
Справа № 420/9692/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи – платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в якому позивач просить:
- стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 суму заборгованості: по адміністративним штрафам та штрафним санкціям на суму 6 508 грн. 16 коп. на бюджетний рахунок UA №648999980314000561000015008, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 38016923, КБК 21081500, отримувач коштів УК у м. Одесі/Приморський р-н/21081500.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Станом на 07.08.2020 року, відповідно до довідки-розрахунку заборгованості, розрахунку заборгованості та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 по адміністративним штрафам та штрафним санкціям становить 6 508 грн. 16 коп.
Заборгованість виникла в результаті поновлення скасованих в поточному році штрафних санкцій рішенням суду та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0025464003 від 27.09.2018 року.
У зв`язку з несплатою боржником заборгованості податковим органом винесено податкову вимогу форми «Ф» № 21338-50 від 06.02.2020 року, яку направлено рекомендованим листом на адресу ФОП ОСОБА_1 .
Станом на час звернення до суду заборгованість відповідачем не погашена
Процесуальні дії.
Ухвалою суду від 05.10.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).
Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження по справі доставлено на адресу відповідача засобами поштового зв`язку УКРПОШТА 20.10.2020 року, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення за трек-номером ОДЕСА ЦОКК 65300 0888149 0.
Станом, на 30.11.2020 року фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 відзив на адміністративний позов або додаткові письмові докази суду не надані.
У відповідності до частини 4 статті 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) зареєстрований Подільською районною державною адміністрацією Одеської області від 01.08.2011 року за № 25560000000095454.
За даними Головного управління ДПС в Одеській області ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку, як платник податків у Київській державній податковій інспекції (Київський район м. Одеса), Південному управлінні у м. Одесі Головному управлінні ДПС в Одеській області з 02.08.2011 року та зареєстрований за № 17651/29.
Відповідно до довідки-розрахунку заборгованості, розрахунку заборгованості та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 по адміністративним штрафам та штрафним санкціям становить 6 508 грн. 16 коп.
Заборгованість виникла в результаті поновлення скасованих в поточному році штрафних санкцій рішенням суду та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0025464003 від 27.09.2018 року.
ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "С" Головного управління ДФС в Одеській області №0025460003 від 27.09.2018 року (справа № 420/871/19).
Рішенням від 30.05.2020 року у задоволенні позову відмовлено повністю. Рішення набрало законної сили 18.07.2019 року.
У зв`язку з несплатою боржником заборгованості податковим органом винесено податкову вимогу форми «Ф» № 21338-50 від 06.02.2020 року, яку направлено рекомендованим листом на адресу ФОП ОСОБА_1
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі».
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ).
Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
З матеріалів позову вбачається, що юридичний спір виник в результаті несплати відповідачем податкового зобов`язання по адміністративним штрафам та штрафним санкціям, та як результат формування Головним управління ДПС в Одеській області податкового боргу.
Основним законодавчим актом, який урегульовує відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України.
Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.14.1.137 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Контролюючий орган має право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу.
Відповідно до п.54.1. ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Положенням пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 ПК України.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Також податкова вимога надсилається (вручається) коли платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України).
Підпунктом 14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Пунктом 59.5 ст.59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п. 58.3. ст. 58 ПК України податкове повідомлення - рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення- рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Згідно із п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем відзиву на позов та доказів погашення боргу у сумі 6 508,16 грн. суду не надано, позов Головного управління ДПС в Одеській області є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 КАС України).
Правова позиція висловлена у Постанові Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі №826/18379/14 (провадження №К/9901/8600/18) щодо стягнення податкової заборгованості:
«З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку: встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених Податковим кодексом України, тощо».
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи – платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 суму заборгованості по адміністративним штрафам та штрафним санкціям на суму 6 508 грн. 16 коп. на бюджетний рахунок UA № 648999980314000561000015008, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 38016923, КБК 21081500, отримувач коштів УК у м. Одесі/Приморський р-н/21081500.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головне управління ДПС в Одеській області код ЄДРПОУ 43142370 адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, тел./факс (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@sfs.gov.ua.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.