
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2020 року м. Київ № 826/7502/17
Колегія суддів Окружного адміністративного суду міста Києва у складі:
головуючий суддя Огурцов О.П.,
судді: Арсірій Р.О., Кузьменко В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПриватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України"до Державної авіаційної служби Українипровизнання протиправною та скасування постанови від 04.05.2017 №002560 серії АА,
за участю представників:
позивача - Капляр Катерини Миколаївни (довіреність від 16.02.2017 № 01.3.1-12/15-2017),
відповідача - Дремлюги Валерії Вікторівни (довіреність від 29.12.2017 № 1.19-14214-17),
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови від 04.05.2017 №002560 серії АА.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вказана постанова прийнята з грубим порушенням частини першої статті 8, частини другої статті 19, статті 58, пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, абзацу 8 пункту 4 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України, оскільки законодавством встановлено, що авіаперевізники зобов`язані виконувати правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу, вантажу і пошти, визначені нормативи якості такого обслуговування, які встановлені виключно Авіаційними правилами України, а не будь - якими іншими підзаконними нормативно - правовими актами, у той час, як Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 не є Авіаційними правилами України та не відповідають акту вищої юридичної сили - Повітряному кодексу України. Також позивач зазначив про те, що прийняття Авіаційних правил України належить до повноважень Державної авіаційної служби України, а не Міністерства інфраструктури України.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що ним на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені статтями 128, 129 Повітряного кодексу України розглянуто справу про правопорушення в галузі цивільної авіації відносно позивача та відповідно до абзацу 8 пункту 4 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України за порушення правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу, вантажу і пошти, а також визначених нормативів якості такого обслуговування до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу. Також відповідач зазначив про те, що посилання позивача на те, що Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за №2219/22531 не є Авіаційними правилами, а тому не є підставою для притягнення особи до відповідальності є недоречними, оскільки до нього було застосовано штрафну санкцію не за невиконання Авіаційних правил, а безпосередньо за порушення правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу.
Позивачем надано суду відповідь на відзив в якій зазначено про те, що відповідач незаконно притягнув його до відповідальності за начебто порушення Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531, які не є Авіаційними правилами України та Повітряний кодекс України не визначає недотримання положень вказаних правил, як підставу для притягнення особи до юридичної відповідальності на підставі положень абзацу 8 пункту 4 частини першої статті 124. Також позивач зазначив про те, що відповідачем у відзиві не наведеного обґрунтування на спростування доводів викладених у позовній заяві.
Відповідачем надано суду заперечення проти відповіді на відзив в яких вказано про те, що Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 є чинним нормативно - правовим актом, зареєстрованим і оприлюдненим в установленому порядку, який має імперативний характер, тобто є обов`язковими до виконання.
Під час розгляду справи, суд встановив наступне.
25.04.2017 Державною авіаційною службою України складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації № 002617 серії АА відповідно до якого перевіркою Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" проведеною за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 встановлено порушення положень пункту 7 та абзацу 2 пункту 5 глави 3 розділу XXVIII Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531.
04.05.2017 Державною авіаційною службою України винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №002560 серії АА, якою за застосування авіаперевізником положень Конвенції про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень під час проведення розрахунку компенсації за пошкодження упаковки багажу, що є порушенням пункту 7 та абзацу 2 пункту 5 глави 3 розділу XXVIII Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 на підставі абзацу 8пункту 4 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України застосовано до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" штраф у сумі 8500,00 грн.
Позивач не погоджуючись з постановою постанови від 04.05.2017 №002560 серії АА звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідачем у судовому засіданні подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з огляду на те, що оскаржувана постанова відповідно до відомостей розміщених на сайті Укрпошти була отримана позивачем 06.05.2017, а отже позивачем пропущено місячний строк на звернення до суду визначений частиною п`ятою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній до 15.12.2017).
Позивачем в запереченнях на зазначене клопотання вказано про те, що відповідно до договору про доставку/вручення поштових відправлень та періодичних друкованих видань від 01.01.2017, украденого між УДППЗ «Укрпошта» та позивачем, доставка (вручення) поштових відправлень не здійснюється УДППЗ «Укрпошта» у вихідні та святкові дні (копія договору додається). Разом з цим, 06.05.2017 та 07.05.2017 припадає на суботу та неділю, робочий день 08.05.2017 теж був вихідним відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 №850-р «Про перенесення робочих днів у 2017 році». 09.05.2017 був святковим днем, отже першим робочим днем після направлення відповідачем постанови про накладання штрафу за правопорушення в галузі цивільної авіації від 04.05.2017 №002560 серії АА рекомендованим листом від 04.05.2017 №1.15-4232-17 є 10.05.2017, а саме день коли позивачем і було отримано оскаржувану постанову.
Враховуючи те, що, як вбачається з наданої відповідачем роздруківки з сайту УДППЗ «Укрпошта» поштове відправлення з оскаржуваною постановою надійшло до відділення, яке обслуговує позивача 06.05.2017 (субота) та першим робочим днем після цього було 10.05.2017, суд дійшов висновку про відсутність належних доказів на підтвердження факту отримання позивачем оскаржуваної постанови 06.05.2017, а отже не порушення позивачем строку на звернення до суду.
Спірні правовідносини мали місце в квітні - травні 2016 року, а отже до них мають застосовуватись норми права чинній на момент їх існування.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520 Державна авіаційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації.
Згідно з пунктом 2 вказаного Положення Державна авіаційна служба України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Іншими актами законодавства.
Підпунктом 9 пункту 4 Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520 визначено, що Державіаслужба відповідно до покладених на неї завдань: здійснює нагляд та контроль за дотриманням суб`єктами авіаційної діяльності вимог законодавства, авіаційних правил України, зокрема шляхом проведення планових і позапланових перевірок, аудитів та інспектувань, а також ситуаційних експериментів, випробувань, оглядів, спостережень.
Згідно з підпунктом 6 пункту 6 вказаного Положення Державіаслужба для виконання покладених на неї завдань має право накладати штрафи за умов, визначених Повітряним кодексом України.
Відповідно до частини першої статті 5 Повітряного кодексу України, уповноважений орган з питань цивільної авіації реалізує державну політику і стратегію розвитку авіації України, здійснює державне регулювання діяльності в галузі цивільної авіації за такими напрямами: здійснення комплексних заходів щодо забезпечення безпеки польотів, авіаційної, геологічної, економічної та інформаційної безпеки; створення умов для розвитку авіаційної діяльності, повітряних перевезень та їх обслуговування, виконання авіаційних робіт та польотів авіації загального призначення; організація використання повітряного простору України; представництво України в міжнародних організаціях цивільної авіації та у міжнародних відносинах з питань цивільної авіації.
Пунктом 4 частини другої статті 5 Повітряного кодексу України встановлено, що напрями, визначені у пунктах 1 - 3 частини першої цієї статті, реалізуються уповноваженим органом з питань цивільної авіації шляхом, зокрема, здійснення постійного нагляду та інспектування дотримання встановлених законодавством, у тому числі авіаційними правилами України, вимог
Згідно з пунктами 4 та 8 частини дурної статті 10 Повітряного кодексу України з метою забезпечення безпеки цивільної авіації уповноважений орган з питань цивільної авіації здійснює комплекс заходів, спрямованих на запобігання виникненню авіаційних подій, шляхом: проведення планових та позапланових перевірок, інспектування суб`єктів та об`єктів авіаційної діяльності; накладення штрафів та вжиття інших заходів щодо забезпечення безпеки авіації.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 16 Повітряного кодексу України державні інспектори та особи, уповноважені на проведення перевірок, на підставі службового посвідчення та спеціального завдання на проведення перевірки відповідно до частини шостої цієї статті мають право складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції.
Статтею 126 Повітряного кодексу України встановлено, що за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов`язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб`єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п`ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі: порушення правил безпеки під час заправлення, завантаження, буксирування та обслуговування повітряного судна; недотримання норм робочого та льотного часу, а також часу відпочинку персоналу експлуатанта під час здійснення льотної діяльності; виконання польотів без урахування відповідної інформації, визначеної авіаційними правилами України; порушення обліку часу напрацювання авіаційної техніки, що призвело до неможливості подальшого технічного обслуговування; порушення правил контролю за доступом в зону обмеженого доступу авіапідприємств; порушення правил контролю за безпекою польотів та авіаційною безпекою на авіапідприємствах; порушення правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу, вантажу і пошти, а також визначених нормативів якості такого обслуговування; надання дозволу експлуатантом аеродрому (вертодрому, злітно-посадкового майданчика) на здійснення посадок і вильотів повітряних суден на аеродромі (вертодромі, злітно-посадковому майданчику), який не має сертифіката (посвідчення про допуск до експлуатації) або має сертифікат (посвідчення про допуск до експлуатації), строк дії якого закінчився; порушення норм і правил, які застосовуються під час експлуатації аеродрому; невиконання вимог правил суб`єкта авіаційної діяльності, погоджених уповноваженим органом з питань цивільної авіації; ненадання перевізником пільг пасажиру, встановлених законом.
Частиною першою статті 127 та частинами першою та третьою статті 128 Повітряного кодексу України визначено, що справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова. Підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол. Справа про правопорушення в галузі цивільної авіації розглядається в п`ятнадцятиденний строк з дня одержання уповноваженим органом з питань цивільної авіації протоколу про правопорушення в галузі цивільної авіації.
Державна авіаційна служба України є центральним органом виконавчої влади та уповноваженим органом з питань цивільної авіації, якому надано повноваження під час проведення планових та позапланових перевірок складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції. Фінансові санкції у вигляді штрафу від п`ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян можуть бути застосовані до юридичних осіб - суб`єктів авіаційної діяльності за таке правопорушення в галузі цивільної авіації, яке полягає в порушенні правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу, вантажу і пошти, а також визначених нормативів якості такого обслуговування.
Відповідачем за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 проведено перевірку позивача за результатами якої складено протокол від 25.04.2017 № 002617 серії АА відповідно до якого встановлено порушення положень пункту 7 та абзацу 2 пункту 5 глави 3 розділу XXVIII Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531.
На підставі зазначено протоколу та за результатами розгляду справи про адміністративні правопорушення відповідачем у зв`язку з встановленням факту застосування авіаперевізником положень Конвенції про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень під час проведення розрахунку компенсації за пошкодження упаковки багажу, що є порушенням пункту 7 та абзацу 2 пункту 5 глави 3 розділу XXVIII Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 на підставі абзацу 8 пункту 4 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України застосовано до позивача штраф.
Позивач, як на обґрунтування позовних вимог посилається виключно на те, що Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 не є Авіаційними правилами України та не відповідають акту вищої юридичної сили - Повітряному кодексу України. При цьому доказів та обґрунтувань на спростування факту допущення порушення встановленого в протоколі від 25.04.2017 № 002617 серії АА та у зв`язку з фактом допущення якого на позивача було накладено штраф оскаржуваною постановою відповідачем наведено не було.
Міністерством інфраструктури України наказ від 30.11.2012 № 735 "Про затвердження Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу" було прийнято відповідно до частини другої статті 100 Повітряного кодексу України, Закону України "Про захист прав споживачів", підпункту 4.10.119 підпункту 4.10 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 № 581, на виконання Програми інтеграції України до Європейського Союзу, схваленої Указом Президента України від 14.09.2000 року №1072.
Зазначений наказ зареєстрований Міністерством юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531.
Частиною другою статті 100 Повітряного кодексу України встановлено, що правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу, вантажу і пошти авіаперевізником, суб`єктами з наземного обслуговування, а також галузеві стандарти та нормативи якості такого обслуговування встановлюються авіаційними правилами України та мають бути однаковими для внутрішніх і для міжнародних рейсів.
Пунктом 1 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 № 581( в редакції чинній станом на 30.11.2012) встановлено, що Міністерство інфраструктури України (Мінінфраструктури України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінінфраструктури України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сферах авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового, міського електричного транспорту та у сферах використання повітряного простору України, туризму, діяльності курортів, метрополітенів, дорожнього господарства, надання послуг поштового зв`язку, забезпечення підготовки та реалізації в Україні інфраструктурних проектів для виконання завдань і заходів з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, інших міжнародних спортивних подій, забезпечення безпеки руху, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства (центральний орган виконавчої влади у сфері транспорту, дорожнього господарства, туризму та інфраструктури).
Згідно з пунктом 3 вказаного Положення основними завданнями Мінінфраструктури України є, зокрема, формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах транспорту, використання повітряного простору України, туризму, діяльності курортів, дорожнього господарства, надання послуг поштового зв`язку.
Відповідно до підпункту 4.10.119 підпункту 4.10 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 № 581 в редакції чинній станом на 30.11.2012 Мінінфраструктури України відповідно до покладених на нього завдань у сфері авіації затверджує правила перевезень пасажирів, багажу та вантажів повітряним транспортом.
Станом на час звернення позивача з позовом до суду положення підпункту 4.10.119 підпункту 4.10 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 № 581 в редакції чинній станом на 30.11.2012 були чинними та відповідні повноваження за Міністерством інфраструктури України були збережені.
Частинами першою та другою статті 11 Повітряного кодексу України визначено, що нормативно-правове регулювання цивільної авіації здійснюється шляхом прийняття в установленому порядку нормативно-правових актів та прийняття уповноваженим органом з питань цивільної авіації авіаційних правил України, що регулюють діяльність цивільної авіації та використання повітряного простору України. Авіаційні правила України підлягають обов`язковому виконанню всіма юридичними та фізичними особами на території України та суб`єктами авіаційної діяльності України за її межами.
Частиною п`ятою вказаної статті визначено, що авіаційні правила України встановлюють: види, форми сертифікатів та інших документів, що видаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації; строки дії зазначених документів; детальний порядок та умови отримання, анулювання, припинення дії та відмови, у тому числі щодо видачі зазначених документів; вимоги до суб`єктів та об`єктів авіаційної діяльності, наявності у суб`єктів авіаційної діяльності систем управління безпекою польотів та систем управління якістю; правила та порядок виконання польотів; правила та порядок аеронавігаційного обслуговування; правила, порядок, обсяг і критерії оцінки, проведення перевірок, інспектування та аудиту, їх види, прийнятні методи визначення відповідності.
Таким чином нормативно-правове регулювання цивільної авіації здійснюється шляхом прийняття в установленому порядку нормативно-правових актів та прийняття уповноваженим органом з питань цивільної авіації авіаційних правил України, що регулюють діяльність цивільної авіації та використання повітряного простору України, якими, зокрема, встановлюються вимоги до суб`єктів та об`єктів авіаційної діяльності.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 були прийняті уповноваженим суб`єктом, пройшли державну реєстрацію Міністерством юстиції України та на час проведення відповідачем перевірки на притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу були чинними суд дійшов висновку, що у відповідача були наявні правові підстави у випадку встановлення порушення суб`єктом авіаційної діяльності їх положень для притягнення його до відповідальності на підставі абзацу 8 пункту 4 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України застосовано до позивача штраф.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що інших обґрунтувань на підтвердження позовних вимог, крім посилань на те, що Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 не є Авіаційними правилами України та не відповідають акту вищої юридичної сили - Повітряному кодексу України, необґрунтованість яких була встановлена судом, позивачем наведено не було, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" (01030, м. Київ, вул. Лисенка, 4, код ЄДРПОУ14348681) до Державної авіаційної служби України (01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 37536026) про визнання протиправною та скасування постанови від 04.05.2017 №002560 серії АА - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297, пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко