
Справа № 420/357/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області (67550, Одеська область, Лиманський район, смт. Нові Біляри, вул. Лиманна, 2; код ЄДРПОУ 05406037), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Южненська міська рада Одеської області (65481, Одеська область, м. Южне, пр. Григорівського десанту, 18; код ЄДРПОУ 21018103) про визнання протиправними та скасування рішень № 662-VII від 15.01.2020 р., № 672-VII від 28.01.2020р., -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області, в якій позивач, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:
визнати протиправним та скасування рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 662-VII від 15.01.2020 р. "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади смт.Нові Біляри, с.Булдинка, с. Григорівка, с.Біляри Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області з смт.Чорноморське, с.Гвардійське Чорноморської селищної ради в об`єднану Чорноморську територіальну громаду з центром в смт. Чорноморське";
визнати протиправним та скасування рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 672-VII від 28.01.2020р. «Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.01.2020 р. Новобілярською селищною радою Лиманського району Одеської області прийнято рішення № 662-VII «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади смт.Нові Біляри, с.Булдинка, с.Григорівка, с.Біляри Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області з смт.Чорноморське, с.Гвардійське Чорноморської селищної ради в об`єднану Чорноморську територіальну громаду з центром в смт. Чорноморське», яким надано згоду на зазначене добровільне об`єднання. Рішенням Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 672-VII від 28.01.2020р. схвалено проект рішення про добровільне об`єднання територіальних громад. Позивач вважає зазначені рішення протиправними та такими, що суперечать положенням чинного законодавства. Зокрема, на думку позивача, відповідачем порушено його право на прийняття участі у здійсненні місцевого самоврядування внаслідок порушення приписів ч. 2 ст. 6 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» щодо необхідності громадського обговорення пропозиції про добровільне об`єднання. При прийнятті рішень відповідачем порушено приписи п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», якими визначено, що об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області. Проекти оскаржуваних рішень не були оприлюднені відповідачем у встановлений законодавством строк. Також, на думку позивача, оскаржуваним рішенням було порушено її правомірні очікування як мешканки громади щодо здійснення такого об`єднання.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 7191/20) від 18.02.2020 р., відзив на заяву про збільшення позовних вимог (вх. №9585/20 від 02.03.2020р.), в яких в обґрунтування правової позиції зазначено, що Новобілярською селищною радою Лиманського району Одеської області відповідно до вимог чинного законодавства забезпечено оприлюднення та обговорення пропозиції Чорноморської селищної ради, склавши за результатами обговорення протокол реультатів такого обговорення. Більшість мешканців, які висловили своє волевиявлення, підтримали пропозицію щодо добровільного об`єднання із Чорноморською територіальною громадою. За результатами громадського обговорення складено протокол від 27.01.2020р. результатів громадського обговорення проекту рішення про добровільне обєднання територіалних громад його підтримано більшістю мешканців та було схвалено рішенням селищної ради № 672-VII від 28.01.2020р. Відтак, відповідач вважає, що оскаржувані рішення не призвели до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав та охоронюваних інтересів позивача, які підлягають судовому захисту та відновленню.
Ухвалою від 21.01.2020р. відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що розгляд справи буде проводитися за правилами загального позовного провадження; зобовязано відповідача на підставі приписів ч. 4 ст. 264 КАС України, опублікувати оголошення про наявний спір (справа № 420/357/20) у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений; призначено підготовче засідання по справи на 17.02.2020 р.
Судове засідання 17.02.2020 р. перенесено на 25.02.2020р., у зв`язку з відсутністю електропостачання суду.
Ухвалою суду від 25.02.2020р., яку занесено до протоколу судового засідання, заяву про збільшення позовних вимог прийнято судом; відкладено розгляд справи на 18.03.2020р.
Ухвалою суду від 18.03.2020р. за клопотанням відповідача зупинено провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвалою від 07.10.2020р., яку занесено до протоколу засідання, поновлено провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача Южненську міську раду Одеської області; продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; підготовче засідання відкладено на 02.11.2020р.
Ухвалою суду від 02.11.2020р. підготовче провадження в адміністративній справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 19.11.2020 р.
До судового засідання 19.11.2020 р. всі учасники справи не з`явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та завчасно.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
15.01.2020р. Новобілярською селищною радою Лиманського району Одеської області прийнято рішення № 662-VII «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади смт. Нові Білярі, с. Булдинка, с. Григорівка, с. Білярі Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області з смт. Чорноморське, с. Гвардійське Чорноморської селищної ради в об`єднану Чорноморську територіальну громаду з центром в смт. Чорноморське» (а.с. 66).
28.01.2020р. Новобілярською селищною радою Лиманського району Одеської області прийнято рішення № 672-VII «Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад» (а.с. 62).
Позивач вважає протиправними рішення відповідача № 662-VII від 15.01.2020 р., № 672-VII від 28.01.2020р. та такими, що прийняті з порушенням норм чинного законодавства, в зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Стаття 264 КАС України визначає особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб`єктів владних повноважень.
Правила цієї статті поширюються, зокрема, на розгляд адміністративних справ щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 264 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Позивач мотивовано обґрунтував своє право на оскарження рішеннь Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 662-VII від 15.01.2020 р., № 672-VII від 28.01.2020р., тим, що вона є мешканкою смт. Нові Біляри та оскаржувані рішення безпосередньо порушують її права та законні інтереси.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач є членом Новобілярської територіальної громади, тобто є носієм прав члена цієї територіальної громади
Так, у Рішенні від 18 червня 2002 року № 12-рп/2002 Конституційний Суд України висловив правову позицію, що питання об`єднання або роз`єднання територіальних громад, виходячи з визначеного положеннями частини першої статті 140 Конституції України поняття «територіальна громада», має вирішуватися з урахуванням відповідного волевиявлення членів цих територіальних громад.
У випадку, якщо порушуються права територіальних громад, то будь-який з членів таких громад має право оскаржити відповідну дію чи рішення суб`єкта владних повноважень у суді, оскільки порушення прав місцевого самоврядування неминуче призводить до порушення прав кожного жителя відповідного муніципального утворення.
У постанові Верховного Суду від 22.01.2020р. у справі №682/3063/18 акцентовано увагу, що в даному випадку для вирішення питання про наявність порушеного права позивача, а відтак і права на судовий захист, визначальним є визначення належності позивача до відповідної територіальної громади.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У статті 5 Конституції України закріплено основні принципи місцевого самоврядування в Україні, до яких відносяться, зокрема принцип народовладдя, у відповідності до якого носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, що здійснює її безпосередньо та через органи державної влади і місцевого самоврядування.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Суд зазначає, що відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад регулює Закон України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» суб`єктами добровільного об`єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.
Згідно ч.1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» Добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов:
1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування;
2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися;
3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області;
4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади;
5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання;
6) об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.
Розділом ІІ Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" визначено порядок добровільного об`єднання територіальних громад.
Так, згідно ст. 5 вказаного Закону ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» визначено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об`єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди (ч. 2 ст. 6 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад»).
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», у разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об`єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об`єднується.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об`єднання територіальних громад.
Згідно ч. 4 ст. 6 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
Частиною 2 ст.7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» визначено, що сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Приписами ч. 3 ст. 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» передбачено, що схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації (ч. 4 ст. 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад»).
Згідно ч. 5 ст. 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» у разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об`єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об`єднання територіальних громад.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 12.12.2019р. (вих. 02-19/1106) на виконання рішення Чорноморської селищної ради № 748-VII від 12.12.2019р. «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад» голова Чорноморської селищної ради звернувся до Новобілярської селищної ради із пропозицією про добровільне об`єднання територіальної громади смт. Чорноморське, с. Гвардійське Чорноморської селищної ради з територіальною громадою смт. Нові Білярі, с. Булдинка, с. Григорівка, с. Білярі Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області у Чорноморську селищну об`єднану територіальну громаду з центром у смт. Чорномосрьке (а.с. 61).
Розпорядженням голови Новобілярської селищної ради № 64/2019-ср від 16.12.2019р. розпочато процедуру громадського обговорення пропозиції Чорноморської селищної ради; встановлено, що громадське обговорення пропозиції відбудеться у формі громадських слухань у період з 16.12.2019р. по 21.12.2019р.; забезпечення роботи з громадського обговорення доручено депутатам Новобілярської селищної ради (а.с. 58-59).
Судом встановлено, що рішенням Новобіряської селищної ради Лиманського району Одеської області № 545-VI від 14.05.2015р. затверджено Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад (а.с. 46-49).
Рішенням Новобіряської селищної ради Лиманського району Одеської області № 660-VII від 24.12.2019р. внесено зміни до рішення сесії Новобіряської селищної ради Лиманського району Одеської області № 545-VI від 14.05.2015р., а саме частину 2 пункту 2.3 Положення викладено в наступній редакції: «Організатор громадського обговорення визначає його проведення в формі громадських слухань, або у формі опитування місцевого населення» (а.с. 45).
Пунктом 2.6 Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», затвердженого рішенням Новобіряської селищної ради Лиманського району Одеської області № 545-VI від 14.05.2015р., визначено, що повідомлення про початок процедури громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та проектів відповідних рішень оприлюднюється в день надходження пропозиції або проектів рішень шляхом опублікування такої інформації у засобах масової інформації, що поширюється (розповсюджуються) на території Новобілярської селищної ради та/або розміщення на інформаційному стенді селищної ради.
Розпорядженням голови Новобіряської селищної ради Лиманського району Одеської області № 68/2019-ср від 24.12.2019 р. внесено зміни до розпорядження № 64/2019-ср від 16.12.2019р., а саме вирішено громадське обговорення пропозиції провести у формі опитування громадян шляхом заповнення опитувальних листів у період з 26.12.2019р. по 12.01.2020р.; доручено депутатам Новобілярської селищної ради провести опитування мешканців на своїх округах (а.с. 56-57).
Розпорядженням голови Новобіряської селищної ради Лиманського району Одеської області № 69/2019-ср від 26.12.2019р. затверджено форму опитувального листа (а.с. 54-55).
Відповідачем акцентовано увагу на тому, що розпорядження № 64/2019-ср від 16.12.2019р., № 68/2019-ср від 24.12.2019 р. оприлюднені на сайті Лиманської районної ради та стенді Новобілярської селищної ради на наступний день з моменту їх прийняття.
Суд зазначає, що згідно приписів ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Виходячи з аналізу норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що проекти рішень Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 662-VII від 15.01.2020 р., № 672-VII від 28.01.2020р. підлягали обов`язковому оприлюдненню відповідачем не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Аналогічний висновок у подібних правовідносинах викладений Верховним Судом у постанові від 04.03.2020 р. у справі №360/3753/18, у постанові від 19.06.2020 р. у справі №420/3134/19.
Відповідачем на надано до суду доказів оприлюднення рішень № 662-VII від 15.01.2020 р., № 672-VII від 28.01.2020р. у порядку та строки, встановлені Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації».
Згідно п. 6 ч.1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням, зокрема, такої умови: об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 11 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» передбачено, що перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією згідно з методикою формування спроможних територіальних громад і охоплює всю територію Автономної Республіки Крим, області. Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 939-рвід 16.09.2015 р. «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Одеської області» (чинним на час прийняття оскаржуваних рішень) перспективний план формування територій громад Одеської області передбачає об`єднання Новобілярської територіальної громади з Южненською територіальною громадою.
Суд не бере до уваги тверджень відповідача про здійснення заходів щодо внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Одеської області, зокрема, у зв`язку з тим, що мешканці Новобілярської територіальної громади висловили бажання об`єднатись з Чорноморською територіальною громадою, що, на його думку, свідчить про передчасність висновку про порушення відповідачем вимог п. 6 ч.1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», з огляду на наступне.
За змістом розпорядження Кабінету Міністрів України № 623-рвід 27 травня 2020 р. «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Одеської області» (чинним на теперішній час) перспективний план формування територій громад Одеської області передбачає об`єднання Новобілярської територіальної громади з Южненською територіальною громадою.
Таким чином, враховуючи, що перспективним планом формування територій громад Одеської області передбачено об`єднання Новобілярської територіальної громади з Южненською територіальною громадою при прийняті оскаржуваних рішень відповідачем не дотримано вимог п. 6 ч.1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Щодо тверджень позивача про неврахування відповідачем пропозиції Южненської міської ради, оформленої листом від 23.12.2019р., чим, на думку позивача, порушено його правомірні очікування щодо здійснення добровільного об`єднання у складі об`єднаної територіальної громади, передбаченої саме перспективним планом, суд зазначає наступне.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити:
1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;
2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Проте, лист виконавчого комітету Южненської міської ради Одеської області від 23.12.2019р. (вих. №1224/16-05-03) (а.с. 60) не відповідає вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», а відтак у відповідача були відсутні підстави для його розгляду як пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад у розумінні Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
У матеріалах справи наявна копія протоколу від 13.01.2020р. результатів громадського опитування громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад серед мешканців Новобілярської селищної ради, згідно якого в опитуванні прийняло участь 438 осіб; за добровільне об`єднання із Чорноморською територіальною громадою висловив своє волевиявлення 291 мешканець, проти - 129 мешканців, 18 - утримались (а.с. 52-53). З урахуванням наведеного, 15.01.2020р. Новобілярською селищною радою Лиманського району Одеської області прийнято рішення № 662-VII «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади смт. Нові Білярі, с. Булдинка, с. Григорівка, с. Білярі Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області з смт. Чорноморське, с. Гвардійське Чорноморської селищної ради в об`єднану Чорноморську територіальну громаду з центром в смт. Чорноморське» (а.с. 66).
Розпорядженням голови Новобілярської селищної ради № 8/2029-ср від 15.01.2020р. «Про скликання засідання позачергової сесії Новобілярської селищної ради» скликано на 16.01.2020 р. о 13 год. 00 хв. позачергову сесію VІІ скликання Новобілярської селищної ради (а.с.109).
В подальшому, рішенням сесії Новобілярської селищної ради № 665-VII від 15.01.2020р. делеговано представників Новобілярської селищної ради до складу спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальної громад (а.с. 44).
Спільною робочою групою було підготовлено проект рішення «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та план організаційних заходів щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
Розпорядженням голови Новобіряської селищної ради Лиманського району Одеської області від 22.01.2019 № 9/2020-ср визначено провести громадське обговорення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальної громади смт. Чорноморське с. Гвардійське Чорноморської селищної ради Лиманського району Одеської області з територіальною громадою смт. Нові Білярі, с. Булдинка, с. Григорівка, с. Білярі Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області в Чорноморську об`єднану територіальну громаду з центром в смт. Чорноморське у період з 23.01.2020р. по 26.01.2020р. у формі опитування громадян шляхом заповнення опитувальних листів; затверджено форму опитувального листа (а.с. 43).
За результатами громадського обговорення складено протокол від 27.01.2020р. узагальнення результатів громадського обговорення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, згідно якого в опитуванні прийняло участь 389 мешканців Новобілярської селищної ради, з яких проект рішення підтримано 291 мешканцем територіальної громади (а.с. 42).
28.01.2020р. Новобілярською селищною радою Лиманського району Одеської області прийнято рішення № 672-VII «Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад» (а.с. 62).
З урахуванням приписів ч. 4 ст. 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Визначений відповідачем порядок проведення громадського обговорення в формі громадських слухань, або у формі опитування місцевого населення не суперечить вимогам чинного законодавства.
Разом з тим, суд зазначає, що в першу чергу рішення про об`єднання територіальної громади повинно бути схвалено мешканцями територіальних громад, які планується об`єднати.
Всі мешканці територіальних громад повинні бути поінформовані про проведення громадського обговорення. Інформування мешканців територіальних громад може вчинятися різними способами (наприклад, через засоби масової інформації: телебачення, радіо; надіслання через пошту особистих листів; використання електронної пошти та ін.). Таке поінформування мешканців територіальних громад про громадські обговорення може бути підтверджено в судовому порядку. Натомість, матеріали справи не містять будь-якого документального підтвердження про інформування мешканців територіальних громад про громадське обговорення зазначеного питання.
І виключно після проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю), за результатами яких більшість громади висловить бажання щодо об`єднання територіальних громад, відповідні рішення сільських рад повинні бути схвалені сільськими радами, а схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
У випадку, якщо порушуються права територіальних громад, то будь-який з членів таких громад має право оскаржити відповідну дію чи рішення суб`єкта владних повноважень у суді, оскільки порушення прав місцевого самоврядування неминуче призводить до порушення прав кожного жителя відповідного муніципального утворення.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 20.09.2019р. у справі №607/15910/15-а.
Доводи позивача щодо не оприлюднення відповідачем повідомлення про початок розгляду пропозиції Чорноморської селищної ради та забезпечення її громадського обговорення не спростовані відповідачем, не підтверджені належними доказами.
Зокрема, відповідач під час судового розгляду справи зазначив, що розпорядження голови Новобілярської селищної ради № 64/2019-ср від 16.12.2019р., яким розпочато процедуру громадського обговорення пропозиції Чорноморської селищної ради про об`єднання територіальних громад, та розпорядження голови Новобілярської селищної ради № 68/2019-ср від 24.12.2019 р., яким внесено зміни до розпорядження № 64/2019-ср від 16.12.2019р., а саме вирішено громадське обговорення пропозиції провести у формі опитування громадян шляхом заповнення опитувальних листів у період з 26.12.2019р. по 12.01.2020р. були оприлюднені на сайті Лиманської районної ради та на стенді Новобілярської селищної ради наступного дня, з моменту їх прийняття. Проте, на підтвердження вказаних тверджень не надано жодних доказів, в зв`язку з чим останні до уваги судом не беруться.
Суд акцентує увагу, що згідно ч.1 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Суд враховує, що рішенням Южненської міської ради № 1507-VI від 23.07.2015р. надано згоду на добровільне обєднання Южненськоїх територіальної громади, Сичавської сільської територіальної громади, Любопільської сільської територіальної громади, Визирської сільської територіальної громади та Новобілярської селищної територіальної громади в Южненську міську об`єднану територіальну громаду (а.с. 138).
03.02.2020р. Южненською міською радою прийнято рішення №1639-VII « Про обговорення питання щодо формування об`єднаної територіальної громади з центром в місті Южному» (а.с. 139).
Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У справі «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89) ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно статті 6 Конвенції рішення судів достатнім чином містять мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland», заява № 49684/99; пункт 30).
У справі «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58) зазначено, що призначення обґрунтованого рішення полягає у тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland», заява № 49684/99, пункт 30).
У пункті 31 рішення у справі "Волошин проти України" (№ 15853/08) та пункті 22 рішення у справі "Бацаніна проти Росії" (№ 3932/02) зазначено, що принцип рівності сторін вимагає "справедливого балансу між сторонами" і кожній стороні має бути надано відповідну можливість для представлення своєї справи в умовах, що не ставлять її у суттєво невигідне становище порівняно з її.
У даному спорі судом встановлено суттєві порушення відповідачем процедури прийняття оскаржуваних рішень, що має правовим наслідком їх протиправність.
Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені у ст. 245 КАС України, відповідно до п. 1 ч. 2 якої, у разі задоволення позову суд може ухвалити рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.
Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів, а також наслідки задоволення позову викладені у статтях 264, 265 КАС України. Згідно з вказаними нормами права суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.
Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправним та нечинним рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 662-VII від 15.01.2020 р. "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади смт.Нові Біляри, с.Булдинка, с. Григорівка, с.Біляри Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області з смт.Чорноморське, с.Гвардійське Чорноморської селищної ради в об`єднану Чорноморську територіальну громаду з центром в смт. Чорноморське"; визнання протиправним та нечинним рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 672-VII від 28.01.2020р. «Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад».
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення з відповідача судового збору у розмірі 1681,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області (67550, Одеська область, Лиманський район, смт. Нові Біляри, вул. Лиманна, 2; код ЄДРПОУ 05406037), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Южненська міська рада Одеської області (65481, Одеська область, м. Южне, пр. Григорівського десанту, 18; код ЄДРПОУ 21018103) про визнання протиправними та скасування рішень № 662-VII від 15.01.2020 р., № 672-VII від 28.01.2020р.,- задовольнити.
Визнати протиправним та нечинним рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 662-VII від 15.01.2020 р. "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальної громади смт.Нові Біляри, с.Булдинка, с. Григорівка, с.Біляри Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області з смт.Чорноморське, с.Гвардійське Чорноморської селищної ради в об`єднану Чорноморську територіальну громаду з центром в смт. Чорноморське".
Визнати протиправним та нечинним рішення Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області № 672-VII від 28.01.2020р. «Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад».
Стягнути з Новобілярської селищної ради Лиманського району Одеської області (67550, Одеська область, Лиманський район, смт. Нові Біляри, вул. Лиманна, 2; код ЄДРПОУ 05406037) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 коп.).
Резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.