Рішення № 93205114, 30.11.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
400/4197/20
Номер документу
93205114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2020 р. № 400/4197/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 при призначені пенсії стаж його роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.08.2006 по 25.07.2019 роки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.08.2006 по 25.07.2019 роки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.08.2006 по 25.07.2019 роки.

Третьою особою у справі позивач вказав - Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».

Ухвалою суду від 01.10.2020р. справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 23.10.2009р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV зі змінами. Листом від 03.09.2020р., що надійшов від відповідача, позивач дізналася, що відповідач не врахував до страхового стажу періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.08.2006 року по 31.07.2020 року, у зв`язку з несплатою роботодавцем страхових внесків до пенсійного фонду. Однак, за даними довідок про заробітну плату за вказані періоди із заробітної плати позивача утримувались податки та суми страхових внесків. Позивач вважає, що згідно Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник. Така позиція підтримана Верховним Судом, тому рішення відповідача протирічить чинному законодавству України та має бути скасоване в судовому порядку.

Відповідач заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Відповідач вважає, що оскаржувана позивачем відмова оформлена листом від 03.09.2020р. є правомірною та відповідає вимогам чинного пенсійного законодавства. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Записи в трудовій книжці про трудову діяльність працівника не завжди відповідають його фактичному страховому стажу. Відтак, лише до 01.01.2004 трудовий стаж зараховується як страховий за умови сплати страхувальником збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. У індивідуальних відомостях позивача, що містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків на КП Первомайської міської ради «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» за період з березня по листопад 2004 та Комунальним підприємством Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 33089321) за період з серпня 2006 по липень 2019 року. На відсутність сплати внесків третьою особою є довідки від 24.04.2020р. № 590/05-16 та від 01.04.2020р. № 434/05-16. До фактичної сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у відповідача відсутні підстави зарахувати як стаж, так і заробітки позивача. Відсутність сплати страхових внесків виключає можливість зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача, відтак, дії відповідача є правомірними, а позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними.

Від третьої особи до суду пояснень щодо позову, заяв чи будь-яких інших клопотань не надходило.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд встановив наступне.

З 23.10.2009 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

Згідно записів трудової книжки позивача ОСОБА_1 в період з 24.11.2000 по 30.11.2004 років працював в Первомайськму виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства та з 01.12.2004 року по 25.07.2019 року працював в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».

Листом від 03.09.2020 р. відповідач повідомив позивача, що до страхового стажу позивача, не зараховано період роботи з 01.03.2004 по 30.11.2004 роки в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та з 01.08.2006 по 31.07.2019 року в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» у зв`язку з несплатою роботодавцями страхових внесків.

При цьому, суд зауважує, що в оскаржуваному Рішенні, оформленому листом 03.09.2020р., відповідачем було зроблено висновок про те, що згідно із записами трудової книжки позивач працював у Первомайському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства

з 24.11.2000 року по 30.11.2004 року та з 01.12.2004 року й по теперішній час працює в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал». Періоди роботи з 24.11.2004 по 30.11.2004 року в Первомайському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства та з 01.12.2004 року по 31.07.2006 року на КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» зарахувати немає підстав, оскільки страхові внески в зазначені періоди не сплачені.

З довідок від 24.04.2020р. та від 01.04.2020 року наданих відповідачем з відзивом на позовну заяву вбачається, що Первомайським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства та КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» за спірні у справі періоди страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися.

Позивач надав суду довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди з березня місяця 2004 року по липень 2019 року від 12.09.2020р. (а.с.20-24) видані КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", згідно з якими страхові внески (єдиний внесок) за спірні періоди нараховувались.

Позивач вважає відмову відповідача в зарахуванні стажу роботи до страхового стажу за спірний період роботи протиправною, у зв`язку з чим звернулася до суду з відповідним позовом.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За визначенням ст. 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому

державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено в ч. 1 ст. 20 Закону № 1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 01.03.2004р. по 30.11.2004 р. отримував доходи від КП «Первомайського виробничого водопровідно-каналізаційного господарства», а з 01.08.2004 р. по 25.07.2019 р. - від КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з яких страхувальниками сплачувалися страхові внески. Сам факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи з березня 2004 р. по листопад 2004 р. та з серпня 2004р. по 25.07.2019 р. За період з 25.07.2019р. по 2020 р. у суду відсутні відомості про те, що позивач продовжує працювати в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", а останнє не сплачує страхові внески.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а, отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

Невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата третьою особою за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Внаслідок невиконання Комунальним підприємством Первомайскої міської ради «Первомайський міський водоканал» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічна правова позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 року

по справі № 490/12392/16-а, від 27.03.2018 року по справі № 208/6680/16-(2/208/245/16).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У відповідності до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з березня 2004р. по листопад 2004р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01.08.2006р. по 25.07.2019 р. З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову в цій частині.

Водночас, позовна вимога про здійснення зарахування стажу з моменту призначення пенсії задоволенню не підлягає як передчасна, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок пенсії з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні, ще не проведено. Позовна вимога, направлена на майбутнє, не може бути задоволена.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 при призначені пенсії стаж його роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.08.2006 по 25.07.2019 роки.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.08.2006 по 25.07.2019 роки.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 420,40 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов