
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2020 р. справа № 300/2380/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач 1) та Івано-Франківського обласного військового комісаріату (далі - відповідач 2), в якому просить суд: визнати протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019; зобов`язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019, наданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів, однією сумою.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв`язку із проведенням з 01.01.2018 перерахунку пенсії без врахування до грошового забезпечення додаткових його видів, ОСОБА_1 звернувся до відповідача 2 із заявою про надання до органу пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а до відповідача 1 із вимогою про здійснення такого перерахунку із урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення та виплати перерахованої пенсії. Однак відповідачі відмовили у задоволенні прохань позивача, з огляду на відсутність правових підстав, оскільки чинні нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України не визначають з 01.01.2018 при перерахунку пенсій врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. ОСОБА_1 вказує на діючі положення статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за змістом яких йому гарантовано право на врахування під час перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що свідчить про виправдані очікування на обчислення розміру пенсії під час її перерахунку з 01.04.2019 з урахування усіх складових грошового забезпечення, які визначені саме законом України, а не постановою Кабінету Міністрів України. Позивач також зауважив, що положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі якої проведено спірний перерахунок пенсії не відповідають нормам правових актів вищої юридичної сили та є дискримінаційними. Так, з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 з 05.03.2019 пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 втратили чинність, а тому з цього моменту відсутні обмеження для виплати пенсії, а саме застосування лише трьох складових грошового забезпечення - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Позивач вважає, що його право на перерахунок пенсії як в цілому так і щодо виплати її частини з 01.04.2019 є абсолютним та не може бути обмеженим будь-яким строком. За вказаних обставин ОСОБА_1 просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 22.09.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02.10.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 28.09.2020 № 1/413 на позовну заяву. У відзиві відповідач 2 заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача 2 вказав, що прийнятою Кабінетом Міністрів України постановою від 21.02.2018 за № 103, на підставі якої проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, встановлено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, при цьому щомісячні додаткові види грошового забезпечення до таких не включено. Івано-Франківський обласний військовий комісаріат у спірному випадку враховував також положення постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2018, Додатком № 2 якої затверджена форма довідки для перерахунку пенсії без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Тому, керуючись чинними на той час приписами Постанови № 103 та Порядку № 45, відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідну довідку для подальшого перерахунку пенсії. У відзиві також зазначено, що питання правомірності пунктів 1 та 2 Постанови № 103 було предметом розгляду справи № 826/3858/18 в Окружному адміністративному суді м. Києва, за результатом розгляду якої, серед іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, зміни до пункту 5 Порядку № 45 та Додатку 2 до Порядку № 45, та скасовано пункти 1 та 2 Постанови № 103 і змін до пункту 5, Додатку 2 до Порядку № 45. Представник відповідача 2 вважає, що визнання протиправними і скасування вищевказаних положень підзаконних нормативно-правових актів не дає додаткових або нових підстав для складення іншої довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до органу пенсійного фонду, так як нова форма довідки за змістовим наповненням не затверджена Урядом України. Щодо позовної вимоги про визнання протиправною відмови Івано-Франківського обласного військового комісаріату у складенні та поданні до органу пенсійного фонду нової довідки для перерахунку пенсії, представник відповідача 2 вказав на незмінність алгоритму дій державних органів під час проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що встановлений нормами Порядку № 45. За вказаних обставин, представник відповідача 2 вважає, що за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України, отриманих від пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в Івано-Франківського обласного військового комісаріату немає підстав для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Представник відповідача 2 просив суд відмовити в задоволенні позову. Окрім цього, представник відповідача 2 звернув увагу на існування в Івано-Франківському окружному адміністративному суді позову ОСОБА_1 з аналогічними предметом та підставами, справа № 300/1858/19, що є підставою для повернення позовної заяви або залишення її без розгляду.
06.10.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.10.2020 № 0900-0802-7/18328 на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що дії відповідача 1 в частині проведення спірного перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі виданої обласним військовим комісаріатом довідки відповідали вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пункт 1 якої на той час був чинним, не скасованим, та протиправним не визнавався. Водночас, як вважає представник відповідача 1, вимога про визнання неправомірною відмови Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 із врахуванням до грошового забезпечення щомісячних додаткових його видів, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідач 1 не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір і склад грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії. Разом з цим вважає, що зважаючи на відсутність правового врегулювання проведення нового перерахунку пенсії внаслідок визнання в судовому порядку нечинними окремих положень Постанови № 103 та Порядку № 45, немає підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 . Окрім цього, представник відповідача 1 звернув увагу на те, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Стосовно зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до складеної обласним військовим комісаріатом нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019, то представник відповідача 1 вважає таке зобов`язання передчасним та втручанням в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень. Також представник відповідача 1 вказав на пропущення позивачем строку звернення до суду. За вказаних обставин представник відповідача 1 просив суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.
ОСОБА_1 з червня 2005 року отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з протоколом за пенсійною справою № ХД-18246 (Міноборони) від 31.12.2017 (а.с. 13), пенсія позивача до 01.01.2018 обраховувалась в основному розмірі 89% грошового забезпечення, яке включало такі складові: посадовий оклад 1050 грн.; оклад за військове звання 125 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 470,00 грн.; надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер 5,5% - 57,75 грн.; надбавка за умови режимних обмежень 10% - 105,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 822,50 грн., премія 10% - 105,00 грн., всього 2735,25 грн.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за № 704.
Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою № 103, в березні 2018 року складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018 (а.с. 14).
Вказана довідка передбачає такі види грошового забезпечення: посадовий оклад 4510,00 грн.; оклад за військовим званням 1340,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2925,00 грн., всього 8775,00 грн.
На підставі виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, починаючи з 01.01.2018, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням вказаних вище складових грошового забезпечення позивача, що підтверджено протоколом за пенсійною справою № ХД-18246(Міноборони) від 01.01.2018 (а.с. 15).
Згідно з протоколом від 01.01.2018, відповідно до Постанови № 103 за наслідками перерахунку, розмір пенсії з підвищенням та надбавками з 01.01.2018 становить 7633,98 грн.
Не погоджуючись із розміром перерахованої пенсії, вважаючи положення пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45 такими, що не відповідають приписам Конституції України, обмежують права військовослужбовців та є дискримінаційними, 01.08.2020 позивач звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою від 01.08.2020 про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 8).
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат листом від 19.08.2020 за № 12/1078 повідомив позивача, що на момент видачі відповідачем довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 не було жодних підстав включати в таку довідку інші види грошового забезпечення, крім окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років (а.с. 9).
Окрім цього, не погоджуючись із перерахунком пенсії на підставі Постанови № 103 з врахуванням вищевказаної складової грошового забезпечення, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 01.08.2020 (а.с. 10). За результатом розгляду вказаної заяви від 21.08.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом № 2441-2504/Г-02/8-0900/20 від 21.08.2020 повідомило, що в органу пенсійного фонду відсутні законні підстави та відповідні повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу (а.с. 11-12).
Вважаючи протиправними вищевказані дії відповідачів, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму потрібно застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Враховуючи відповідність справи № 300/2380/20 в частині позовних вимог, заявлених до Івано-Франківського обласного військового комісаріату ознакам типових справ, які визначені в ухвалі Верховного Суду від 18.11.2019, висновки, викладені у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019, а також постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, що ухвалені в зразковій справі №160/8324/19, належить застосовувати судом під час розгляду цієї адміністративної справи.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті Закону № 2262-ХІІ).
Зазначена норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Уразі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45, в редакції Постанови № 103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
В той же час у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Як уже зазначалось судом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45.
Суд звертає увагу на те, що до компетенції Уряду України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте зміни внесені Постановою № 103, зокрема до Додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними та, як наслідок, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинна до зазначених змін.
При цьому алгоритм дій, який повинні вчинити відповідачі, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Івано-Франківський обласний військовий комісаріат у зв`язку із втратою чинності положень пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Так, на час звернення позивача до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, за змістом пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - Довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, на Івано-Франківський обласний військовий комісаріат покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Водночас суд вказує на те, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 за № 3-1 (далі - Порядок №3-1).
Приписами пункту 23 Порядку № 3-1 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, який встановлений статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надалі по тексту також - Постанова № 704).
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення як:
- надбавка за кваліфікацію;
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
В цілому, як Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, так і орган пенсійного фонду, не заперечують обставину зміни з 01.03.2018 розміру (збільшення розміру) окремих видів грошового забезпечення та введення для відповідних військовослужбовців і деяких інших осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій за результатом розгляду справи № 826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України повноважень на зміну структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи приписи частини 2 статті 265 КАС України, а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, саме з 05.03.2019, тобто дня набрання законно сили судового рішення у справі № 826/3858/18 і скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45, щодо позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою № 704.
При цьому суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від Івано-Франківського обласного військового комісаріату, у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Такого ж висновку дійшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у рішенні від 17.12.2019, ухваленому у зразковій справі №160/8324/19, яке набрало законної сили 24.06.2020.
Окрім цього, суд встановив, що на виконання вимог Постанови № 103, позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 із врахуванням грошового забезпечення, яке становить: посадовий оклад 4510,00 грн.; оклад за військовим званням 1340,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2925,00 грн.
Таким чином, на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу, відповідач 2 врахував усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку № 45 та пунктом 1 Постанови № 103.
Суд звертає увагу, що на час виготовлення довідки, згідно якої позивачу 01.01.2018 органом пенсійного фонду і здійснено спірний перерахунок, положення Постанови № 103 та Порядку № 45 були чинні, у встановленому законом порядку не скасовувалися та протиправними не визнавалися. Таке правове регулювання свідчить про правомірність і обґрунтованість дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Івано-Франківського обласного військового комісаріату в період з 01.01.2018 по 05.03.2019.
В даному випадку суд додатково враховує зміст рішення Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду (далі - Суд), ухваленого у зразковій справі № 240/6263/18 від 06.02.2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 (Пз/9901/1/19).
Так, висновки Суду у цій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.
З наведеного вбачається, що одним із предметів спору у зразковій справі було встановлення правомірності проведеного територіальним органом Пенсійного фонду України перерахунку пенсії особі з 01.01.2018 на підставі прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21.02.2018.
Таким чином, за результатом розгляду справи № 240/6263/18, Верховний Суд, з висновками якого погодилася і Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 (Пз/9901/1/19), вказав, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено. Відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 9 березня 2018 року №ХЗ71448, виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103, посадовий оклад складає 4 230,00 гривень, оклад за військовим званням - 1 200,00 гривень, надбавка за вислугу років - 1 900,00 гривень. Усього - 7 330,50 гривень. Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01.01.2018, що відповідало вимогам чинного законодавства.
Суд зазначив, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103.
Також Верховний Суд вказав на правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 і Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018).
Згідно із положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною 5 статті 19 Закону України від 23.02.2006 за №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення вперше було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії" (заява № 5849/72), де Європейський суд з прав людини встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Така позиція Європейського суду з прав людини підтверджена й в рішенні "Гайгузус проти Австрії" (заява № 17371/90) від 16.09.1996, за змістом висновків якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Як свідчать правові висновки Європейського суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 по справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
В своєму рішенні "Великода проти України" (заява № 43331/12) від 03.06.2014 Європейський суд з прав людини відзначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії", заява № 33202/96; "Онер`їлдіз проти Туреччини", заява № 48939/99; "Москаль проти Польщі", заява № 10373/05).
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Доран проти Ірландії" (заява № 50389/99) Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні у справі "Салах Шейх проти Нідерландів" від 11.01.2007 (заява № 1948/04), ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Суд вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, яка звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що відмова відповідача 2 у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є протиправною, а тому Івано-Франківський обласний військовий комісаріат слід зобов`язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та із врахуванням положень Постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Такі висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначеним в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, провадження № Пз/9901/20/19, та висновкам Великої Палати Верховного Суду, зазначеним в постанові від 24.06.2020, провадження № 11-20заі20.
Таким чином позов ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату в частині визнання протиправною відмови Івано-Франківського обласного військового комісаріату скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05 березня 2019 року, належить задовольнити.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсіїі з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019, наданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів, однією сумою, то суд вказує на таке.
На розгляді в Івано-Франківському окружному адміністративному суді перебувала справа № 300/1858/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій щодо відмови видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 01.01.2018 та зобов`язання надати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області; про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі нової довідки та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2018.
12.11.2019 Івано-Франківський окружний адміністративний суд за результатом розгляду справи № 300/1858/19 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Івано-Франківського обласного військового комісаріату задовольнив частково: зобов`язав Івано-Франківський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 та зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до складеної Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 05.03.2019, та відмовив в задоволенні решти позову.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2020 залишено без задоволення апеляційні скарги ОСОБА_1 та Івано-Франківського обласного військового комісаріату, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року у справі № 300/1858/19 без змін.
Отже, з огляду на наявність рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 в справі № 300/1858/19, яке набрало законної сили 18.11.2020, права позивача на отримання оновленої довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, та на здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунку та виплати пенсії, відповідно до складеної Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, є відновленими, та не потребують захисту шляхом прийняття іншого судового рішення із зобов`язанням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Івано-Франківського обласного військового комісаріату до вчинення ідентичних дій.
Зважаючи на вищенаведені висновки Європейського Суду з прав людини, правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 23.04.2019 у справі № 766/12481/16-а щодо розуміння ефективності способу відновлення порушеного права, суд дійшов висновку, що порушені права позивача на належне пенсійне забезпечення внаслідок протиправної відмови у видачі нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, вже відновлене рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 у справі № 300/1858/19.
Таким чином, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позов ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині зобов`язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести позивачу перерахунок пенсії на підставі такої довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату.
Що стосується доводів представника відповідача 2 про те, цей позов належало повернути або залишити без розгляду, то суд вказує на таке.
Підстави для закриття провадження визначені в частині 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо після відкриття провадження судом встановлено, що позивачем подано до цього самого суду інший позов (позови) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з однакових підстав і щодо такого позову (позовів) на час вирішення питання про відкриття провадження у справі, що розглядається, не постановлена ухвала про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі, повернення позовної заяви або залишення позову без розгляду.
Проте, як встановлено судом у адміністративній справі № 300/1858/19 не прийнято постанови чи ухвали про закриття провадження у цій справі між ОСОБА_1 та Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, як підстави для закриття провадження у справі згідно з пунктом 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також відсутні підстави для залишення позову без розгляду згідно з пунктом 10 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки в провадженні ні Івано-Франківського окружного адміністративного суду, ні Восьмого апеляційного адміністративного суду на час вирішення цієї адміністративної справи вже немає справи про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, оскільки провадження у справі № 300/1858/19 завершено ухваленням Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови від 18.11.2020, якою залишено без змін рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року у справі № 300/1858/19.
Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про пропуск позивачем шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду з цим позовом, то суд зазначає таке.
Заробітна плата та пенсія мають однакову правову природу, тобто є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Таке твердження випливає з норм законодавства. Зокрема, згідно статті 1 Закону України № 2235-III "Про громадянство України" заробітна плата і пенсія включені до переліку законних джерел існування.
В частині 2 статті 2 Закону України № 2050-III "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" заробітна плата і пенсія також включені до переліку доходів.
Згідно з частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.04.2019 по справі № 809/248/18.
Судом встановлено, що перерахунок позивачу пенсії не проведено з вини обох відповідачів.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.03.2016, ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 7). Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.
З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, керуючись частинами 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код - 07742609, вулиця Довженка, 21, місто Івано-Франківськ, 76026) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05 березня 2019 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Судові витрати не розподіляти.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Відповідач 2 - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, ідентифікаційний код - 07742609, вулиця Довженка, 21, місто Івано-Франківськ, 76026.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.