Рішення № 93144791, 26.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
380/6525/20
Номер документу
93144791
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2020 року справа №380/6525/20

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.

за участю:

представника позивача Удовицький Є.М.,

представника відповідача Лишкович В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Заводської сільської ради Буського району Львівської області про визнання протиправними і скасування наказів, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якому просять:

визнати протиправним та скасувати наказ від 27.01.2020 року №13-1346/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»;

зобов`язати надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03), яка знаходиться на території Заводської сільської ради Буського району Львівської області за межами населених пунктів;

визнати протиправним та скасувати наказ від 27.01.2020 року №13-1339/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»;

зобов`язати надати ОСОБА_2 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03), яка знаходиться на території Заводської сільської ради Буського району Львівської області за межами населених пунктів;

визнати протиправним та скасувати наказ від 27.01.2020 року №13-1374/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»;

зобов`язати надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03), яка знаходиться на території Заводської сільської ради Буського району Львівської області за межами населених пунктів;

визнати протиправним та скасувати наказ від 27.01.2020 року №13-1370/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»;

зобов`язати надати ОСОБА_4 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03), яка знаходиться на території Заводської сільської ради Буського району Львівської області за межами населених пунктів.

В обґрунтування позовних вимог зазначають, що звернулися до відповідача із клопотаннями про надання їм дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, однак за результатом розгляду згаданих клопотань отримали відмову, обґрунтовану тим, що земельні ділянки знаходяться в межах про інвентаризованого та зареєстрованого в ДЗК масиву, який включено до переліку земельних ділянок, права на які були виставлено відповідачем на земельні торги. Стверджують, що вказані відмови є незаконними та порушують їхні права. Вказує, що відмова відповідача надати дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав інших, ніж передбачено законом є неправомірним. Заборона відчужувати та надавати у користування земельні ділянки розпочинається не з моменту включення цієї ділянки до переліку тих, які виставляються на земельні торги, а з моменту, коли конкретна земельна ділянка вже виставлена на торги. Зазначають, що за результатами пошуку аукціонів або лотів з продажу земельних ділянок або прав на них, які знаходяться на території Заводської сільської ради Буського району Львівської області жодних записів не знайдено, що вказує на те, що згадані земельні ділянки на торги не виставлялись. Серед списку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги відповідачем земельна ділянка з кадастровим номером 4620681700:05:000:0607 відсутня.

Представник позивачів просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.

У своїх запереченнях відповідач посилається на те, що відмова позивачам у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є обґрунтованою, оскільки згадана земельна ділянка знаходить в межах проінвентаризованого та зареєстрованого у Державному земельному кадастрі масиву. Такі земельні ділянки можуть надаватися у користування (оренду) для сільськогосподарського використання на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі. Вказує, що земельна ділянка, позивачі бажають отримати у власність уже сформована шляхом її інвентаризації на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.

Представник відповідача проти позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити повністю.

Ухвалою суду від 19.08.2020 року відкрито загальне позовне провадження.

Протокольною ухвалою суду від 13.10.2020 року строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів.

Ухвалою суду від 10.11.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

12.12.2019 року позивачі звернулися із клопотаннями до відповідача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Заводської сільської ради Буського району Львівської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 4620681700:05:000:0607.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №13-1346/16-20-СГ від 27.01.2020 року відповідно до статей 15-1, 118, 122, 123 Земельного кодексу України, положення про Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №13-1339/16-20-СГ від 27.01.2020 року відповідно до статей 15-1, 118, 122, 123 Земельного кодексу України, положення про Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_2 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №13-1374/16-20-СГ від 27.01.2020 року відповідно до статей 15-1, 118, 122, 123 Земельного кодексу України, положення про Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_3 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №13-1370/16-20-СГ від 27.01.2020 року відповідно до статей 15-1, 118, 122, 123 Земельного кодексу України, положення про Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ОСОБА_4 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки.

Мотивами згаданих відмов є те, що вказана ділянка знаходиться в межах проінвентаризованого та зареєстрованого в ДЗК масиву (кадастровий номер 4620681700:05:000:0607 площею 50,8940 га), який включений до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги відповідачем, та які відповідно до п.3 ст.136 Земельного кодексу України не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Не погодившись з такими наказами позивачі звернулися з адміністративним позовом до суду.

Змістом спірних правовідносин є накази Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, якими позивачам відмовлено у наданні дозволів на розроблення документації із землеустрою.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 року №2768-III, з наступними змінами та доповненнями (далі – ЗК України).

Відповідно до ч.2 ст.116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно із ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст.118 ЗК України).

Як передбачено ч.1 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч.2 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Згідно з ч.3 ст.79-1 ЗК України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до ч.5 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

При цьому, згідно з ч.6 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Виходячи з аналізу положень статті 79-1 ЗК України можна дійти висновку, що підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що позивачі звернулися до відповідача із клопотаннями про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Земельні ділянки, щодо яких позивачі висловили бажання отримати дозволи на розробку проектів землеустрою, входять до складу земельної ділянки площею 50,8940 га, яка сформована та має єдиний кадастровий №4620681700: 05:000:0607, що підтверджується відповіддю відділу у Буському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №106/402-20-0-20 від 13.01.2020 року.

При цьому приписи ст.136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Так, відповідно до ч.1 ст.136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Частиною другою цієї ж норми передбачено, що добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Згідно з ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Судом встановлено, що у спірних наказах відповідач посилається на ч.3 ст.136 ЗК України як підставу для відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою позивачам.

Однак, в матеріалах справи відсутні докази, а відповідачем не надано таких, в підтвердження того, що земельна ділянка площею 50,8940 га з кадастровим номером 4620681700: 05:000:0607 виставлена на земельні торги.

Відтак, суд приходить до висновку, що спірні накази не є обґрунтованими належними та допустимими доказами.

Окрім того, відповідно до ч.5 ст.116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно із статтями 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

В матеріалах справи міститься підтвердження того, що згадані земельні ділянки знаходяться в масиві земельних ділянок, які перебувають в користуванні ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 .

Таке підтверджується також інформацією щодо земельної ділянки, яка розташована в межах 4620681700:05:000:0607, яка також наявна в матеріалах справи.

Окрім того, до уваги береться рішення Заводської сільської ради Буського району Львівської області XXXII сесії VII скликання №234 «Про затвердження Генерального плану с.Заводське Буського району Львівської області, яким затверджено містобудівну документацію «Генеральний план села Заводське Заводської сільської ради Буського району Львівської області.

Оскільки такі обставини та докази не були досліджені під час прийняття спірного наказу, що вказує на необґрунтованість цього наказу, обраний позивачами спосіб захисту порушеного права щодо спонукання до вчинення дій не відповідає чинному законодавству.

З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування наказів, а тому в цій частині вони підлягають до задоволення. В іншій частині позов є необґрунтований.

Враховуючи те, що питання щодо перебування згаданої земельної ділянки відповідачем не вирішувалось при прийнятті спірних наказів суд, у відповідності до вимог ч.2 ст.9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути вказані клопотання.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не належить стягувати із сторін.

Керуючись ст.ст. 9, 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково та вийти за межі позовних вимог.

Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Львівській області «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 27.01.2020 року №13-1346/16-20-СГ, №13-1339/16-20-СГ, №13-1374/16-20-СГ , №13-1370/16-20-СГ.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (адреса: м.Львів, пр.В.Чорновола, 4, код ЄДРПОУ 39769942) у строк 30 днів з дня набрання рішенням законної сили повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 (адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ) про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність від 12.12.2019 року орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, які знаходиться на території Заводської сільської ради Буського району Львівської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 4620681700:05:000:0607, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27 листопада 2020 року.

Суддя В.Я.Мартинюк