Рішення № 93157483, 30.11.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
140/12359/20
Номер документу
93157483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/12359/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років, його страховий стаж становить 40 років 3 місяці 7 днів, у т. ч. льотний стаж, який дає право на призначення пенсії за вислугу років - 27 років 4 місяці.

З 07.04.2010 позивачу була призначена пенсія за нормами статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) та обрахована відповідно до статей 27, 28, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Позивач вказує, що порядок перерахунку пенсій, призначених за статтею 54 Закону № 1788-ХІІ визначено Порядком призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418 (далі - Порядок № 418).

Оскільки ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за вислугу років як працівнику авіації і льотно-випробного складу, тому позивач звертався до відповідача із заявою щодо винесення рішення про проведення перерахунку пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418.

Проте, ГУ ПФУ у Волинській області рішення про проведення перерахунку пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418 чи про відмову у проведенні такого перерахунку не приймало, а лише повідомило, що пенсія позивачу призначена за пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, а не на підставі Порядку № 418.

Позивач вказує, що не проведення відповідачем перерахунку пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418 є незаконним та безпідставним, з огляду на таке.

Так, Прикінцеві положення Закону № 1058-IV не регулюють право та порядок призначення пенсії за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу. Крім того, позивач одержує пенсію за вислугу років як працівник льотного складу, призначену відповідно до статті 54 Закону № 1788-ХІІ, а доводи відповідача про те, що за Порядком № 418 можуть бути перераховані лише пенсії, призначені виключно за цим Порядком, не відповідає вимогам законодавства, оскільки Порядок № 418 є підзаконним нормативно-правовим актом, який прийнятий на виконання Закону № 1788-ХІІ, самостійно не може бути підставою для призначення пенсії. При цьому, підпунктом «в» пункту 7 Порядку № 418 не передбачено додаткових умов для проведення перерахунку пенсії, крім самого факту призначення пенсії за вислугу років як працівнику авіації і льотно-випробного складу.

Позивач також вказує на безпідставність доводів відповідача про те, що норми Порядку № 418 поширюються лише на осіб, які набули необхідний пільговий стаж до набрання чинності Законом № 1058-IV, оскільки норми Порядку № 418 на даний час є чинними, відповідними нормативно-правовими актами не скасовані та не змінені.

Позивач просить визнати протиправною відмову ГУ ПФУ у Волинській області у проведенні перерахунку пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418 та зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418, виплатити різницю між призначеною та фактично виплаченою пенсією, починаючи з 07.04.2010.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 13).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 24.09.2020 № 0300-0802-7/30751 (а. с. 15-18) відповідач позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні у зв`язку із відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії. Крім того, вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом.

05.10.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача з доводами відзиву не погодився з підстав, викладених у позовній заяві (а. с. 25-29).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з 07.04.2010 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі статті 54 Закону № 1788-ХІІ, що підтверджується протоколом УПФУ у м. Луцьку про призначення пенсії від 05.07.2010 № 23133 (а. с. 22), пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а. с. 10).

10.02.2020 позивач звернувся до Луцького ОУПФУ із заявою, у якій, зокрема, просив провести перерахунок пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418, починаючи з дати призначення (а. с. 24).

Листом від 25.02.2020 № 419-363/Ш-02/8-0300/20 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії (а. с. 8).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до статті 51 Закону № 1788-ХІІ пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Частиною третьою статті 53 Закону № 1788-ХІІ встановлено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

Згідно зі статтею 54 Закону № 1788-ХІІ працівники льотного і льотно-випробного складу після досягнення 50 років і за наявності вислуги років на цих посадах станом на 1 квітня 2015 не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок мають право на пенсію за вислугу років незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті. Перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, Перелік посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років та Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418.

Згідно з підпунктом «в» пункту 7 Порядку № 418 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 № 713) у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, законодавством, а саме підпунктом «в» пункту 7 Порядку № 418, передбачено право працівників льотно-випробного складу на перерахунок пенсії в разі збільшення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року).

Суд звертає увагу, що Порядок № 418 є чинним, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин, у зв`язку із чим суд відхиляє доводи відповідача про те, що підпункт «в» пункту 7 Порядку № 418 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 № 713) на позивача не поширюється. При цьому, зазначені у відзиві зміни, внесені до Закону № 1058-IV, на право позивача на перерахунок пенсії не впливають.

Крім того, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, у частині, що стосуються права особи на перерахунок пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418.

Разом з тим, суд наголошує, що згідно із частинами першою, третьою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За приписами абзацу першого частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Проте, як вбачається із матеріалів справи, відповідач відповідного рішення (про перерахунок пенсії чи про відмову у перерахунку пенсії) за результатами розгляду заяви позивача від 10.02.2020 про перерахунок пенсії не прийняв.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно із пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

На думку суду, оскільки при розгляді заяви позивача від 10.02.2020 про перерахунок пенсії відповідач не забезпечив дотримання вимог зазначених вище приписів Закону № 1058-IV, не прийнявши відповідного рішення по суті, тому, з урахуванням вимог частини другої статті 9, частини другої статті 245 КАС України, позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо розгляду заяви позивача від 10.02.2020 про проведення перерахунку пенсії та зобов`язання повторно, у встановленому законом порядку розглянути заяву від 10.02.2020 про перерахунок пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку № 418 з прийняттям відповідного рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений квитанцією від 25.08.2020 № 41193 в сумі 840,00 грн. (а. с. 4, 12), пропорційно до задоволених вимог в розмірі 420,40 грн.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 10 лютого 2020 року про проведення перерахунку пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку призначення та виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року № 418.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) повторно, у встановленому законом порядку розглянути заяву від 10 лютого 2020 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про проведення перерахунку пенсії відповідно до підпункту «в» пункту 7 Порядку призначення та виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року № 418, з прийняттям відповідного рішення, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 420 гривень 40 копійок (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх