Ухвала суду № 93157909, 30.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
200/10487/20-а
Номер документу
93157909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

30 листопада 2020 р. Справа №200/10487/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Логойда Т.В., перевіривши виконання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

04 листопада 2020 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру його пенсії за рахунок часткової виплати суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з 05 березня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату йому пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року казану позовну заяву залишено без руху та надано строк – протягом десяти днів з дня вручення позивачу даної ухвали – для усунення недоліків, а саме позивачу необхідно було:

- в позовній заяві вказати ідентифікаційний код юридичної особи - відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та правильно зазначити місцезнаходження відповідача, яке б відповідало даним вказаного Реєстру;

- копії деяких документів, які додані до позовної заяви, а саме: лист Донецького обласного військового комісаріату від 09 вересня 2020 року №11/1064 та лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 вересня 2020 року №6955-7075/С-02/8-0500/20, скріпити власноручним підписом позивача (його представника);

- до позовної заяви з усунутими недоліками додати її копії відповідно до кількості учасників справи.

- до позовної заяви додати обґрунтовану заяву про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними з доказами в підтвердження обґрунтування;

- в позовній заяві необхідно зазначити підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону з додаванням документів, які підтверджують підстави такого звільнення, або надати обґрунтоване клопотання щодо судового збору з доказами в підтвердження обґрунтування. В разі відсутності таких судовий збір в сумі 840,80 грн. сплатити на відповідний рахунок, оригінал документу про сплату судового збору додати до позовної заяви.

З розписки, що надійшла до суду, вбачається, що позивач отримала копію зазначеної ухвали 14 листопада 2020 року.

Між тим недоліки позовної заяви у встановлений ухвалою строк в повному обсязі усунені не були.

Так, позивач не подав позовну заяву з усунутими недоліками та її копію для відповідача, яка б містила ідентифікаційний код юридичної особи - відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та правильно зазначене місцезнаходження відповідача, яке б відповідало даним вказаного Реєстру (такі дані зазначив лише в заяві, що подана на усунення недоліків).

Вказані обставини унеможливлюють виконання судом процесуального обов`язку щодо надіслання на адресу відповідача копії позовної заяви, яка б відповідала вимогам статей 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України (стаття 174 вказаного Кодексу).

Також позивач не сплатив судовий збір на відповідний рахунок.

Подав клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» (міститься в заяві «Про усунення недоліків»), в якому посилався на те, що є особою з інвалідністю війни 3 групи, учасником бойових дій, в підтвердження чого додав копії відповідних посвідчень.

Розглянувши вказане клопотання суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», яка встановлює пільги щодо сплати судового збору, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Статус, права, пільги учасників бойових дій встановлені спеціальним законом - Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону; стаття 22 зазначеного Закону регулює питання оскарження рішень підприємств, установ і організацій, які надають пільги.

Отже, вирішуючи питання щодо сплати судового збору особою, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року в справі № 545/1149/17, в постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 року в справі №805/3982/17-а.

Висновки, які містяться в судових рішеннях Великої Палати Верховного Суду, які прийняті в часі пізніше, мають перевагу над висновками Верховного Суду, які прийняті в часі раніше, про що також зазначено в постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 року в справі №805/3982/17-а.

Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», які були чинними до 01 січня 2020 року (в редакції, яка була чинною до 05 березня 2019 року), було визначено:

«1. Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

2. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними, зокрема пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

В позовній заяві позивач, зазначав, що не дивлячись на вказане судове рішення, яке набрало законної сили (рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в справі № 826/3858/18), відповідач продовжував застосовувати п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в редакції, яка була чинною до 05 березня 2019 року – дня набрання законної сили цим судовим рішенням, що призвело до виплати пенсії з 05 березня 2019 року в меншому розмірі.

У серпні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою, зокрема щодо здійснення перерахунку з 01 січня 2018 року та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Однак листом без номеру та дати (позивачем додано лист відповідача від 28 вересня 2020 року № 6955-7075/С-02/8-0500/20) відповідач повідомив про відмову в такому перерахунку.

Саме цим він обґрунтовував позовні вимоги.

Отже, даний адміністративний позов з порушенням прав позивача як учасника бойових дій не пов`язаний.

Інших підстав для звільнення від сплати судового збору позивачем не наведено, доказів в їх підтвердження до суду не подано.

Так, згідно зі ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, питання, зокрема щодо звільнення від сплати судового збору вирішується виходячи з майнового стану сторони, який має бути підтверджений відповідними доказами.

Між тим, у поданому клопотанні обставин, що свідчать про такий майновий стан позивача, який унеможливлює сплату ним судового збору, не наведено, доказів в їх підтвердження не додано.

З огляду на наведене клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Разом з тим позивач не позбавлений права на подання такого клопотання з інших підстав.

Отже, недоліки позовної заяви у встановлений ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року строк в повному обсязі усунені не були.

Клопотання про продовження встановленого судом процесуального строку на усунення недоліків позовної заяви позивачем до суду не подавалося (ст. 121, абз. 2 п. 3 розд. VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк позовна заява повертається позивачеві.

Керуючись частиною 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и л а:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії повернути позивачеві.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 30 листопада 2020 року.

Суддя Т.В. Логойда