Рішення № 93158053, 27.11.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2020
Номер справи
240/16599/20
Номер документу
93158053
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/16599/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об`єднання міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позову зазначає, що рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі по тексту - Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та здійснення її перерахунку; норма, яка обмежувала складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, перестала діяти з 05.03.2019, а тому відповідачі повинні були скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби, однак листом від 10.09.2020 № 16032-16272/Х-02/8-0600/20 протиправно відмовились це робити.

Ухвалою від 30.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", в якому просило відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що ні Порядок, ні жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган повноваженнями самостійно чи на вимогу пенсіонера встановити розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі його види.

Міністерство внутрішніх справ України подало відзив, в якому просило відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що позовні вимоги в частині направлення довідки є передчасними; після визнання нечинними п. 1-3 постанови № 103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій; види грошового забезпечення, що були визначені Постановою № 1294 не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Позивач відповіді на відзив не подав.

Проаналізувавши та оцінивши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, позивач як колишній працівник міліції, є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), яка йому була перерахована з 01.01.2016 відповідно Постанови КМ України від № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та Постанова №103.

Позивач подав до голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області заяву від 18.08.2020, в якій, посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на позивача довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби.

Дане звернення було Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направлене до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", яка листом від 28.08.2020 № 1302/33/26-2020 повідомила позивача, що підстав для підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не має, оскільки грошове забезпечення для перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 визначене Постановою № 988.

Вважаючи, що йому протиправно відмовили в складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення за його заявою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що для вирішення даного спору треба з`ясувати, чи впливає рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та чи повинна позивачу перераховуватись пенсія у зв`язку з підвищенням, відповідно до Постанови № 704, грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд звертає увагу, що визнані вказаним судовим рішенням протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 регламентували перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), тобто не стосувались позивача.

Зміни, внесені Постановою № 103 до додатку 2 Порядку № 45, які були визнані вказаним судовим рішенням протиправними та нечинними, не обмежували щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в формі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Тобто рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, ніяким чином не стосується перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), тобто позивача.

Частиною 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Види грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для поліцейських встановлені Постановою № 988, а не Постановою № 704, а тому і підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням Постановою № 704 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців - не має.

Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що не склавши та не подавши до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення за заявою позивача від 18.08.2020, відповідний суб`єкта владних повноважень діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" (вул. Професора Кравченка, 2, м. Житомир, 10014, код 08734196), Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код 00032684) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк