
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в задоволенні клопотань про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та залучення до участі у справі третіх осіб
30 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/14517/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в письмовому провадженні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області про визнання постанови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області про визнання протиправною постанови від 05 серпня 2020 року №0302/3441/3441.2/6431 щодо відмови у здійсненні страхових виплат та наданні соціальних послуг; зобов`язання призначити та виплатити страхові виплати, передбачені статтею 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», у зв`язку з нещасним випадком, який стався на виробництві 14 серпня 2019 року на Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі – ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля»).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд якої визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
23 листопада 2020 року до суду надійшов відзив відповідача (а.с.78-83) та клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та залучення до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Волинське обласне бюро медико-соціальної експертної комісії та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП Волиньвугілля» (а.с.74-75, 77).
Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Розгляд клопотань відповідача за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Клопотання задоволенню не підлягають з таких підстав.
Виключний перелік справ, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, визначений частиною четвертою статті 12 КАС України.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (частина третя статті 12 КАС України).
Частина друга статті 257 КАС України передбачає, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини четвертої статті 12 КАС України.
Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У даній справі предметом позову є рішення відповідача як суб`єкта владних повноважень щодо відмови позивачу у призначенні виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з нещасним випадком, який стався на виробництві.
Отже, розглядувана справа КАС України віднесена до справ незначної складності та вона підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно із частиною третьою статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини першої статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі та призначення її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, суд врахував норми частин другої, шостої статті 12 КАС України, якими визначено, які справи для цілей цього Кодексу є справами незначної складності.
Відповідач не навів мотивів, які б вказували про недоцільність розгляду цієї справи незначної складності за правилами загального позовного провадження. Якщо відповідач вважає суттєвими обставини, перелік яких він визначив у своєму клопотанні, то такі він мав встановити, приймаючи рішення, яке є предметом позову.
Суд наголошує, що згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Також суд звертає увагу, що в ухвалі судді про відкриття провадження у справі від 26 жовтня 2020 року сторонам у справі роз`яснено порядок викладення вимог, заперечень, аргументів, пояснень та міркувань щодо предмета спору у заявах по суті справи. Заявами по суті справи для відповідача є відзив на позовну заяву (відзив); заперечення. Встановленим порядком відповідач не обмежений у можливості доводити перед судом переконливість своїх доводів та надавати докази. При цьому суд зауважує, що пояснення сторін у судовому засіданні не є доказами у справі.
Клопотання відповідача не містить достатніх підстав, тобто, у ньому не вказано, що об`єктивно перешкоджає розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на підставі наявних у ній письмових доказів.
Також судом враховано, що на час вирішення цього клопотання інші заяви по суті справи від сторін не надійшли.
Таким чином, враховуючи категорію, обсяг та характер доказів у справі, кількість учасників справи, суд вважає, що відсутні підстави для розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження, а тому у задоволенні клопотання відповідача належить відмовити.
Не підлягає задоволенню і клопотання відповідача про залучення до участі у справі Волинське обласне бюро медико-соціальної експертної комісії та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП Волиньвугілля» як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Відповідно до частин другої, четвертої, п`ятої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Єдиною підставою для залучення до участі у справі третіх осіб відповідач зазначив необхідність витребування у них інформації, яка, як він вважає, має значення для правильного вирішення справи.
Разом з тим, витребування інформації чи доказів не є підставою участі у справі третіх осіб. За змістом статті 49 КАС України участь у справі третіх осіб обумовлена впливом рішення у справі на права, інтереси чи обов`язки останніх.
Відповідач не обґрунтував, який вплив на права, інтереси та обов`язки Волинського обласного бюро медико-соціальної експертної комісії та ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП Волиньвугілля» матиме прийняте у цій справі рішення.
Суд також зазначає, що витребування судом доказів у справі, які сторона у справі не може надати з незалежних від неї причин, хоч вона докладала зусиль, щоб такі докази отримати, забезпечується іншою процесуальною дією в порядку статті 80 КАС України.
Таким чином, оскільки клопотання відповідача про залучення третіх осіб до участі у справі не є обґрунтованим, то у його задоволенні суд відмовляє.
Керуючись статтями 12, 49, 248, 256, 257 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотань відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області про визнання постанови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк