Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-6059/09/2370 28.04.2010 р. м. Черкаси
11 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі - Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача – Савенко Ю.Н. (за довіреністю),
представника відповідача –Миронової Т.С. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в м. Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в м. Черкаси звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 20060 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем було порушено Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95, внаслідок чого до відповідача було застосовано штрафні санкції в сумі 20060 грн., які сплачені не були.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, у задоволенні позовних вимог ДПІ у м. Черкаси просив відмовити повністю з підстав зазначених у запереченнях на позовну заяву наданих у судовому засіданні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності 23 листопада 1995 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний номер 22810515.
18.06.2008 року співробітниками державної податкової інспекції у м. Чернігові проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці ТОВ «Сінніс, ЛТД»- зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: м. Чернігів пр-т Перемоги,1, за результатами якої складено акт №25260527/2323 від 18.06.2008 року.
Згідно акту в ході проведення перевірки встановлено, що в залі знаходилось 12 гральних автоматів, які на момент проведення перевірки перебували в робочому стані, не були опломбовані, і не переведені у фіскальний режим роботи та не підключені до зареєстрованого РРО.
24.06.2008 року співробітниками Очаківської об’єднаної державної податкової інспекції проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці ТОВ «Сінніс, ЛТД»- зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: Миколаївська обл., м. Очаків, вул. 8-Березня, 56, про що складено акт перевірки № 14070050/23-50 від 24.06.2008 року.
В зазначеному акті перевірки вказано, що на момент проведення перевірки в залі знаходилось 14 гральних автоматів, які використовуються у сфері грального бізнесу, не є реєстраторами розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру РРО та не переведені у фіскальний режим роботи, а саме: не зареєстровані, неопломбовані у встановленому законом порядку.
23.06.2008 року співробітниками державної податкової адміністрації у Полтавській області проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарськоїодиниці ТОВ «Сінніс, ЛТД» - зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул.Тирнівська, 52/89, про що складено акт № 00005496 від 23.06.2008 року.
Згідно акту в ході перевірки було встановлено, що в залі гральних автоматів за вказаною адресою з 5 гральних автоматів, 4 знаходились в робочому стані, які не оснащені блоком фіскальної пам’яті та не переведені у фіскальний режим роботи.
18.07.2008 року співробітниками Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці ТОВ «Сінніс, ЛТД» - зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Гончара, 11, за результатами якої складено акт №100201332303/1537 від 18.07.2008 року.
За даними акта в залі за вказаною адресою знаходилось 29 гральних автоматів, які використовуються у сфері грального бізнесу, які не зареєстровані в ОДПА, і не опломбовані та не переведенні у фіскальний режим роботи.
Судом встановлено, що на момент проведення перевірки відповідач здійснював діяльність у сфері грального бізнесу на території України за отриманою ліцензією та торговими патентами у відповідності до чинного на той момент законодавства.
За результатами проведених перевірок позивачем було встановлено порушення відповідачем п. п. 1, 2 ст. 3, ст.ст. 2, 7, 11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95.
На підставі зазначених актів перевірок та п. 2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95 державною податковою інспекцією у м. Черкаси винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до відповідача № 0001342303 від 04.07.2008 року в розмірі 4080 грн., № 0001432303 від 11.07.2008 року в розмірі 4760 грн., № 0001382303 від 11.07.2008 року в розмірі 1360 грн., №0001632303 від 28.07.2008 року в розмірі 9860 грн., усього на загальну суму 20060 грн.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями відповідач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом про скасування вказаних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 4 грудня 2008 року в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»до державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання протиправними рішень від 04.07.2008 року № 0001342303, від 11.07.2008 року № 0001432303, від 11.07.2008 року № 0001382303, від 28.07.2008 року №0001632303 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій відмовлено. Не погоджуючись з прийнятим рішенням ТОВ «Сінніс, ЛТД» звернулось з апеляційною скаргою до Київського апеляційного адміністративного суду.
11 лютого 2009 року постановою Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»задоволено, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 4 грудня 2008 року скасовано, позовні вимоги ТОВ «Сінніс, ЛТД»задоволено повністю та визнано протиправними рішення ДПІ у м. Черкаси № 0001342303 від 04.07.2008 року, № 0001432303 від 11.07.2008 року, № 0001382303 від 11.07.2008 року та № 0001632303 від 28.07.2008 року.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд зазначає, що спеціальним законом який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі –«Закон № 265/95-ВР»). Гральний бізнес належить до сфери послуг, а тому на нього розповсюджується дія Закону № 265/95-ВР.
Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано ст.ст. 15-16 Закону № 265/95-ВР.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 265/95-ВР визначено, що контроль за суб’єктами підприємницької діяльності щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Стаття 2 Закону № 265/95-ВР визначає реєстратор розрахункових операцій, як пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Також цією статтею Закону № 265/95-ВР до електронних контрольно-касових апаратів відносяться торговельні автомати або інше подібне устаткування, що призначене для операцій з продажу товарів (послуг) без видачі покупцю чека, іншого звітного документа за готівкові кошти чи їх замінники - жетони, картки платіжних систем або інші замінники грошей, без участі фізичної особи, яка контролює здійснення оплати таких товарів (послуг).
Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та (або в безготівковій формі) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (при продажу товарів) наданні послуг (у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг) зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 7 Закону №265/95-ВР визначено, що порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), встановлюється Державною податковою адміністрацією України. Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, встановлюється Державною податковою адміністрацією України за погодженням з Національним банком України.
В той же час, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»від 18 лютого 2002 року № 199, зокрема, п. 1 визначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій автоматами з продажу товарів (послуг), іншими реєстраторами, які не передбачають друкування розрахункових і звітних документів, а також додаткові вимоги щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами для конкретних сфер застосування (у разі необхідності) встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом.
Додатком 4 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 року № 13 встановлені вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами, зокрема, п. 1 визначено, що дія цих вимог поширюється на гральні автомати в частині виконання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників - кредитів, які використовуються у грі на цьому автоматі.
Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95-ВР фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Суд також зазначає, що на території України у сферах, визначених Законом № 265/95-ВР, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника (частина 1 ст. 12 цього Закону).
Статтею 11 Закону № 265/95-ВР встановлено, що терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 7 лютого 2001 року № 121, зокрема, відповідно до п. 6 Додатка до цієї постанови, переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій мало бути здійснене до 31 грудня 2006 року.
Суд звертає увагу, що починаючи з 1 липня 2008 року Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій в розділі 3 містить модель реєстратора під назвою «Фіскал»сфера застосування якого –казино, зали гральних автоматів, фіскалізація гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.
Таким чином, суд погоджується з твердженням відповідача, що штрафні (фінансові) санкції, застосовані до відповідача за результатами перевірок, проведених органами державної податкової служби до включення в Державний реєстр РРО компьютерно-касової системи «Фіскал», застосовані позивачем безпідставно.
Крім того, суд наголошує, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, заявлених до стягнення у позові, скасовані постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2010 року.
З урахуванням викладеного та враховуючи постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2010 року, суд знаходить вимоги позивача такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Згідно частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 29 квітня 2010 року.
Головуючий С.О. Кульчицький