3) вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; 4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; 5) стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку; 6) вести облік і звітність щодо страхових коштів; 7) надавати безоплатно застрахованим особам і страхувальникам консультації з питань застосування законодавства про соціальне страхування; 8) вести облік показників для визначення класу професійного ризику виробництва; 9) щорічно складати звіт про результати своєї діяльності та після його затвердження правлінням Фонду подавати Кабінету Міністрів України і оприлюднювати; 10) інформувати страхувальників та застрахованих осіб про результати своєї роботи через засоби масової інформації; 11) укладати угоди з лікувально-профілактичними закладами та окремими лікарями на обслуговування потерпілих на виробництві, а також угоди із санаторно-курортними закладами для обслуговування застрахованих осіб, що направляються безпосередньо із стаціонару лікувального закладу до реабілітаційних відділень.
Згідно з направленням №15 від 25.05.2020 Луцьким міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області проведено позапланову перевірку ГУ Держгеокадастру у Волинській області по коштах Фонду соціального страхування, а саме при нарахуванні допомоги по листках непрацездатності АДФ 197405, АДФ 197565, АДФ 197667, АДФ 224171, АДФ 108874, АДФ 146652, АДФ 336190, АДФ 224294, АДФ 183907, виданих ОСОБА_1 . За результатами вказаної перевірки складено акт від 25.05.2020 №16, згідно з яким фактів порушень не виявлено, оскільки Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області самостійно виявлено і виправлено неправомірне нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності (а.с.57-62).
Фонду соціального страхування повернуто кошти по наступним лікарняним листам на суму 25 720,46 грн, а саме:
утримано з ОСОБА_1 на суму 12450,14 грн (АДФ 197667, який виданий 07.02.2020 на суму 3423,07 грн.; АДФ 224171, який виданий 21.02.2020 на суму 2669,94 грн.; АДФ 197405, який виданий 13.01.2020 на суму 3423,07 грн.; АДФ 197565 виданого 24.01.2020 на суму 2934,06 грн);
внесено кошти працівниками фінансового управління Головного управління на суму 10685,69 грн та Головним управлінням на суму 2584,63 грн, що разом становить 13270,32 грн, так як позивач відмовилась добровільно їх повернути (АДФ 196793, який виданий 28.11.2019 на суму 8023,62 грн; АДФ 196994, який виданий 16.12.2019 на суму 5246,70 грн) (а.с.56).
Проведеним перерахунком допомоги по тимчасовій непрацездатності, нарахована:
- оплата перших п`яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Головного управління (по лікарняних листках АДФ № 196793; АДФ № 196994; АДФ № 197405; АДФ № 197565; АДФ № 197667; АДФ № 224171) в сумі 20180,85 грн, а потрібно було нарахувати 4350,30 грн, тобто зайво нараховані 15830,55 грн;
- за рахунок Фонду (по лікарняних листках АДФ № 196793; АДФ № 196994; АДФ № 197405; АДФ № 197565; АДФ № 197667; АДФ № 224171) в сумі 32334,62 грн, а потрібно було 6614,16 грн, тобто зайво нараховані 25720,46 грн.
Кошти за оплату перших п`яти днів тимчасової непрацездатності в сумі 15830,55 грн були утриманні з нарахованої компенсації за невикористану відпустку та був зроблений перерахунок податку на доходи та військовий збір, що підтверджує Архівна відомість №117 з січня по травень 2020 року (а.с.63).
Таким чином, суд дійшов висновку, про правомірність нарахування та виплати відповідачем ОСОБА_1 допомоги по тимчасовій втраті працездатності за періоди: з 28.11.2019 по 13.12.2019, з 16.12.2019 по 30.12.2019, з 02.01.2020 по 13.01.2020, з 14.01.2020 по 24.01.2020, з 27.01.2020 по 07.02.2020, з 10.02.2020 по 20.02.2020, з 21.02.2020 по 26.02.2020, з 27.02.2020 по 06.03.2020, з 10.03.2020 по 19.03.2020, 20.03.2020 по 23.03.2020, з 24.03.2020 по 27.03.2020 на підставі наданих відповідачу листків непрацездатності АДФ №196793, АДФ №196994, АДФ №197405, АДФ №197565, АДФ №197667, АДФ №224171, АДФ №108874, АДФ №146652, АДМ №338190, АДФ №224294, АДФ №183907, яка проведена відповідно до вимог Порядку №1266, що підтверджується актом перевірки Луцького міського відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області від 25.05.2020 №16.
Щодо правомірності нарахування ОСОБА_1 компенсації за невикористану відпустку суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8.02.1995 №100 (надалі - Порядок №100) обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.
На виконання рішення суду у справі № 803/1560/17 та згідно наказу Держгеокадастру від 02.09.2019 №104-то ОСОБА_1 поновлено на посаді з 04.11.2017, тому відповідно до п. 2 Порядку №100, обчислення середньої заробітної плати для оплати щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. Так як позивач з 04.11.2017 була поновлена на роботі, а отже перебувала у трудових відносинах з відповідачем, то до розрахунку відповідачем було взято заробіток за період березень 2019 року - лютий 2020 року.
Під час розрахунку середньої заробітної плати для виплати компенсації за 47 днів невикористаної відпустки ОСОБА_1 , яка у розрахунковому періоді була поновлена на посаді, а на момент звільнення (30.03.2020), Головним управлінням не отримано повний текст постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №140/2389/19 (отримано 02.04.2020) про виплату середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, розрахунок компенсації за невикористану відпустку станом на 27.03.2020 був проведений наступним чином:
Березень 2019 року – 30 днів - 0,00 грн.
Квітень 2019 року – 29 днів - 0,00 грн.
Травень 2019 року – 29 днів - 0,00 грн.
Червень 2019 року – 28 днів - 0,00 грн.
Липень 2019 року – 31 днів - 0,00 грн.
Серпень 2019 року – 30 днів - 0,00 грн.
Вересень 2019 року – 30 днів - 12885,16 грн.
Листопад 2019 року – 30 днів - 14911,09 грн.
Грудень 2019 року – 30 днів - 3816,25 грн.
Січень 2020 року – 29 днів - 4267,20 грн.
Лютий 2020 року – 29 днів - 4393,86 грн.
Разом: 68500,49 грн.
Середньоденний заробіток становить: 68500,49 грн : 355 днів = 192,96 грн.
192,96 грн х 47 днів = 9069,50 грн – компенсація за невикористану відпустку.
Разом з тим, після отримання відповідачем постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2020 у справі №140/2389/19 та виплати вимушеного прогулу, в квітні 2020 року ГУ Держгеокадастру у Волинській області зроблено перерахунок розрахунку компенсації за невикористану відпустку наступним чином:
Березень 2019 року – 30 днів – 4192,17 грн.
Квітень 2019 року – 29 днів – 3792,92 грн.
Травень 2019 року – 29 днів – 4192,17 грн.
Червень 2019 року – 28 днів – 3992,56 грн.
Липень 2019 року – 31 днів – 4391,80 грн.
Серпень 2019 року – 30 днів - 0,00 грн.
Вересень 2019 року – 30 днів - 12885,16 грн.
Жовтень 2019 року – 30 днів - 28226,93 грн.
Листопад 2019 року – 30 днів – 15216,24 грн.
Грудень 2019 року – 30 днів – 4475,40 грн.
Січень 2020 року – 29 днів – 5447,40 грн.
Лютий 2020 року - 29 днів - 4279,05 грн.
Разом: 91091,80 грн.
Середньоденний заробіток становить: 91091,80 грн : 355 днів = 256,60 грн.
Таким чином, компенсація за 47 днів невикористаної відпустки позивача становить 12060,20 грн (256,60 грн х 47 днів = 12060,20 грн )
Разом з тим, суд зазначає, що позивач при розрахунку компенсації за невикористану відпустку, що доданий до позовної заяви помилково брала лише 5 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки (жовтень 2019 року - лютий 2020 року), а не 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки, оскільки позивач з 04.11.2017 була поновлена на роботі, а отже перебувала у трудових відносинах з відповідачем.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів, що нарахування та виплата ОСОБА_1 допомоги по тимчасовій втраті працездатності та нарахування та виплата при звільненні з роботи компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки проведено відповідно до вимог законодавства, а тому суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 67, код ЄДРПОУ 39767861).
Головуючий-суддя Т. М. Димарчук