Рішення № 93159545, 30.11.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
420/2451/20
Номер документу
93159545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/2451/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Юхтенко Л.Р. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» (код ЄДРПОУ 01353551, місцезнаходження: 65025, Одеська обл., Комінтернівський район, 21- км. Старокиївського шосе, буд. 30А) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ПП «Південьдортех» (код ЄДРПОУ 32863396, місцезнаходження: 68672, Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Радісна,11) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 23 березня 2020 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» (код ЄДРПОУ 01353551, місцезнаходження: 65025, Одеська обл., Комінтернівський район, 21- км. Старокиївського шосе, буд. 30А) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4), в якій позивач просив визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17 січня 2020 року №№ 184403, 184440, 184406, 184407, 184438, 184408, 184437, 184436, 184435, 184411, 184412, 184413, 184414, 184415, 184416, 184417, 184419, 184426, 184420, 184425, 184423, 184422, 184424, 184433, 184431, 184404, 184410, 184429, 184427, 184441, 184405, 184439, 184409, 184434, 184432, 184430, 184428, 184418, 184421 за порушення передбачене ч. 1 абз. 16, ч. 1 абз. 15, ч. 1 абз. 14, ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Ухвалою від 08 квітня 2020 року після усунення недоліків, що зумовили залишення позову без руху, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17 січня 2020 ркоу є безпідставними та незаконними, оскільки відповідачем при вирішенні питання про накладення штрафу неповно з`ясовано обставини спави.

Так, позивач зазначив, що відповідачем порушено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постанвою КМУ від 08.11.2006 року №1567, позивача про розгляд справи про порушення не повідомлялось та не запрошувалось до участі, справу розглянуто за відсутності позивача.

Також, позивач зазначив, що 01 листопада 2019 року ТОВ «СПМК-17» та ПП «Південьдортех» укладено договори оренди транспортних засобів та згідно з актів приймання-передачі транспортних засобів від 01.11.2019 року в порядку та на умовах визначених договорами оренди транспортних засобів, Орендодавець передав, а орендар прийняв у платне користування вантажні самоскиди, а тому на момент здійснення перевірки ТОВ «СПМК-17» не знаходився в статусі перевізника.

Позивач вважає, що відповідно до приписів Закону України «Про автомобільний транспорт» власником транспортного засобу та автомобільним первізником не завжди є одна і та сама особа, а відповідно до норм чинного законодавства адміністративно-господарські санкції застосовуються виключно до автомобільних первізників.

Окрім того, позивач зазначив, що в акті перевірки №183525 від 28.11.2019 року транспортний засіб Mercedes-Benz НОМЕР_1 не належить на праві власності ТОВ «СПМК-17» та не перебував в оренді та в актах перевірки №195316 від 24.11.2019 року, №198404 від 27.11.2019 року, № 198347 від 20.11.2019 року та №1183329 від 20.11.2019 року зазначено, що транспортні засоби належать до ТОВ «Фінбізнесгруп», проте постанови прийняті на підставі зазначених актів перевірки по відношенню до ТОВ «СПМК-17».

Також, позивач зазначив, що довідку про здійснення габаритно-вагового контролю водієві не надавали, жодного документа на підставі якого було визначено вагу транспортних засобів на навантаження на осі, водієві також не було надано, з актів перевірок та постанов про застосування адміністративно-господарських санкцій неможливо встановити на яких вагах проводилось зважування.

Таким чином, позивач вважає, що достовірність та правильність результатів вимірювань при здійсненні зважування транспортного засобу та визначенні навантажень на осі транспортного засобу та його загальної ваги підлягає сумніву.

Ухвалою від 12 травня 2020 року задоволено клопотання представника відповідача та зупинено провадження у адміністративній справі №420/2451/20, - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 02 липня 2020 ркоу поновлено провадження у справі зі стадії, на якій воно було зупинено.

Також, ухвалою занесеною до протоколу підготовчого засідання 02 липня 2020 року задоволено клопотання представника відповідача та залучено до участі у справі третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ПП «Південьдортех», та задоволено клопотання про витребування доказів та запропоновано позивача та третій особі надати додаткові докази на підтвердження своїх доводів.

Ухвалою від 23 липня 2020 року задоволено клопотання представника відповідача та зупинено провадження у адміністративній справі №420/2451/20, - до одержання витребуваних судом доказів. Призначено наступне підготовче засідання на 22 вересня 2020 року о 10 годині 30 хвилин.

Ухвалою від 22 вересня 2020 року, що занесено до протоколу підготовчого засідання поновлено провадження у справі, у звязку з отриманням додаткових доказів у справі.

Також ухвалою суду від 22 вересня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів до 22 жовтня 2020 року.

До суду надійшли письмові пояснення від третьої особи (вхід. ЕП/20869/20 від 12.11.2020 року), відповідно до яких ПП «Південьдортех» підтвердило, що дійсно орендує транспортні засоби у позивача для перевезення різних вантажів, та підтримує заявлені позовні вимоги. Також, третя особа зазначила, що не отримувала від відповідача будь-яких документів про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, транспортні засоби використовуються згідно усіх вимог та правил відповідно до укладених договорів.

Представник відповідача до суду відзив на позовну заяву не надав.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 09 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 12 листопада 2020 року.

На судове засідання призначене на 12 листопада 2020 року представник позивача не з`явився, повідомлений належним чином, про що свідчить розписка, до суду 11 листопада 2020 року надійшла заява про проведення судового засіданя без участі представника позивача.

Представник третьої особи на судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про дату, час та місце призначення судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки.

Представник відповідача на судове засідання 12 листопада 2020 року також не зявився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач відзив на позов не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 12 листопада 2020 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Так, суд встановив, що протягом 19 листопада 2019 року - 28 листопада 2019 року посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки та Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомомбільним транспортом - автомобілів, що належать ТОВ «СПМК-17» та зроблено висновки, щодо перевищення габаритно-вагових параметрів без відповідного дозволу, надання послуг перевезень вантажів без оформлення необхідних документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: деякі транспортні засоби обладнані тахографом, але не оформлено, відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа; відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна на вантаж, за результатами перевірки складено акти перевірки № №198344; 183474, 198365; 198330, 198329, 198292, 198328, 198342, 198325, 198343, 198345, 183286, 198324, 183395, 198370, 198262, 198319, 198277, 198373, 198079, 198375, 198320,198078,198317,183525,198316,198401,198347,183329 (а.с. 58-86).

Також, суд встановив, що за результатами розгляду вказаних документів, Управлінням Укртансбезпеки в Одеській області 17 січня 2020 року прийнято відносно позивача постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу на суму 34 000 грн. № № 184403, 184440, 184406, 184407, 184438, 184408, 184437, 184436, 184435, 184411, 184412, 184413, 184414, 184415, 184416, 184417, 184419, 184426, 184420, 184425, 184423,184422,184424, за допущення порушення, передбачене ч. 1, абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.19-41).

Також, суд встановив, що за результатами розгляду вказаних документів, Управлінням Укртансбезпеки в Одеській області 17 січня 2020 року прийнято відносно позивача постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу на суму 17 000 грн. №№184433,184431 (а.с. 42-43), за допущення порушення, передбачене ч. 1, абз. 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови на суму 8 500 грн. №№ 184404,184410,184429,184427 за допущення порушення, передбачене ч. 1, абз. 14 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 44-47), постанови на суму 1700 грн. №№ 184441,184405,184439,184409,184434,184432,184430,184428,184418,184421, за допущення порушення, передбачене ч. 1, абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.48-57).

Одночасно, суд встановив, що 01 листопада 2019 року між ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ПП «Південьдортех» (орендар) укладено договори оренди транспортних засобів, відповідно до п.1.1 яких в порядку та на умовах, визначених цим Договором Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у платне користування транспортні засоби , а саме вантажні самоскиди.

Згідно з актів приймання-передачі транспортних засобів від 01 листопада 2019 року, підписаних ТОВ «СПМК-17» та ПП «Південьдортех» транспортні засоби відповідно до договорів оренди були передані у платне користування (а.с.87-138).

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст. ст. 1, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення-перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно із п. п. 22.3, 22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, перевезення вантажу дозволяється за умови, що він: а) не наражає на небезпеку учасників дорожнього руху; б) не порушує стійкості транспортного засобу і не утруднює керування ним; в) не обмежує водієві оглядовості; г) не закриває зовнішніх світлових приладів, світлоповертачів, номерних і розпізнавальних знаків, а також не перешкоджає сприйманню сигналів, що подаються рукою; ґ) не створює шуму, не піднімає пилу та не забруднює проїзну частину і навколишнє середовище.

За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п. 2, 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.1.10 «Правил дорожнього руху», габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Згідно з п.3 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.10.2013 року, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

Відповідно до п.п. 3, 15, 16, 18, 20 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль. Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до п.5 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.10.2013 року, працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: 1) здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; 2) здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; 3) у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

Згідно з п.2.42 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.

Так, з актів проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, на підставі яких прийнято оскаржувані постанови, вбачається, що при перевірці встановлено, що рух автомобільними дорогами України здійснювався автомобілями, які належать ТОВ «СМПК-17» із перевищенням габаритно-вагових норм.

На підставі цих актів, що підтверджують перевищення транспортними засобами нормативних вагових парламентів, Управлінням Укртансбезпеки в Одеській області прийнято відносно позивача постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу на суму 34000 грн. та 17000 грн., та 8 500 грн. за допущення порушення, передбачене ч. 1, абз. 16 та ч. 1 абз. 15, ч. 1 абз. 14 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Також відповідно до змісту вказаних актів проведення перевірки, під час перевірки були встановлені порушення щодо надання послуг перевезень вантажів без оформлення необхідних документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: деякі транспортні засоби обладнані тахографом, але не оформлено, відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа; відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна на вантаж.

За встановленими порушеннями Управлінням Укртансбезпеки в Одеській області прийнято відносно позивача постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу на суму 1 700 грн., за допущення порушення, передбачене ч. 1, абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Оцінюючи наявні у справі докази, суд виходить із застосування таких норм матеріального права.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:

для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;

для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Таким чином, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством

Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачені види відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, які застосовуються до автомобільних перевізників.

Так, відповідно до абз.3, 14-16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.еревищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, як зазначено в частині 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», суб`єктом відповідальності за вказане правопорушення є саме автомобільний перевізник.

Відповідно до ст. 1 Закону Ураїни «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (стаття 33 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Таким чином, суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, які були виявлені посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки та Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області в ході перевірки, є автомобільний перевізник.

Суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що 01 листопада 2019 року між ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ПП «Південьдортех» (орендар) укладено договори оренди транспортних засобів, відповідно до п.1.1 яких в порядку та на умовах, визначених цим Договором Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у платне користування транспортні засоби, а саме: вантажні самоскиди.

Згідно з актів приймання-передачі транспортних засобів від 01 листопада 2019 року, підписаних ТОВ «СПМК-17» та ПП «Південьдортех» транспортні засобіи відповідно до договорів оренди були передані у платне користування (а.с.87-138).

Також, ПП «Південьдортех» підтвердило у своїх письмових поясненнях факт використання орендованих у ТОВ «СПМК-17» транспортних засобів у своїй діяльності.

Таким чином, суд встановив, що під час проведення перевірки посадовими особами відповідача не було з`ясовано особу автомобільного перевізника.

З огляду на те, що позивачем на підставі наданих суду документів доведено, що ТОВ «СПМК-17» не було перевізником у період проведених перевірок, а відповідачем не надано доказів на спростування цих доводів, суд доходиь висновку, що позивач не може бути притягнутий до відповідальності відповідно до ч. 1, абз. 3, 14-16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Враховуючи вищевикладені та встановлені обставини, суд доходить висновку, що постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу від 17 січня 2020 року прийняті відносно ТОВ «СПМК-17» з порушенням визначення суб`єкту правопорушення, а тому є протиправними.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно - господарського штрафу від 17 січня 2020 року є правомірними та належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому належать стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 13 005 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» (код ЄДРПОУ 01353551, місцезнаходження: 65025, Одеська обл., Комінтернівський район, 21- км. Старокиївського шосе, буд. 30А) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ПП «Південьдортех» (код ЄДРПОУ 32863396, місцезнаходження: 68672, Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Радісна,11) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184403 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184440 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184406 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184407 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184438 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184408 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184437 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184436 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184435 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184411 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184412 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184413 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184414 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184415 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184416 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184417 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184419 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184426 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184420 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184425 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184423 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184422 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184424 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184433 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184431 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184404 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184410 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184429 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184427 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184441 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184405 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184439 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184409 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184434 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184432 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184430 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184428 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184418 від 17.01.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №184421 від 17.01.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» (код ЄДРПОУ 01353551, місцезнаходження: 65025, Одеська обл., Комінтернівський район, 21- км. Старокиївського шосе, буд. 30А) судовий збір в розмірі 13 005,00 грн. (тринадцять тисяч п`ять гривень 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу IV Прикінцеві положення КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.