Рішення № 93158700, 30.11.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
300/2970/20
Номер документу
93158700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2020 р. справа № 300/2970/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки №12/1266 від 22.09.2020 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного фонду, ГУ УПФ України в Івано-Франківській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки №12/1266 від 22.09.2020 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ОСОБА_1 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі №300/1587/19 від 01.09.2020 в установленому порядку отримав від Івано-Франківського обласного військового комісаріату (надалі по тексту також - обласний військовий комісаріат) нову довідку від 22.09.2020 за №12/1266 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), заступник командира по тилу - начальник тилу ОРТБ, станом на 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Втім, відповідач протиправно відмовив йому в здійсненні перерахунок пенсії на підставі такої оновленої довідки від 22.09.2020 за №12/1266, мотивуючи свої дії тим, що після визнання на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 протиправними та нечинними пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Урядом України не приймалося інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій. На переконання позивача, надходження до органу пенсійного фонду відповідної заяви і нової довідки, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом на підставі рішення суду від 01.09.2020 у справі №300/1587/20, є безумовною підставою для обчислення і перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії. Чинні положення статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в поєднанні із Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45, свідчать про наявність у відповідача як законних підстав і відповідних повноважень на проведення спірного перерахунку пенсії.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 02.11.2020 відповідно до статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.32-34).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву №0900-0802-8/21364 від 12.11.2020, який надійшов на адресу суду 16.11.2020, із відповідними письмовими доказами (а.с.39-65). У відзиві представник Головного управління ПФУ в області зазначив, що порядок перерахунку пенсії визначений у розділі VIII Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 02.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі по тексту також - Закон 2262-ХІІ), який в 2018 році у відношенні до позивача був проведений з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та у зв`язку із введенням в дію постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 нових розмірів і зміненого складу грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. В межах вказаних постанов Кабінету Міністрів України Управління Івано-Франківським військовим комісаріатом в березні 2018 року видано відповідну довіку про розмір грошового забезпечення, який врахований при проведенні спірного перерахунку пенсії. В подальшому, обласний військовий комісаріат, виданою 22.09.2020 нову довідку №12/1266, не надало органу пенсійного фонду будь-яких відомостей про те, що попередня довідка, яка видано в березні 2018 року, є недійсною. Крім цього, представник відповідача послався на пункт 74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) провадження№11-366заі1, за змістом правових висновків якого скасування в судовому порядку пункті 1 та 2 Постанови № 103 не є підставою для задоволення позовних вимог, щодо врахування середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Відтак, вимоги позивача заявлені у позовній заяві є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, вивчивши відзив на позов, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши норми матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 01.05.2001 отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.44).

В березні 2018 року Івано-Франківським військовим комісаріатом на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103, постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103) на ім`я ОСОБА_1 видано довідку від 13.03.2018 за №ХД16888 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Як слідує із змісту довідки остання видана відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103, та засвідчує, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою заступник командира по тилу - начальник тилу 1655 окремого радіотехнічного батальйону авіаційного корпусу (в/ч А1382), становить: посадовий оклад 5 070,00 гривень, оклад за військовим званням - 1 340,00 гривень, надбавка за вислугу років (45%) - 2 884,50 гривень (а.с.61).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу з 01.04.2018, в тому числі за попередні місяці з 01.01.2018, проведено перерахунок пенсії відповідно до коментованої довідки №ХД від 13.03.2018, свідченням чого є протокол перерахунку з 20.03.2018 (а.с.60).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі №300/1587/20 за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання до їх вчинення, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо відмови у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Зобов`язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (а.с.15-27). Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі №300/1587/20 набрало законної сили 02.10.2020 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/91247105).

На виконання такого рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 в справі № 300/1587/20, Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №12/1266 від 22.09.2020 (а.с.10).

Згідно вказаної довідки №12/1266 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно рішення суду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за посадою заступник командира по тилу - начальник тилу ОРТБ, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення, становить 17 110,43 гривень та складається з: посадового окладу - 5 070,00 гривень, окладу за військовим званням - 1 340,00 гривень, надбавка за вислугу років (45%) - 2 884,50 гривень, надбавка за виконання особливо важливих завдань (65%) - 6 041,43 гривень, премії (35%) - 1 774,50 гривень (а.с.10).

06.10.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії на підставі нової довідки, виданої на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі №300/1587/20 (а.с.9).

Листом за №3182-3228К-03/8-0900/20 від 09.10.2020 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність законних підстав і повноважень щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.09.2020 за №12/1266, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103, Кабінетом Міністрів України не приймалося інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій (а.с.11-12).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії згідно нової довідки від 22.09.2020 за №12/1266, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі №300/1587/20 від 01.09.2020, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходив з таких мотивів і підстав та норм права.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

За приписами статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлено статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону №2262-XII).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (надалі по тексту також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 6 Порядку №45 встановлено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону №2262-XII).

Так, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704), відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з пунктом 2 цієї постанови Уряду України установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Постанова №704 з 01.03.2018 визначила нові розміри і внесла зміни до складу грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб.

При цьому, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Пунктом 1 цією постанови Уряду України відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

З коментованих вище нормативно-правових актів свідчить, що до 01.01.2018 при обчисленні розміру пенсії військовослужбовців враховувався розмір грошового забезпечення, до якого входили як оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, так і додаткові види грошового забезпечення і премія. Втім після 01.01.2018 для перерахунку пенсії враховувалися виключно оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

Як встановлено судом у досліджуваному випадку, з 01.01.2018 на підставі довідки обласного військового комісаріату від 13.03.2018 за №ХД16888 на виконання положень Постанови №103, з 01.05.2018 (в тому числі за період з 01.01.2018) ОСОБА_1 проведено відповідний спірний перерахунок пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення без додаткових його видів (а.с.60, 61).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними, серед іншого, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у коментованій справі без змін.

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Згідно з частиною 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, пункт 1 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 щодо не врахування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців як складової частини загального розміру забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, втратили чинність 05.03.2019.

У контексті досліджуваного питання суд вважає за необхідне застосувати правові висновки, сформовані Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019, ухваленого в зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19). Так, Верховний Суд вказав на таке:

"30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

31. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. […]

33. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. […]

38. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ".

Велика Палата Верховного Суду погодилася з цими висновками та постановою від 24.06.2020 залишила рішення суду першої інстанції від 17.12.2019 без змін.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

В подальшому як свідчать матеріали даної справи за позовом ОСОБА_1 рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі №300/1587/20 зобов`язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 (а.с.15-27).

Як свідчать матеріали справи у відношенні до позивача, уповноваженим державним органом видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №12/1266 від 22.09.2020, яку обласний військовий комісаріат направив відповідачу (а.с.10).

Дані обставини орган пенсійного фонду не заперечує, в тому числі отримання довідки №12/1266 від 22.09.2020.

Перевіряючи питання необхідності врахування відповідачем оновленої довідки обласного військового комісаріату суд виходить із наступних положень норм матеріального права.

Так, за приписами пункту 3 Порядку № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, на обласні військові комісаріати покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Зокрема, відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Зважаючи на коментовані рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 і рішення Верховним Судом від 17.12.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 - 5 березня 2019 року відпали підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, без урахуванням розміру додаткових видів грошового забезпечення і премії військовослужбовця, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ за довідкою від 22.09.2020 за №12/1266.

Не визначення Урядом України після 05.03.2019 правового регулювання правовідносин, яке б відповідало положенням статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, не може позбавити права колишнього військовослужбовця на належну пенсії при її перерахунку за умови чергової зміні складу і розміру грошового забезпечення діючого військовослужбовця.

Отже, отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовця, є безумовною підставою для здійснення органом пенсійного фонду такого перерахунку.

Суд враховує й те, що оновлена довідка видана на виконання рішення суду у справі №300/1587/20, яке набрало законної сили.

В силу вимог статті 1291 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.

У даній справі відповідач не навів перед судом жодного обґрунтування та не надав належних доказів про те, що довідка обласного військового комісаріату від 22.09.2020 за №12/1266 за змістом і формою не відповідає вимогам пункту 5 Постанови №704, пункту 3 Порядку №45 та/або висновкам Верховного Суду (рішення від 17.12.2019 в зразковій справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19).

Також, суд вказує на безпідставність доводів органу пенсійного фонду про те, що нова довідка не містить будь-яких відомостей про визнання недійсною попередньої довідки, з наступних підстав.

По перше, первинна довідка обласного військового комісаріату №ХД16888 від 13.03.2018 складена станом на 01.03.2018, за умови чинності пункту 1 Постанови №103.

По друге, оновлена довідка обласного військового комісаріату №12/1266 від 22.09.2020 видана станом на іншу дату (05.03.2019), у зв`язку зі зміною правового регулювання спірних правовідносин, зокрема, визнання протиправним та нечинним пункту 1 Постанови №103 і зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

По третє, довідка обласним військовим комісаріатом №12/1266 від 22.09.2020 видана на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі № 300/1587/20.

При цьому, суд керуються положеннями частини 4 статті 78 КАС України, за змістом яких обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд у коментованій справі констатував право позивача на перерахунок пенсії за розміром грошового забезпечення до якого також повинні бути включені додаткові його види. У зв`язку із чим суд визначив спосіб відновлення порушеного права, зокрема, шляхом виготовлення і направлення уповноваженим органом оновленої довідки для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019.

Окрім цього, видача і направлення такої довідки повністю відповідає правовим висновкам застосування норм права, визначених у рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

По четверте, орган пенсійного фонду не заперечує обставину отримання довідки №12/1266, складеної 22.09.2020 у відношенні до позивача, що скерована відповідачу самостійно ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії.

Отримавши таку заяву із відповідною довідкою, відповідач не звернувся до обласного військового комісаріату із запереченнями чи зауваженнями, зміст яких би свідчив про невідповідність вказаного документа вимогам чинного законодавства.

По п`яте, відповідач не вказав на будь-яку норму матеріального права, яка зобов`язує відповідний орган при складанні і надісланні нової довідки зазначати про втрату дії попередньої.

Отже, на переконання суду, немає необхідності визнавати дану довідку недійсною.

Надаючи оцінку вимогам позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 відповідний перерахунок пенсії на підставі виданої нової довідки про розмір грошового забезпечення, із врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення суд, насамперед, зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, та у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Вказана правова позиція викладена і в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, зокрема, у постанові від 23.04.2019 по справі №766/12481/16-а.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зважаючи на висновок суду про виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з моменту набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва законної сили 05.03.2019, в силу приписів статті 51 Закону №2262-ХІІ, пенсія позивача підлягає перерахунку з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 1 квітня 2019 року.

Не підлягають уваги аргументи відповідача про необхідність застосування пункту 74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №240/6263/18, оскільки, висновки Верховного Суду як суду першої інстанції при розгляді зразкової справи, викладені у рішенні від 13.03.2019, стосуються іншого правового регулювання спірних правовідносин, які є відмінними від фактичних обставин цієї справи (№300/2970/20).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії згідно довідки від 22.09.2020 за №12/1266, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі №300/1587/20 від 01.09.2020, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку із вказаним, підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 840,80 гривень, сплаченого згідно квитанції №ПН1752470 від 28.10.2020.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні з 01.04.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені у довідці Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 22.09.2020 за №12/1266.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом 22.09.2020 за №12/1266, про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, та здійснити з 01.04.2019 виплату перерахованої пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум, однією сумою.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840,80 гривень (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.