Рішення № 93167955, 27.11.2020, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
27.11.2020
Номер справи
522/13713/20
Номер документу
93167955
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2020 року м. Одеса Справа № 522/13713/20

Провадження № 2/522/5786/20

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Кузнецової В.В.

за участю секретаря судового засідання - Довгань Ж.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), третя особа: Служба у справах дітей Одеської міської ради (65017, м.Одеса, вул. Косівська, 2-Д), про невідкладне відібрання дітей без позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

18 серпня 2020 року до суду надійшов позов Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), третя особа: Служба у справах дітей Одеської міської ради (65017, м.Одеса, вул. Косівська, 2-Д), про невідкладне відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, в якому позивач просить суд:

- невідкладно відібрати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 без позбавлення батьківських прав у матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- тимчасово влаштувати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до державного закладу на повне державне забезпечення.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_3 на недостатньому рівні бере участь у вихованні та лікуванні дітей, під час неодноразових перевірок за адресою проживання встановлено неналежні санітарні умови проживання дітей, за результатом огляду лікарем хірургом малолітнього ОСОБА_2 встановлено множинні забої, садна, синці, що свідчить про жорстоке поводження з дитиною. Оскільки відповідач не виконує покладені на неї законом батьківські обов`язки відносної своїх малолітніх дітей, чим ставить під загрозу їх життя та здоров`я, позивач просить відібрати у ОСОБА_3 дітей без позбавлення її батьківських прав.

Ухвалою Приморського районного суду міста Одеси від 20.08.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Приморського районного суду міста Одеси від 19 листопада 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача надала суду заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначила, що позов підтримує та просить його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про визнання позову та проведення судового засідання без її участі.

Представник Служби у справах дітей Одеської міської ради надала суду заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначила, що позов підтримує та просить його задовольнити.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що поданий позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на контролі служби у справах дітей Одеської міської ради перебуває питання соціального захисту прав та інтересів малолітніх дітей, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виховуються матір`ю, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та проживають за адресою: АДРЕСА_3 .

Наказами служби у справах дітей Одеської міської ради від 07.09.2018 року 178, № 179 малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було взято на облік служби у справах дітей Одеської міської ради, як таких, що перебувають у складних життєвих обставинах, у зв`язку з ухилянням батьків від виконання батьківських обов`язків.

Відомості про батька до актових записів про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу.

Мати дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Приморським РВ у м. Одесі ГУДМС и в Одеській області від 21.11.2015 року), зареєстрована та проживає за ю: АДРЕСА_3 .

За інформацією Одеського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Одеської міської ради від 24.01.2020 року № 04/01 - 92, родина ОСОБА_3 проживає у однокімнатній квартирі, в приміщенні сирість, опалення відсутнє, кімната опалюється електрообігрівачем. Місця для сну є для обох хлопців, а місце для навчання ОСОБА_4 не облаштовано. Постільна білизна брудна, одяг та взуття відповідно до віку, але брудні. ОСОБА_3 не працює, доглядає за старшим сином, отримує державну допомогу на дітей, як одинока матір та на дитину з інвалідністю, має низький виховний потенціал.

Згідно з повідомленням КНП «Дитяча міська поліклініка № 3» Одеської міської ради від 06.05.2020 року № 237 малолітні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувають на диспансерному обліку. Малолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку з діагнозом: порушення когнітивних функцій, субнанізм, частковий птоз верхнього віка правого ока, змішаний астигматизм, гіпоспадія без гіпоспадії. Малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку, як дитина з інвалідністю з діагнозом: F79.0, наслідки закритої черепно - мозкової травми. У 2020 році діти не пройшли обстеження у зв`язку з тим, що мати не на достатньому рівні бере участь у вихованні та лікуванні дітей.

За результатами висновків комплексної психолого - педагогічної оцінки розвитку дитини складеного КУ «Одеський інклюзивно-ресурсний центр №1» від 30.06.2020 року № 131, № 132, малолітнім ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рекомендована навчальна програма спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей з порушенням інтелектуального розвитку.

Під час неодноразових перевірок за адресою проживання родини ОСОБА_3 , комісією у складі представника служби у справах дітей Одеської міської ради, центру соціальних служб Одеської міської ради було встановлено, що в кімнаті, кухні - коридорі значно порушені санітарно-гігієнічні умови, квартира потребує капітального ремонту, відсутнє газопостачання, діти сплять на брудній білизні, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не розмовляє. В квартирі затхлий запах, сирість, мати має низький виховний потенціал, не займається розвитком, вихованням своїх дітей в повному обсязі, та не в змозі задовольнити елементарні потреби дітей. Родині ОСОБА_3 , службою у справах дітей Одеської міської ради надавалась гуманітарна допомога у вигляді одягу та продуктових наборів.

З ОСОБА_3 неодноразово були проведені профілактичні бесіди та попереджено про адміністративну та кримінальну відповідальність у разі невиконання нею батьківських обов`язків відносно дітей. Матері дітей було надано час для приведення у належний стан санітарних умов проживання дітей.

02.08.2020 року о 19:38 годині сусідка родини гр. ОСОБА_3 за допомогою телефонного зв`язку, повідомила головного спеціаліста служби у справах дітей Одеської міської ради про ймовірне вчинення домашнього насилля відносно малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Малолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав сліди побоїв та множинні синці.

Відповідно до п.5 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року № 585 було проведено оцінку рівня безпеки дітей.

Згідно з актом проведення оцінки рівня безпеки дитини від 02.08.2020 року, було встановлено, що проживання малолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю загрожує їх життю та здоров`ю.

З метою вжиття невідкладних заходів до забезпечення безпеки дитини, малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було доставлено до КНП «Дитяча міська клінічна лікарня № 3» м. Одеса, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було доставлено до КНП «Одеська обласна дитяча клінічна лікарня», за показаннями госпіталізовано у нейрохірургічне відділення.

Відповідно довідки від 02.08.2020 року № 17516 КНП «Одеська Обласна дитяча клінічна лікарня» ООР, за результатами огляду лікарем хірургом малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено діагноз: синдром жорсткого поводження з дитиною. ЗЧМТ. Струс головного мозку. Множинні забої, садна голови, тулуба, верхніх та нижніх кінцівок.

Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866 «Про питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» у разі, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров`ю дитини, орган опіки та піклування, якому стало відомо про це, приймає рішення про негайне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють.

Для прийняття рішення про негайне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють, служба у справах дітей негайно після отримання повідомлення про безпосередню загрозу життю або здоров`ю дитини разом з уповноваженим підрозділом органів Національної поліції, фахівцем із соціальної роботи, представниками закладу охорони здоров`я проводить оцінку рівня безпеки дитини згідно з додатком 10. До проведення оцінки рівня безпеки дитини можуть бути додатково залучені уповноважені суб`єкти в межах своїх повноважень.

У разі виявлення (підтвердження) за результатами оцінки рівня безпеки дитини фактів безпосередньої загрози її життю або здоров`ю та потреби у вжитті невідкладних заходів до забезпечення її безпеки дитина може бути невідкладно направлена до закладів охорони здоров`я для обстеження стану її здоров`я, надання необхідної медичної допомоги в стаціонарних умовах та документування фактів жорстокого поводження з нею або тимчасово влаштована відповідно до пункту 31 цього Порядку.

Після вжиття невідкладних заходів до забезпечення безпеки дитини служба у справах дітей в той же день подає районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчому органу міської, районної у місті (в разі утворення) ради, сільській, селищній раді об`єднаної територіальної громади клопотання про невідкладене відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють. Після надходження клопотання уповноважена особа районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади протягом одного дня розглядає порушене питання та приймає відповідне рішення.

Про відібрання дитини у батьків орган опіки та піклування того ж дня письмово інформує прокуратуру за місцем проживання дитини та у семиденний строк після прийняття рішення звертається до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення батьківських прав.

Служба у справах дітей за участю інших структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради, у тому числі об`єднаної територіальної громади, здійснює підготовку документів для звернення органу опіки та піклування до суду про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.

У разі прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків без позбавлення їх батьківських прав служба у справах дітей протягом тижня інформує центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді за місцем проживання сім`ї для надання соціальних послуг сім`ї. Результати проведеної центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді роботи враховуються службою у справах дітей під час підготовки висновку про доцільність поновлення або позбавлення батьків батьківських прав.

Якщо протягом року після прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків не усунені причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, служба у справах дітей за місцем походження дитини, позбавленої батьківського піклування, зобов`язана вжити заходів до позбавлення батьків їх батьківських прав.

Згідно з п.п.2-5 ч.1 ст.164 СК України, суд може постановити таке рішення у випадку, якщо батьки ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; батьки ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Згідно з ч. 1 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням, або органові опіки та піклування.

Відповідно до роз`яснень пунктів 16 і 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. Суд має право вирішити питання про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав та передати органу опіки та піклування (якщо цього потребують інтереси дитини), без визначення при цьому конкретного закладу.

Європейський суд з прав людини у справі «Савіни проти України» (заява від 18 грудня 2008 року № 39948/06) вказує, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані ст. 8 Конвенції.

Європейський суд у своєму рішенні у справі «Гаазе проти Німеччини» (заява від 08 квітня 2004 року № 11057/02) зазначив, що згідно з усталеною прецедентною практикою суду, взаємне почуття втіхи батьків і дитини від того, що вони постійно перебувають разом, становить важливий елемент сімейного життя, тому національні заходи, що перешкоджають реалізації такого почуття, дорівнюють втручанню у право, яке перешкоджають реалізації такого почуття, дорівнюють втручанню у право, яке захищається статтею 8 Конвенції.

Європейський суд з прав людини зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими.

При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).

Якщо рішення мотивується необхідністю захистити дитину від небезпеки, має бути доведено, що така небезпека справді існує. При винесенні рішення про відібрання дитини від батьків може постати необхідність врахування цілої низки чинників. Можливо, потрібно буде з`ясувати, наприклад, чи зазнаватиме дитина якщо її залишать під опікою батьків, жорстокого поводження, чи страждатиме вона через відсутність піклування, через неповноцінне виховання та відсутність емоційної підтримки, або визначити, чи виправдовується встановлення державної опіки над дитиною станом її фізичного або психічного здоров`я. З іншого боку, сам той факт, що дитина може бути поміщена в середовище, більш сприятливе для її виховання, не виправдовує примусового відібрання її від батьків. Такий захід не можна також виправдовувати виключно посиланням на ненадійність ситуації, адже такі проблеми можна вирішити за допомогою менш радикальних засобів, не вдаючись до роз`єднання сім`ї, наприклад, забезпеченням цільової фінансової підтримки та соціальним консультуванням (SAVINY v. UKRAINE, № 39948/06, § 50, ЄСПЛ, від 18 грудня 2008 року).

З огляду на викладене, суд зазначає, що підставою відібрання дитини без позбавлення батьківських прав батьків є виникнення в сім`ї небезпечної для дитини обстановки: її життя, здоров`я і морального виховання.

Частина 2 ст. 155 СК містить спеціальне застереження про те, що батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та оцінюючи їх у сукупності, суд вважає, що умови проживання дітей, матір`ю яких є ОСОБА_3 , дійсно є небезпечними для їх життя та здоров`я, оскільки відповідач не здійснює належного догляду за дітьми, а також з урахуванням встановлених під час судового засідання обставин, що підтверджують жорстоке поводження з дітьми, суд дійшов висновку про необхідність відібрання малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_3 без позбавлення її батьківських прав.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України судовий збір в сумі 2102 грн (840,8) підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст. ст. 76, 77, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 ), третя особа: Служба у справах дітей Одеської міської ради (ЄДРПОУ: 25427107, адреса: 65017, м.Одеса, вул. Косівська, 2-Д), про невідкладне відібрання дітей без позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Невідкладно відібрати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 без позбавлення батьківських прав у матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Тимчасово влаштувати малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дитячого державного закладу на повне державне забезпечення.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Приморським РВ у м. Одесі ГУДМС и в Одеській області від 21.11.2015 року) на користь держави судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн до державного бюджету отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається шляхом подання апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складений та підписаний суддею 27.11.2020 року.

Суддя В.В. Кузнецова