Рішення № 93204834, 24.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2020
Номер справи
380/6163/20
Номер документу
93204834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2020 року справа №380/6163/20

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Івать М.І.,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Мельника В.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Самбірської міської ради Львівської області, Самбірського міського голови Гамара Юрія Петровича про визнання протиправними дій, визнання неповноважною сесії,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Самбірської міської ради Львівської області (далі - Самбірська МР, відповідач 1), Самбірського міського голови Гамара Юрія Петровича (далі - Самбірський міський голова, Гамар Ю.П., відповідача 2), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Самбірського міського голови Гамара Ю.П., щодо відкриття та проведення 09.07.2020 року 62 сесії Самбірської міської рали Львівської області VІІ скликання, під час якого приймалися рішенні, включені до її порядку денного;

- визнати неповноважною 62 сесію Самбірської міської рали Львівської області VІІ скликання, проведену 09.07.2020 року та скасувати всі рішення, прийняті 62 сесією Самбірської міської рали Львівської області VІІ скликання.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що на переконання позивача, 62 сесія Самбірської міської ради Львівської області, була проведена без кворуму, і на ній протиправно було прийнято 41 рішення поза процедурою передбаченою законодавством, а отже є неповноважною.

Представник Самбірської МР надав письмові пояснення у справі. Самбірська МР Львівської області, щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову заперечує. Зазначено, що позивачем не наведено жодних мотивів, яким чином порушено його право як депутата міської ради внаслідок проведення спірної сесії.

Також відзив на позов надано Виконавчим комітетом Самбірської МР. Зокрема на спростування позовних вимог, зазначено мотиви аналогічні наведеним у вищевказаних поясненнях.

Свідки за викликом суду в засідання по розгляду справи не з`явилися.

Позивач та його представник заявлені вимоги підтримали у повному обсязі.

Відповідачі, явку представників у судове засідання не забезпечили. На розгляд суду було подано клопотання про відкладення судового засідання.

Вирішуючи питання про продовження розгляду справи за вказаних обставин суд керувався тим, що завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Враховуючи передбачені КАС України строки розгляду адміністративних справ, беручи до уваги приписи ст.119 КАС України, дослідивши обсяг наявних у справі доказів, зважаючи на те що провадження справі було відкрито 05.08.2020, суд прийшов до висновку що розгляд справи можна продовжити за наявними матеріалами.

Заслухавши доводи сторони позивача, всебічно та повно дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , був призначений депутатом Самбірської міської ради Львівської області VІІ скликання згідно рішення Самбірської міської ради «Про результати виборів Самбірського міського голови та депутатів Самбірської міської ради» від 12.11.2015 р. 22 №1. Згідно рішення Самбірської міської ради «Про затвердження голів постійних комісій ради» від 12.11.2016 р. за №6 позивача було затверджено головою постійної комісії ради мандатної, депутатської діяльності, етики, законності та регламенту.

09.07.2020 було проведено сесію Самбірської міської ради Львівської області VІІ скликання, на якій було прийняте 41 рішення.

Як зазначає позивач, і вказане не спростовується матеріалами справи, не будучи присутнім на сесії Самбірської міської ради Львівської області 09.07.2020 р., ОСОБА_1 з документів, оприлюднених на сайті Самбірської міської ради стало відомо про те. що 62 сесія була проведена без кворуму. Зазначені обставини стали підставою для звернення ОСОБА_1 до суду за захистом своїх прав, як депутата міської ради, оскільки він був позбавлений можливості взяти участь у продовженні сесії, якщо б засідання було відкладено через відсутність кворуму

Вирішуючи спір суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Виходячи із змісту зазначеної норми процесуального закону, передумовою звернення до суду є суб`єктивне переконання особи (позивача) у порушенні її прав суб`єктом владних повноважень у конкретних публічно - правових відносинах. Тобто, переконання у тому, що її суб`єктивне право у певних правовідносинах не може бути реалізованим належним чином, або на неї оскаржуваним рішенням протиправно покладено певний обов`язок. При цьому, у разі відповідного звернення юридичної особи суд при розгляді справи надає оцінку доводам щодо наявності порушення суб`єктивного права заявника у конкретних правовідносинах.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Відповідно до частини першої статті 45 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

За частиною четвертою статті 45 Закону № 280/97-ВР рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.

Згідно з частиною першою статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

За частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.

Згідно з частиною п`ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до частини десятої статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

За частиною одинадцятою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно з частинами першою, другою статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Як встановлено судом, підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачами, загальний склад депутатів Самбірської міської ради Львівської області на день проведення спірної сесії становив 34 депутати.

З аналізу вищенаведених норм законодавства , вбачається, що повноважність пленарних засідань Самбярської МР з урахуванням вимог ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» забезпечується за мінімальної кількості у 18 депутатів.

Однак, судом з`ясовано та підтверджується відеозаписом пленарного засідання, що голова Самбірської МР відкрив сесію за участі 17 депутатів. При такій кількості депутатів відповідного права на відкриття сесії за вказаних обставин голова не мав.

З матеріалів справи вбачається, що депутат ОСОБА_2 був зареєстрований на сесії VII демократичного скликання 09.07.2020, при цьому був відсутній в сесійній залі на момент відкриття сесії, що в подальшому також підтверджується відеозаписом.

Суд акцентує увагу на тому, що з огляду на встановлені в ході розгляду справи обставини, є всі підстави для висновку про те, що дії голови Самбірської міської ради по відкриттю сесії були незаконними. Вказаній сесії не повинні були присвоюватися реквізити, відповідно дії голови Самбірської МР щодо відкриття сесії не повинні нести за собою будь-яких правових наслідків. Враховуючи наведене, оскільки Самбірський міський голова не мав правових підстав для відкриття засідання сесії і така фактично не мала відбутися, то і будь яких рішень за її наслідками прийматися не могло.

При цьому, суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v.Croatia), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (PincovdandPine v.The Czech Republic), «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv.Croatia), «Трго проти Хорватії» (Trgo v.Croatia) щодо застосування принципу «належного урядування», згідно якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, в частині, а тому позов підлягає частковомузадоволенню.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Самбірського міського голови Гамара Ю.П., щодо відкриття та проведення 09.07.2020 року 62 сесії Самбірської міської ради Львівської області VІІ скликання.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 30.11.2020.

Суддя В.М. Сакалош