
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/6681/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони у Львівській області Національної поліції, Головного управління Національної поліції у Львівській області, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Головне управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління поліції охорони у Львівській області Національної поліції (79019, м. Львів, вул. Липинського, 44), Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Головне управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління поліції охорони у Львівській області НП України (юридична адреса), вул. Липинського, буд. 44 м. Львів, 79019, ідентифікаційний код-40108833 та Головного управління НП України у Львівській області (юридична адреса, площа Генерала Григоренка, буд. З м. Львів 79007, ідентифікаційний код-40108833) щодо не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) підтверджуючих документів про додаткові щомісячні види грошового забезпечення відносно позивача, тобто ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІП1111 № НОМЕР_1 ) за переробку годин за грудень 2017 року по грудень 2019 року.
2. Зобов`язати Управління поліції охорони у Львівській області НП України (юридична адреса), вул. Липинського, буд. 44 м. Львів, 79019, ідентифікаційний код-40108833 та Головного управління НП України у Львівській області (юридична адреса, площа Генерала Григоренка, буд. З м. Львів 79007, ідентифікаційний код-40108833) надати повний пакет документів, зокрема, грошовий атестат та довідку про додаткові щомісячні види грошового забезпечення, які мали постійний характер до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) відносно позивача, тобто ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІНПП № НОМЕР_1 ) за переробку годин за грудень 2017 року по грудень 2019 року для перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 13, 43 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за №2262-12 у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб з врахуванням постанови КМ України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 року та інших нормативно правових актів України.
3. Судові витрати пов`язані із розглядом цієї справи покласти на Головне управління НП України у Львівській області та Управління поліції охорони у Львівській області НП України пропорційно.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп`як О.О .
Ухвалою суду від 25 серпня 2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк, для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків. Ухвалою суду від 04 вересня 2020 року продовжено ОСОБА_1 , строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 16.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2020 року у задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції у Львівській області про виключення останнього зі складу учасників судового процесу у якості відповідача відмовлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно наказу Управління поліції охорони у Львівській області від 31 грудня 2019 року № 353 о/с від 28.12.2020 року позивач був звільнений зі служби в поліції за п.2 (через хворобу). Позивачу з 01 січня 2020 року було призначено пенсію Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у розмірі 70 % від грошового забезпечення. Позивач стверджує, що Управлінням поліції охорони у Львівській області Національної поліції, при оформленні грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення за грудень 2017 року по грудень 2019 року не було включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер.
16 жовтня 2020 року Управління поліції охорони у Львівській області на адресу суду подано відзив на позовну заяву (вх.53218), який обґрунтований тим, що одноразове підвищення щомісячної премії є додатковим видом грошового забезпечення згідно з підпунктом 5 пункту 3 розділу І наказу МВС від 06.04.2016 року за № 260, відтак до довідки про призначення пенсії не входить.
23 жовтня 2020 року на адресу суду Головним управлінням ПФУ у Львівській області надано пояснення щодо позовних вимог в яких зазначають, що позивач на підставі заяви позивача від 17.01.2020 року та наданих Головним управлінням Національної поліції у Львівській області документів, які скеровані листом від 17.01.2020 року №21/31/01-2020, зокрема подання на призначення пенсії від 17.01.2020 року, грошового атестату № 01, довідка № 01/1 від 14.01.2020 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби позивача з 01.01.2018 року по грудень 2019 року призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 70 % грошового забезпечення. Вказують, що позивачу на момент призначення пенсії були відомі розмір та види грошового забезпечення, які включалися в обрахунок пенсії, проте позивач не звертався до суду у визначенні КАС України строки, таким чином пропустив. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
21 жовтня 2020 року позивачем подано відповідь на відзив Управління поліції охорони у Львівській області, який просить відхилити.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.
Щодо доводів Головного управлінням ПФУ у Львівській області про застосування шестимісячного строку звернення до суду, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є питання щодо надання Управлінням поліції охорони у Львівській області НП України повного пакету документів, зокрема, грошового атестату та довідку про додаткові щомісячні види грошового забезпечення, які мали постійний характер до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області за грудень 2017 року по грудень 2019 року для перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. ст. 13, 43 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за №2262-12 у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб з врахуванням постанови КМ України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 року та інших нормативно правових актів України.
Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Згідно з частиною 3 статті 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 5 статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Умови проходження більшості видів публічної служби, зокрема, у питаннях щодо оплати праці, регулюються як спеціальним законодавством, так і загальними нормами трудового законодавства, тобто нормами законодавства про працю.
Так, частиною 2 статті 233 Кодексу законів про працю України передбачено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Також суд зазначає, що у рішенні Конституційного Суду України у справі від 15.10.2013 за № 9-рп/2013 (справа № 1-13/2013) суд дійшов висновку, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.
Отже, суд вважає помилковими доводи Головного управлінням ПФУ у Львівській області щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом.
Згідно з витягом з наказу Головного управління поліції охорони у Львівській області від 28.12.2019 року № 353-ос «По особовому складу» відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , звільнено зі служби в поліції.
З матеріалів справи встановлено, що 17 січня 2020 року, Головним управлінням Національної поліції у Львівській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області було направлене подання від 17 січня 2020 року № 00709 для призначення пенсії позивачеві ОСОБА_1 , звільненому 31.12.2019 року, вислуга років станом на 31 грудня 2019 року для призначення пенсії - 25 років 09 місяців 29 дні, до якого додані документи для призначення пенсії, зокрема, грошовий атестат, та довідка про додаткові види грошового забезпечення.
Згідно із грошовим атестатом № 01 від 14 січня 2020 року (Додаток 2 до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (пункт 1 розділу ІV), виданим Управлінням поліції охорони у Львівській області відносно ОСОБА_1 :
- посадовий оклад - 1800,00 грн. на місяць;
- підвищення посадового окладу - 0 грн. на місяць;
- оклад за спеціальним званням - 1000,00 грн. на місяць;
- надбавка за стаж служби у розмірі - 50% - відсотків.
Задоволений такими видами грошового забезпечення до 31 грудня 2019 року.
- посадовий оклад - 1800,00 грн. на місяць;
- підвищення посадового окладу - 0 грн. на місяць;
- оклад за спеціальним званням - 1000,00 грн. на місяць;
- надбавка за стаж служби у розмірі - 50% - відсотків 1400 грн.;
- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 0% в сумі -0,00 грн
- премія 155% в сумі 6510,00 грн.;
Усього нараховано в сумі 10710,00 грн. .
З поданням про призначення пенсії позивач був ознайомлений 17 січня 2020 року.
Згідно із довідкою № 01/1 від 14 січня 2020 року, про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виданою Управлінням поліції охорони у Львівській області, відносно ОСОБА_1 , додаткові види грошового забезпечення за період з січня 2018 року по грудень 2019 року становили:
- для призначення пенсії - премія .
Зазначено, що на виплати включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно із протоколом за пенсійною справою позивача (1313021051 НПУ) від 01.01.2020 року, грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача становить - 8546,99 грн., та включає у себе:
- посадовий оклад - 1800,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1000,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років - 50% - 1400,00 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі премія 155% - 8009,98 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії -12209, 98 грн.
Основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі - 8546,99 грн.
Позивач звернувся із заявою до Начальника ГУ НП України у Львівській області, Начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії та надання інформації.
В заяві позивач покликається на те, що при підготовці Управлінням Управління поліції охорони у Львівській області довідки про розрахунок пенсії за вислугу років не були включені щомісячні види грошового забезпечення.
За наслідками розгляду вказаної заяви, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 10.07.2020 року за № 4587-5056/П-02/8-1300 надало позивачу відповідь, в якій повідомило, зокрема що перелік видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії, визначений статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є вичерпним. У листі вказують, що з 01.01.2020 року на підставі документів наданих 20.01.2020 року Сектор з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції у Львівській області, призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 70 % грошового забезпечення. Також у листі покликаються на те, що питання визначення грошового забезпечення необхідно звертатися в уповноважений структурний підрозділ, тобто до Сектору з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Згідно листа Управління поліції охорони у Львівській області від 24.07.2020 року за № 2422/43/33/01-2020 вбачається, що одноразове підвищення щомісячної премії є додатковим видом грошового забезпечення згідно підпункту 5 пункту 3 розділу І наказу МВС від 06.04.2016 року № 260, відтак до довідки для призначення пенсії не входить.
Згідно листа Головного управління Національної поліції у Львівській області від 31.07.2020 року за № П-84/31/01-2020, який був адресований позивачу вбачається, що відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. У разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції фінансовий підрозділ зобов`язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті. У листі зазначають, що при оформленні документів для призначення пенсії позивач був ознайомлений з грошовим атестатом та довідкою про додаткові види грошового забезпечення, про що свідчить підпис позивача. Крім того вказують, що питання правильності нарахування та виплати грошового забезпечення для призначення пенсії просять звертатися в бухгалтерію за останнім місцем служби.
Позивач, вважаючи, що відповідачами допущено порушення статей 19,22,24, 34, 40, 46, 55, 59 та 64 Конституції України, статей 13,43, ч.3 ст.53, 63 та 65 Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», абз. 2,3 п.15 розділу 11 ЗУ «Про Національну поліцію», Постанову КМ України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України», звернувся до суду з вказаним позовом. Позивач вважає, що УПО у Львівській області НП при оформленні його грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення свідомо не включив щомісячні додаткові види грошового забезпечення за переробку годин за грудень 2017 по грудень 2019, які мали постійний характер. У подальшому, ГУ НП у Львівській області при перевірці наданих йому документів на позивача не проконтролював відсутність в довідці додаткового виду грошового забезпечення, що в подальшому негативно позначилося при призначенні третьою особою остаточного розміру пенсії позивача.
У даній справі позивач оскаржує не включення додаткових щомісячних видів грошового забезпечення за переробку годин за грудень 2017 року по грудень 2019 року до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Пунктами 4, 5 ч. 10 ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Згідно з п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 15.11.2015 №988 (далі - Постанова КМУ №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.2 Постанови КМУ №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.
Пунктом 3.Постанови КМУ №988 затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до пп.3 п.5 Постанови КМ України №988, передбачено виплату:
1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;
2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;
5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Надбавка за почесне звання "заслужений" виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням;
8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
З метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
За змістом пункту 3 Порядку № 260 розділу І до складу грошового забезпечення входять:1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Пунктом 6 Порядку № 260 розділу І передбачено, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
Відповідно до п.1 розділу ІУ Порядку №260, у разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції фінансовий підрозділ зобов`язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті за формою, визначеною у додатку 2 до цих Порядку та умов.
Відповідно до п.11 розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00. Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час. Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
З наведеного слідує, що підставою для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції, в той час як підставою для нарахування доплати за службу в нічний час є довідка встановленої форми, в якій відображено облік фактичного часу несення поліцейськими служби в нічний час.
Подібна правова позиція викладена в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року № 857/3153/19.
В позовній заяві позивач вказує, що Управлінням поліції охорони у Львівській області Національної поліції, при оформленні грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення за грудень 2017 року по грудень 2019 року не було включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення «за переробку годин», які мають постійний характер.
Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач, на підтвердження обставини виконання ним службових обов`язків в нічний час, надав розрахункові листи тільки за період з травня по грудень 2019 року.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ст.73 КАС України).
Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.(ст.74 КАС України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.(ст.75 КАС України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.(ст.76 КАС України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.(ч.1 ст.77 КАС України).
Подані ж позивачем копії розрахункових листів за травень - грудень 2019 року судом не враховуються, оскільки не є належними доказами обліку фактичного часу служби в нічний час, не містять жодних підписів відповідальних осіб.
Крім цього, як свідчить наявний в матеріалах справи протокол № 1313021051 (НПУ) від 01.01.2020 за пенсійною справою ОСОБА_1 , доплата за службу в нічний час в розмірі 35% до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії останнього не включена. Згідно грошового атестату № 01, виданого УПО у Львівській області в січні 2020 року, доплата за службу в нічний час в розмірі 35% ОСОБА_1 на момент звільнення не виплачувалась.
Відтак, позивачем не виконано вказаний обов`язок і не доведено належним чином обставину виконання ним службових обов`язків у нічний час та отримання доплати за службу в нічний час в розмірі 35%, яку останній просить включити до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 20 розділу 1 Порядку № 260, за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.
Доказів призначення та виплати позивачу інших додаткових щомісячних видів грошового забезпечення «за переробку годин» за грудень 2017 року по грудень 2019 року позивачем не подано.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог, а тому такі задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, доводи позивачки є безпідставними, так як не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому задоволенню не підлягають.
З огляду на висновки суду про відмову у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються та покладаються на неї.
Керуючись статтями 19-21, 72-77, 242-246,255,293, 295, пп.15.5 п. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління поліції охорони у Львівській області Національної поліції, Головного управління Національної поліції у Львівській області, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Головне управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,- відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 листопада 2020 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна