Рішення № 93209040, 25.11.2020, Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
25.11.2020
Номер справи
211/6080/17
Номер документу
93209040
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 211/6080/17

Провадження № 2/211/72/20

Р і ш е н н я

і м е н е м У к р а ї н и

25 листопада 2020 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі

головуючого судді Ткаченко С.В.

при секретарі Польчик Л.В.

за участі:

представника позивача Криворізького міськрайонного центру зайнятості Каленчука А.А., представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Івасик Т.Р. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом Криворізького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, зазначивши, що відповідачу наказом Центру № НТ160427 від 27.04.2016 року було надано статус безробітного з 25.04.2016 року та призначена допомога по безробіттю.

В ході перевірки було встановлено, що відповідач приховав факт працевлаштування 02.02.2017 року у ПАТ «Північтранс» в період перебування на обліку в центрі зайнятості, про що 16.05.2017 року був складений акт № 483 розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ».

Таким чином відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю у період з 02.02.2017 року по 28.03.2017 року в сумі 7868,28 грн.

16.05.2017 року Криворізьким міскрайонним центром зайнятості було видано наказ № 58 про відшкодування коштів, який відповідачем було отримано 27.05.2017 року. Просять стягнути з відповідача суму незаконно отриманої допомоги в розмірі 7868,28 грн.

У відповідності до гл. 10 ст. 274 ЦПК України «у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи: 1) малозначні справи.

Ч. 2 даної статті вказує, що «у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін».

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

При цьому у відповідності до ст. 279 ЦПК України «Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі покладаючись на обставини викладені у позовній заяві, та просив стягнути з відповідача 7868,28 грн. Надалі надав заяву про закінчення розгляду справи у його відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Івасик Т.Р. в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на його необґрунтованість. Вважає, що позивачем не доведено суму боргу та просила у задоволенні позову відмовити.

25 11 2020 року сторони в судове засідання не з`явилися.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України 25 11 2020 року фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до п.1 ст. 4 ЗУ «Про зайнятість населення» до зайнятого населення відносяться громадяни, працюючі за наймом на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності. Громадяни, які є зайнятим населенням, не мають право бути безробітними та відповідно з цим реєстрації у центрі зайнятості як безробітні не підлягають.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 25.04.2016 року звернувся до позивача з заявою про надання йому статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю. В даній заяві ОСОБА_1 зазначив, що через відсутність роботи він не отримує заробітку або інших не передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно (а.с. 4)

З витягу із наказів про прийняті рішення по особі : ОСОБА_1 , вбачається, що ОСОБА_1 перебував на обліку у Криворізькому міськрайонному центрі зайнятості з 27.04.2016 р. по 16.05.2017 р. Статус безробітного йому було надано 27.04.2016 р. Допомогу по безробіттю отримував з 08.05.2016 р. по 18.04.2017 р. (а.с.5-6).

Відповідно до копії витягу з наказу № 22/к від 01.02.2017 р. ПАТ «ПІВНІЧТРАНС», ОСОБА_1 прийнятий на роботу до товариства (а.с.11).

Відповідно до Акту розслідування страхових - випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до «Про загальнообов,язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 16.05.2017р. № 483, за результатами проведеної перевірки встановлено наступне: ОСОБА_1 працює в ПАТ «ПІВНІЧТРАНС» на посаді водія автотранспортних засобів з 02.02.2017 року наказ № 22/к від 01.02.2017р. (а.с.9 – Акт, а.с. 10 довідка).

З витягу із наказів про прийняті рішення по особі : ОСОБА_1 , також вбачається, що наказом від 16.05.2017 року №НТ170516 позивачем припинено реєстрацію відповідача в якості безробітного з 16.05.2017р. у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання позивачу статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до абз. 19 п.п.1 п.37 Порядку. Наказом від 16.05.2017 року №НТ170516 позивачем припинено виплату допомоги по безробіттю у зв`язку з припиненням реєстрації безробітного відповідно до п.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення», п.1 ст.31 закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.п.1 п.37 Порядку від 20.03.2013 року №198 та у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення відповідно до п.п.8 п.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення», п.п. 8 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та п.п.2 п.1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності з 03.05.2017 року.

Наказом № 58 від 16.05.2017 року прийнято рішення про повернення позивачем коштів в сумі 7868,28 грн., як допомоги по безробіттю, у зв`язку з ненаданням відповідачем інформації щодо працевлаштування в період перебування на обліку (а.с. 13). ОСОБА_1 Криворізьким міськрайонним центром зайнятості було запропоновано добровільно повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 7868,28 грн. (а.с. 14)

Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Згідно зі ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до п. 1) ч. 1 ст. 9 Закону України «Про зайнятість населення» кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується шляхом участі в загальнообов`язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

Відповідно до п. 2) ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до положень ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення » статус безробітного може отримати, зокрема, особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Підстави припинення реєстрації безробітного визначені статтею 45 Закону України «Про зайнятість населення», за приписами пункту 1 частини 1 якої реєстрація безробітного припиняється у разі зайнятості особи.

Відповідно до аб. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до аб. 1 ч.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Згідно зі ст.34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право, зокрема, стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

За таких підстав, аналізуючи надані докази та даючи їм правову оцінку, враховуючи встановлені і наведені обставини, які підтверджені доказами, суд приходить до висновку, що оскільки відповідач не повідомив Криворізький міськрайонний центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг, зокрема, про знаходження у трудових відносинах та отримання доходу в період перебування на обліку в центрі зайнятості з 02.02.2017р., що потягло за собою безпідставне отримання матеріального забезпечення за період з 02.02.2017 року по 28.03.2017 року в розмірі 7868,28 грн., які на даний час відповідачем позивачу не повернуті, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір за ставками на час звернення позивача до суду у сумі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12,13, 19, 76-81, 141, 258-259, 223, 264-265, 354-355ЦПК України, ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд ,-

ВИРІШИВ:

Позов Криворізького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Криворізького міськрайонного центру зайнятості, адреса: 50071, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Космонавтів, 1, Код ОКПО 21908407 (р/р 37173001002770 УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012 ) кошти незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 7868 (сім тисяч вісімсот шістдесят вісім ) грн.. 28 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві ) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене учасниками справив апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: С. В. Ткаченко

Повний текст рішення складено 01 12 2020 р.