
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 року справа № 580/3931/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому просить:
-визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області за підписом в.о. начальника Головного управління Коваленко В.Г., яка оформлена листом від 18.08.2020 року №31-23-0.3-5890/2-20 у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельної ділянки та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, що входить до земельного масиву з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області;
-зобов`язати повторно розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, що входить до земельного масиву з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області;
- зобов`язати відповідача надати позивачеві дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельної ділянки та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, що входить до земельного масиву з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області;
-встановити судовий контроль.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що звернувшись до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки площею 2,00 га, що входить до земельного масиву з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності, які знаходяться в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, відповідач 18.08.2020 листом протиправно відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з тих підстав, що вказана земельна ділянка входить до складу масиву, який зарезервований для надання учасникам АТО. Вказано, що Земельним кодексом України не встановлено такої підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою як резервування земельної ділянки для надання у власність учасникам АТО, а сама відмова викладена у формі листа є протиправною.
Відповідач проти позову заперечив, надавши до суду відзив, в якому зазначив, що бажана до відведення земельна ділянка орієнтовною площею 2,0000 га входить до складу земельної ділянки площею 30,0000 га в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, яка сформована та має кадастровий номер 7121589400:12:001:0508. Оскільки спірна земельна ділянка є сформованою, а позивач не входить до складу суб`єктів у відповідності до вимог ст. 26 Закону України «Про землеустрій» щодо замовлення документації із землеустрою про поділ. Вказано, що сформована земельна ділянка кадастровий номер 7121589400:12:001:0508 згідно постанови КМУ №898-р зарезервовано за учасниками АТО. Крім того, Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області за зверненням Благодатнівської сільської ради про надання земельних ділянок учасникам АТО та членам сімей загиблих, направлено клопотання про поділ земельної ділянки кадастровий номер 7121589400:12:001:0508 та прийняті накази про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою. З вказаних підстав у задоволенні позову просив відмовити.
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
11.08.2020 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із заявою від 07.08.2020, в якій просила надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області. До заяви додала: графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копію паспорта та ідентифікаційного коду. На доданому графічному матеріалі зображена земельна ділянка площею 30 га з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508.
18.08.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області листом №31-23-0.3-5890/2-20 відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, що входить до земельного масиву з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, оскільки земельна ділянка є сформованою, а позивач не входить до складу суб`єктів звернення щодо її поділу. Вказано, що сформована земельна ділянка кадастровий номер 7121589400:12:001:0508 згідно постанови КМУ №898-р зарезервовано за учасниками АТО.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою протиправними, позивач звернулась до суду.
Як встановлено судом з вебсайту відповідача між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та Радою ветеранів України був укладений Меморандум щодо забезпечення учасників бойових дій та членів сімей загиблих учасників бойових дій земельними ділянками.
Крім того, 02.07.2020 Благодатнівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області звернулася з заявою від 01.07.2020 за №349 до ГУ Держгеокадастру в Черкаській області про надання земельних ділянок для учасників АТО(ООС) згідно меморандуму в кількості 13 осіб - 26 га та забезпечення с. Благодатне пасовищем в розмірі 4га з земельної ділянки кадастровий номер 7121589400:12:001:0508.
Також, згідно даних публічної кадастрової карти https://map.land.gov.ua/, станом на час розгляду справи, судом встановлено, що земельна ділянка кадастровий номер 7121589400:12:001:0508, розформована, тобто здійснено її поділ ДП "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на 13 земельних ділянок по 2га, з яких 8 перебувають у приватній власності, а по 5 земельних ділянках надано дозволи на робробку проекту землеустрою та одну 4га - пасовище.
Як встановлено судом, з графічних матеріалів наданих позивачем у співставленні з даними публічної кадастрової карти, бажана земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України та Законом України "Про землеустрій".
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Статтею 64 Конституції України вказано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, окрім випадків, передбачених самою Конституцією.
Згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, згідно з пп. 31 п. 4 якого Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) наділена повноваженнями розпоряджатись землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Згідно із п. 7, 9 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінрегіону і Мінагрополітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
З аналізу наведених норм вбачається, що відповідача наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.
Правовий статус Головного управління Держгеокадастру в області визначено відповідним Положенням, яке затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521).
У пункті 8 цього Положення передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 №34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 №883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за №381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Таким чином, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника. На думку суду, вищевказане також стосується і звернень до Головного управління Держгеокадастру із заявою про розроблення документації із землеустрою.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року в справі № 815/5987/14 та Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі №545/808/17.
З аналізу норм чинного законодавства та обставин справи суд дійшов висновку, що в даному випадку Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області дійсно допустило протиправну бездіяльність при розгляді заяви позивача - не прийнявши рішення у формі наказу про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу.
Як зазначалось вище, Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області рішення (за встановленою формою) за заявою позивача не приймалось і суд не може прогнозувати, як результати розгляду цієї заяви, так і мотиви, з яких це рішення буде прийнято.
Таким чином, суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, що пов`язана з порушенням порядку розгляду клопотання позивача.
З урахуванням вищевказаного, суд не бере до уваги посилання відповідача на обставини, якими обґрунтований відзив на позовну заяву, оскільки оцінка судом може бути надана лише тим доказам, які будуть покладені в основу розпорядчого, індивідуального правового акту у формі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про надання позивачу дозволу або про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою. При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельної ділянки та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, що входить до земельного масиву з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться в адміністративних межах Благодатнівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, то суд зазначає, що оскільки відповідачем не було належним чином оформлено рішення на заяву позивача про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тому належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути звернення позивача і прийняти рішення у формі наказу.
При цьому, судом враховано, що відмова мотивована посиланням на розташування бажаної позивачем земельної ділянки в земельному масиві, який зарезервовано для потреб учасників АТО.
Відповідно до пунктів 1, 2 розпорядження Кабінету Міністрів України №898-р від 19.08.2015 "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім`ям загиблих учасників антитерористичної операції.
Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру, обласні та Київська міська державні адміністрації повинні забезпечити, серед іншого, розгляд у першочерговому порядку звернення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок.
Тобто, розпорядженням Кабінету Міністрів України не передбачено заборон для надання дозволу на розроблення проектів землеустрою, зокрема, для ведення особистого селянського господарства не учасниками АТО, з числа земельних ділянок, які включені до переліку зарезервованих земельних ділянок учасникам бойових дій.
Суд звертає увагу, що Земельний кодекс України не встановлює такої підстави відмови для отримання земельної ділянки у власність, як резервування земельної ділянки у власність учасникам АТО та членам їх сімей.
Враховуючи викладене, посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України № 898-р від 19.08.2015, не може вважатися правомірною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо безоплатної передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Разом з тим, ч. 1, 2 ст. 79-1 Земельного кодексу України, передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Виходячи з аналізу положень ч. 5 – 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України, підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Відтак, за даних обставин справи, до спірних правовідносин підлягає застосуванню ч. 6 ст. 79-1 Земельного кодексу України, яка встановлює, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі відповідної технічної документації із землеустрою.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Отже, формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Вказані правові висновки викладені в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №823/1172/17.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, позивач в межах Земельного кодексу України звернулася до відповідача з заявою про розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7121589400:12:001:0508, а тому посилання відповідача на відсутність права на таке звернення, не може вважатися правомірною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо безоплатної передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Щодо встановлення судового контролю, то суд вказує, що позивачем не надано жодних доказів не виконання рішення суду, а тому відсутні підстави для застосування такого заходу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, що пов`язана з порушенням порядку розгляду клопотання ОСОБА_1 зареєстрованого 11.08.2020 за №С-539/0/5-20.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 11.08.2020 за №С-539/0/5-20 та прийняти рішення у формі наказу.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 280(двісті вісімдесят) грн. 20 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя П.Г. Паламар