Рішення № 93145135, 26.11.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
460/4407/20
Номер документу
93145135
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

26 листопада 2020 року м. Рівне №460/4407/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просила:

1) визнати неправомірними дії щодо відмови видати на підставі заяви від 13.01.2020 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби;

2) зобов`язати видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат (крім посадових окладів, набавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2019 року за посадою заступника начальника Здолбунівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області;

3) на підставі вказаної довідки здійснити перерахунок та виплату пенсії з 13.01.2020 з урахуванням виплачених за цей період сум.

На обґрунтування позовних вимог вказано, що 26.08.2019 позивач досягнувши 59-річного віку, отримала право на одержання пенсії державних службовців відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” 16.12.1993 № 3723-XII, оскільки стаж її державної служби становив більше 20 років. У зв`язку з цим в січні 2020 року позивач звернулася до відповідача з заявою про видачу довідок про складові заробітної плати для призначення їй пенсії як державному службовцю. У відповідь на вказану заяву відповідач надав позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), однак залишив без задоволення заяву позивача про видачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Свою відмову відповідач мотивував тим, що Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, а тому видати вказану довідку та врахувати інші виплати в середніх розмірах за відповідною посадою, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії є неможливим, оскільки у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідна посада відсутня. Вважає такі дії відповідача протиправними та необгрунтованими, оскільки у відповідача були всі правові підстави для видачі такої довідки, а тому просила позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 22.06.2020 позовна заява залишалася без руху (а.с.46-47).

Ухвалою суду від 02.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) (а.с.54-56).

29.09.2020 на адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на позовну заяву (а.с.44-45). На обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив, що позивач із заявою про перерахунок її пенсії відповідної форми не зверталася, та жодних рішень щодо відмови у перерахунку пенсії управлінням не приймалося. Вказав, що 19.08.2019 Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ліквідовано. Станом на грудень 2019 у структурі Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні посади державної служби районних управлінь фонду, зокрема, і посади заступника начальника Здолбунівського відділу обслуговування громадян Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області. Стверджує, що відсутні підстави для видачі позивачу довідки про заробітну плату за грудень 2019 року з врахуванням середніх розмірів надбавок, премій та інших виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” як особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не обіймає посади державної служби. За таких обставин, просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

13.01.2020 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про видачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії як особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не обіймає посади державної служби. У заяві також зазначено, що на момент звільнення ОСОБА_1 працювала на посаді заступника начальника Здолбунівського відділу обслуговування громадян (а.с.10).

У відповідь на вказане звернення листом №7-Ф від 30.01.2020 відповідач повідомив, що Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, а тому враховувати інші виплати в середніх розмірах за відповідною посадою, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії є неможливим, оскільки у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідна посада відсутня (а.с.11).

Вважаючи дії відповідача щодо такої відмови видати довідку про складові заробітної плати на підставі її заяви від 13.01.2020 протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі, - Закон № 889-VIII).

Відповідно до п.2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII (далі – Закон №3723-XII), крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.10 і п.12 цього розділу.

Зокрема, п.п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Як свідчить зміст трудової книжки позивача та не заперечується відповідачем, з 10.10.1994 по 14.05.2019 ОСОБА_1 працювала в органах Пенсійного фонду України на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. А з 31.03.2017 по 14.05.2019 року займала посаду заступника начальника Здолбунівського відділу обслуговування громадян (а.с.5-9).

26.08.2020 позивач досягнула 60-річного віку, що підтверджується копією паспорта громадянина Україна (а.с.41-42).

Таким чином, ОСОБА_1 є особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058-IV, та має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку, а відтак має право на призначення пенсії державних службовців згідно зі ст.37 Закону №3723-XII.

Відповідно до п.4 "Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", затвердженого Постановою КМУ від 14.09.2016 року №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Цим пунктом визначено, що посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).

Як встановлено судом, позивач перед звільненням займала посаду заступника начальника Здолбунівського відділу обслуговування громадян Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

Пунктом 6 Порядку 622 також передбачено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

У разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видаються Міністерством соціальної політики України та органами праці та соціального захисту населення.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 23.07.2019 припинило свою діяльність, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №16081120005012416.

Правонаступником Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області є Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Враховуючи те, що Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, то довідку для призначення пенсії видає орган, який є його правонаступником, в даному випадку – Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України "Про державну службу", прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом Міністрів України під час затвердження схеми посадових окладів на посадах державної служби за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, погодженим із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Згідно зі штатним розписом на 2019 рік у Рівненському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області, затвердженим головою правління Пенсійного фонду України 22.02.2019, була наявна посада заступника начальника відділу Здолбунівського відділу обслуговування громадян, яку і обіймала позивач перед звільненням: посадовий оклад 5500 грн. (а.с.23-25).

Згідно з штатним розписом на 2019 рік у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, затвердженим головою правління Пенсійного фонду України 25.02.2019, також наявна посада заступника начальника відділу обслуговування громадян (сервісний центр): посадовий оклад 6200 грн.(а.с.32).

Крім того, даним штатним розписом на 2019 рік не виокремлено іншої прирівняної посади до заступника начальника відділу Здолбунівського відділу обслуговування громадян Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, аніж заступника начальника відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Таким чином, зважаючи на зміст вказаних штатних розписів та посадових інструкцій, посада заступника начальника відділу Здолбунівського відділу обслуговування громадян Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області є прирівняною до посади заступника начальника відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області. Жодних доказів зворотного матеріали справи не містять та відповідачем суду не надано.

Враховуючи встановлені в ході розгляду обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач як належний правонаступник Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області зобов`язаний був видати ОСОБА_1 на підставі її заяви від 13.01.2020 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2019 року за посадою заступника начальника відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Таким чином, на переконання суду, охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови видати ОСОБА_1 на підставі її заяви від 13.01.2020 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З огляду на наведене, суд вважає, що належним повним захистом порушених прав позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат (крім посадових окладів, набавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2019 року за посадою заступника начальника Здолбунівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Разом з тим, щодо позовної вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 13.01.2020 на підставі вказаної довідки з урахуванням виплачених за цей період сум, суд зазначає, що у своїй заяві від 13.01.2020, адресованій ГУ ПФу в Рівненській області, позивач просила лише видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії згідно з Законом України «Про державну службу», як державному службовцю зі стажем більше 20 років (а.с.10).

Тобто, позивач не зверталась до відповідача із відповідною заявою з проханням здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком державного службовця на підставі зазначеної вище довідки, а відповідач, у свою чергу, не приймав жодних рішень щодо цього питання, а відтак спір у цій частині вимог наразі відсутній.

Таким чином, зазначена позовна вимога є передчасною, такою, що заявлена на майбутнє, а тому в її задоволенні слід відмовити.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування власної позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача частково відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

Суд пам`ятає, що згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений при поданні позовної заяви судовий збір у сумі 560,53 грн. пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м.Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови видати ОСОБА_1 на підставі її заяви від 13.01.2020 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат (крім посадових окладів, набавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2019 року за посадою заступника начальника Здолбунівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

В задоволенні позовної вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 13.01.2020 на підставі вказаної довідки з урахуванням виплачених за цей період сум - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 560 (п`ятсот шістдесят) грн.53 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 26 листопада 2020 року.

Суддя Н.С. Гудима