
465/3239/17
2/465/1696/20
РІШЕННЯ
Іменем України
17.11.2020 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова,
в складі:
головуючого-судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Балити К. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення коштів за надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 23.01.2012 р., 18.07.2012 р., 16.01.2013 р., 17.07.2013 р. Франківським відділом соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надавалась субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2013 р. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником були подані декларації про доходи та майно.
В результаті проведення перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею надавалась недостовірна інформація про її майновий стан. При оформленні житлових субсидій за вищевказаний період відповідач не вказала що у її власності є більше ніж одне житлове приміщення: а саме відповідач на момент звернення за призначенням субсидії на квартиру АДРЕСА_1 , одночасно була власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою з Реєстру права власності на нерухоме майно, виданою державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції від 22.11.2013 року та довідкою з місця проживання про склад сім`ї і прописки, виданої ЛКП «Сонячне» від 19.12.2013 р. №4746.
На підставі п. 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, (що діяла на момент призначення субсидії), відповідачка не мала права на призначення субсидії та незаконно її утримувала, так як загальна площа двох житлових приміщень, перевищувала норму володіння чи користування загальною площею житла на 28,1 кв.м.
Таким чином, субсидія була призначена незаконно по вині заявника, що призвело до надмірної виплати її бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 6784,00 гривень.
18.12.2013 р., 29.01.2014 р. відповідачу скеровано повідомлення про припинення надання субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 6784,00 гривень.
Відповідач в добровільному порядку сплатив заборгованість у розмірі 500 грн.
На підставі вищевикладеного, просить позов задоволити.
19 жовтня 2017 року на адресу суду поступили заперечення на позовну заяву, які мотивовані тим, що ОСОБА_1 проживала сама у квартирі АДРЕСА_1 на яку отримувала субсидію. Даною квартирою вона володіє на підставі спільної сумісної власності разом із ОСОБА_2 , а тому, її частка в квартирі складає 24,5 кв.м. Крім того, позивачка володіє лише Ѕ квартири АДРЕСА_2 з 01.09.2011 року, що підтверджується Інформаційною довідкою з реєстру права власності на нерухоме майно. Тобто, ОСОБА_1 фактично належить частка у вказаній квартирі розміром 21,7 кв.м.
Таким чином, загальна площа житлових приміщень, якими володіє відповідач на момент призначення субсидії становить 46,2 грн. що відповідає вищевказаному положенню. Крім того, позивачем не враховано, що позивачка є похилого віку та інвалідом ІІ групи, яка на момент заповнення документів про надання субсидії перебувала на диспансерному обліку в Львівському обласному психоневрологічному диспансері.
На підставі вищевикладеного, просить відмовити в задоволенні позову.
Крім того, 08 червня 2018 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив, який ідентичний із наявними у матеріалами справи запереченнями.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив такі задоволити.
В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити повністю в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши думку учасників по справі та дослідивши матеріали, приходить до наступного висновку.
Частиною 1ст. 5 ЦПК України, передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також інтересах інших осіб у випадках встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що на підставі заяв ОСОБА_1 від 23.01.2012 р., 18.07.2012 р., 16.01.2013 р., 17.07.2013 р. Франківським відділом соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначалася субсидія на квартиру АДРЕСА_1 для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2013 р.
Згідно наявного у матеріалах справи свідоцтва на право власності на квартиру № НОМЕР_1 від 29 квітня 1998 року, ОСОБА_1 належить на праві спільної сумісної власності квартира АДРЕСА_1 .
Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995р. (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997р. №1050) затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі - Положення №848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Відповідно до п. 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, субсидія не призначалася, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, та особи, які зареєстровані разом з ним, у житловому приміщенні, мають у своєму володінні (користуванні) чи володінні (користуванні) дружини (чоловіки), неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі перевищує встановлені у пункті 4 цього положення норми володіння чи користування загальною площею житла.
Відповідно до п.13 Положення №848, для призначення житлової субсидії в органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за певними затвердженими формами.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяв на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру субсидії, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
В результаті проведення перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що ОСОБА_1 надавалась недостовірна інформація про її майновий стан. При оформленні житлових субсидій за вищевказаний період відповідач не вказала у про те, що вона була власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою з Реєстру права власності на нерухоме майно, виданою державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції від 22.11.2013 року та довідкою з місця проживання про склад сім`ї і прописки, виданої ЛКП «Сонячне» від 19.12.2013 р. №4746.
Посилання представника відповідача на те, що ОСОБА_1 за своїм психічним станом не могла усвідомлювати значення своїх дій, то такі доводи нічим не підтверджуються. Крім того судом двічі призначалася амбулаторна судово-психіатрична експертиза, а саме Ухвалою від 17 липня 2018 року та Ухвалою від 15 квітня 2019 року. Однак не була проведена із причин неоплати коштів за проведення такої експертизи.
Отже, субсидія була призначена незаконно по вині заявника, що призвело до надмірної виплати її бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 6784,00 гривень.
18.12.2013 р., 29.01.2014 р. відповідачу скеровано повідомлення про припинення надання субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 6784,00 гривень.
Відповідач в добровільному порядку сплатив заборгованість у розмірі 500 грн.
Відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року, надання субсидії припиняється у разі приховування громадянином або свідомого подання недостовірних даних про доходи і майновий стан, та повернення надміру перерахованої субсидії.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов`язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями органам праці та соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини; якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на становлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім`ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; у разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія, - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.
Згідно п. 6 вказаного Положення передбачено, що субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. В окремих випадках, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але вони сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг. У разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, попередній власник (співвласник) такого житла (житлового приміщення), якому призначена субсидія, зобов`язаний повідомити про це у десятиденний строк органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до ст.1215 ЦК України слідує, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно із ст.6 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ч. ст. 89 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст.16 ЦК України, способами захисту цивільного права та інтересів є припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим . Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Отже, оцінивши всі зібрані по справі докази, враховуючи обов`язок суб`єкта владних повноважень доводити суду правомірність прийнятого ним рішення, вчинених дії чи бездіяльності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, так як відповідачка в добровільному порядку не повернула надмірно отримані кошти за надану субсидію в розмірі 6284,00 грн.
На основі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 258, 293, 259, 265, ЦПК України, суд,
вирішив:
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_2 ) кошти, надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями, у сумі 6284,00 грн. (шість тисяч двісті вісімдесять чотири грн.) на рахунок 35413006028468, одержувач УДСКУ у Фрнківському районі, ЄРДПОУ 26144908, банк одержувача ГУДСКУ у Львівській області, МФО 825014.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України п. п. 15., 15.5 до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається через Франківський районний суд м.Львова.
Позивач: Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄРДПОУ 26144908, банк одержувача ГУДСКУ у Львівській області, МФО 825014, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІПН - НОМЕР_2 , що проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено: 27.11.2020 р.
Суддя Ванівський Ю. М.