
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2020 року Справа № 480/4658/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4658/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, Управління ДМС України в Сумській області), і, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії Управління державної міграційної служби України в Сумській області щодо відмови позивачу у заміні тимчасового посвідчення громадянина України серії НОМЕР_1 з терміном дії до 24.07.2020 на нове посвідчення або подовження його дії на термін до 2 років;
- зобов`язати Управління державної міграційної служби України в Сумській області здійснити заміну позивачу тимчасового посвідчення громадянина України серії НОМЕР_1 з терміном дії до 24.07.2020 на нове посвідчення або подовжити його дію на термін до 2 років.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 25.09.2018 отримав тимчасове посвідчення громадянина України за номером НОМЕР_1 , яке дає право перебування на території України строком на 2 роки, з одночасним взяттям на себе зобов`язань щодо припинення громадянства РФ напротязі двох років. У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" та введенням на всій території України карантину, позивач звернувся до відповідача із заявою про продовження терміну дії тимчасового посвідчення громадянина України або заміни його на нове посвідчення. 07.07.2020 позивач отримав листа від відповідача за № 5901.3.2-2578/59.1-20 від 23.03,2020, у якому останній зазначив, що термін дії його тимчасового посвідчення громадянина України закінчується 24.07.2020. Разом з цим, відповідач повідомив, з посиланням на Розділ II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», де зазначено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, з дня оголошення карантин), зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у заміні тимчасового посвідчення громадянина України на нове посвідчення або подовження його дії на термін до 2 років протиправними, оскільки через поширення коронавірусної хвороби по всьому світу позивач не може перетнути кордон з Російською Федерацією для виконання дій щодо припинення громадянства Російської Федерації.
Ухвалою суду від 14.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
01.09.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що заява позивача розглянута в порядку і строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 02.10.1996 та листом № 5901.3.2-2578/59.1-20 від 23.03.2020 позивачу надано письмову відповідь, оскільки законодавчо порядок оформлення нового тимчасового посвідчення громадянина України у зв`язку із закінченням строку дії попереднього посвідчення не врегульовано, форма заяви для обміну тимчасового посвідчення не визначена. Крім того, зауважує, що позивач до завершення карантину на території України може звернутись із виданим йому тимчасовим посвідченням громадянина України до відповідного підрозділу ДМС з документом, що підтверджує припинення особою іноземного громадянства, або з декларацією про відмову від іноземного громадянства, для отримання паспорта громадянина України. З урахуванням викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 03.09.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про розгляд справи №480/4658/20 за правилами загального позовного провадження.
07.09.2020 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що доводи відповідача вважає безпідставними, оскільки ч. 2 ст. 28 Закону України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" передбачено, що у разі закінчення строку дії тимчасового посвідчення громадянина України особі, якій його було оформлено, видається нове тимчасове посвідчення громадянина України у порядку, встановленому цим Законом.
Ухвалою суду від 09.09.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Дослідивши матеріали справи, встановивши всі фактичні обставини справи та оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 25.09.2018 ОСОБА_1 отримав тимчасове посвідчення громадянина України № НОМЕР_1 , яке дає право перебування на території України строком на 2 роки з одночасним взяттям на себе зобов`язань щодо припинення громадянства РФ протягом двох років (а.с.6).
19.03.2020 позивач, у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" та введенням на всій території України карантину, звернувся до відповідача із заявою про продовження терміну дії тимчасового посвідчення громадянина України або заміни його на нове посвідчення (а.с.8)
Листом № 5901.3.2-2578/59.1-20 від 23.03.2020 відповідач повідомив позивача, що у зв`язку із загостренням ситуації, пов`язаної з поширенням гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, карантин в Україні продовжується до 03.04.2020. Термін дії тимчасового посвідчення громадянина України закінчується 24.07.2020. Разом з цим повідомив, що відповідно до розділу II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)" установлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19) з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення (а.с.50).
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 12 статті 1 Закону України «Про громадянство України», зобов`язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.
Порядок оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України врегульований Правилами оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1111 від 17.07.2003 (далі - Правила).
Згідно пункту 1 Правил, тимчасове посвідчення громадянина України (далі - тимчасове посвідчення) - документ, який посвідчує особу і підтверджує її належність до громадянства України.
Відповідно до пункту 3 Правил, тимчасове посвідчення видається на строк до 2 років.
Пунктом 15 Правил передбачено, що особа повинна надійно зберігати тимчасове посвідчення. У разі зіпсуття або втрати документа особа повинна негайно повідомити про це уповноважений орган. Повторне оформлення тимчасового посвідчення замість втраченого або зіпсованого здійснюється у порядку, передбаченому цими Правилами.
Відтак, спеціальним законодавством у сфері громадянства України, а саме: Законом України «Про громадянство України», Правилами оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України, визначено, що особам, які зобов`язались припинити іноземне громадянство протягом двох років на вказаний строк видається тимчасове посвідчення громадянина України.
Повторне оформлення тимчасового посвідчення громадянина України допускається лише у разі його втрати або зіпсування.
Звернувшись до суду із даним позовом, позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив йому у продовженні терміну дії тимчасового посвідчення громадянина України або заміни його на нове посвідчення.
Відповідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За приписами ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Так, під час розгляду справи судом встановлено, що заява позивача про продовження терміну дії тимчасового посвідчення громадянина України або заміни його на нове посвідчення УДМС України в Сумській області розглянута в порядку і строки передбачені Законом України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 02.10.1996 та листом Управління ДМС України в Сумській області № 5901.3.2-2578/59.1-20 від 23.03.2020 позивачеві надано письмову відповідь.
При цьому зі змісту вище вказаного листа вбачається, що лист не є рішенням суб`єкта владних повноважень про відмову у продовженні терміну дії тимчасового посвідчення громадянина України або заміни його на нове посвідчення, оскільки має виключно інформаційний характер.
Так, вказаним листом позивача лише було повідомлено, зокрема про те, що відповідно до розділу II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)" установлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19) з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Тобто, позивач до завершення карантину на території України може звернутись із виданим йому тимчасовим посвідченням громадянина України до відповідного підрозділу ДМС з документом, що підтверджує припинення особою іноземного громадянства, або з декларацією про відмову від іноземного громадянства, для отримання паспорта громадянина України.
За встановлених у справі обставин та враховуючи вищевикладене, суд вважає, що право позивача щодо продовження терміну дії тимчасового посвідчення громадянина України або заміни його на нове посвідчення наразі не є порушеним, оскільки відповідачем відповідне рішення про відмову у наданні вказаної адміністративної послуги не приймалося з урахуванням ситуації, пов`язаної із запроваженням карантину, а також з урахуванням того, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З урахуванням прийняття судом рішення про відмову у задоволенні позову, не підлягають стягненню на користь позивача судові витрати.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька