
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1713/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 86% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, а також щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 1 січня 2018р. - 50 відсотків, а з 1 січня 2019р. - 75 відсотків від підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести йому перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 1 січня 2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби від 31 березня 2018 року №11/697 та наявних в його пенсійній справі документів щодо розміру додаткових видів грошового забезпечення (додаток до грошового атестату №28 від 27 січня 2017 року), а з 05 березня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року від 29 липня 2020 року №11/737 та виплати пенсії, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.01.2018р. на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». При цьому, зазначає, що під час перерахунку пенсії не були враховані щомісячні підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагород, які мали постійних характер та одноразові додаткові види грошового забезпечення. Крім того, виплата перерахованої пенсії здійснювалась не в повному обсязі, а з 1 січня 2018 року – 50%, а з 1 січня 2019 року – 75% від підвищення.
Позивач зазначає, що у зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, та на підставі його звернення до Адміністрації Державної прикордонної служби із заявою, Адміністрація Державної Прикордонної Служби України надіслала позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. №11/737 від 29.07.2020р. Примірник вказаної довідки направлено у Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
У зв`язку з цим, 28.08.2020р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №11/737 від 29.07.2020р., на що отримав відмову, викладену в листі від 02.09.2020р. №1665-1530/Д-02/8-2400/20.
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки, на його думку, з 05.03.2019р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, у зв`язку з чим норма, що обмежувала складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, а також норма, яка визначала зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 1 січня 2018 року – 50%, а з 1 січня 2019 року – 75% від підвищення перестали діяти як нечинні. Відтак, на думку позивача, з урахуванням збільшення розміру грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704, ним набуто право на перерахунок пенсії з 01.03.2018р. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та виплати перерахованої пенсії у повному обсязі.
Ухвалою суду від 13.10.2020р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, у встановлений судом строк, подало до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області на виконання Постанови №103 на підставі довідки, що надійшла у березні 2018 року на адресу управління з Адміністрації Державної Прикордонної Служби України, з 01.01.2018 здійснило перерахунок пенсії позивача.
Відповідач вказує, що підстав для проведення нового перерахунку не має, оскільки лише після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та повідомлення про підстави перерахунку від Мінсоцполітики до Пенсійного Фонду України, органи Пенсійного Фонду України можуть проводити підготовчу роботу щодо забезпечення проведення таких перерахунків. При цьому, відповідач зазначає, що такого рішення Урядом прийнято не було після дати набрання судовим рішенням по справі за №826/3858/18 законної сили.
Вимога позивача провести та здійснити виплату пенсії у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, на думку пенсійного органу, також є безпідставною оскільки пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018р. у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р. При цьому, вказує, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Водночас, відповідач зазначає, що пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019р. на підставі рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. у справі №2826/3858/18.
Також, вказує, що 14.08.2019р. Урядом прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на підставі якої виплата пенсій у 2019 році для колишніх військовослужбовців, зокрема, здійснюється у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, відповідач вказує, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, перерахунок та виплату пенсії позивачу проведено згідно вимог законодавства.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій наведено доводи та обґрунтування заявлених вимог, аналогічні тим, що викладені у позові.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмірі 86% грошового забезпечення (а.с.9, 15).
30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови №704.
На підставі довідки від 31.03.2018р. №11/697, яка надійшла з Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 з урахуванням окладу, військового звання, надбавки за вислугу років. Згідно розрахунку про перерахунок пенсії така йому виплачувалась з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. з урахуванням 50-ти відсотків її підвищення, з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. з урахуванням 75-ти відсотків її підвищення (а.с.18, 18 на звороті).
05.03.2019р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
За заявою позивача Адміністрацією Державної прикордонної служби України надано останньому копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною останній штатній посаді, яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. У довідці зазначено, що її складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019р. перерахунку основного розміру пенсії (а.с.11, 11 на звороті).
У зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі № 826/3858/18, позивач звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою від 28.08.2020р., у якій, зокрема, просив здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2018р. з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та з урахуванням 100% підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р. (а.с.12).
Листом №1665-1530/Д-02/8-2400/20 від 02.09.2020р. позивача повідомлено про те, що за наслідками розгляду його заяви підстави для здійснення перерахунку його пенсії відсутні, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства. Крім того, позивача повідомлено про те, що довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. повернуто на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України (а.с.13-14).
Позивач, вважаючи таку відмову відповідача протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991р. №2011-XII (далі - Закон №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
Статтею 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, зокрема 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Крім того, суд зазначає, що Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що: "дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача".
Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Відповідно до матеріалів справи, Адміністрацією Державної прикордонної служби України виконано обов`язок щодо направлення на адресу пенсійного органу довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, яку складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019р. у зразковій справі №160/8324/19, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами (а.с.11, 11на звороті).
Відтак, у відповідача у зв`язку з отриманням зазначеної довідки виник обов`язок перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019.
Проте, зазначений обов`язок відповідачем не виконано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо здійснення перерахунку позивачу пенсії з 01 квітня 2019 року, оформлену листом №1665-1530/Д-02/8-2400/20 від 02.09.2020р. є протиправною.
Статтею 4 КАС України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст.245 КАС України, та неправомірність відмови відповідача у вищевказаній частині, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити йому перерахунок пенсії з 01.04.2019р. на підставі поданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки №11/737 від 29.07.2020р. про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, позов у наведеній частині підлягає задоволенню.
Поряд із цим, суд зазначає, що позивач у поданому позові просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/737 від 29.07.2020р. з 05 березня 2019 року, що є необґрунтованим, оскільки, такий перерахунок в силу ст.51 Закону №2262-ХІІ, слід здійснювати з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Крім того, позивач просить також зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести йому перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 1 січня 2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби від 31 березня 2018 року №11/697 та наявних в його пенсійній справі документів щодо розміру додаткових видів грошового забезпечення (додаток до грошового атестату №28 від 27 січня 2017 року).
Визначаючись щодо такої вимоги позивача суд приходить до висновку про її необґрунтованість, оскільки, перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби від 31 березня 2018 року №11/697 та на підставі чинних на той час положень Постанови №103. Такі положення втратили чинність лише з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі № 826/3858/18. Відтак, позов в зазначеній частині не підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 1 січня 2018р. - 50 відсотків, а з 1 січня 2019р. - 75 відсотків від підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року та зобов`язання здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
Однак, суд наголошує, що до 05.03.2019р. виплата підвищених пенсій відбувалась на підставі чинного пункту 2 Постанови №103. Відтак, суд вважає, що відсутні підстави для визнання таких дій відповідача неправомірними.
Поряд із цим, позивач у поданій до відповідача заяві від 28.08.2020р. просив, окрім іншого, здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018р. В свою чергу, відповідач у листі №1665-1530/Д-02/8-2400/20 від 02.09.2020р. відмовив у виплаті пенсії у такому розмірі, вказавши, що виплату пенсії позивача у 2019 році забезпечено в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р., з січня 2020 року – з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р. Виплата пенсії продовжується у встановлених розмірах.
Проте, як уже зазначено судом вище обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії – скасовано з 05.03.2019р.
З огляду на наведене, Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 11.03.2020р. у справі №160/3586/19 зазначила, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Суд звертає увагу, що дана справа та зразкова справа №160/3586/19 є типовими, а відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що в цій частині в силу ч.2 ст.9. КАС України, наявні підстави для виходу за межі позовних вимог та визнання протиправною відмови органу ПФУ щодо виплати позивачу з 05 березня 2019 року 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. А відтак, позов в частині виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності оскаржуваної відмови.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи та висновки суду, аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
За правилами ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
За таких обставин, суд вважає, що сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме в розмірі 420,40грн.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 86% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та виплати пенсії з урахуванням 100% підвищення, встановленого станом на 01.03.2018р.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі поданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки №11/737 від 29.07.2020р. про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням 100 відсотків суми підвищення.
4. У задоволенні іншої частини вимог – відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, ЄДРПОУ 40329345).
Суддя В.О. Кушнір