Рішення № 93164225, 30.11.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
520/11718/2020
Номер документу
93164225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2020 р. № 520/11718/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Глазго-08» (м. Харків, вул. Дерев`янка, 48, кв. 44) до Київської митниці Держмитслужби (м. Київ, вул. В. Гавела, 8 А) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство «Глазго-08» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА 100060/2020/00694.

26.10.2020 позивачем до суду було подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій він просив скасувати рішення Київської митниці Держмитслужби про визначення коду товару від 24.072020 №КТ-UA100060-0089-2020; скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA100060/2020/00694.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до положень ст.ст.12, 171, 262 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «Глаз-08» зареєстроване у встановленому законом порядку, як юридична особа за кодом ЄДРПОУ 35974177, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, є суб`єктом господарювання, платником податків (обов`язкових платежів), знаходиться на обліку в Центральному управлінні Головного управління ДПС у Харківській області.

ПП «Глазо-08» здійснює наступні види діяльності: код КВЕД 17.23 – виробництво паперових канцелярських виробів; код КВЕД 18.12 – друкування іншої продукції; код КВЕД 46.90 – неспеціалізована оптова торгівля (основний); код КВЕД 68.20 – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; код КВЕД 33.12 – ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення; код КВЕД 33.20 – установлення та монтаж машин і устаткування.

19 травня 2020 року між ПП «Глазго-08» та Shanghai Yawa Printing Machinery Co. Ltd було укладено контракт №YW-01 (додаткова угода № 1 від 27.05.2020) на поставку обладнання, а саме: автоматична висікальна машина з функцією видалення облою та запасні частини до неї.

Для митного оформлення товарів позивачем було подано електронну митну декларацію №UA100060/2020/385969 із зазначенням обладнання для обробки картону, паперу: Автоматична висікальна машина з функцією видалення облою, модель ТD800S -1 шт., сер. ном. Y829024, у частково розібраному стані на час транспортування, макс. формат 800х580 мм, швидкість 7000 листів/год., споживна потужність 15 кВт (тиснення відбувається при стисненні двох плит, до одної з яких прикріплена матриця), призначене для тиснення паперу, картону та гофрокартону, без функції друку. Нова. Код товару – 8441800.

Київською митницею Держмитслужби було складено картку відмову в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100060/2020/00694 на підставі ст.69 МКУ, прийнято рішення про визначення коду товару від 24.07.2020 КТ- UA100060-0089-2020 (змінено код товару № 1).

У зв`язку з неможливістю перебування товару під митним контролем, позивач здійснив митне оформлення товару відповідно до рекомендацій, визначених карткою відмови № UA100060/2020/00694, оформив нову митну декларацію № UA 100060/2020/386371 з кодом УКТ ЗЕД 84411070 та сплатив відповідні платежі.

Київською митницею Держмитслужби 05.08.2020 було складено протокол про порушення митних правил №1344/10000/20, відповідно до якого різниця несплачених митних платежів за МД від 23.07.2020 № UA100060/2020/385969 становить 120272,43 грн.

Не погоджуючись із карткою відмови в прийнятті митної декларації, оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA100060/2020/00694, рішенням Київської митниці Держмитслужби про визначення коду товару від 24.072020 №КТ-UA100060-0089-2020; позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Згідно з ст. 246 Митного кодексу України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Відповідно до ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Частиною другою цієї статті передбачено, що митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Згідно з ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Відповідно до ст. 67 Митного кодексу України, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев`ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Згідно з ч. 1 ст. 69 Митного кодексу України, товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 69 Митного кодексу України, органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. У разі виявлення, під час митного оформлення товарів або після нього, порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Згідно з ч. 5 ст. 69 Митного кодексу України, під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Відповідно до положень Основних правил інтерпретації УКТЗЕД Митного тарифу України, встановленого Законом України від 19.09.2013 № 584-VІІ "Про Митний тариф України", класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: 1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД: для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил: 2.(а) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного; (b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином: (a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару; (b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (а), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати; (c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (а) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються. 4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

Вказаними Правилами передбачено, що при віднесенні товару до тієї чи іншої позиції слід виходити з більш конкретного опису товару, тобто саме характеристика товару є визначальними для класифікації товару відповідно до УКТ ЗЕД.

Як свідчать матеріали справи, 23.07.2020 до Київської митниці Держмитслужби ПП «Глаго-08» (код ЄДРПОУ 35974177) задекларовано товар за митною декларацією від 23.07.2020 № UA100060/2020/385969 у графі 31 товару № 1 як «обладнання для обробки картону, паперу: автоматична висікальна машина з функцією видалення оболою, модель ТD800S- 1 шт., ном.Y829024, у частково розібраному стані на час транспортування, макс. формат 800х580 мм, швидкість 7000 листів/год, споживана потужність 15 кВТ (тиснення відбувається при стисненні двох плит, до одної з яких прикріплена матриця), призначене для тиснення паперу, картону та гофрокартону, без функції друку. Нова.

Торгівельна марка: Yawa, країна виробництва: CN. Виробник: Shanghai Yawa Printing Machinery Co., Ltd.

У графі 33 митної декларації позивачем зазначено код УКТЗЕД 8441800000 (інше обладнання для виробництва товарів з паперової маси, паперу або картону, включаючи різальні машини будь-якого типу – інше обладнання).

Згідно з товаросупровідними документами, технічною документацією, фото та актом про проведення огляду товарів, товар являє собою обладнання з маркуванням «ТD800S» у частково розібраному стані та запасні частини.

Позивачем класифіковано товар у товарній підкатегорії УКТЗЕД 8441800000, яка належить до товарної категорії 84418000 УКТЗЕД, яка входить до товарної підпозиції 844180, яка в свою чергу, включається до товарної позиції 8441 УКТЗЕД. Товарна позиція 8441 входить до групи 84 УКТЗЕД та належить до розділу ХVІ УКТЗЕД.

Відповідно до положень Правила 1 ОПІ відповідачем класифіковано товар у межах товарної позиції 8441 УКТЗЕД, яка передбачає «інше обладнання для виробництва товарів з паперової маси, паперу або картону, включаючи різальні машини будь якого типу».

У поясненнях до товарної позиції 8441 зазначено, що до цієї категорії включаються все обладнання, використовуване для різання (не зважаючи палітурного обладнання), усі машини для обробки продукції, зробленої на устаткуванні для підготовлення паперової маси, виготовлення паперу або картону, починаючи від машин для різання на потрібну ширину або на аркуші промислового розміру і закінчуючи машинами, які використовуються для виробництва різних виробів).

Згідно наявних в матеріалах справи доказів, автоматична висікальна машина, модель TD8000S спеціально призначена для різки багатьох видів етикеток з максимальним розміром різки 790х570 мм, у зв`язку з чи, з урахуванням положень Правил 1 та 6 ОПІ, технічних характеристик, пояснень до товарної позиції 8441, класифікацією товару, а саме: "автоматична висікальна, модель TD8000S, слід здійснювати за кодом УКТЗЕД 8441107000 – інше обладнання для виробництва товарів з паперової маси, паперу або картону, включаючи різальні машини будь-якого типу.

Приймаючи оскаржуване рішення від 24.07.2020 Київська митниця Держмитслужби виходила з вищевказаних положень та ст.69 Митного кодексу України, визначивши код товару УКТЗЕД – 8441107000.

Частиною 1 ст.257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Статтею 257 МК України передбачено процедуру декларування.

У відповідності до цієї статті декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: 1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення; 2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору; 3) відомості про найменування країн відправлення та призначення; 4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери; 5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів; 6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 3-1 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати); 7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови; 8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України; 9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу; 10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).

Згідно ч.1 ст.266 Митного кодексу України декларант зобов`язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Позивачем класифіковано товар у товарній підкатегорії УКТЗЕД 8441800000, яка належить до товарної категорії 84418000 УКТЗЕД, яка входить до товарної позиції 844180 та включається до товарної позиції 8441 УКТЗЕД. Товарна позиція 8441 входить до групи 84 УКТЗЕД та належить до розділу ХVІ УКТЗЕД.

З урахуванням положень Правил 1 та 6 ОПІ, технічних характеристик, пояснень до товарної позиції 8441, класифікацію товару – автоматична висікальна, модель TD800S необхідно здійснювати за кодом УКТЗЕД 8441107000 – інше обладнання для виробництва товарів з паперової маси, паперу або картону, включаючи різальні машини будь-якого типу.

Таким чином, декларантом заявлено невірний код УКТЗЕД товару, що є порушенням ст.257, ч.1 ст.266 Митного кодексу України.

Згідно ст.256 Митного кодексу України відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом. У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз`яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження. Рішення про відмову у митному оформленні приймається в межах строку, відведеного статтею 255 цього Кодексу для завершення митного оформлення. Неприйняття такого рішення протягом зазначеного строку є бездіяльністю, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому главою 4 цього Кодексу.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, рішення Київської митниці Держмитслужби про визначення коду товару від 24.072020 №КТ-UA100060-0089-2020 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA100060/2020/00694 прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для їх скасування.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Глазго-08» (м. Харків, вул. Дерев`янка, 48, кв. 44) до Київської митниці Держмитслужби (м. Київ, вул. В. Гавела, 8 А) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко