
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2020 року № 320/7213/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання - Ставничому Н.В., представника позивача - Кузьменко С.В., представника відповідача - Шабатіна І.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс "Узин" до Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,
в с т а н о в и в:
ТОВ Агрокомплекс "Узин" звернулося до суду з позовом до Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті та просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті №210020 від 28.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс "Узин" (код ЄДРПОУ: 32638214, юридична адреса: Київська область, Білоцерківський район, с. Мала Антонівка, вул. Олексія Цмокна, буд. 1-А).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 позовну заяву залишено без руху.
До суду 09.09.2020 від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно винесено постанову №210020 від 28.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ТОВ Агрокомплекс «Узин», з тих підстав, що позивач не перебувало в статусі авто перевізника автомобіля «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом ЕХО д.н.з. НОМЕР_2 щодо здійснення перевезення вантажу, яке мало місце 20.06.2020. Позивач вказує, що автомобіль «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом ЕХО д.н.з. НОМЕР_2 дійсно є його власністю, проте на час проведення перевірки, вказаний транспортний засіб на підставі Договору оренди №41 від 29.09.2017, акту приймання-передачі до Договору оренди № 41 від 29.09.2017 та додаткової угоди від 28.09.2018 до Договору оренди №41 від 29.09.2017 перебував у володінні ФОП ОСОБА_1 , який відповідно до ТТН №00032 від 20.06.2020 здійснював перевезення вантажу. На думку позивача, зазначене виключає його відповідальність за порушення законодавства, зокрема в межах Закону України «Про автомобільний транспорт», як автомобільного перевізника.
Також, позивач стверджував, що відповідачем порушено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме щодо завчасного повідомлення про дату та час розгляду справи про застосування адміністративно-господарських санкцій, які застосовують за подібні порушення, лише до автомобільного перевізника, внаслідок чого позивач був позбавлено можливості бути присутнім на розгляді справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом та не міг надати свої пояснення та документальні докази.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову. На обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що позивач не повідомив про те, що транспортні засоби, які були об`єктом перевірки 20.06.2020, передані в користування ФОП ОСОБА_1 стверджував, що у відповідності до п. 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998, передбачено, що власники транспортних засобів та особи що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Стверджував, що повідомленням від 23.07.2020 №4794 позивача викликано для розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 28.07.2020, що відповідає розумним термінам листування. Зазначив, що позивач не скористався своїм правом щодо надання відповідних заперечень, пояснень та доказів до моменту винесення постанови. Вважає, що оскаржувана постанова є протиправною та такою, що прийнята відповідно до чинного законодавства.
У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити даний адміністративний позов.
Представник відповідача у судових засіданнях проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається зі свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів № НОМЕР_3 , позивачу на праві власності належить транспортний засіб «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 , рік випуску 2006, дата реєстрація 12.09.2013.
20.06.2020 співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області зупинений транспортний засіб марки «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 для проведення перевірки, що належить на праві власності ТОВ Агрокомплекс «Узин».
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 встановлено, що навантаження на одиночну вісь склало 13,36 т при нормативно допустимому - 11 т.
Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон зважування від 20.06.2020.
Надалі, відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку №1007/1207 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №043759 від 20.06.2020.
ТОВ Агрокомплекс «Узин» від Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області засобами поштового зв`язку отримало лист від 25.06.2020 за вих. №47802/39-1/24-20, в якому зазначено, що 20.06.2020 згідно Акту від 20.06.2020 №0017823 про перевищення транспортним засобом ТОВ Агрокомплекс «Узин» нормативних вагових параметрів складений розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №-1238 в розмірі 86,56 євро. До листа долучено копії наступних документів: талона від 20.06.2020, розрахунку №1238 від 20.06.2020 плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 20.06.2020 №0017823, довідки №043759 від 20.06.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акту №0017823 від 20.06.2020 про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів.
16.07.2020 ТОВ Агрокомплекс «Узин» направило на адресу Управління Укртрансбезпеки в Черкаській області письмові пояснення щодо листа від 25.06.2020 за вих. № 47802/39-1/24-20, які отримані вказаним Управлінням 20.07.2020 (згідно даних сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html, трек-номер рекомендованого повідомлення 0910710317824).
28.07.2020 о 20:00 ТОВ Агрокомплекс «Узин» отримало від Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки лист за №51213/18/24-20 від 13.07.2020 (згідно даних сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html відправлено 23.07.2020, трек-номер рекомендованого повідомлення 0308300456868) про те, що розгляд справи по акту №207895 відбудеться 28.07.2020 з 09.30 години до 16.00 години в приміщенні Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Надалі, 04.08.2020 позивач отримав від Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки супровідний лист за №56232/18/24-20 від 29.07.2020 (згідно даних сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html відправлено 30.07.2020, трек-номер рекомендованого повідомлення 0308300454830) з копією постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №210020 від 28.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс "Узин" (код ЄДРПОУ: 32638214, юридична адреса: Київська область, Білоцерківський район, с. Мала Антонівка, вул. Олексія Цмокна, буд. 1-А) у сумі 34000,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятою відповідачем постановою №210020 від 28.07.2020, позивач звернулася з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон №2344-III), Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок), Правилами дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 (далі - Правила дорожнього руху) та Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила проїзду транспортних засобів).
Згідно до ч. 1 ст.5 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ, основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Приписами ст. 6 зазначеного Закону передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 8 вказаного Положення).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб`єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень передбачено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі Порядок - № 1567).
Згідно із зазначеним Порядком №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до п. 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України «Про автомобільний транспорт»; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення визначені ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
У відповідності до ст. 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Абзацом 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, суб`єктом юридичної відповідальності за ст. 60 Закону №2344 є автомобільний перевізник.
Згідно ст. 1 Закону № 2344, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Таким чином, автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його використовує, тобто здійснює перевезення пасажирів чи (та) вантажів цим транспортним засобом.
Судом встановлено, що ТОВ Агрокомплекс «Узин» є власником транспортного засобу - автомобіля марки «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 ).
Вказаний транспортний засіб відповідно до Договору оренди №41 від 29.09.2017 та додаткової угоди від 28.09.2018 ТОВ Агрокомплекс «Узин» передало в користування фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
Таким чином, на час проведення перевірки, транспортний засіб - автомобіль марки «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 , власником якого являється ТОВ Агрокомплекс «Узин», на підставі Договору оренди №41 від 29.09.2017, акту приймання-передачі до Договору оренди № 41 від 29.09.2017 та додаткової угоди від 28.09.2018 до Договору оренди №41 від 29.09.2017 перебував у володінні ОСОБА_1 , який відповідно до ТТН №00032 від 20.06.2020 здійснював перевезення вантажу.
Щодо твердження відповідача про те, що автомобіль марки «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 , передані в користування ОСОБА_1 повинен бути перереєстрований у відповідності до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998, суд зазначає наступне.
Згідно п. 16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року, за бажанням власника транспортного засобу - фізичної особи надати право керування таким засобом іншій фізичній особі чи за бажанням фізичної або юридичної особи, якій власник транспортного засобу передав у встановленому порядку право користування і (або) розпорядження транспортними засобами, сервісний центр МВС видає за зверненням такого власника тимчасовий реєстраційний талон на строк, зазначений у його заяві, або документах, які підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортним засобом.
Тобто в даному випадку, оформлення тимчасового реєстраційного талону є правом, а не обов`язком позивача та його довіреної особи.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що під час перевірки відповідач не встановив, чи є позивач перевізником.
Натомість позивач надав до суду письмові докази, які підтверджують його позицію, що він не є перевізником.
Щодо тверджень позивача про відсутність підстав для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій, суд зазначає наступне.
Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті за результатами розгляду справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт винесено постанову №210020 від 28.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн. до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс "Узин" за порушення абз. 16 ч. 1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01. (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Правилами дорожнього руху (п.22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м , за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси транспортного засобу, навантаження на вісь, габаритів та протяжністю маршруту, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та /або великогабаритного транспортного засобу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
До позивача оскаржуваною постановою від 28.07.2019 застосовано адміністративно-господарські санкції, за порушення п. 16 ч. 1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт": перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Позивачем у позовній заяві доведено, що TOB Агрокомплекс «Узин» не перебувало в статусі автоперевізника автомобіля марки «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом ЕХО д.н.з. НОМЕР_2 щодо здійснення перевезення вантажу, яке мало місце 20.06.2020, що виключає в свою чергу відповідальність за порушення в межах Закону України "Про автомобільний транспорт" як автомобільного перевізника..
Відповідач доказів на спростування твердження позивача про те, що саме позивачем 20.06.2020 здійснювалось перевезення вантажу автомобілем марки «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом ЕХО д.н.з. НОМЕР_2 не надав.
Щодо твердження позивача про неналежне повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 26, 27 положень «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок) справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.07.2020 о 20:00 ТОВ Агрокомплекс «Узин» отримало від Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки лист за №51213/18/24-20 від 13.07.2020 (згідно даних сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html відправлено 23.07.2020, трек-номер рекомендованого повідомлення 0308300456868) про те, що розгляд справи по акту №207895 відбудеться 28.07.2020 з 09.30 години до 16.00 години в приміщенні Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Таким чином, позивача не було завчасно повідомлено про дату та час розгляду справи про застосування адміністративно-господарських санкцій, які застосовують за подібні порушення, лише до автомобільного перевізника, внаслідок чого позивача позбавлено можливості бути присутнім на розгляді справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом та не могло надати свої пояснення та документальні докази.
Вказані дії свідчать про порушення відповідачем положень Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, Закону України "Про автомобільний транспорт".
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оскільки, суд дійшов висновку, що під час перевірки позивач не був перевізником на автомобілі марки «DAF XF 95.430», реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом ЕХО д.н.з. НОМЕР_2 під час перевезення вантажу 20.06.2020, то він не може бути суб`єктом відповідальності за ст. 60 Закону №2344, а тому постанова Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті №210020 від 28.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ТОВ Агрокомплекс "Узин", є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції від 13.08.2020 №ПН2135 позивачем сплачено судовий збір на суму 2102 грн. 00 коп.
За таких обставин, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті №210020 від 28.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс "Узин" (код ЄДРПОУ: 32638214, юридична адреса: Київська область, Білоцерківський район, с. Мала Антонівка, вул. Олексія Цмокна, буд. 1-А).
3. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві ) грн. 00 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс "Узин" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 26 листопада 2020 р.