
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 року м. Кропивницький Справа №340/1803/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у в порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Військової частини 2269 Національної гвардії України
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військової частини 2269 Національної гвардії України про:
- визнання протиправною бездіяльності Військової частини 2269 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 01.06.2016 р. та з 01.01.2017 р. по 01.08.2018 р.;
- зобов`язання Військової частини 2269 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 01.06.2016 р. та з 01.01.2017 р. по 01.08.2018 р.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що наказом командира військової частини 2269 Національної гвардії України №175 від 23.08.2018 р. ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини та усіх видів забезпечення. Представник позивача вказує, що з огляду на довідку №104 позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 року по грудень 2016 року, натомість індексація грошового забезпечення з 01.01.2016 р. по 01.06.2016 р. та з 01.01.2018 р. по 01.08.2018 р. не проводилась, що є порушенням вимог Закону №1282-ХІІ та Порядку №1078.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються у повному обсязі (а.с.26-28). Відповідач вказує, що грошове забезпечення позивача у грудні 2015 року складало 4 927,50 грн, у зв`язку з підвищенням, грошове забезпечення позивача у січні 2016 року становило 13 636,32 грн, у зв`язку з цим індексація грошового забезпечення позивача з 01.01.2016 р. по травень 2016 року (включно) не проводилася. За період з червня по грудень 2016 року (включно) індексація грошового забезпечення позивача виплачувалася у повному обсязі. За період з січня по липень 2017 року (включно) виплата індексації грошового забезпечення позивача не проводилася у зв`язку з відсутністю відповідного державного фінансування. У серпні 2017 року грошове забезпечення позивача було підвищено та складало 14 440,96 грн, у січні 2018 року - складало 15 210,20 грн, у березні 2018 року - 16 916,25 грн, у зв`язку з цим індексація грошового забезпечення з серпня 2017 року по серпень 2018 року (включно) не проводилася. Також відповідач наголошує на тому, що Військова часина не мала відповідних кошторисних призначень для виплати індексації грошового забезпечення за період з січня по липень 2017 року (включно), що вказує на відсутність вини Військової частини щодо не проведення таких виплат.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.12).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20).
21.07.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.61).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 р. витребувано у Військової частини 2269 Національної гвардії України докази (а.с.62).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у період з 01.08.1988 р. по 23.08.2018 р. проходив військову службу (а.с.76).
Наказом командира Військової частини 2269 Національної гвардії України (по стройовій частині) від 23.08.2018 р. №175 припинено (розірвано) контракт про проходження громадянами України військової служби у Національній гвардії України та виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 23.08.2018 р.: підполковника ОСОБА_1 , начальника служби озброєння технічної частини, звільненого з військової служби у запас Збройних Сил України за п.п.«б» п.2 ч.5 (за станом здоров`я) ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу наказом командувача Національної гвардії України по особовому складу від 19.07.2018 р. №104 о/с, 23.08.2018 р. (а.с.73-74).
З огляду на довідку Військової частини 2269 Національної гвардії України від 27.05.2020 р. №104 ОСОБА_1 нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 року по грудень 2016 року (а.с.8).
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. №2017-ІІІ (далі за текстом - Закон №2017) визначено, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно з ч.2 ст.19 Закону №2017 державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ (далі за текстом - Закон №1282).
Відповідно до абз.2 ст.1 Закону №1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
З огляду на зміст ст.2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення).
Так, статтею 4 Закону №1282 передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.6 Закону №1282 у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (далі за текстом - Порядок №1078).
Відповідно до абз.5 п.2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з державних гарантій, спрямованою на забезпечення достатнього життєвого рівня населення, яка дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексація має обов`язковий характер та проводиться за наявності підстав визначених Законом №1282 відповідно до Порядку №1078.
Згідно з абз.1-6 пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.
З огляду на пп.2 п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Отже, підставою для не нарахування суми індексації є збільшення грошових доходів внаслідок підвищення тарифних ставок (окладів). Натомість, з огляду на абз.5 п.5 Порядку №1078, у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів), сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.
Зі змісту довідки Військової частини 2269 Національної гвардії України від 11.09.2020 р. судом встановлено, що у січні 2016 року, у серпні 2017 року та у січні 2018 року грошове забезпечення ОСОБА_1 підвищилося внаслідок збільшення розміру премії, у той час, як посадовий оклад залишався незмінним - 1 070,00 грн, як і у грудні 2015 року. При цьому збільшення посадового окладу позивача відбулося у березні 2018 року і становило 5 500,00 грн (а.с.69).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що у період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року Військова частина 2269 Національної гвардії України була зобов`язана нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 суми індексації грошових доходів. Разом з тим, відповідно до відомостей нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини 2269, судом встановлено, що індексацію грошових доходів відповідач нараховував ОСОБА_1 у період з червня 2016 року по грудень 2016 року (а.с.29-55).
Обґрунтовуючи підстави невиплати позивачу індексації грошового забезпечення у період з січня по липень 2017 року відповідач у відзиві вказує на відсутність відповідного державного фінансування (а.с.27).
Суд враховує, що положеннями Закону №1282 та Порядку №1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. При цьому виплата індексації не ставиться такими нормативно-правовими актами у залежність від надходження коштів до підприємства, установи, організації.
У п.23 рішення від 08.11.2005 р. у справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також, суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Тобто реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Аналогічний правовий висновок також міститься в постановах Верховного Суду від 12.12.2018 р. у справі №825/874/17 та від 19.07.2019 р. №240/4911/18 (провадження №К/9901/12055/19).
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Військової частини 2269 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 01.06.2016 р. та з 01.01.2017 р. по 01.03.2018 р.; зобов`язання Військової частини 2269 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 01.06.2016 р. та з 01.01.2017 р. по 01.03.2018 р. Натомість позовні вимоги в частині періоду з 01.03.2018 р. по 01.08.2020 р. задоволенню не підлягають, з огляду на збільшення посадового окладу позивача у березні 2018 року на суму, що перевищує розмір індексації.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI позивач звільнений від сплати судового збору (а.с.6). Доказів понесення інших судових витрат позивачем до суду не надано.
Відповідачем також не надано до суду доказів понесення судових витрат, які б підлягали розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 2269 Національної гвардії України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації його грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 червня 2016 року та з 01 січня 2017 року по 01 березня 2018 року.
3. Зобов`язати Військову частину 2269 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ 14322859, м. Олександрія, Кіровоградська область, вул. Діброви, 77/95) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію його грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 червня 2016 року та з 01 січня 2017 року по 01 березня 2018 року.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 30 листопада 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт