Рішення № 93210980, 23.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2020
Номер справи
560/5489/20
Номер документу
93210980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/5489/20

РІШЕННЯ

іменем України

23 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Василевська К.В. представника позивача Баженової А.І. представника відповідача Головного управління ДПС у Хмельницькій області Поліщука Є.Р. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить зобов`язати відповідачів провести коригування у картці платника податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та виключити інформацію, що внесена за помилково поданим річним звітом про суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що ГУ ДПС у Хмельницькій області 19.03.2020 сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з позивача № Ф-6729/10 від 19.03.2020 на суму 10964,64 грн.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.06.2020 року по справі № 560/1810/20 вказана вимога скасована, проте відповідачами не виключено суми боргу з інтегрованої картки платника податків.

Позивач зазначає, що він є пенсіонером та отримує пенсію за віком, і не має обов`язку сплачувати єдиний соціальний внесок, та як наслідок відповідні штрафи та пеню. Крім того, зазначає, що будь-яких договорів з відповідачем про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування не укладав.

Тому з врахуванням викладених обставин по справі, позивач просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач в судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений про дату, час, та місце розгляду справи належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, та у додаткових поясненнях поданих на даний адміністративний позов.

Представник відповідача - Головного управління ДПС у Хмельницькій області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав пояснення, посилаючись на обставини викладені у відзиві, та у додаткових поясненнях.

Представник відповідача - Державної податкової служби України в судове засідання не з`явився, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду відзив на даний адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просить відмовити.

В обгрунтування відзивів відповідачі зазначають, що 08.01.2019 року позивачем добровільно та самостійно подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік, відповідно до якого сума нарахованого єдиного внеску складає 10965 грн.

Відповідачі вважають, що оскільки позивач подав звіт за відповідний звітний період відповідно до законодавства, взяв добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, тому такий звіт не може вважатись неправомірно поданим, оскільки факт його подання не суперечить законодавству.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є фізичною особою-підприємцем з 24.05.2007, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Позивач отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданого 02.02.2018 Пенсійним Фондом України.

20 лютого 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій повідомив, що ним помилково подано річний звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік, а також повідомив відповідача про те, що він є пенсіонером за віком.

Головне управління ДПС у Хмельницькій області листом № 9233/ФОП/22-01-58-05 від 10.03.2020 року надано відповідь на заяву позивача, в якій зазначено, що відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" позивач є платником єдиного соціального внеску, яким самостійно визначив суму та подав Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску за 2019 рік з посиланням на п. 3 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 435 від 17.04.2015 року зі змінами та доповненнями.

Відповідач зазначив, що відповідно до п. 16 розділу ІІ Порядку № 435 відповідальними за правильність та достовірність заповнення Звіту є Страхувальник та суми самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування і є пенсіонерами за віком або інвалідами, або досягли віку, встановленого статті 26 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", підлягають сплаті на загальних підставах та не можуть бути скасовані.

Станом на 10.03.2020 року в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 , рахується недоїмка в сумі 10964,64 грн., заборгованість виникла на підставі поданого позивачем Звіту за 2019 рік вх. №931842321 від 08.01.2020 року.

Після отримання вказаної відповіді, позивач надіслав лист до Державної податкової служби України від 17.07.2020 року щодо проведення коригувань в інтегрованій картці платника з метою скасування самостійно визначених зобов`язань відповідно до поданого Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік.

Державна податкова служба України листом №26487/6/99-00-04-05-01-06 від 28.08.2020 року надала відповідь позивачу, в якій зазначила, що згідно з даними ПС "Податковий блок" ФОП ОСОБА_1 , подано до податкового органу звіт за 2019 рік, в якому він самостійно визначив базу нарахування єдиного внеску. Дані цього звіту завантажено до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник. У разі самостійного визначення платником бази нарахування єдиного внеску, сплата єдиного внеску здійснюється на загальних підставах. Згідно з приписами абзацу 6 частини 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" не підлягають оскарженню зобов`язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником. З огляду на викладене відсутні підстави для скасування самостійно визначених зобов`язань та відповідно проведення коригувань в ІПК.

Головним управлінням ДПС України в Хмельницькій області 19.03.2020 року сформовано податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , №Ф-6729-10 від 19.03.2020 року на суму 10964,64 грн., зі сплати єдиного соціального внеску, сформовану на підставі Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.06.2020 року по справі № 560/1810/20 визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 19.03.2019 року №Ф-6729-10 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 10964 грн. 64 коп.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2020 року вирішено апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року - без змін.

Позивач вважаючи, що відповідачі зобов`язані внести коригування в його ІКП, звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно зі ст. 71, пп.72.1.1 п. 72.1 ст. 72 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій.

За приписами п. 2 розділу І, п.п.1, 2 підрозділу 4 розділу V Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 квітня 2016 року № 422, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв`язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати КПР.

Відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є, зокрема, рішення суду, прийняте по суті.

Залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему органів ДФС з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами, зокрема, інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) («Скасовується в судовому порядку»/ «Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано»).

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на «Скасовується в судовому порядку»/»Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано» при частковому скасуванні.

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в судовому порядку»), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування /зменшення суми не проводиться.

Відповідальні працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем органів ДФС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Отже, обов`язок щодо внесення змін до інтегрованої картки платника єдиного соціального внеску (позивача) у відповідача виникне лише після набрання законної сили рішення суду про скасування вимоги про донарахування сум грошового зобов`язання.

Згідно програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.06.2020 року по справі № 560/1810/20 визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 19.03.2019 року №Ф-6729-10 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 10964 грн., 64 коп.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2020 року вирішено апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року - без змін.

Таким чином, є наявним судове рішення про скасування вимоги про донарахування сум грошового зобов`язання, яке набрало законної сили, тому Головне управління ДПС України у Хмельницькій області повинно здійснити відповідне коригування в ІКП позивача, шляхом виключення інформації, що внесена за помилково поданим річним звітом про суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік.

Оскільки позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС України у Хмельницькій області, тому в суду відсутні підстави для зобов`язання ДПС України здійснювати коригування в ІПК позивача.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області провести коригування у картці платника податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та виключити інформацію, що внесена за помилково поданим річним звітом про суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн., (вісімсот сорок гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 листопада 2020 року

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,Київ 1,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя В.К. Блонський