Рішення № 93205987, 01.12.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2020
Номер справи
520/11687/2020
Номер документу
93205987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2020 р. № 520/11687/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Шляхової О.М., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення сум у судовому засіданні з повідомленням сторін, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати наказ на звільнення державного службовця ОСОБА_1 , який займає посаду державної служби категорії "Б" в Департаменті Агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації з дати звільнення;

- поновити державного службовця ОСОБА_1 , який займає посаду державної служби категорії "Б" в Департаменті Агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації;

- стягнути з Департаменту Агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з дати звільнення до дня поновлення на роботі.

В період з 18 листопада 2020 року по 27 листопада 2020 року суддя перебувала на лікарняному.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 2014 року він постійно працював у департаменті Агропромислового розвитку, а з 2016 року призначений па посаду заступника начальника відділу. Наказом №57 від 03.08.2020 позивача звільнено з посади заступника начальника відділу землеробства, насінництва, інженерно-технічної роботи та охорони праці у правління виробництва сільськогосподарської продукції Департаменту Агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації, в зв`язку із скороченням штату державних службовців. Позивач вважає звільнення його з посади незаконним, таким що не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому просить суд позов задовольнити.

По справі відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що на підставі Розпорядження Голови обласної державної від 17 червня 2020 року №349 "Про внесення змін до структури Харківської обласної державної адміністрації" та Наказу Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 24 червня 2020 року №19 "Про визначення структури Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації та внесення змін до штатного розпису" визначено структуру Департаменту та скорочено дві штатні одиниці, у тому числі заступника начальника відділу землеробства, насінництва, інженерно-технічної роботи та охорони праці, на якій перебував позивач. На підставі чого, позивача звільнено на підставі підпункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу". Наказом Департаменту від 01.07.2020 р. № 40-к "Про попередження про зміну істотних умов державної служби та наступне вивільнення працівників Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації" закріплене таке: "2. Попередити про скорочення штатних одиниць та наступне вивільнення державних службовців Департаменту за списком, що додається". Додаток 2 до наказу директора Департаменту від 01.07.2020 №40-к містить список державних службовців Департаменту, попереджених про скорочення штатних одиниць та наступне вивільнення, серед яких значиться і позивач - ОСОБА_1 . На підставі вищевказаного наказу складено Попередження про скорочення штатних одиниць та наступне вивільнення державних службовців на ОСОБА_1 , яке підписано позивачем після ознайомлення 01.07.2020. По закінченню 30 календарних днів, відповідачем складено наказ від 03.08.2020 №57-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", про що також зроблено запис за №24 від 03.08.2020. А тому звільнення позивача відбулося на законних підставах та з дотриманням встановленої законом процедури. Посилання позивача на те, що відповідачем порушена процедура звільнення у частині не запропонування ОСОБА_1 іншої посади, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки пропонування державному службовцю вакантної посади державної служби є правом суб`єкта призначення або керівника державної служби, а не обов`язком.

Позивачем через канцелярію суду надано відповідь на відзив, в якій останній підтримав вимоги та доводи заявленого позову.

Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом з копії трудової книжки НОМЕР_1 від 09.08.2001 встановлено, що позивача наказом від 18.02.2014 №21-к призначено на посаду заступника начальника відділу землеробства та інженерно-технічної роботи управління агротехнічного забезпечення Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації, як такий, що успішно пройшов стажування на цій посаді із присвоєнням йому 10 рангу державного службовця у порядку переведення з управління паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації. Наказом від 10.02.2016 №05-к позивача призначено на посаду заступника начальника відділу землеробства, насінництва, інженерно-технічної роботи та охорони праці управління виробництва сільськогосподарської продукції Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації.

Позивачу з 12.02.2019 присвоєно 5 ранг державного службовця в межах посад категорії "Б".

Розпорядження Голови обласної державної від 17 червня 2020 року №349 "Про внесення змін до структури Харківської обласної державної адміністрації" та Наказу Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 24 червня 2020 року №19 "Про визначення структури Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації та внесення змін до штатного розпису" визначено структуру Департаменту та скорочено дві штатні одиниці, у тому числі заступника начальника відділу землеробства, насінництва, інженерно-технічної роботи та охорони праці, на якій перебував позивач.

Наказом Департаменту від 01.07.2020 р. №40-к "Про попередження про зміну істотних умов державної служби та наступне вивільнення працівників Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації" закріплене таке: "2. Попередити про скорочення штатних одиниць та наступне вивільнення державних службовців Департаменту за списком, що додається".

Додаток 2 до наказу директора Департаменту від 01.07.2020 №40-к містить список державних службовців Департаменту, попереджених про скорочення штатних одиниць та наступне вивільнення, серед яких значиться ОСОБА_1 .

Наказом директора Департаменту Агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 03.08.2020 №57-к звільнено ОСОБА_1 заступника начальника відділу землеробства, насінництва, інженерно-технічної роботи та охорони праці управління виробництва сільськогосподарської продукції Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації, у зв`язку із скороченням штату державних службовців з виплатою вихідної допомоги у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.

Суд відзначає, що на час звільнення позивач мав 5 ранг державного службовця в межах посад категорії "Б", у 2009 році отримав повна вищу освіту за спеціальністю "Державна служба" та здобув кваліфікацію магістра державної служби.

Позивач не погоджуючись із протиправним наказом, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях врегульовані Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII.

Положеннями ч.1 ст.2 Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що наведені в цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: керівник державної служби в державному органі (далі - керівник державної служби) - посадова особа, яка займає вищу посаду державної служби в державному органі, до посадових обов`язків якої належить здійснення повноважень з питань державної служби та організації роботи інших працівників у цьому органі (п.3); посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов`язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону (п.4); рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу (п.6).

Судом встановлено, що посада, з якої звільнено позивача у розумінні вищенаведеної норми права була посадою державної служби, а позивач - посадовою особою в державному органі (Департамент агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації).

Згідно з частинами 1-2 статті 21 Закону України "Про державну службу" вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

У частині першій статті 83 Закону України "Про державну службу" №889-VIII наведені підстави припинення державної служби. Зокрема, державна служба припиняється: 1) у разі втрати права на державну службу або його обмеження (стаття 84 цього Закону); 2) у разі закінчення строку призначення на посаду державної служби (стаття 85 цього Закону); 3) за ініціативою державного службовця або за угодою сторін (стаття 86 цього Закону); 4) за ініціативою суб`єкта призначення (стаття 87 цього Закону); 5) у разі настання обставин, що склалися незалежно від волі сторін (стаття 88 цього Закону); 6) у разі незгоди державного службовця на проходження державної служби у зв`язку із зміною її істотних умов (стаття 43 цього Закону); 7) у разі досягнення державним службовцем 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом; 8) у разі застосування заборони, передбаченої Законом України "Про очищення влади".

Як свідчить зміст оскаржуваного у цій справі наказу Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації, державна служба ОСОБА_1 припинилася за ініціативою суб`єкта призначення, що відповідає пункту 4 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" №889-VIII.

Зі змісту наказу №40-к від 01.07.2020 "Про попередження про зміну істотних умов державної служби та наступне вивільнення працівників Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації" встановлено, що припинення державної служби позивача за ініціативою відповідача здійснено у зв`язку зі скороченням посад з посиланням на ст. 5, 43, 87 Закону України "Про державну службу" №889-VIII, ст. 49-2 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" №889-VIII підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є у тому числі скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

Частиною 3 статті 87 Закону України "Про державну службу" визначено, що суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб`єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності). При цьому не застосовуються положення законодавства про працю щодо обов`язку суб`єкта призначення отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення.

Виходячи з положень частин 2-3 статті 5 Закону України "Про державну службу" визначають, що відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.

Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих Законом.

З системного аналізу вищевказаних норм чинного законодавства, суд доходить висновку, що зобов`язання запропонувати усі вакантні посади, фактично такий обов`язок законодавчо було скасовано внесенням змін у Закон України "Про державну службу" Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" від 14.01.2020 №440-IX та встановлено право суб`єкта призначення або керівника державної служби пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності).

Враховуючи положення вищезазначених норм права, суд доходить висновку, що після внесення змін в ч. 3 ст. 87 Закону України "Про державну службу", законодавцем врегульовано процедуру припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення, у тому числі скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури, а тому дія норм законодавства про працю не поширюється на державних службовців у цій частині відносин.

Таким чином, виходячи з аналізу положень ст.ст. 5, 22, 87 Закону України "Про державну службу" вбачається, що при звільненні державного службовця, ОСОБА_1 , Департаментом агропромислового розвитку Харківської обласної адміністрації дотримано приписи законодавства, що регулюють питання звільнення державних службовців з державної служби.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення сум у судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя О.М. Шляхова