Рішення № 93146298, 27.11.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.11.2020
Номер справи
640/23095/19
Номер документу
93146298
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2020 року м. Київ № 640/23095/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні без проведення судового засідання та виклику учасників справи адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві,

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

В листопаді 2019 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (Позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ). З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 03.03.2020 року просив:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині перерахунку пенсії та її виплати ОСОБА_1 з 01.01.2018 року без врахування надбавок які він отримував під час військової служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсії до 01.01.2018 року в супереч вимогам правових актів вищої юридичної сили, ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ч.3 ст.11,ст.13, ч.3 ст.43 у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, ч.3 ст.52, ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язання ГУ ПФУ на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії позивачу з 01.01.2018 року виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, окладу за військове звання, надбавку за вислугу років, із врахуванням надбавок які отримував під час проходження військової служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсії до 01.01.2018 року, особи які працюють в умовах режимних обмежень, 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%, станом на 01.01.2018 року починаючи відповідно ч.3 ст.51, ч.3 ст.52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018 року з врахуванням виплаченого.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач зазначив, що він є пенсіонером Збройних Сил України з 2000 року, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) в розмірі 90% місячного грошового забезпечення. У 2018 році на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідач здійснив перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року поетапно: у 2018р-50%, у 2019р- 75% від суми підвищення до пенсії попереднього розміру. Він звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, однак листом відповідач відмовив у перерахунку, посилаючись на те, що пенсія виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд якої буде здійснено в порядку спрощеного позовне провадження(письмове) без повідомлення (виклику) сторін.

У відзиві від 26.12.2019 року на позовну заяву представник відповідача посилається на те, що ГУ ПФУ при перерахунку та виплаті пенсії діяв в межах повноважень та у передбачений законодавством спосіб, зокрема перерахунок проведено на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відзиву на уточнену позовну заяву позивача - відповідач до суду не направив. З урахуванням вимог ст. 162 КАС України суд вважає за можливе провести розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані сторонами, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини з огляду на таке..

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 11.05.2000 року йому призначено пенсію за вислугу років (27 років вислуги) у розмірі 71 % на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років позивач, станом на 01.12.2017 року обчислення пенсії складалося із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії - 10%. Основний розмір пенсії - 71% грошового забезпечення, а також підвищення за постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 2012 року у розмірі 35%. Підсумок пенсії з надбавками складав 2925,44 грн.

З 01.01.2018 року пенсія позивача перерахована відповідачем відповідно до постанов №704, № 103 на підставі довідки, виданої Київським військовим комісаріатом Міністерства оборони України від 16.03.2018 № ФА129225, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України. До сум грошового забезпечення увійшли: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 50%, з урахуванням основного розміру пенсії у 71% грошового забезпечення. Підсумок пенсії з надбавками склав - 7529,97 грн.

За результатами перерахунку, з урахуванням попередньої суми пенсії 2925,44грн пенсія збільшилась на 3453,40 грн (підвищення), що відповідно до постанови № 103 підлягає виплаті наступним чином:

- з 01.01.2018 року - 50% суми підвищення;

- з 01.01.2019 року - 75% суми підвищення;

- з 01.01.2020 року - 100% суми підвищення.

21.11.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ, в повному обсязі з 01.04.2018 року.

Листом від 13.11.2019 № 277514/02/Б-13577 ГУ ПФУ повідомило позивача про те, що правомірно перерахувало його пенсію відповідно до положень постанови №103, тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся із позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон № 2011-XII), Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закону №2262-ХІІ), Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон №1058- IV) та іншими нормативно-правовими актами України, прийняті відповідно до цих законів.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 10 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 63 вказаного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 13 лютого 2008 року прийнято постанову № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Згідно з пунктами 1-3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Проаналізувавши наведені норми, суд дійшов наступних висновків.

Так, стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінетом Міністрів України у Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Поряд з тим, такий перерахунок провадиться головними управліннями Пенсійного фонду України у разі прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України на підставі надання вказаними органами довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Отже, перерахунок пенсій у визначеному порядку здійснюється на момент виникнення такого права виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення. В той же час, без отримання належної довідки, виданої відповідним органом, у Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії.

При цьому, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, тому покладення обов`язку на Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві діяти не у відповідності до Порядку № 45, зокрема, після звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, самостійно звернутися до уповноваженого органу з вимогами надати дані для розрахунку нового розміру пенсії, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень. Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 23 квітня 2019 року у справі № 669/961/16-а (адміністративне провадження № К/9901/24556/18, К/9901/24559/18), у справі № 806/2121/16 (адміністративне провадження № К/9901/20572/18, К/9901/20574/18), у справі № 669/961/16-а (адміністративне провадження № К/9901/24559/18, К/9901/24556/18).

Згідно з частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, 24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі також - Постанова № 103), пунктами 1 та 2 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Разом з тим, позивач посилається на лист Пенсійного фонду України, з якого вбачається, що пенсію позивача перераховано з 01 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення наданої уповноваженим органом станом на 01.03.2018р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, основний розмір пенсії (71% грошового забезпечення) після проведеного перерахунку з 01.01.2018 року склав 7529,97 грн.

Суд також враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Тобто, вказане рішення, відповідно до вимог статті 255 КАС України, набрало законної сили.

Проаналізувавши вказані обставини в контексті наведених норм, суд дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано здійснено перерахунок пенсії позивача у відповідності до Постанови № 103, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, на підставі відповідної довідки.

Одночасно, відповідно до правового висновку, який міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 20 грудня 2018 року у справі № 686/15836/16-а, від 27 лютого 2019 року у справі № 753/23503/16 (адміністративне провадження № К/9901/20057/18), підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.

Проте, суду не надано доказів отримання позивачем відповідної довідки з зазначенням видів грошового забезпечення, визначених частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які позивач вважає за необхідне використати відповідачу для перерахунку пенсії, та, відповідно, подачі її до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.

Так само, позивачем не надано суду доказів оскарження дій уповноваженого органу щодо складання та направлення відповідачу на підставі вимог Порядку № 45 довідки з визначеними у ній видами грошового забезпечення, для перерахунку пенсії позивача, у вигляді посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зобов`язання надати довідку з урахуванням інших видів грошового забезпечення.

За таких обставин, враховуючи наведені правові висновки Верховного Суду щодо застосування вказаних норм матеріального права, а також те, що покладення обов`язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку № 45, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень, суд вважає правомірним здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки, виходячи з зазначених у ній видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії, оскільки підстави для включення інших видів грошового забезпечення до такого перерахунку у відповідача були відсутні та, відповідно, відсутніми є правові підстави для включення інших видів грошового забезпечення за наслідками розгляду відповідачем заяви позивача від 21.11.2019 року.

Згідно з положеннями статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити..

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Я.І. Добрянська