Рішення № 93159608, 30.11.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
420/4164/20
Номер документу
93159608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4164/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» про застосування заходів реагування, -

СУТЬ СПОРУ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», в якій просило (з урахуванням уточнень): застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» у вигляді часткового зупинення експлуатації будівель Комунального підприємства житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», які розташовані за адресами: 65033, Одеська область, місто Одеса, вулиця Радісна, 7, 19, вулиця І. Рабіна, 4, вулиця Варненська, 12-А, 12-Б, вулиця Кропивницького, 24/26, вулиця Багрицького, 5/9, шляхом відключення вищевказаних будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 109 від 17.02.2020 за номерами: 1-5, 9-14, 17-23, 26-28, 30, 32-34, 38-43, 46-52, 55-58, 60, 62-64, 68-73, 76-82.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. 13-18 лютого 2020 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 420 від 11.12.2019 «Про проведення позапланових перевірок» на підставі посвідчення на проведення перевірки № 151 від 10.02.2020 провідним інспектором відділу нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Ігорем Трифоновим та провідним інспектором відділу нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ОМУ ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Аріною Чулуховою здійснено позапланову перевірку КП «ЖКС «Черьомушки», які розташовані за адресами: Одеська область, місто Одеса, вулиця Радісна, будинок 7, місто Одеса, вулиця Радісна, будинок 19, місто Одеса, вулиця І. Рабіна, будинок 4, місто Одеса, вулиця Варненська, будинок 12-А, місто Одеса вулиця Варненська, будинок 12-Б, місто Одеса вулиця Кропивницького, будинок 24/26, місто Одеса, вулиця Багрицького, будинок 5/9, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт № 109 від 17.02.2020. Актом № 109 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі -ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Порушення за номерами 1-5, 9-14, 17-23, 26-28, 30, 32-34, 38-43, 46-52, 55-58, 60, 62-64, 68-73, 76-82 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Подальша експлуатація КП «ЖКС «Черьомушки», які розташовані за адресами: 65033, Одеська область, місто Одеса, вулиця Радісна, 7, вулиця Радісна, 19, вулиця І. Рабіна, 4, вулиця Варненська,12-А, вулиця Варненська, 12-Б, вулиця Кропивницького, 24/26, вулиця Багрицького, 5/9, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 року позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» про застосування заходів реагування було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що Комунальне підприємство Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» надає багатоквартирним будинкам, що розташовані за адресами: 65033, м. Одеса, вул. Радісна, буд. 7, вул. Радісна, буд. 19, вул. І. Рабіна, буд. 4, вул. Варненська, буд. 12-а, вул. Варненська, буд. 12-6, вул. Багрицького, буд. 5/7 послугу з управління багатоквартирним будинком, на підставі укладених Договорів про надання послуги з управління. Співвласники багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: 65033, м. Одеса, вул. Кропивницького, 24/26, створили Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Надія 24/26» та зареєстрували його ще 21.04.2016 року, у зв'язку з чим, Комунальне підприємство Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» не надає йому послугу з управління багатоквартирним будинком. 01 липня 2017 року між Комунальним підприємством Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» та ОСББ «Надія 24/26» було складено Акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з управління в управління. Відповідно до порушень приписів чинного законодавства України у сфері пожежної та техногенної безпеки, які зазначені в адміністративному позові та які відображені в Акті позапланової перевірки від 17.02.2020 року № 109, містять порушення виявлені лише в будинках, що розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Радісна, 7, вул. Радісна, 19, вул. Багрицького, 5/7. Ані в адміністративному позові, ані в Акті позапланової перевірки від 17.02.2020 року № 109 не міститься опису порушень, які нібито були виявлені Позивачем в будинках, які розташовані за адресами: м. Одеса, вул. І. Рабіна, буд. 4, вул. Варненська, буд. 12-а, вул. Варненська, буд. 12-6, вул. Кропивницького, буд. 24/26. Комунальне підприємство Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» більше не надає послугу з управління багатоквартирним будинком співвласникам багатоквартирного будинку, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12, корп. А. У зв'язку з чим, 31.08.2020 року був складений Акт про списання багатоквартирного будинку за адресою вулиця Варненська, 12, корпус А з балансу КП ЖКС «Черьомушки». Запропонований позивачем спосіб застосування заходів реагування передбачає фактично припинення на необмежений і невизначений строк експлуатації будівель, що істотно вплине на права та інтереси осіб, які в них проживають, на трудові та договірні відносини, що не відповідає принципу пропорційності. Заявлені заходи реагування не є співрозмірними щодо обмеження права громадян на житло.

Згідно з ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

З урахуванням зазначеного, суд вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі наказу № 420 від 11.12.2019 року «Про проведення позапланових перевірок», посвідчення від 10.02.2020 року № 151 на проведення заходу державного нагляду (контролю), у період з 13.02.2020 року по 18.02.2020 року посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області було проведено перевірку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки».

За результатами цієї перевірки 17.02.2020 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області склало акт № 109, в якому зазначено опис виявлених порушень вимог законодавства, а саме:

1) вулиця Багрицького, 5/7: 1. ст.20, КЦЗУ, ППБУ Розділ 5, п.1.2. додаток Б, п. 20. табл. Б.1 ДБН В.2.5-56:2014 Приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (пожежною сигналізацією, системою централізованого пожежного спостереження) відповідно до чинних нормативно-правових актів; 2. ст.20, КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.1.2. Не встановлений порядок (система) оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 3. ст.20, КЦЗУ, ППБУ Розділ 4, п.1.6. ППБУ Не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів у відгалуджувальних та з'єднувальних коробках освітлювальної електромережі в приміщеннях за допомогою опресування, паяння або затискачів тощо. Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужу вальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків; 4. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 3 п.2.31, п.2.32 Сходові клітки, коридори, проходи та евакуаційні виходи не позначені світловими покажчиками написами «Вихід», підключеними до джерела живлення евакуаційного освітлення; 5. ст.20, КЦЗУ, ППБУ Розділ 5, п.3.6, п.3.11. п.3.15 Приміщення не забезпечено вогнегасниками згідно норм належності; 6. ст.20, КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.3.10 Місця розміщення вогнегасників не в повній мірі позначені відповідними вказівними знаками згідно з ГОСТ 12.4.026-76; 7. ст.20, КЦЗУ, ППБУ Розділ 2, п.4 Не організоване не рідше одного разу на півроку відпрацювання інструкції, що визначає дії персоналу, щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей з проведенням практичних тренування всіх задіяних працівників; 8. ст.20, КЦЗУ № 5403-VI ППБУ Розділ II п. 8 Приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ІОS 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»; 9. ст.20, 55 КЦЗУ № 5403-VI, ППБУ Розділ 5 п.2.2. Система внутрішнього протипожежного водопостачання знаходиться в несправному стані; 10. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.12 Не надано акти проведення прихованих робіт з монтажу електромережі; 11. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ 4 п. 1.24 В електрощитовій не встановлені сертифіковані протипожежні двері; 12. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ 4 п.1.17 В коридорі та приміщеннях електророзетки та вимикачі встановлені на горючу основу (дерев'яну конструкцію); 13. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ V п. 2.2., п.3 Пожежні крани на поверхах не укомплектовані рукавами, стволами, полу гайками; 14. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ III п.2.37 Шляхи евакуації захаращені меблями та встановлені у загальних коридорах комори (перегородки), та грати, які перешкоджають вільній евакуації людей; 15. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 4 п.1.16 Групові електрощитової не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами та вказанням номінального струму апарату захисту; 16. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 2 п.16 Не всі посадові особи пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки; 17. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ 4 п.1.20 ППБУ Не надано протоколи заміру опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; 18. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ 4 п.1.2. ППБУ Електрична проводка в приміщеннях прокладена з порушенням вимог ПУЕ; 19. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ 3 п.2.1. ППБУ Приміщення електрощитової захаращене горючими матеріалами; 20. ст.20,55 КЦЗУ, Розділ 4 п.1.18 ППБУ Використовуються проводи з пошкодженою ізоляцією та застосовуються саморобні подовжувачі, 21. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ III п.2.27. ППБУ Двері евакуаційних виходів зачинено з середини на ключ; 22. ст.20, 55 КЦЗУ Розділ III п.2.16 ППБУ На вікнах приміщень, де перебувають люди встановлені глухі металеві грати; 23 ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ 3 п.2.31 ППБУ Сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням; 24. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 2 п.4 В приміщеннях не вивішені інструкції про заходи пожежної безпеки; 25. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 11 п.6 Відсутні плани евакуації та інструкції; 26. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 4 п.1.18 В приміщеннях на світильники з лампами розжарювання не встановлені захисні скляні ковпаки; 27. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 4 п.1.7 В приміщеннях з'єднувальні коробки (дози) не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів; 28. ПКМУ від 19.08.2002 р. №1200 п.п.9, 10, 11 Працівники не забезпечені засобами радіаційного та хімічного захисту; 29. Постанова КМУ від 26 червня 2013 року № 444 п. 13 Не встановлені інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій;

2) вулиця Радісна, 19: 30. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.1.2 додаток Б, п.20. табл. Б.1 ДБН В.2.5-56:2014 Приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (пожежною сигналізацією, системою централізованого пожежного спостереження) відповідно до чинних нормативно-правових актів; 31. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.1.2. Не встановлений порядок (система) оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 32. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.6. ППБУ Не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів у відгалуджувальних та з'єднувальних коробках освітлювальної електромережі в приміщеннях за допомогою опресування, паяння або затискачів тощо. Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків; 33. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ III п. 2.31, п.2.32 Сходові клітки, коридори, проходи та евакуаційні виходи не позначені світловими покажчиками написами «Вихід», підключеними до джерела живлення евакуаційного освітлення; 34. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.3.6, п.3.11, п.3.15 Приміщення не забезпечено вогнегасниками згідно норм належності; 35. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.3.10 Місця розміщення вогнегасників не в повній мірі позначені відповідними вказівними знаками згідно з ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ; 36. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ II п.4 Не організоване не рідше одного разу на півроку відпрацювання інструкції, що визначає дії персоналу, щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей з проведенням практичних тренування всіх задіяних працівників; 37. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ II п.8 Приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»; 38. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ V п.2.2. Система внутрішнього протипожежного водопостачання знаходиться в несправному стані; 39. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.12 не надано акти проведення прихованих робіт з монтажу електромережі; 40. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п. 1.24 В електрощитовій не встановлені сертифіковані протипожежні двері; 41. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.17 В коридорі та приміщеннях електророзетки та вимикачі встановлені на горючу основу (дерев'яну конструкцію); 42. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ V п. 2.2., п.3 Пожежні крани на поверхах не укомплектовані рукавами, стволами, полу гайками; 43. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ III п.2.37 Шляхи евакуації захаращені меблями; 44. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.16 Групові електрощитової не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами та вказанням номінального струму апарату захисту; 45. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 2 п.16 Не всі посадові особи пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки; 46. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ IV п.1.20 ППБУ Не надано протоколи заміру опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; 47. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ IV п. 1.2. ППБУ Електрична проводка в приміщеннях прокладена з порушенням вимог ПУЕ; 48. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ 3 п.2.1. ППБУ Приміщення електрощитової, підвалу та підсходобою клітиною захаращене горючими матеріалами; 49. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ IV п. 1.18 ППБУ Використовуються проводи з пошкодженою ізоляцією та застосовуються саморобні подовжувачі; 50. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ III п.2.27 ППБУ Двері евакуаційних виходів зачинено з середини на ключ; 51. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ III п.2.16 ППБУ На вікнах приміщень, де перебувають люди встановлені глухі металеві грати; 52. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ 3 п.2.31 ППБУ Сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням; 53. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ II п.4 В приміщеннях не вивішені інструкції про заходи пожежної безпеки; 54. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ II п.6 Відсутні плани евакуації та інструкції; 55. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.18 В приміщеннях на світильники з лампами розжарювання не встановлені захисні скляні ковпаки; 56. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.7 В приміщеннях з'єднувальні коробки (дози) не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів; 57. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ III п.2.37. ППБУ На шляхах евакуації улаштована решітка, що перешкоджає вільній евакуації людей; 58. ПКМУ від 19.08.2002 р. № 1200 п.п.9, 10, 11 Працівники не забезпечені засобами радіаційного та хімічного захисту; 59. Постанова КМУ від 26 червня 2013 року № 444 п. 13 Не встановлені інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій;

3) вулиця Радісна, 7: 60. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.1.2 додаток Б, п.20. табл. Б.1 ДБН В.2.5-56:2014 Приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (пожежною сигналізацією, системою централізованого пожежного спостереження) відповідно до чинних нормативно-правових актів; 61. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.1.2 Не встановлений порядок (система) оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 62. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.6 Не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів у відгалуджувальних та з'єднувальних коробках освітлювальної електромережі в приміщеннях за допомогою опресування, паяння або затискачів тощо. Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків; 63. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ III п.2.31, п.2.32 Сходові клітки, коридори, проходи та евакуаційні виходи не позначені світловими покажчиками написами «Вихід», підключеними до джерела живлення евакуаційного освітлення; 64. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.3.6, п.3.11, п.3.15 Приміщення не забезпечено вогнегасниками згідно норм належності; 65. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ 5 п.3.10 Місця розміщення вогнегасників не в повній мірі позначені відповідними вказівними знаками згідно з ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ; 66. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ II п.4 Не організоване не рідше одного разу на півроку відпрацювання інструкції, що визначає дії персоналу, щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей з проведенням практичних тренування всіх задіяних працівників; 67. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ II п.8 Приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»; 68. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ V п.2.2 Система внутрішнього протипожежного водопостачання знаходиться в несправному стані; 69. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.12 Не надано акти проведення прихованих робіт з монтажу електромережі; 70. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.24 В електрощитовій не встановлені сертифіковані протипожежні двері; 71. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п. 1.17 В коридорі та приміщеннях електророзетки та вимикачі встановлені на горючу основу (дерев'яну конструкцію); 72. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ V п.2.2., п.3 Пожежні крани на поверхах не укомплектовані рукавами, стволами, полу гайками; 73. ст.20, 55 КЦЗУ, ППБУ Розділ 3 п.2.37 Шляхи евакуації захаращені меблями; 74. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ IV п.1.16 Групові електрощитової не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами та вказанням номінального струму апарату захисту; 75. ст.20 КЦЗУ, ППБУ Розділ II п.16 Не всі посадові особи пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки; 76. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ IV п.1.20 ППБУ Не надано протоколи заміру опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; 77. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ IV п.1.2. ППБУ Електрична проводка в приміщеннях прокладена з порушенням вимог ПУЕ; 78. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ III п.2.1. ППБУ Приміщення електрощитової, підвалу та підсходовою клітиною захаращене горючими матеріалами; 79. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ IV п.1.18 ППБУ Використовуються проводи з пошкодженою ізоляцією та застосовуються саморобні подовжувачі; 80. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ III п.2.27 ППБУ Двері евакуаційних виходів зачинено з середини на ключ; 81. ст.20, 55 КЦЗУ, Розділ III п.2.16 ППБУ На вікнах приміщень, де перебувають люди встановлені глухі металеві грати; 82. ПКМУ від 19.08.2002 р. № 1200 п.п.9, 10, 11 Працівники не забезпечені засобами радіаційного та хімічного захисту; 83 Постанова КМУ від 26 червня 2013 року № 444 п. 13 Не встановлені інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно з Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015 року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.

Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року (у редакції наказу ДСНС України від 12.11.2018 року № 661), ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.

Згідно з ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно з пп.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, наділений повноваженнями подавати звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Згідно з ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Суд встановив, що Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» надає багатоквартирним будинкам, що розташовані за адресами: 65033, м. Одеса, вул. Радісна, буд. 7, вул. Радісна, буд. 19, вул. І. Рабіна, буд. 4, вул. Варненська, буд. 12-а, вул. Варненська, буд. 12-6, вул. Багрицького, буд. 5/7, послуги з управління багатоквартирним будинком, на підставі укладених Договорів про надання послуги з управління.

Співвласники багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: 65033, м. Одеса, вул. Кропивницького, 24/26, створили Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Надія 24/26» та зареєстрували його 21.04.2016 року, у зв'язку з чим Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» не надає йому послугу з управління багатоквартирним будинком. 01.07.2017 року між Комунальним підприємством «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» та ОСББ «Надія 24/26» було складено Акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з управління в управління.

Суд погоджується з відповідачем, що відповідно до порушень приписів чинного законодавства України у сфері пожежної та техногенної безпеки, які зазначені в позові та відображені в акті перевірки від 17.02.2020 року № 109, містять порушення виявлені лише в будинках, що розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Радісна, 7, вул. Радісна, 19, вул. Багрицького, 5/7.

Під час розгляду справи позивач не надав до суду належних доказів щодо виявлення порушень вимог чинного законодавства України у сфері техногенної та пожежної безпеки з боку відповідача в будинках за адресами: м. Одеса, вул. І. Рабіна, буд. 4, вул. Варненська, буд. 12-а, вул. Варненська, буд. 12-б, вул. Кропивницького, буд. 24/26.

Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» не надає послуги з управління багатоквартирним будинком співвласникам багатоквартирного будинку, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12, корп. А, у зв'язку з чим 31.08.2020 року був складений Акт про списання багатоквартирного будинку за адресою вулиця Варненська, 12, корпус А, з балансу КП ЖКС «Черьомушки».

Тобто, станом на час розгляду справи Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» не має відношення до багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12, корп. А.

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до п.33 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Згідно з пунктами 1, 3 та 4 ч.1 ст.7 Кодексу цивільного захисту України цивільний захист здійснюється за такими основними принципами: гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності; пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров`я громадян; максимально можливого, економічно обґрунтованого зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

Відповідно до пунктів 2, 8 та 21 ч.1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.

Згідно з пунктом 2 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697, ці Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відповідно до пункту 4 розділу І Правил пожежної безпеки пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Згідно з пункту 16 розділу ІІ Правил пожежної безпеки посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».

Відповідно до підпункту 2.5 пункту 2 розділу V Правил пожежної безпеки у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

Згідно з підпунктом 1.2 пункту 1 розділу V Правил пожежної безпеки будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Відповідно до пунктів 6 та 7 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444, навчання працюючого населення здійснюється безпосередньо на підприємстві, в установі та організації згідно з програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об`єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту.

Програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях розробляються і затверджуються підприємствами, установами, організаціями на підставі програм та організаційно-методичних вказівок з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, що розробляються і затверджуються ДСНС, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд погоджується з позивачем, що порушення за номерами 1-5, 9-14, 17-23, 26-28, 30, 32-34, 38-43, 46-52, 55-58, 60, 62-64, 68-73, 76-82, які були виявлені в будинках за адресами: м. Одеса, вул. Радісна, 7, вул. Радісна, 19, вул. Багрицького, 5/7, є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

За таких обставин, подальша експлуатація відповідачем будинків за адресами: м. Одеса, вул. Радісна, 7, вул. Радісна, 19, вул. Багрицького, 5/7, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей.

Тобто, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» у вигляді часткового зупинення експлуатації будівель Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», які розташовані за адресами: Одеська область, місто Одеса, вулиця Радісна, 7, 19, вулиця Багрицького, 5/7, шляхом відключення вищевказаних будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 109 від 17.02.2020 року за номерами: 1-5, 9-14, 17-23, 26-28, 30, 32-34, 38-43, 46-52, 55-58, 60, 62-64, 68-73, 76-82.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

При цьому, суд зазначає, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення виявлених порушень.

Крім того, застосований захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Також, такий захід реагування як часткове зупинення експлуатації будівель - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

Станом на час розгляду справи у суду відсутні відомості про виконання та усунення відповідачем зазначених в акті перевірки № 109 від 17.02.2020 року порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

На підставі зазначеного, суд прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги про застосування заходів реагування до відповідача належать до часткового задоволення.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно з вимогами ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091, ідентифікаційний код 38643633) до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (вул. Гайдара (Івана та Юрія Лип), 38А, м. Одеса, 65078, ідентифікаційний код 35303278) про застосування заходів реагування - задовольнити частково.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» у вигляді часткового зупинення експлуатації будівель Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», які розташовані за адресами: Одеська область, місто Одеса, вулиця Радісна, 7, 19, вулиця Багрицького, 5/7, шляхом відключення вищевказаних будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 109 від 17.02.2020 року за номерами: 1-5, 9-14, 17-23, 26-28, 30, 32-34, 38-43, 46-52, 55-58, 60, 62-64, 68-73, 76-82.

3. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко