Рішення № 93156971, 20.11.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2020
Номер справи
120/2861/20-а
Номер документу
93156971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 листопада 2020 р. Справа № 120/2861/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шаповалової Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Ковальова В.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2020 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач), у якому просив:

визнати бездіяльність, а саме: не видання заступником начальника - начальником управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області довідки про безпосередню участь особи - ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формою згідно з додатком 1 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 та не подання її разом з документи передбаченими п. 4 даного Порядку на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, протиправною;

зобов`язати Головне управління ДФС у Донецькій області скласти та видати довідку про безпосередню участь особи - ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формою згідно з додатком 1 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 та подати її разом з документами передбаченими п. 4 даного Порядку на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України;

стягнути на його користь сплачений при звернені до суду судовий за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 26.12.2018 року він звернувся з заявою до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України для вирішення питання щодо надання статусу учасника бойових дій.

Листом Державної фіскальної служби України № 20535/К/99-99-04-01-14 від 26.12.2018 року позивачу відмовлено у визнанні такого статусу та повідомлено, що для прийняття Комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій рішення відповідно до чинного законодавства, він повинен самостійно отримати та направити на адресу Комісії витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України№ 016 від 28.03.2016 року, а також довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою виготовити довідку та направити її разом з відповідними документами на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Листом Головного управління ДФС у Донецькій області № 72191/10/05-99-41-05 від 12.12.2019 року позивачу відмовлено у наданні довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 30.06.2020 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено 5-денний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків зазначених у мотивувальній частині.

09.07.2020 року позивач вимоги ухвали суду від 30.06.2020 року про залишення позовної заяви без руху виконав.

Ухвалою суду від 14.07.2020 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 22.09.2020 року замінено відповідача у цій справі Головне управління ДФС у Донецькій області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Донецькій області.

08.10.2020 року представником Головного управління ДПС у Донецькій області подано відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що згідно із п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень, територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Вказує, що відповідно до підпункту 1 пункту 3 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 визначено, що основними завданнями ДПС є реалізація державної податкової політики, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО входить до організаційної структури Головного управління ДФС у Донецькій області.

За таких обставин, відповідач вважає, що Головне управління ДПС у Донецькій області не може бути відповідачем в цій справі стосовно вимог, які зазначені у позовній заяві позивача.

Ухвалою суду від 16.10.2020 року призначено судове засідання на 26.10.2020 року.

Ухвалою суду від 21.10.2020 року клопотання представника відповідача задоволено. Допущено участь представника відповідача у судовому засіданні, призначеному на 26.10.2020 року о 15:00 год., в режимі відеоконференції. Доручено Донецькому апеляційному суду забезпечити проведення відеоконференції 26.10.2020 року.

Ухвалою суду від 26.10.2020 року замінено відповідача у цій справі Головне управління ДПС у Донецькій області на належного відповідача - Головне управління ДФС у Донецькій області. Відкладено судове засідання на 13.11.2020 року.

20.11.2020 року представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Керуючись положеннями ч. 3 ст. 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи у відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав та просив адміністративний позов задовольнити, надавши пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши інші докази, судом встановлено наступне.

Позивач працював в органах податкової міліції з червня 2005 року по червень 2017 року.

Наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від № 016 від 28.03.2016 року «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів суб`єктів боротьби з тероризмом» залучено до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей та відряджено в район її проведення з підпорядкуванням керівнику антитерористичною операцією в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_1 з 16.02.2016 року по 15.06.2016 року

Згідно витягу із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) № 117 від 26.04.2016 року визнано таким, що прибув з 16.02.2016 року до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань: майор податкової міліції ОСОБА_1 , старший оперуповноважений з особливо важливих справ сектору КПВВ «Сьомий» управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області.

Відповідно до витягу з наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 036 від 21.07.2016 року «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів суб`єктів боротьби з тероризмом» визнано відкликаним з району проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях до місця постійної дислокації і виведеними з підпорядкування керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в Донецькій та Луганській областях співробітника Державної фіскальної служби України ОСОБА_1 з 07.06.2016 року.

Наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) № 244дск від 31.08.2016 року визнано таким, що вибув зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення до пункту постійної дислокації майора податкової міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ сектору КПВВ «Сьомий» управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області з 07.06.2016 року.

Рішенням Вінницького окружного суду від 26.04.2018 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного суду від 27.11.2018 року, позов ОСОБА_1 до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії (справа № 802/113/18-а) задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, що полягає у неприйнятті рішення щодо надання статусу учасника бойових дій за зверненнями ОСОБА_1 . Зобов`язано Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.11.2017 року про надання статусу учасника бойових та прийняти відповідне рішення з дотриманням вимог Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016 року № 957, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.11.2016 року за № 1553/29683. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

26.12.2018 року позивач звернувся з заявою до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України для вирішення питання щодо надання статусу учасника бойових дій.

До заяви додав копії рішення Вінницького окружного суду від 26.04.2018 року, та постанови Сьомого апеляційного суду від 27.11.2018 року.

Листом Державної фіскальної служби України № 20535/К/99-99-04-01-14 від 26.12.2018 року позивачу відмовлено у визнанні такого статусу та повідомлено, що для прийняття Комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій рішення відповідно до чинного законодавства, він повинен самостійно отримати та направити на адресу Комісії витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 016 від 28.03.2016 року, а також довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

17.09.2019 року позивач звернувся з листом до Головного управління ДФС у Донецькій області з проханням надати та направити на поштову адресу відповідну довідку про підтвердження безпосередньої участі позивача у проведенні антитерористичної операції для подальшого перенаправлення її у відповідні органи виконавчої влади.

До заяви додав: копію витягу із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) № 117 від 26.04.2016 року; копію витягу наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про вибуття зі складу сил та засобів АТО до пункту постійної дислокації № 167 ДСК від 15.06.2015 року; копію витягу з наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від № 016 від 28.03.2016 року «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів суб`єктів боротьби з тероризмом»; копію витягу з наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 036 від 21.07.2016 року «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів суб`єктів боротьби з тероризмом».

02.10.2019 року позивач звернувся з листом до Головного управління ДФС у Донецькій області з проханням направити довідку про безпосередню участь позивача у проведенні антитерористичної операції та відповідних матеріалів до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ДФС України у встановлений законодавством термін.

За результатами розгляду двох вказаних заяв, листом Головного управління ДФС у Донецькій області № 71097/10/05-99-41-12 від 09.10.2019 року позивача повідомлено, що документи, які додаються ним до заяви відповідно до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях забезпеченні їх здійснення надсилання на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових у Державній фіскальній службі України безпосередньо особою, яка витребовує статус учасника бойових дій.

22.10.2019 року позивач звернувся з заявою до начальника управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДС у Донецькій області, у якій просив направити на його адресу довідки про підтвердження безпосередньої участі позивача у проведенні антитерористичної операції для пред`явлення її до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ДФС України.

За результатами розгляду заяви від 22.10.2019 року, листом Головного управління ДФС у Донецькій області № 71549/10/05-99-41-05 від 08.11.2019 року позивача повідомлено, що на даний час в управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області відсутній вичерпний перелік оригіналів документів, який необхідний для надання на ім`я позивача довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що унеможливлює її надсилання на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України.

27.11.2019 року позивач звернувся з заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області, у якій вказав, що його не повідомлено про стан розгляду направлених на адресу ДФС документів.

Листом Головного управління ДФС у Донецькій області № 72191/10/05-99-41-05 від 12.12.2019 року позивачу відмовлено у наданні довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у зв`язку з тим, що в управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області відсутній вичерпний перелік оригіналів документів, який необхідний для надання на ім`я позивача довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що унеможливлює її надсилання на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України.

Крім того, позивач неодноразово звертався з заявами до інших організацій, зокрема, Служби безпеки України; Департаменту кадрової політики та роботи з персоналом ДФС України; начальника ОУ забезпечення на окремих територіях зон АТО ГОУ ДФС України з проханням виготовити довідку та направити її разом з відповідними документами на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України для надання позивачу статусу учасника бойових дій. Однак відповідними листами позивачу було відмовлено.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з п.19 ч.1 ст.6 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому вказаного пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20.08.2014 року затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях забезпеченні їх здійснення (далі - Порядок № 413).

Цей Порядок згідно з його пунктом 1 визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб.

Згідно із п. 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно з пунктом 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Відповідно до п. 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно - тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Згідно із п. 6 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій:

особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Комісії інформують у місячний строк Мінветеранів про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатками 3 і 5.

Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, особами, зазначеними в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку, або командирами добровольчих формувань, у складі яких такі особи брали участь в антитерористичній операції, та в разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про надання (відмову в наданні) статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії чи осіб, які звернулися до міжвідомчої комісії.

Відповідно п. 8 Порядку № 413 у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Тому, позивач скористався приписами пункту 8 Порядку №413 та самостійно звернувся 26.12.2018 року з заявою до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасника бойових дій у Державній фіскальній службі України.

Однак таке його звернення не було вирішено Комісією по суті листом № 20535/К/99-99-04-04-01-14 від 26.12.2018 року та направлено позивачу для доопрацювання у зв`язку з тим, зокрема, що ним не було подано довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та наказу Антитерористичного Центру при Службі безпеки України № 016 від 28.03.2016 року.

Аналізуючи викладене, тривале листування з відповідачем з приводу видачі довідки про безпосередню участь особи - ОСОБА_1 в антитерористичній операції, надання позивачем документів, які вимагалися відповідачем у відповідях на звернення ОСОБА_1 , а також враховуючи зміст відмов у видачі довідки, відсутність їх належного мотивування з посиланням на підстави, визначені законодавством, а також те, що відповідачем до суду не надано жодних доказів та пояснень щодо правомірності своєї бездіяльності, суд приходить до висновку, що така бездіяльність відповідача порушує права та інтереси позивача, а тому позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Ч.2 ст.9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частин 1-3 статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав адміністративний позов підлягає задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати бездіяльність, а саме: не видання заступником начальника - начальником управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області довідки про безпосередню участь особи - ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формою згідно з додатком 1 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 та не подання її разом з документи передбаченими п. 4 даного Порядку на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, протиправною.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Донецькій області скласти та видати довідку про безпосередню участь особи - ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формою згідно з додатком 1 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 та подати її разом з документами передбаченими п. 4 даного Порядку на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

відповідач: Головнк управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, вул.130-ї Таганрозької дивізії, 114, м. Маріуполь, Донецька область, 87526)

Повне судове рішення складено та підписано суддею 30.11.2020.

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна