
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
30 листопада 2020 року м. Рівне №460/6798/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; представника позивача – не прибув; представника відповідача 1 – не прибув; представника відповідача 2 – І.В. Меленчук; розглядаючи у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора та Прокуратури Рівненської області про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується – позивач) до Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора (далі іменується – відповідач 1) та Прокуратури Рівненської області (далі іменується – відповідач 2), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора від 17.07.2020 про неуспішне проходження атестації за результатами співбесіди прокурором відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції управління представництва інтересів держави в суді Прокуратури Рівненської області та органів прокуратури ОСОБА_1 ;
визнати протиправним та скасувати наказ Прокуратури Рівненської області №783к від 18.08.2020 про звільнення ОСОБА_1 з посади прокурора відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції управління представництва інтересів держави в суді Прокуратури Рівненської області та органів прокуратури;
поновити ОСОБА_1 на посаді прокурора відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції управління представництва інтересів держави в суді Прокуратури Рівненської області та органів прокуратури;
стягнути на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Ухвалою суду від 21.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 20.10.2020.
Ухвалою суду від 20.10.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, підготовче засідання відкладено на 12.11.2020.
Підготовче засідання, призначене на 12.11.2020, не відбулося через слухання головуючою суддею адміністративної справи 460/8284/20 (місцеві вибори: початок слухання 09:00, кінець слухання 17:08). Підготовче засідання призначене на 30.11.2020.
Позивач та відповідач 1, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у підготовче засідання не прибули; заяв чи клопотань з процесуальних питань щодо неявки у підготовче засідання не подавали.
Ухвалою суду від 30.11.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, вирішено продовжити підготовче засідання за відсутності представників позивача та відповідача 1.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 173 КАС України, завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
За приписами пункту 4 частини 2 статті 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Вирішуючи питання щодо складу учасників судового процесу, суд зазначає, що позивач звернувся до суду з позовними вимогами, які скеровані до відповідача 1 – Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора та відповідача 2 – Прокуратури Рівненської області.
В свою чергу, 09 листопада 2020 року до суду надійшла заява Офісу генерального прокурора про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Представник відповідача 2 не заперечив проти такої заяви.
Щодо участі у справі відповідача 2 – Прокуратури Рівненської області, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-ІХ, Наказом Генерального прокурора Офісу Генерального прокурора «Про окремі питання забезпечення початку роботи обласних прокуратур» від 09.09.2020 №410 постановлено перейменувати без зміни ідентифікаційних кодів юридичних осіб в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зокрема, юридичну особу «Прокуратура Рівненської області» у «Рівненська обласна прокуратура».
Наказом Генерального прокурора Офісу Генерального прокурора «Про день початку роботи обласних прокуратур» від 08.09.2020 №414, відповідно до пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 № 113 - IX, керуючись статтями 7, 9, 10 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, постановлено: днем початку роботи обласних прокуратур визначити 11 вересня 2020 року; цей наказ набирає чинності з дня його оприлюднення.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань інформації щодо припинення Прокуратури Рівненської області (код ЄДРПОУ 02910077), як юридичної особи, немає, а тому у даному випадку має місце лише зміна найменування такого органу на Рівненську обласну прокуратуру (код ЄДРПОУ 02910077 після зміни найменування залився той же).
Щодо заяви Офісу генерального прокурора про вступ у страву в якості третьої особи та щодо статусу відповідача 1 – Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора, суд зазначає наступне.
Як зазначалося вище, при зверненні до суду з позовом, позивач скерував позовну вимогу про визнання протиправним та скасування рішення від 17.07.2020 про неуспішне проходження атестації за результатами співбесіди прокурором відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції управління представництва інтересів держави в суді Прокуратури Рівненської області та органів прокуратури Чернегою Юрієм Петровичем до Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора.
Відповідно до пунктів 1-8 пункту 22 Розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» №113-IX від 19.09.2019, установлено, що тимчасово, до 1 вересня 2021 року:
1) порядок проведення добору на зайняття вакантної посади прокурора затверджується Генеральним прокурором;
2) порядок ведення обліку даних про кількість посад прокурорів, у тому числі вакантних та тимчасово вакантних, затверджується Генеральним прокурором;
3) після призначення особи на посаду прокурора стосовно такої особи, у випадках, передбачених законом, Генеральним прокурором невідкладно організовується спеціальна перевірка. Відомості про особу, які підлягають спеціальній перевірці, а також порядок її здійснення визначаються Законом України «Про запобігання корупції». У разі якщо прокурор не пройшов спеціальної перевірки, він підлягає негайному звільненню з посади особою, уповноваженою законом приймати рішення про звільнення прокурора. Прокурор, щодо якого за результатами спеціальної перевірки встановлено обставини, які є підставою для відмови у призначенні на посаду, вважається таким, що не пройшов спеціальної перевірки, та підлягає негайному звільненню з посади особою, уповноваженою законом приймати рішення про звільнення прокурора, із зазначенням підстави звільнення - непроходження спеціальної перевірки;
4) порядок заміщення тимчасово вакантних посад прокурорів в органі прокуратури (у зв`язку з тривалою тимчасовою непрацездатністю, відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відрядженням для участі в роботі інших органів на постійній основі тощо) затверджується Генеральним прокурором;
5) прокурор Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури може бути переведений за його згодою до іншого органу прокуратури, у тому числі вищого рівня, на вакантну або тимчасово вакантну посаду. Переведення до органу прокуратури вищого рівня здійснюється за результатами добору у порядку, затвердженому Генеральним прокурором. Умовою участі прокурора у доборі є подання ним заяви про переведення, а також наявність відповідного стажу, передбаченого частинами другою і третьою статті 27 Закону України «Про прокуратуру»;
6) на адміністративні посади, передбачені частиною першою статті 39 Закону України «Про прокуратуру» можуть бути призначені прокурори, а також інші особи, які відповідають вимогам, визначеним у статті 27 Закону України «Про прокуратуру». Такі особи з дня призначення на адміністративну посаду набувають статусу прокурора відповідної прокуратури, за винятком випадків, передбачених частиною десятою статті 39 Закону України «Про прокуратуру».
Призначення на адміністративні посади, передбачені пунктами 2-6 частини першої статті 39 Закону України «Про прокуратуру», здійснюється Генеральним прокурором.
Призначення на адміністративні посади, передбачені пунктами 7-15 частини першої статті 39 Закону України «Про прокуратуру», здійснюється керівником обласної прокуратури - щодо адміністративних посад прокурорів у відповідній обласній прокуратурі та в окружних прокуратурах, які розташовані у межах адміністративно-територіальної одиниці, що підпадає під територіальну юрисдикцію відповідної обласної прокуратури.
Призначення на адміністративну посаду, передбачену пунктами 6 і 11 частини першої статті 39 Закону України «Про прокуратуру», здійснюється строком на п`ять років.
Під час вирішення питання щодо призначення на адміністративну посаду беруться до уваги професійні та морально-ділові якості кандидата, а також його управлінсько-організаторські здібності.
Призначення на посади, передбачені пунктами 4-15 частини першої статті 39 Закону України «Про прокуратуру», здійснюється після відповідного схвалення Комісією з добору керівного складу органів прокуратури, склад і положення про яку затверджуються Генеральним прокурором;
в Офісі Генерального прокурора, у кожній обласній прокуратурі утворюються відповідні кадрові комісії як органи для забезпечення: проведення атестації прокурорів Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур відповідно до цього розділу; розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів; здійснення добору на посади прокурорів;
Генеральний прокурор визначає: перелік, склад і порядок роботи кадрових комісій Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур; порядок розгляду кадровою комісією скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та процедуру здійснення дисциплінарного провадження; порядок прийняття кадровою комісією рішення за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав, передбачених Законом України «Про прокуратуру», про накладення на прокурора Офісу Генерального прокурора, обласної та окружної прокуратури дисциплінарного стягнення або про неможливість подальшого перебування особи на посаді прокурора.
Наказом Генеральної прокуратури України «Про затвердження Порядку проходження прокурорами атестації» №221 від 03.10.2019 затверджено Порядок проходження прокурорами атестації (далі іменується – Порядок №221) (зі змінами, внесеними наказами від 17.12.2019 №336, від 04.02.2020 №65, від 19.02.2020 №102).
Відповідно до пункту 2 Порядку №221, атестація прокурорів Генеральної прокуратури України (включаючи прокурорів Головної військової прокуратури, прокурорів секретаріату Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів), регіональних, місцевих прокуратур та військових прокуратур проводиться відповідними кадровими комісіями.
Наказом Генерального прокурора від 02.06.2020 створено Сьому кадрову комісію з атестації прокурорів регіональних прокуратур та затверджено її персональний склад.
Разом з тим, наказом Генерального прокурора від 17.11.2020 №535 «Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Генерального прокурора щодо створення кадрових комісій з атестації прокурорів регіональних прокуратур» визнано таким, що втратив чинність наказ про створення Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур від 02.06.2020.
На час свого існування Сьома кардова комісія з атестації прокурорів регіональних прокуратур мала ознаки суб`єкта владних повноважень, рішення, дії чи бездіяльність якої могли становити самостійний предмет позову (спору) у судовому процесі.
Суд зазначає, що функції держави не зникають із ліквідацією певного суб`єкта публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій, що потребуватиме відповідних змін у законодавстві).
За приписами частини третьої статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Зважаючи на те, що позивач не бере участі у підготовчому засіданні, не є можливим з`ясувати його правову позицію щодо заміни відповідача 1 на належного – Офіс Генерального прокурора (надання згоди) чи залучити Офіс Генерального прокурора в якості співвідповідача.
Натомість, з метою належного вирішення питання щодо суб`єктного складу учасників справи, суд вважає за доцільне залучити до участі у справі Офіс Генерального прокурора в якості відповідача 3, оскільки Сьома кадрова комісія припинила своє існування.
Таким чином, розгляд даної справи слід провадити за позовними вимогами ОСОБА_1 до Сьомої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора (відповідач 1), Рівненської обласної прокуратури (відповідач 2) та Офісу Генерального прокурора (відповідач 3), про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дій.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 181 КАС України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 52, 241, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву Офісу Генерального прокурора про вступ у страву в якості третьої особи – залишити без задоволення.
Залучити Офіс Генерального прокурора (вулиця Різницька, 13/15, місто Київ, 01001; код ЄДРПОУ 00034051) до участі у справі в якості відповідача 3.
Встановити відповідачу 3 – Офісу Генерального прокурора п`ятнадцятиденний строк з дня вручення (отримання) копії даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз`яснити учасникам справи, що згідно частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розгляд адміністративної справи №460/6798/20 – відкласти.
Наступне підготовче засідання відбудеться 06 січня 2021 року о 14 год. 00 хв. в приміщенні Рівненського окружного адміністративного суду за адресою: місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок №87; зала судових засідань №33.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
У підготовче засідання викликати учасників справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К.М. Недашківська