Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2010 р. справа № 2а-1334/09/0570
час прийняття постанови: 10-20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смагар С.В.
при секретарі Куранді Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
до Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго»
про стягнення суми застосованих санкцій у розмірі 252215 грн. 08 коп.
за участю представників:
від позивача: Рехтік Р.М., за довір. від 14.01.2010р.
від відповідача: Гаєвого Р.А., за довір. від 30.12.2009р.
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області заявлено позов до Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» про стягнення суми застосованих санкцій у розмірі 252215 грн. 08 коп.
Правовою підставою стягнення представник позивача вважає норми Закону України “Про ціни і ціноутворення” від 3 грудня 1990 року № 507-ХІІ, «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, в обґрунтування чого посилався на статтю 99 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Згідно статті 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” та відповідно до пункту 1.6. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією виручка в результаті порушення державної дисципліни цін та штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки підлягає вилученню в доход бюджету на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
На підставі проведених перевірок позивачем відносно відповідача були прийняті рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 30 січня 2008 року № 13 на суму 37451 грн. 25 коп., від 24 січня 2008 року № 11 на суму 5659 грн. 04 коп., від 22 січня 2008 року № 07 на суму 7576 грн. 26 коп., від 17 січня 2008 року № 02 на суму 9340 грн. 71 коп., від 18 січня 2008 року № 04 на суму 129283 грн. 77 коп., від 25 грудня 2007 року № 190 на суму 2492 грн. 40 коп., від 25 грудня 2007 року № 193 на суму 17801 грн. 82 коп., від 25 грудня 2007 року № 192 на суму 45457 грн. 80 коп., які були направлені відповідачу рекомендованими листами для виконання у десятиденний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій. Також відповідачу, відповідно до вимог чинного законодавства, були направлені претензії. Рішення та претензії відповідачем отримані, рішення від 25 грудня 2007 року № 192, від 22 січня 2008 року № 07, від 25 грудня 2007 року № 190, від 30 січня 2008 року № 13, від 25 грудня 2007 року № 193, від 18 січня 2008 року № 04 оскаржені у судовому порядку. Рішення від 17 січня 2008 року № 2 та від 24 січня 2008 року № 11 відповідачем в судовому чи адміністративному порядку не оскаржені.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-2825/09/0570 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 25 грудня 2007 року № 190 на суму 2492 грн. 40 коп. задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2009 року № 2-а-2826/09/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2009 року по справі № 2-а-2825/09/0570 залишено без змін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-2826/09/0570 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 25 грудня 2007 року № 193 на суму 17801 грн. 82 коп. задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2009 року № 2-а-2826/09/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2009 року по справі № 2-а-2826/09/0570 залишено без змін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-2824/09/0570 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 22 січня 2008 року № 07 на суму 7576 грн. 26 коп. задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2009 року № 2-а-2824/09/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2009 року по справі № 2-а-2824/09/0570 залишено без змін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-1677/09/0570 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 30 січня 2008 року № 13 на суму 37451 грн. 25 коп. задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2009 року № 2-а-1677/09/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2009 року по справі № 2-а-1677/09/0570 залишено без змін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-2653/09/0570 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 25 грудня 2007 року № 192 в частині нарахування штрафних санкцій на суму 37945 грн. 98 коп. задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2009 року № 2-а-2653/09/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2009 року по справі № 2-а-2653/09/0570 залишено без змін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-1388/09/0570 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 18 січня 2008 року № 4 на суму 129283 грн. 77 коп. задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2010 року № 2-а-1388/09/0570 постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2009 року по справі № 2-а-1388/09/0570 залишено без змін.
Відповідно до платіжного доручення від 24 березня 2008 року № 2777 відповідачем частково сплачено суму боргу згідно з рішенням від 25 грудня 2007 року № 192 у розмірі 2503 грн. 87 коп. Оскільки постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-2653/09/0570 рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 25 грудня 2007 року № 192 визнано недійсним в частині нарахування штрафних санкцій на суму 37945 грн. 98 коп., таким чином, суд дійшов висновку, що по зазначеному спірному рішенню залишилась невідшкодованою сума боргу у розмірі 5007 грн. 95 коп. (45457 грн. 80 коп. – 2503 грн. 87 коп. – 37945 грн. 98 коп.).
Суд не приймає посилання відповідача на статтю 99 КАС України стосовно подання адміністративного позову в межах строку звернення до адміністративного суду (річного), оскільки контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», а саме частиною 3 зазначеної статті передбачено, що державні органи, що здійснюють контроль за цінами та їх посадові особи мають права, виконують обов’язки і несуть відповідальність, передбачену Законом України «Про державну податкову службу в Україні». Відповідно до частини 3 статті 50 Бюджетного кодексу України органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства. Таким чином, позивач у справі, який є органом стягнення, застосовує механізм стягнення спірної заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення невнесених у строк податків і неподаткових платежів. Отже, механізм, запроваджений у межах податкового законодавства, передбачає граничні строки стягнення податкового боргу 1095 днів, таким чином, відповідно до частини 7 статті 9 КАС України, позивач у справі мав право для звернення до суду із правом стягнення боргу протягом 1095 днів.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що у відповідача утворилась заборгованість по економічним санкціям згідно рішень від 17 січня 2008 року № 2 на суму 9340 грн. 71 коп., від 24 січня 2008 року № 11 на суму 5696 грн. 04 коп., від 25 грудня 2007 року № 192 на суму 5007 грн. 95 коп., а взагалі – 20044 грн. 70 коп., що підтверджено позивачем та не спростовано відповідачем.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» про стягнення суми застосованих санкцій у розмірі 252215 грн. 08 коп., задовольнити частково.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» (84601, м. Горлівка, пр. Леніна, 11, код ЗКПО 00130915) на розрахунковий рахунок № 31115106700021 в УДК Центрально-Міського району м. Горлівки, отримувач – УДК Центрально-Міського району м. Горлівки, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686448, МФО 834016, код ЗКПО 00130915) суму застосованої економічної санкції у розмірі 20044 грн. 70 коп.
В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 квітня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 23 квітня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Смагар С.В.