
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
30 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/16316/20 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 01.07.2016 №9036667-1301 та податкових повідомлень-рішень ГУ ДФС у Волинській області від 27.08.2017 №6539921-1302, від 27.06.2018 №5157711-1302-0306, від 22.08.2019 №274520-5203-0306, податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Волинській області від 12.05.2020 №52600045-5233-0306.
Згідно з частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою – підприємцем – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” з 01 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у даному позові заявлено вимогу майнового характеру (про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.07.2016 №9036667-1301 на суму 58 733,45 грн, від 27.08.2017 №6539921-1302 на суму 62 257,46 грн, від 27.06.2018 №5157711-1302-0306 на суму 62 257,46 грн, від 22.08.2019 №274520-5203-0306 на суму 62 257,46 грн, від 12.05.2020 №52600045-5233-0306 на суму 62 257,46 грн, всього на загальну суму 307 763,29 грн). Таким чином, дана позовна заява у якій заявлено вимоги майнового характеру повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 3077,63 грн (307 763,29 грн х 1%).
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію від 13.11.2020 №52656123 про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн, що є меншим ніж той, яким має бути оплачена дана позовна заява.
Враховуючи вищенаведене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви та доплатити судовий збір у розмірі 2 236,83 грн (3077,63 грн - 840,80 грн) за реквізитами Волинського окружного адміністративного суду та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
Згідно з частиною першою, другою, третьою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 102 ПКУ врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов`язань, які становлять 1095 днів.
Пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного в п.102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Оскільки Податковий кодекс України пов`язує відлік строку (1095 календарних днів), протягом якого може бути стягнутий податковий борг, з днем виникнення податкового боргу, то й останнім днем звернення до суду є 1095 день (п. 56.18. ст. 56 ПКУ) з моменту отримання спірного податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріалів справи позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 01.07.2016 №9036667-1301 та податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 27.08.2017 №6539921-1302, строк оскарження по яких минув.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем до позовної заяви додано заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за 2016-2019 роки, оскільки в зв`язку з карантинними обмеженнями позивач не мав можливості своєчасно оскаржити їх до суду.
За приписами частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Вивчивши заяву позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, підстави, вказані позивачем у заяві, визнані судом неповажними, а тому позов слід залишити без руху та запропонувати позивачу вказати інші підстави для поновлення строку звернення до суду в частині оскарження податкового повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 01.07.2016 №9036667-1301 та податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 27.08.2017 №6539921-1302.
Таким чином, позивачу необхідно вказати інші підстави для поновлення строку звернення до суду в частині оскарження податкового повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 01.07.2016 №9036667-1301 та податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 27.08.2017 №6539921-1302, надавши суду докази поважності причин пропуску такого строку.
Як передбачено пунктами 4, 5, частини п`ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
У прохальній частині позовної заяви позивач просить серед іншого визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Волинській області від 12.05.2020 №52600045-5233-0306, при цьому позивач не вказує ГУ ДПС у Волинській області відповідачем у справі.
Крім того, в порушення пунктів 4, 5, частини п`ятої статті 160 КАС України позивач не викладає обставини, якими обгрунтовує свої вимоги до ГУ ДФС у Волинській області та ГУ ДПС у Волинській області, не зазначає доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом:
подання до суду нової редакції позовної заяви (разом з її копіями відповідно до кількості учасників справи), оформленої відповідно до вимог статті 160 КАС України, у якій зазначити усіх належних відповідачів та вказати зміст позовних вимог і викласти обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо відповідача (відповідачів) з наданням відповідних доказів;
обґрунтування дотримання строку звернення до суду з даним позовом в частині оскарження податкового повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 01.07.2016 №9036667-1301 та податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 27.08.2017 №6539921-1302 або ж звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до суду в цій частині, вказавши підстави для поновлення строку та додавши докази поважності причин його пропуску;
сплати судового збору у розмірі 2 236,83 грн та подання до суду оригіналу відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
Керуючись статтями 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Т.М. Димарчук