
Справа № 420/260/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним і скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 25.09.2019 року № 0000981305 Головного управління ДПС в Одеській області;
- визнати протиправним і скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 25.09.2019 року № 0000961305 Головного управління ДПС в Одеській області;
- визнати протиправним і скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 25.09.2019 року № 0000991305 Головного управління ДПС в Одеській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ДФС в Одеській області, проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства позивача за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р. на підставі Закону України «про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування». За наслідками перевірки складено акт. Згодом на підставі акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області винесені податкові повідомлення-рішення. Позивач вважаючи, що податкові повідомлення-рішення винесені безпідставно, з порушенням порядку проведення документальної планової виїзної перевірки, а отже є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 03 лютого 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
20.02.2020 року за вх. № 7745/20 від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що в ході перевірки, відповідно до наданих до перевірки первинних документів було виявлено ряд порушень вимог Податкового кодексу України, які відображені в Акті перевірки та на підставі якого винесені податкові повідомлення-рішення. Таким чином, відповідач вважає, що винесені податкові повідомлення-рішення є правомірними, а відтак позовні вимоги про їх скасування не підлягають задоволенню.
10.03.2020 року за вх. № 10999/20 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій представник підтримав позицію викладену в позовній заяві.
Ухвалою суду від 16.03.2020 року зупинено провадження по справі №420/260/20 за позовом фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
19.10.2020 року за вх. №43338/20 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 27.11.2020 року поновлено провадження у справі.
Враховуючи відсутність необхідності заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, судом встановлено.
19.07.2019 року заступником начальника ГУ ДФС в Одеській області, видано Наказ № 5775 про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та відповідно до плану-графіка на 2019 рік проведення документальних планових виїзних перевірок фізичних осіб-підприємців (а.с.90).
19.07.2019 року на підставі Наказу № 5775 від 19.07.2019 року, заступником начальника ГУ ДФС в Одеській області підписано повідомлення про документальну планову виїзну перевірку від 19.07.2019 року № 1358/13-05 (а.с.89).
05.08.2019 року, посадовою особою ГУ ДФС в Одеській області на підставі наказу № 5775 від 19.07.2019 року та направлення, проведено планову виїзну документальну перевірку фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 рік, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 рік, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 рік.
16.08.2019 року головний державний ревізор-інспектор відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області направив запит до позивача про необхідність надання наступних документів: виписки банку по розрахунковому рахунку за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 року; книга обліку доходів і витрат ф.10; первинні документи, що підтверджують показники податкової декларації про майновий стан та доходи за 2016 рік; інформація про наявність залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 01.01.2016 р., на 01.01.2017 р., на 01.01.2018 р., на 01.01.2019 р.; інформацію щодо транспортування товарно-матеріальних цінностей (навантажувальних та розвантажувальних робіт); інформацію щодо наявності заборгованості по розрахунках з контрагентами станом на 01.01.2016 р., на 01.01.2017 р., на 01.01.2018 р., на 01.01.2019 р.; джерело отримання доходів у сумі 2 074 140,00 грн., внесених на розрахунковий рахунок протягом 2017-2018 року як «готівкові надходження власних коштів» за 2017 рік у сумі 1 561 800,00 грн., за 2018 рік у сумі 512 340,00 грн; документально підтвердити факт заподіяння шкоди застрахованій особі при отриманні доходу у вигляді страхових виплат ту страховому випадку, виплачених ПРАТ СК «ПЗУ Україна», код ЄДРПОУ 20782312, у першому кварталі 2016 року у сумі 178 971,69 грн. (а.с.88).
19.08.2019 року №5 позивач направив до ГУ ДФС в Одеській області лист, в якому повідомив, що витребувані первинні документи у позивача відсутні, а саме зіпсовані в результаті затоплення приміщення в якому вони зберігалися. В листі позивач просив надати йому два місяці для відновлення пошкоджених первинних документів (а.с.91).
За результатами перевірки складено Акт № 1690/15-32-13-05/ НОМЕР_1 від 23.08.2019 року (а.с.70-86), в якому встановлені наступні порушення в ході документальної планової виїзної перевірки:
- П.п.14.1.54 п.14.1 ст.14, п.п.162.1.1. п.162.1 ст.162, п.163.1 ст.163, п.164.1 ст.164, пп.165.1.27 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № № 2755-VI (далі – ПК України), в наслідок чого донараховано податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування з доходу, отриманого у вигляді страхових виплат за договором іншим ніж ДСЖ або НПС (ознака доходу 151) у сумі 32 214,91 грн.;
- П.177.1, п.177.2, п.177.4, п.177.5 ст.177 ПК України, в наслідок чого донараховано податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (підприємницька діяльність) у сумі 18 717,56 грн.;
- П.162.1 ст.162, пп.164.1.3 п.164.1 ст.164, п.44.1 ст.44, п.177.2 ст.177, п.177.4 ст. 177, п.161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, в наслідок чого донараховано військового збору за результатами річного декларування (підприємницька діяльність) у сумі 1559,80 грн;
- П.162.1 ст.162, п.п.164.1.3 п.164.1 ст.164, п.171.2 (б) ст.171, п.179.7 ст.179, п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, в наслідок чого донараховано військового збору за результатами річного декларування з доходу, отриманого у вигляді страхових виплат за договором іншим ніж ДСЖ або НПС (ознака доходу 151) у сумі 2684,58 грн.;
- Пп.168.1.2 п.168.1, пп.168.4.1 п.168.4 ст.168, п.п. «а» п.176.2 ст.176 ПК України, в наслідок чого встановлено неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами з доходів платника у вигляді заробітної плати у сумі 190,11 грн.;
- П.2 ст.7, п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-УІ «про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, в наслідок чого донараховано єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (КБК 71040000) у сумі 5545,98 грн.;
- П.63.3 ст.63 ПК України, в наслідок чого встановлено ненадання повідомлення (форма 20-ОПП) про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність;
- П.44.1 ст.44 ПК України, в наслідок чого встановлено не зберігання первинних документів, ведення яких передбачено законодавством, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства.
На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області винесено податкові повідомлення-рішення від 25.09.2019 року № 0000981305 форми «Р» на суму 63665,59 грн. (а.с.66), № 0000961305 форми «Р» на суму 5305,48 грн. (а.с.67) та № 0000991305 форми «ПС» на суму 510,00 грн. (а.с.68).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 ст.75 ПК України встановлено зокрема, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу «витягнутої руки», крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Порядок проведення документальних планових перевірок регламентований статтею 77 Податкового Кодексу України.
Відповідно до п. 77.1 ст. 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
За змістом п.77.2 ст. 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно із п. 77.4 ст. 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Із наведених норм податкового законодавства України слідує, що умовою для призначення планової документальної виїзної перевірки платника податків є визначення такого суб`єкта господарювання у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, а підставою для її проведення є наказ про проведення перевірки.
Судом встановлено, що позивача включено до плану-графіку про проведення планової виїзної перевірки на серпень 2019 року, тобто у повній відповідності до вимог Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196 і діє в редакції наказу № 386 від 26.03.2018.
Відповідно до п. 121.1 ст. 121 ПК України, незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом тягнуть за собою накладення штрафу.
Згідно з п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пунктом 44.5 ст.45 ПК України передбачено, що у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов`язаний у п`ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Платник податків зобов`язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі надання платником податків у порядку та строки, визначені абзацом першим цього підпункту, повідомлення та неможливості проведення перевірки платника податків у зв`язку з втратою, пошкодженням або достроковим знищенням платником податків документів строки проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше ніж 120 днів.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ ДФС в Одеській області із листом, в якому просив надати йому час для відновлення пошкодженої документації, в результаті затоплення приміщення в якому вона зберігалася (а.с.91).
Суд зазначає, що факт пошкодження первинних документів господарської документації ФОП ОСОБА_1 за період 2016-2018 року, виявлений позивачем на весні, а планова документальна виїзна перевірка згідно з плану-графіку перевірок на 2019 рік – запланована на серпень 2019 року.
Проте, позивачем не надано жодних доказів чи оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до пошкодження зазначених документів, відповідно до вимог.
Так само, позивач не звертався до податкового органу у визначений законодавством термін із повідомленням про виявлення факту пошкодження звітної документації.
З огляду на вищевказане, дослідивши всі обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами наданими учасниками справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, всупереч вимогам ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду справи позивач не довів належними і допустимими доказами те, що Головним управління ДПС в Одеській області були порушені приписи податкового законодавства України.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст. 139 КАС України
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч. І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: фізична особа-платник податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідачі: Головне управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; ЄДРПОУ 43142370)
Суддя П.П. Марин
.