
Провадження № 2-о/484/178/20
Справа № 484/4208/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2020 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі : головуючого - судді Шикері І.А.
за участю секретаря судових засідань - Туркалової І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку окремого провадження, в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , заінтересована особа: Первомайський міський відділ ДРАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-
ВСТАНОВИВ:
27.11.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, мотивуючи тим, що вона є громадянкою України і тривалий час проживала в АР Крим. У шлюбі вона не перебувала, але перебувала у фактичних шлюбних відносинах із чоловіком. Від цих відносин вона народила сина - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Севастополь, АР Крим, про що відділом ЗАГС Гагаринського району м. Севастополя Управління ЗАГС м. Севастополя, 14.02.2019 зроблено актовий запис № 110199920000200174005. У свідоцтві про народження вона зазначена матір`ю дитини, батько дитини не вказаний. Посилаючись на те, що вона є громадянкою України, а дитина народилася на тимчасово окупованій території України і реєстрація народження не проведена у відповідності до вимог чинного законодавства України, просила встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Севастополь АР Крим.
Заявниця в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, подала до суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності, вимоги, викладені у заяві, підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Первомайського міського відділу ДРАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з`явився, від начальника Первомайського міського відділу ДРАЦС Мельниченко Н.А. до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, з вимогами, викладеними у заяві, згодні.
Дослідивши наявні письмові докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, заяви сторін у справі, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги законні, обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст.293 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що факт народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 14.02.2019 року, 99200002 відділом ЗАГС Гагаринського району м. Севастополя Управління ЗАГС м. Севастополя, де матірю записана ОСОБА_1 , відомості про батька відсутні, актовий запис № 110199920000200174005.
Мати дитини - заявниця ОСОБА_1 , є громадянкою України, про що свідчать ксерокопія паспорту, який наявний в матеріалах справи (а.с.4).
Відомостей про батька матеріали справи не містять.
Відповідно до ч.1 ст.144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на імя і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобовязань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
У відповідності до ч.3 ст.317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Згідно з п.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 р. сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ч. 2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Оскільки Автономна Республіка Крим є окупованою територію, на ній фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство Російської Федерації, тому документи про народження дитини видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоровя РФ, яка є недопустимою для державної реєстрації на території України.
Свідоцтво про народження дитини на тимчасово окупованої території не є підставою для реєстрації народження на території України.
Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Так п.2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено підстави для проведення державної реєстрації народження дитини. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином, судом встановлено, що дитина чоловічої статі ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь, яка на даний час є окупованою територію. Мати дитини є громадянкою України, що відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України» є підставою для набуття дитиною громадянства України за народженням.
Таким чином, заявлені вимоги законні, обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 247, 258, 263- 265, 273, 294, 315, 317 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка проживає по АДРЕСА_1 , заінтересована особа: Первомайський міський відділ ДРАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), ЄДРПОУ 33201214, місцезнаходженя якого вул. Грушевського 1/40 в м. Первомайсську Миколаївської області, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м. Севастополь, Автономна Республіка Крим. Мати - ОСОБА_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, місце проживання - АДРЕСА_1 .
Дані про батька дитини - невідомі.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.
Повний текст судового рішення складено 27 листопада 2020 року.
Суддя: І.А Шикеря