
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.11.2020 Справа № 904/2766/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Хавіної О.С.
за позовом Комунального підприємства "Дніпропетровський обласний спеціалізований реабілітаційний центр "Солоний лиман" Дніпропетровської обласної ради", с.Новотроїцьке Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОТРАНСЗБУТ", м.Дніпро
про стягнення 529650,24 грн
Представники:
Позивача - Вовчук О.Ю., довіреність № б/н від 29.04.2020, адвокат
Відповідача - Хачпанян Л.С., довіреність № 11 від 19.05.2020, адвокат
СУД ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
Комунальне підприємство "Дніпропетровський обласний спеціалізований реабілітаційний центр "Солоний лиман" Дніпропетровської обласної ради" (далі-Позивач) 26.05.2020 року звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОТРАНСЗБУТ" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь суму надмірно сплачених коштів в розмірі 529650,24 грн та судові витрати з оплати судового збору в сумі 7944,75 грн.
В обґрунтування позову Позивач посилається на завищений розмір тарифу за постачання теплової енергії, передбачений в Договорі «Послуги з теплопостачання, гарячої води та технічної води» № 94/18 від 16.04.2018 року, що потягло переплату за поставлену теплову енергію.
2. Процесуальні питання, вирішені судом
28.05.2020 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
04.09.2020 ухвалою суду вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено до розгляду в підготовчому засіданні на 17.09.2020 о 10:00 год.
17.09.2020 ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та підготовче судове засідання відкладено на 01.10.2020 на 10:00 год.
30.09.2020 канцелярією суду зареєстровано подана представником Позивача заява про зміну підстав позовних вимог, в якій просить суд прийняти дану заяву та стягнути з Відповідача на свою користь суму надмірно сплачених коштів в розмірі 529650,24 грн та судові витрати з оплати судового збору в сумі 7944,75 грн.
01.10.2020 ухвалою суду відкладено підготовче засідання на 22.10.2020 об 09:30 год.
22.10.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 17.11.2020 о 09:30год.
Під час розгляду справи оголошувалася перерва з 17.11.2020 по 19.11.2020 в порядку ст. 216 ГПК України.
19.11.2020 в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.
3. Позиції інших учасників справи
26.08.2020 Відповідач подав відзив на позовну заяву (арк.с. 73-77), позовні вимоги вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки спірна оплата прийнята відповідно до умов договору.
4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті
16 квітня 2018 року між Комунальним закладом Дніпропетровська обласна фізіотерапевтична лікарня "Солоний лиман" (правонаступником якого є Комунальне підприємство "Дніпропетровський обласний спеціалізований реабілітаційний центр "Солоний лиман" Дніпропетровської обласної ради") (далі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОТРАНСЗБУТ" (далі - Виконавець) укладено договір №94/18 послуги теплопостачання, гарячої води та технічної води (далі -Договір).
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.3, 3.1. Договору Відповідач прийняв на себе зобов`язання здійснити постачання теплової енергії в розмірі 2690 Гкал. на загальну суму 5.296.502 грн. в період з 16.04.2018 р. по 31.12.2018 р. Обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Рішенням виконавчого комітету Знаменівської сільської ради № 11 від 13.03.2018 року для ТОВ «ТЕПЛОТРАНСЗБУТ» затверджено тариф на теплову енергію (виробництво, транспортування, постачання теплової енергії) в розмірі 1640,80 грн. (без ПДВ), а з урахуванням ПДВ в розмірі 1968,96 грн. за 1 Гкал.
Рішенням виконавчого комітету Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 21.08.2018 року № 2 було розглянуто лист ТОВ «Теплотрансзбут» щодо встановлення тарифів на теплову енергію і було вирішено затвердити тарифи на теплову енергію для надання послуг централізованого опалювання та гарячого водопостачання бюджетнім установам та іншим суб`єктам господарювання у розмірі 1902,73 грн. (без урахування ПДВ) за 1 Гкал., або 2283,28 грн. за 1 Гкал. з урахуванням ПДВ.
Між Сторонами цього Договору 01.11.2018 року була укладена Додаткова угода, згідно з п. 1 якої сторони домовились, що в зв`язку із збільшенням вартості теплової енергії на підставі рішення виконавчого комітету Піщанської сільської ради від 21.08.2018 р. № 2, пункт 1.2. Договору викласти в наступній редакції : 1.2. Виконавець постачає Замовнику теплову енергію на такі потреби :
Обсяг надання послуг : 2 425,027 Гкал.»
Пунктом 3 Додаткової угоди від 01.11.2018 р. передбачено, що вона вступає в дію з 05.09.2018 р, діє на весь час дії Договору та є його невід?ємною частиною.
Між Позивачем та Відповідачем відбулися наступні поставки теплової енергії та розрахунки за неї:
-Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 1 від 27.04.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в квітні 2018 р. теплову енергію в кількості 186,941 Гкал. на суму 368 079,35 грн. (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн. з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Відповідно до платіжного доручення № 191 від 21.05.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 368 079, 35 грн. (в т.ч. 61 346,56 грн. ПДВ).
- Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 5/СЛ від 04.05.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в травні 2018 р. теплову енергію в кількості 169,480 Гкал. на суму 333 699,34 грн. (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн. з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Відповідно до платіжного доручення № 291 від 22.06.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 333 699, 34 грн. (в т.ч. 55 616,56 грн. ПДВ)
- Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 6/СЛ від 24.07.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в червні 2018 р. теплову енергію в кількості 175,240 Гкал. на суму 345 040,55 грн. (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн. з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Відповідно до платіжного доручення № 3 від 26.07.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 345 040, 55 грн. (в т.ч. 57 506,76 грн. ПДВ)
-Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 7/СЛ від 01.08.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в липні 2018 р. теплову енергію в кількості 147,510 Гкал. на суму 290 441,29 грн. (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн. з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Відповідно до платіжного доручення № 69 від 08.08.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 290 441,29 грн. (в т.ч. 48 406,88 грн. ПДВ)
- Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 8/СЛ від 03.09.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в серпні 2018 р. теплову енергію в кількості 158,350 Гкал. на суму 311 784,82 грн. (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн. з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Відповідно до платіжного доручення № 175 від 06.09.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 64 658,00 грн. і платіжним дорученням № 178 від 12.09.2018 р. - 247 126,82 грн., а всього - 311 784,82 грн. (в т.ч. 51 964,14 грн. ПДВ)
- Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 9/СЛ від 19.10.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано у вересні 2018 р. теплову енергію в кількості 75,03 Гкал. на суму 147 733,04 грн. (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн. з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал. та 85,75 Гкал. на суму 195 788,64 грн. (з ПДВ) за тарифом 2 283,28 з ПДВ (1 902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал., а всього - на 343 521,67 грн. (в т.ч. 57 253,61 грн. ПДВ).
Відповідно до платіжного доручення № 2 від 23.10.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 343 521,67 грн. (в т.ч. 57 253,61 грн. ПДВ)
- Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 10/СЛ від 02.11.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в жовтні 2018 р. теплову енергію в кількості 302,104 Гкал. на суму 689 786,82 грн. (з ПДВ) за тарифом 2 283,28 грн. з ПДВ (1 902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Відповідно до платіжного доручення № 168 від 16.11.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 689 786,82 грн. (в т.ч. 114 964,47 грн. ПДВ)
- Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 11/СЛ від 03.12.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в листопаді 2018 р. теплову енергію в кількості 723,687 Гкал. на суму 1 652 377,16 грн. (з ПДВ) за тарифом 2 283,28 грн. з ПДВ (1 902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Платіжним дорученням № 220 від 06.12.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 706 003,00 грн., і платіжним дорученням № 260 від 11.12.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 946 374,16 грн., а всього 1 652 377,16 грн. ( у т.ч. 275 396,19 грн. ПДВ)
- Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 11/СЛ від 20.12.2018 р. Відповідачем надано, а Позивачем одержано в жовтні 2018 р. теплову енергію в кількості 489,257 Гкал. на суму 1 117 108,76 грн. (з ПДВ) за тарифом 2 283,28 грн. з ПДВ (1 902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал.
Відповідно до платіжного доручення № 324 від 21.12.2018 р. Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 1 117 108,76 грн. (в т.ч. 186 184,79 грн. ПДВ)
- Актом звірки взаєморозрахунків між Позивачем і Відповідачем за Договором № 94/18 від 16.04.2018 р. за період з 16.04.2018 р. по 31.12.2018 р., складеним ТОВ «Теплотрансзбут» та засвідченими його печаткою і підписом керівника, встановлений факт повного розрахунку Позивача за послуги з теплопостачання, гарячої води та технічної води за Договором № 94/18 від 16.04.2018 р. на суму 5 451 839,76 грн.
Так, Позивач в позовній заяві зазначає про те, що під час укладення Договору і встановлення в ньому вартості 1 Гкал теплової енергії в сумі 1968,96 грн, а також укладення Додаткової угоди від 01.11.2018 Позивач не врахував, а Відповідач не повідомив про те, що відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб`єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.
Отже, у зв"язку з викладеним, для Позивача, який фінансується з місцевого бюджету, тарифи на теплову енергію Законом передбачено сплату лише 90% від тарифів, встановлених рішеннями Знаменівської сільської ради від 13.03.2018 №11 та Піщанської сільської ради від 21.08.2018 №2.
Так, згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №1 від 27.04.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в квітні 2018 теплову енергію в кількості 186,941 Гкал. на суму 368 079,35 грн (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал. Відповідно до платіжного доручення №191 від 21.05.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 368 079, 35 грн (в т.ч. 61346,56 грн ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми - 36 807,93 грн.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №5/СЛ від 04.05.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в травні 2018 теплову енергію в кількості 169,480 Гкал. на суму 333 699,34 грн (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн з ПДВ (1 640,80 грн без ПДВ) за 1 Гкал. Відповідно до платіжного доручення №291 від 22.06.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 333699, 34 грн (в т.ч. 55 616,56 грн. ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми - 33 369,93 грн.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №6/СЛ від 24.07.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в червні 2018 теплову енергію в кількості 175,240 Гкал. на суму 345 040,55 грн (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн з ПДВ (1 640,80 грн без ПДВ) за 1 Гкал. Відповідно до платіжного доручення №3 від 26.07.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 345 040, 55 грн (в т.ч. 57 506,76 грн. ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми - 34 504,05 грн.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №7/СЛ від 01.08.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в липні 2018 теплову енергію в кількості 147,510 Гкал. на суму 290 441,29 грн (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн з ПДВ (1 640,80 грн без ПДВ) за 1 Гкал. Відповідно до платіжного доручення №69 від 08.08.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 290 441,29 грн (в т.ч. 48 406,88 грн ПДВ). Отже, переплата склала 10% від і па суми - 29 044,13 грн.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №8/СЛ від 03.09.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в серпні 2018 теплову енергію в кількості 158,350 Гкал. на суму 311 784,82 грн (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн. з ПДВ (1 640,80 грн без ПДВ) за 1 Гкал. Відповідно до платіжного доручення №175 від 06.09.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 64 658,00 грн і платіжним дорученням № 178 від 12.09.2018 - 247126,82 грн, а всього - 311784,82 грн (в т.ч. 51964,14 грн ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми-31 178,48 грн.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №9/СЛ від 19.10.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано у вересні 2018 теплову енергію в кількості 75,03 Гкал. на суму 147 733,04 грн (з ПДВ) за тарифом 1 968,96 грн з ПДВ (1 640,80 грн. без ПДВ) за 1 Гкал. та 85,75 Гкал. на суму 195 788,64 грн. (з ПДВ) за тарифом 2 283,28 грн з ПДВ (1 902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал., а всього-на 343 521,67 грн (в т.ч. 57 253,61 грн ПДВ). Відповідно до платіжного доручення № 2 від 23.10.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 343 521,67 грн (в т.ч. 57 253,61 грн ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми - 34 352,17 грн.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №10/СЛ від 02.11.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в жовтні 2018 теплову енергію в кількості 302,104 Гкал. на суму 689 786,82 грн (з ПДВ) за тарифом 2 283,28 грн з ПДВ (1 902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал. Відповідно до платіжного доручення №168 від 16.11.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 689 786,82 грн (в т.ч. 114 964,47 грн ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми - 68 978,68 гри.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт № 11/СЛ від 03.12.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в листопаді 2018 теплову енергію в кількості 723,687 Гкал. на суму 1 652 377,16 грн. (з ПДВ) за тарифом 2 283,28 грн з ПДВ (1 902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал. Платіжним дорученням №220 від 06.12.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 706 003,00 грн, і платіжним дорученням №260 від 11.12.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 946 374,16 гри., а всього І 652 377,16 грн (у т.ч. 275 396,19 грн ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми - 165 237,72 грн.
Згідно з Актом здачі-приймання виконаних робіт №11/СЛ від 20.12.2018 Відповідачем надано, а Позивачем одержано в жовтні 2018 теплову енергію в кількості 489,257 Гкал. на суму 1117 108,76 грн (з ПДВ) за тарифом 2283,28 грн з ПДВ (1902,73 грн. без ПДВ) за 1 Гкал. Відповідно до платіжного доручення №324 від 21.12.2018 Позивач перерахував Відповідачу за послуги з теплопостачання 1117108,76 грн (в т.ч. 186 184,79 грн. ПДВ). Отже, переплата склала 10% від цієї суми - 111710,88 грн.
Всього сума переплати за розрахунками Позивача склала - 529650,24 грн.
5. Норми права та мотиви, з яких виходить
господарський суд при прийнятті рішення
Відповідно до ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст.627 ЦК України: відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За статтею 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 632 ЦК України визначено, що:
1. Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
2. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
3. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно з частиною 1 статті 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 статті 276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.
Статтею 1 Закону України "Про теплопостачання" визначено, що тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Згідно з частинами першою-третьою статті 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб`єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової І електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.
Відповідно до частини п`ятнадцятої ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.
Частиною дев`ятнадцятою ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" встановлено, що спори щодо формування та встановлення тарифів на теплову енергію вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, встановлення розміру тарифу на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії знаходилося в компетенції, в даному випадку, органу місцевого самоврядування - виконавчого комітету Знаменівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, який своїм рішенням встановив цей тариф у розмірі 1968,96 грн за 1 Гкал. для бюджетних установ та інших суб`єктів господарської діяльності, яки надається теплова енергія ТОВ "Теплотрансзбут".
Рішення органу місцевого самоврядування щодо формування та встановлення тарифу на теплову енергію жодною стороною Договору не оскаржувалось, вони є чинними на час розгляду справи, а тому є обов`язковими до виконання відповідно до ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Укладаючи договір №94/18 послуги теплопостачання, гарячої води та технічної води, сторони не узгоджували тариф, який є регульованим, але узгодили обсяг послуг та загальну ціну договору. У випадку зміни тарифу умови договору щодо обсягів та ціни договору мають бути узгоджені сторонами шляхом внесення відповідних змін до договору або у випадку спору передані для вирішення до суду.
Статтею 651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Законом № 1959-VIII від 21.03.2017 внесено зміни до Закону України "Про теплопостачання", згідно з якими статтю 20 цього Закону доповнено новою частиною такого змісту:
Тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб`єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.
Зазначені зміни набрали чинності з 15.04.2017 року, але Прикінцевими положеннями Закону України № 1959-VIII від 21.03.2017 передбачено таке:
Встановити, що до 31 грудня 2020 року тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, які здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, встановлені до набрання чинності цим Законом, продовжують застосовуватися з дня набрання чинності цим Законом і можуть переглядатися згідно з нормами цього Закону лише за зверненням самого суб`єкта господарювання.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст.204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що оскільки рішення органу місцевого самоврядування про встановлення спірного тарифу не було оспорено в суді, а Позивач здійснив платежі за узгодженими обсягами послуг теплопостачання відповідно до умов договору та за тарифами, встановленими органом місцевого самоврядування, відсутні підстави вважати про наявність спірної переплати.
6. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору
Враховуючи вищевикладене, встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність переплати за договором, тому підстав для її стягнення немає.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору покладаються на Позивача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
В позові Комунального підприємства "Дніпропетровський обласний спеціалізований реабілітаційний центр "Солоний лиман" Дніпропетровської обласної ради" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОТРАНСЗБУТ" відмовити у повному обсязі.
Понесені Комунальним підприємством "Дніпропетровський обласний спеціалізований реабілітаційний центр "Солоний лиман" Дніпропетровської обласної ради" судові витрати покласти на Позивача.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 30.11.2020
Суддя Н.Б. Кеся