
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/12901/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у сумі 6800,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до ГУ ДПС у Волинській області надійшли на розгляд матеріали справи, сформованої працівниками Турійського відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління національної поліції у Волинській області (далі - Турійське ВП Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області) за фактом продажу 17 лютого 2020 року неповнолітній особі пива барменом кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», де здійснює підприємницьку діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Оскільки матеріали правоохоронних органів щодо недотримання суб`єктами підприємницької діяльності вимог законодавства та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, то 04 червня 2020 року позивачем було прийнято рішення №000264-32, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 6800,00 грн. Зазначене рішення відповідач не оскаржила, в добровільному порядку штраф не сплатила у визначений строк (протягом 30 днів після отримання рішення), тому позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 6800,00 грн в примусовому порядку.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали від 30 вересня 2020 року відповідач отримала 10 жовтня 2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.52). У встановлений судом строк відповідач відзив та будь-які документи чи пояснення з приводу позову суду не надала.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Отже, зважаючи на те, що відповідач ні відзиву, ні будь-яких доказів у спростування позову у встановлений строк не подала, то судом справу вирішено на підставі наявних матеріалів.
Перевіривши письмовими доказами доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 зареєстрована 05 липня 1999 року як фізична особа-підприємець; відповідач здійснює господарську діяльність у сфері роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, що є основною її діяльністю. Ця обставина встановлена на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.53-54).
Відповідно до ліцензії серії НОМЕР_2 від 21 листопада 2019 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за адресою: АДРЕСА_1 ; кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (а.с.25).
З матеріалів справи слідує, що 24 квітня 2020 року до ГУ ДПС у Волинській області надійшли матеріали від Турійського ВП Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області для вжиття заходів реагування та притягнення до відповідальності суб`єкта підприємницької діяльності за фактом продажу ОСОБА_2 пива «Львівське 1715» неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4-25). З вказаних матеріалів вбачається, що 17 лютого 2020 року близько 13:00 год, перебуваючи на робочому місці у кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» (АДРЕСА_1) ОСОБА_2 продала неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пляшку пива «Львівське 1715».
На підставі протоколу від 18 лютого 2020 року про адміністративне правопорушення, складеного старшим інспектором з ювенальної превенції СП Турійського ВП Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області Кабарчук Ю.І. (а.с.5), постановою адміністративної комісії Луківської селищної ради від 05 березня 2020 року №4 на ОСОБА_2 , бармена кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» накладено адміністративне стягнення за частиною другою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років) у вигляді штрафу у сумі 1700,00 грн. (а.с.7).
За результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов`язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , на підставі матеріалів Турійського ВП Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області від 17 лютого 2020 року рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 04 червня 2020 року №000264-32 встановлено факт продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягала 18 років. Цим же рішенням відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 грн - за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років (а.с.28).
Копія даного рішення із супровідним листом від 04 червня 2020 року №4622/ФОП/03-20-32-05-15 про винесення рішення була надіслана відповідачу рекомендованим порядком. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримала вказане рішення 09 червня 2020 року (а.с.27).
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначаються Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР).
Так статтею 15-3 Закону №481/95-ВР (тут і надалі, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Крім того, частинами четвертою, п`ятою вказаної статті визначено, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Відповідно до статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з абзацом тринадцятим частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Частиною четвертою, п`ятою статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України. У разі невиконання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пункту 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 04 червня 2020 року №000264-32 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не оскаржувала, воно у встановленому порядку не скасоване та є чинним.
Відповідач не сплатила суму штрафу в добровільному порядку. Як вбачається з витягу з бази «Податковий блок», за відповідачем рахується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 6800,00 грн (а.с.29).
Пунктами 10, 11 Порядку №790 передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 04 червня 2020 року №000264-32 у встановленому порядку не скасоване, відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2102,00 грн згідно із платіжним дорученням від 23 вересня 2020 року №1526 (а.с.47) з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 6800,00 грн (шість тисяч вісімсот грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк